İçerik Pazarlama Stratejisi

Hedef kitleyi etkilemek, etkileşimler kurmak ve müşteri aksiyonunu olumlu yönde etkilemek için geçerli olan ve sürekli içerik üretimi ile dağıtımına odaklanılan yaklaşıma “İçerik pazarlaması” adı verilmektedir. Sizler için kapsamlı bir rehber hazırlayarak, içerik pazarlaması konusunda merak edilen konuları ele alacağız. Bu sayede aklınızda yer edinen soru işaretlerini de kolaylıkla atmış ve sizleri bilgilendirmiş olabiliriz. 

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması
İçerik Pazarlaması
Content marketing, Türkçe anlamı ile içerik pazarlaması, özellikle son dönemlerin en yükselen trend konulardan birisidir. İçerik pazarlaması; firmaların, çevrimiçi platformlar ile birlikte ses, görsel, grafik, video gibi içerikler ile hedef kitlenin dikkatini çekerek, marka ile tüketici arasında bir bağ kurulmasını sağlamaktadır. Bu sayede marka bilinirliğinin ve marka satışlarının oranlarında artış olması da öncelikli hedeflerden birisi olduğunu belirtmeliyim. İşte bu tanımın genel olarak adlandırılmasına da yeni nesil pazarlama türü diyebiliriz.  İçerik pazarlamasında en önemli adımın, paylaşılan içeriklerin hedef kitleye en doğru şekilde ulaşmasını sağlamak olduğunu unutmayalım. Bu sayede en doğru etkileşim oranını yakalayabilir ve gerekli büyümeyi yakalayabilirsiniz.  Son yıllarda özellikle internet dünyası çok büyük bir önem kazanmış durumdadır. Durum bu olunca da birçok işletme, sanal dünyada yerini alarak adeta bir yarış serüvenine katılmış durumdadır. Fakat internet sektöründe gelişmek için, en doğru stratejileri belirlemeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Doğru hedef kitle ile kitlelerin ihtiyaçlarını karşılamak, kitleniz ile iletişim halinde bulunmak content marketing için en önemli adımlardan birisidir. 

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlaması, hedef kitleyi analiz etmek ve belirlemek ile birlikte başlayan bir serüveni taşımaktadır. Her ne kadar basit ve “ben yaparım” gibi bir izlenim olsa da, maalesef zor bir süreci kapsamaktadır. Bu alanda içerik pazarlaması konusunda dikkat edilmesi gereken ve yapılması gereken farklı adımlar da yer almaktadır. Dilerseniz kısa ve maddeler halinde bu adımlarımıza bir göz atalım. Bu sayede content marketing konusunda ufak detayları ve ipuçlarını da yakalamış olursunuz.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi.

İçerik pazarlaması konusunda ilk hedefimiz hedef kitle tarafı olmalıdır. Ürünün, markanın ya da insanlara neyi ulaştırmak istiyorsanız, içeriğe göre hedef kitle analizi yapmanız gerekmektedir. Bu sayede önemli rakiplerin ne tür çalışmalar yaptığı, paylaşımlarında nelerin olduğunu kolay bir şekilde öğrenmiş olabiliriz. Tabi sadece bunlarla değil, analiz kısmında daha birçok farklı bilgiye de ulaşım sağlanmaktadır. 

Özgün İçerikler Oluşturulması.

Günümüzde en çok hata yapılan konulardan birisi, özgün içeriklerin oluşturulmamasıdır. Eğer paylaşımlarınızda başkalarından alıntılar ve kopya içerikler kullanırsanız, bu sizin ya da markanızın gözlerde düşüşünün yaşanmasını sağlayacaktır. Burada “has olmak” kavramı, en önemli konulardan birisidir. Bu sebepten dolayı da özgün içerik ve fikirler üretmek, sizleri ön plana çıkaran adımlardan birisi olacaktır.

Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanmak.

Günümüzün en güçlü teknoloji tarafı, sosyal medya platformları diyebiliriz. Tüm bilgilerin ve haberlerin anlık olarak paylaşıldığı sosyal medya platformları, sizin için büyük bir koz olmalıdır. İçerik pazarlamada sosyal medyada yapacağınız paylaşımlar, çok daha büyük oranlarda etkileşim almasını sağlayacaktır. Sosyal medya hesaplarınızı korkmadan, çekinmeden kullanmalı ve milyonlarca insana sesinizi duyurabilmeniz önemli bir konudur.

İşletmeler Neden İçerik Pazarlamasına İhtiyaç Duyarlar?

İçerik Pazarlaması Stratejileri
İçerik Pazarlaması Stratejileri
İnternet sektöründe bugün sayamayacağımız kadar farklı sektörler yer almaktadır. Birçok işletme de günümüzde genel olarak içerik pazarlaması nedir? sorusunun cevabını bilmemektedirler. Bu sebepten dolayı da içerik ve pazarlama alanında, büyük kayıplar yaşıyor olabilirler. 
Peki içerik pazarlama stratejisine neden ihtiyaç duyulur?
Markalar bu alanda genel olarak reklamlar satın alarak, marka ya da ürünlerine ziyaretçi ve etkileşim çekmektedir. Özellikle de e-ticaret SEO alanında bu işlemler daha yoğun olarak uygulanamktadır. Bu genel olarak bu sektörün en pahalı ve maliyetli uygulamalarından birisidir. Genelde ilk 1-2 ay reklam çıkışları yapılır ve ortalama bir etkileşim oranı alınır. Sonrasında ise markalar bu reklamı bitirdiğinde, etkileşimler bir anda kesilir. İşte bu reklam ile yapılan ve geçici bir etkileşim adımıdır.  İçerik pazarlaması yapıldığında ise, bu durum çok daha farklı bir şekilde yapılmaktadır. Aslında bizler içerik pazarlamasını “organik etkileşim” olarak da adlandırabiliriz. Çünkü ölçeklendirilebilir ve masrafsız bir şekilde yönetilen çalışmalar, organik etkileşimleri bizlere sunmaktadır. Aynı zamanda her ay yatırım yapmak gerektirmez dersek, çok daha uygun bir avantaj olduğunu görebiliriz. 

İçerik Pazarlaması Kanalları Nelerdir?

İçerik pazarlamasında etkileşim alabilmeniz için birbirinden farklı yöntem ve alanlar yer almaktadır. Peki bu alanlar nerelerdir? Genel olarak bakıldığında fotoğraf ile yazı yazılan tüm içerikler, içerik pazarlaması kanallarına dahil olmaktadır. Çünkü içerik pazarlaması yaparken bizlerin en sık kullandığı unsurlar görseller ve metinlerdir. Bu sebepten dolayı da görsel ve yazının olmadığı bir alanda, içerik pazarlamada biraz geri kalmış olabilirsiniz. Dilerseniz içerik pazarlama kanalları nelermiş, maddeler halinde göz atalım.
 • SEO Uyumlu Makaleler
 • Haber Siteleri
 • Sosyal Medya Platformları
 • Online e-kitap ve e-dergi
 • Sosyal Medya Reklamları
 • Blog Siteleri
Burada yer alan kanallar, içerik pazarlamanızı yapabilmeniz için uyumlu olan platformlardır. Tabi bunların yanında daha farklı ve ilgi çekilecek yerler vardır. Fakat bizler bu noktada etkileşimi, dijital noktalardan almaya çalışmaktayız. Bu bağlamda bu tür dijital platformlar, bizler için daha büyük önem taşımaktadır.

İçerik Pazarlamasında Kalıplaşmış ve Sevilen Örnekler

Günümüzde dijital sektör içerisinde yer alan onlarca farklı dijital pazarlama örnekleri yer almaktadır. Her bir içerik pazarlama örneğinin, farklı stratejiler ile birlikte oluşturulduğunu görmekteyiz. Dilerseniz kısaca bu örneklere bir göz atalım ve ne tür pazarlama stratejilerinin yer aldığını da kolaylıkla görmüş olabiliriz.

1- Flyer Feed

Flyer Feed
Flyer Feed
Flyer Feed, Virgin Havayollarının kültürünü mizahi bir şekilde temsil eden ve eğlenceli bir yapıya sahip olan web sitesidir. Kullanıcıların marka ile etkileşim içerisinde olmasını sağlamak adına anket, haber gibi farklı araçları kullanmaktadır. Bunun yanında özellikle tasarımsal açıdan, harika bir yapıya sahip olduğunu görmekteyiz.

2- Coca Cola

Coca-Cola Coca Cola markası, şimdiye kadar dijital platformda içerik üretiminde en başarılı ve dikkat çeken markalardan birisi oldu. En büyük çıtayı ise Coca Cola Journey isimli dergi ile yükselttiklerini de söyleyebilirim. Site içerisinde tüm video, müzik ve makaleler tek bir çatı altında toplanmış durumdadır. Site içerisinde yer alan User-generated content ile birlikte, iki taraflı bir iletişim kurulma imkanı veriliyor. Özellikle bu kısma, büyük bir ilgi gösterilmektedir.

3- World In Motion

World In Motion
World In Motion
General Electric, dünyada birçok farklı noktada çalışma sağlayan ve projeleri olan bir markadır. The World in Motion sitesi ile birlikte, proje hikayelerini inovatif ve interaktif olarak anlatımını sağlamaktadır. İnteraktif bir harita animasyonunun olması, akıllıca ve dikkat çeken unsurlardan birisi haline getiriyor. Esnek bir şekilde ise hikayeleri keşfetmeniz adına, büyük bir avantaj durumudur. Tüm bölgelere göre hazırlanmış olan içerikleri seçebiliyor ve görebiliyorsunuz.

İçerik Pazarlamasında Neden Zeus Dijital’i Tercih Etmeliyim?

Zeus Dijital olarak şimdiye kadar onlarca farklı SEO çalışması ve farklı dijital platform alanlarında projelerimizi yürütmüş bulunmaktayız. Halen de bu alanda birçok farklı projemiz ile çalışmalarımız devam etmektedir. Bizler öncelikle sizlerin marka, şirket ya da ürünlerinizi stratejik çalışmalar ile birlikte, üst sıralara taşımayı ve büyük oranlarda etkileşim almanızı sağlamaktayız. Dilerseniz içerik pazarlaması SEO kısmında da sizler için yaptığımız çalışmaları maddeler halinde özetleyelim:
 • İlk olarak marka, şirket ya da ürünlerinizin sektör içerisindeki hizmetlerini detaylı bir şekilde analiz ediyoruz.
 • Analiz çalışmaları bittiğinde ekibimiz rakiplerinizin gerekli analiz ve raporlarını hazırlamaktadır.
 • Markanız, ürününüz ya da şirketinizin site içi ve site dışı içerik beklentisine göre cevaplarımızı iletiyoruz.
 • Siteniz içerisinde yer alan blog alanında SEO uyumlu makale içerikleri üretiyoruz ve paylaşıyoruz. Bu alanda blog tarafı, web siteleri için çok önemli bir konudur.
 • Etkileşim alabilmeniz adına ürün ya da markanızı sosyal medya hesaplarında düzenli olarak paylaşıyoruz.
 • Eğer siteniz iletişim kurma ile alakalı bir markayı temsil ediyorsa, müşterileriniz ile en uygun dilde iletişimimizi sağlıyoruz.
WhatsApp Hattı
1