SEO Nedir?

SEO Nedir?
SEO nedir, kelimenin açılımına bakıldığında “Search Engine Optimization” kelimesinin baş harflerinden oluşan bir dijital pazarlama terimidir. Türkçe anlamı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. SEO, bir web sitesinin arama motorlarına optimize bir şekilde çalışması için uyguladıkları yöntemlerin tamamını kapsayan çalışmalara verilen isim olarak nitelendirilmektedir. Örnek vermek gerekirse;
 • Site hızının arttırılması,
 • Backlinkler,
 • Meta Description ve Title optimizasyonu,
 • Mobil optimizasyon,
 • İçerik revizeleri,
 • Genel olarak kullanıcı deneyiminin arttıracak çalışmalar.
 

SEO Ne işe Yarar?

Bir web sitesi için SERP alanlarındaki sıralamalarını değiştirebilecek, sitenin etkileşimini arttırmanıza ve popülaritesini yükseltebilmenize yarayan en önemli unsurdur. Arama motorları güncel değişmelerini takip eden ve güncel SEO teknikleri ile çalışılan web sitelerde pozisyonlarının kesinlikle üstlerde görüntülenmesini sağlar. Böylece sitenin sıralaması yükselir. SEO uzmanları aracılığıyla üzerinde güncel SEO teknikleriyle çalışılan web siteleri rakiplerine göre daha üst pozisyonlar yer alabilmektedir. Bir SEO uzmanı web sitenizin üst sıralarda görüntülenebilmesinin sağlamasının en büyük sebebi ise arama motorlarının mantığıyla site içi ya da site dışı çalışmaların bağlantısını nasıl iyi kurabileceğini bilmesinden geçmektedir. SEO uzmanının çalışacağı kelime ve kelime öbekleri sitenizin trafiğini arttırmasını sağlayacaktır. Web sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi çalışmalarınızda en güncel yöntemleri ve doğru planlamaları adım adım uygulayarak yapılabilir. Başarılı bir sonuç elde edildiğinde bunun etkisini sitenize gelen trafikten, reklamlar kazançlarından, hizmet ve ürün satışlarından ya da ziyaretçinin sitede kalma süresinden anlayabilirsiniz. Ayrıca böylece sitenizin değeri ve marka bilinirliğini de arttırmış olacaksınız. SEO hizmeti açısından unutulmamalıdır ki SEO çalışmalarında öyle hemen her şey olsun, bir an önce birinci sıraya çıkalım, ilk sayfada yer alalım gibi düşünceler yer almamalı. SEO uzun vadeli bir iştir. Başlamadan önce bir SEO uzmanı ile strateji ve taktiğinizi iyi belirlemelisiniz. Hangi kelime veyahut kelime öbeklerini seçeceğinize iyi araştırmalısınız. Bunların ardından bulunduğunuz sektöre ve markanıza göre bütçe planlaması yaparak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.  

SEO Neden Gereklidir?

 1. Marka bilinirliğini arttırmak için,
 2. Arama motorlarının sitenizi daha çok sevmesi ve üst sıralara taşıması için,
 3. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları memnun kalmasını sağlayarak, kullanıcı deneyimini arttırmak için,
 4. Gelir arttırmak için,
 5. Daha profesyonel ve kaliteli olduğunuzu kanıtlayarak müşterilerin güvenini kazanmak için,
 6. Rakip kontrolü ve rekabete girerek onları geçmek için,
 7. E- Ticaret sitesine sahipseniz satışlarınızı arttırmak için,
 8. Kaliteli ve eksiksiz bir site yapısına sahip olmak için,
 9. İçerik veya ürünlerin arama motorlarında anında index alabilmesi için,
 10. Günlük ziyaretçi miktarını ve trafik kalitesini arttırmak için.
 

SEO Avantajları Nelerdir?

SEO tanımından önemine kadar olan detaylara yazımızın başında değindik. Aslında bu alanlar da SEO çalışmasının avantajlarını içerisinde barındırıyordu. Fakat yine de en genel bir özet haliyle sizinle paylaşalım. SEO çalışmalarının avantajları şu şekildedir:
 • Site hızınızı arttırır.
 • Uzun vadede görüntülenme sayısı ve site trafiğinde ciddi artışlar meydana getirir.
 • Doğru bir çalışma sonrasında her geçen gün maddi açıdan kazancınız daha da yükselecektir.
 • Tam optimizasyona sahip bir web siteniz olduğu için gerek müşteriler gerekse ziyaretçiler açısından profesyonel bir imaj oluşturursunuz.
 • Arama motorları tarafından sevilen bir siteye sahip olarak rakiplerinize göre daha kolay üst sıralarda yer alabilirsiniz.
 • Marka bilinirliğiniz artar.
 • E-Ticaret sitelerinin müşteri sayısı artar.
SEO - Anahtar Kelime
SEO – Anahtar Kelime
 

SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Arama motorları, kullanıcıların aramaları ile ilgili o konu bağlamında en alakalı ve yetkin sayfaları ilk sıralarda görüntülemektedir. Bu nedenle web sitenizde paylaşım yaparken Google ve Yandex gibi motorların SERP kriterlerine göre hareket etmelisiniz. Peki bu kriterler nedir?
 • Kaliteli ve özgün içerikler.
 • Çarpıcı yani dikkat çekici başlıklar.
 • Arama motoruna göre değil, kullanıcıya uygun olarak tasarlanmış yazılar.
 • SEO optimizasyonlarına uygunluk.
 • Kullanılan anahtar kelime veya kelime gruplarının alaka düzeyleri.
 

SEO Çalışmalarına Ayıracak Zamanım Yok Ne yapmalıyım?

Arama motoru optimizasyonu ile ilgili her türlü işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Zeus Dijital ailesi olarak sizleri Olympos Dağına çıkartacak o ajans olmaktan memnuniyet duyarız. Zeus Dijital ile çalışmak için buraya tıklayıp ilgili formu doldurabilirsiniz.   Bu yazımızda SEO nedir, SEO ne işe yarar, SEO neden gereklidir ve SEO’nun avantajları nelerdir sorularına birlikte cevap aradık. Umarım SEO açısından sizlere fayda sağlayacak bir içerik olmuştur. Sizlerin de bize iletmek istediği bir yorum veya açıklama varsa aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. İlginizi çekebilecek yazılarımız:SEO Dostu URL Yapısı Nasıl Oluşturulur?Google Index API Nedir? Nasıl Kurulur? (Tam Rehber)

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1