Dünyanın dijitalleşmeye başlaması ile alışılanın dışına çıkılmaya başlandı. Özellikle reklam ve pazarlama sektöründe dijitalleşmenin etkisi hızlı bir şekilde görülmektedir. Geleneksel yöntemlerin yerine internet üzerinden uygulanan ve daha hızlı dönüş alınmasını sağlayan yöntemler aldı. SEO tekniği de bu anlamda son derece işlevsel bir alan olarak ortaya çıktı. SEO tekniği içinde önemli uygulamalardan biri olan Joomla ise kolay olması nedeniyle oldukça popülerdir. Bünyesinde sunduğu farklı SEO eklentileri ile kullanıcılar için büyük rahatlık sağlamaktadır. Eklentileri seçerken tüm sürümlere uygun olduğuna, avantajlarına ve dezavantajlarına dikkat edilmelidir. Böylece sorun yaşamadan optimizasyon işlemleri yapılabilir. Peki, Joomla SEO nedir, nasıl kullanılır? İşte bu yazıda, Joomla SEO hakkında merak edilen tüm detayları açıklamaya çalıştık.

SEO Nedir, Ne İçin Kullanılır?

SEO yani Search Engine Optimization/Arama Motoru Optimizasyonu, bugün dijitalde iş yapan her firmanın kullanmaya başladığı bir teknik olarak açıklanabilir. Farklı arama motorlarının internet ağında yer alan web sayfalarını, kolay ve hızlı bir şekilde taramasını sağlayan teknik düzenlemeler olarak tanımlanabilir. Yani kısacası, web sitenizi ön plana çıkarıp görünür kılan düzenlemelerdir. Site içi ve dışı olmak üzere iki ortamda çalışılan bu teknik ile web sayfalarını zenginleştirebilir ve türdeşlerinden sıyrılmasını sağlayabilirsiniz.

Alt Yapısına Göre SEO Çalışması

Joomla SEO Nedir?

Joomla uygulaması, PHP ve MySQL ile MVC olarak geliştirilen açık kaynağa sahip bir içerik yönetim sistemidir. Arayüzündeki kaliteli geliştirmeler ve güçlü içerik yönetimi sayesinde dünyanı en çok tercih edilen SEO araçlarından biridir. Blog içeriğimize göz attınız mı ? ==> Müşterilerin sırları: Demografik Segmentasyon Nedir? Joomla SEO ise internet sitesinin gelişimini ve sıralamasını arttırmak için gerekli optimizasyonun yapılmasını sağlayan uygulamadır. Oldukça önemli bir göreve sahip olan Joomla SEO sayesinde, arama motoru botları daha akıllı hale gelebilmektedir. Böylece sayfalar kolaylıkla optimize edilebiliyor ve trafiğin artması sağlanabiliyor. Temelde sayfa için SEO ve sayfa dışı SEO olarak iki bölüme ayrılan Joomla SEO, etkili bir yönetim sistemi sunmaktadır. Sayfa içi SEO için Joomla size yardımcı olabilir ve tek başınıza optimizasyon yapmanıza olanak sağlayabilir. Ancak sayfa dışı SEO uygulaması için bir uzmanın desteğine ihtiyacınız olacaktır.

Joomla SEO Nasıl Yapılır?

Joomla sisteminde SEO son derece önemli bir faktördür. Joomla’nın kapsamında sunduğu çok sayıda SEO eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentiler sayesinde size en uygun şekilde optimizasyon seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bunun yanında eklenti kurmadan Joomla SEO yapmanın yolları da vardır. Eklenti kurmadan Joomla SEO yapmak için şu adımlar izlenmelidir:
 • Joomla kurarken ilk olarak site ismi ve site açıklamasının girilmesi gerekir. Bu alanlar doldurulduktan sonra Admin Paneli üzerinden Genel Yapılandırma sayfasına gidilmelidir.
 • Daha sonra altta kalan alanlar doldurulmalıdır. Bu alanlar doldurduktan sonra da Genel Anahtar Sözcükler bölümüne siteyle ilgili anahtar kelimeler girilmelidir.
 • Sonrasında tekrar Admin Paneli üzerinden Genel Yapılandırma sayfasına girilmelidir.
 • Bu sayfada yer alan Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları tablosundaki seçeneklerin hepsi onaylanmalıdır.
 • Son olarak FTP’de Joomla dizininde bulunan htaccess.txt dosyası .htaccess olarak değiştirilmelidir. Tüm bu aşamalardan sonra Joomla üzerinden eklenti kurmadan işlem yapmanız mümkün olacaktır.

Joomla SEO Eklentileri

Joomla SEO, oldukça kolay kullanıma sahip eklentilerden oluşur. Joomla SEO eklentilerini seçerken dikkatli olunması gereken tek nokta, tüm sürümleri destekliyor olmasıdır. Bu noktaya dikkat edildikten sonra eklentilerle, SEO’yu optimize etmek için gereken adımlar atılabilir. Joomla SEO eklentileri, şu şekilde sıralanabilir:
 • sh404SEF, piyasa içindeki en popüler Joomla eklentilerinden biridir. Tüm sürümleri desteklemesi nedeniyle de tercih edilmektedir.
 • EFSEO / Easy Frontend SEO, tüm meta verilerin manuel ya da otomatik olarak kontrol edilmesini sağlar. Meta verilerini öne uca ekleyebilir ve kolaylıkla yönetebilirsiniz.
 • JoomSEF ise arama motorunda URL’ler için kolaylık sağlar. Sitenin arama motorunda üst sıralara çıkması için en etkili eklenti olduğu söylenebilir.
 • Tag Meta, site meta bilgilerini yönetmek için etkilidir. Tek bir kontrol paneli üzerinden bütün meta verilerinin yönetilmesini mümkün kılar. Sitenin gelişimi ve ilerlemesi için son derece etkilidir.
 • SEO Simple ise işletimde sorun yaşayan kullanıcılar için kurtarıcıdır. İMeta açıklamalarının otomatik olarak değişmesini sağlar.

Joomla Seo Ne İşe Yarar?

Joomla Seo, optimizasyon için en ideal yöntemlerden biridir. Joomla altyapısında kurulan sitelerde tasarım, içerik ya da eklentilerin kullanılması için farklı yöntemler vardır. Bunun yanında sektörel hizmet sunan pek çok site, zaten Joomla altyapısını kullanmaktadır. Zeus Dijital olarak biz de bu alanda önemli ve kaliteli hizmetler sunmaktayız. Joomla sistemi, SEO anlamında yeterli ölçüde hizmet sunmasına rağmen bazı durumlarda uzantılara ihtiyaç olabilir. Bu uzantıları kullanmanın sağladığı faydalar ise şöyle açıklanabilir:
 • Otomatik olarak metadata üretimi sağlar.
 • Meta bilgi değişimini ve hızlı ekleme özelliğini kolaylaştırır.
 • Tek bir platform üzerinden tüm meta verilerinin yönetimi sağlanabilir.
 • 404’ler SEF URL’lere kolay bir şekilde yönlendirilebilir.

Joomla SEO Avantajları

Joomla, son derece kaliteli hizmet sunan bir içerik düzenleme servisidir. Alan adını bağlayarak web sitesini Joomla üzerinden oluşturabilirsiniz. Kolay olması ve geniş imkanlar sunması nedeniyle çok tercih edilen Joomla SEO uygulamasının avantajları ise şöyle açıklanabilir:
 • Google üzerinde anahtar kelimeleri takip edebilirsiniz. Bu sayede kelime optimizasyonunu en iyi şekilde yapabilirsiniz.
 • Sayfa için SEO adımlarını, kendi başınıza ve manuel olarak yapabilirsiniz. Anahtar kelime sıralaması ve daha fazlası kontrolünüzde olabilir.
 • Tüm meta etiketlerini tek bir kontrol paneli üzerinden yönetebilirsiniz.
 • Zamandan büyük oranda tasarruf edebilirsiniz.
Kurumsal Joomla SEO Danışmanlığı +15 Yıllık Deneyim 25+ Sektör Deneyimi

Joomla SEO Danışmanlığı

Benzersiz bir SEO Deneyimi için son adım!

  1000$'dan başlayan fiyatlar!
  Olympos dağına tırmanmak isteyenlere özel!

  Bol Trafikli & Dönüşüm Odaklı SEO Hizmeti

  Ne yani yoksa siz hala trafik ve dönüşüm sıkıntısı mı çekiyorsunuz?

  WhatsApp Hattı
  1