SEO Analizi Nedir?

SEO kesinlikle kolay bir süreç değildir. Zaman alır ve çok çaba gerektirir. Kaynaklarınızın boşa gitmediğinden emin olmak istiyorsanız, SEO analizinden yararlanmanız gerekir. Ve bunun için uzmanlara ihtiyacınız var.

Zeus Dijital olarak Türkiye’nin önde gelen SEO ajanslarından biriyiz ve işleri ilk seferinde doğru yapmak için size dikkate değer uzmanlığımızdan yararlanarak yardımcı olabiliriz. Bizi farklı kılan birçok özellik arasında esas farklı noktamız, web siteniz için karmaşık bir SEO analizi yapabilme yeteneğimizdir. Başlangıçta attığımız tüm adımlar ve sonraki tüm SEO ince ayarları, derinlemesine analizimizin bulgularına göre planlanır ve yürütülür. Sonuç, paranızın karşılığını her zaman en iyi hizmet ile almanızdır.

Sizi aramızda görmeyi ve işinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olmayı çok isteriz! Bugün bizimle iletişime geçin ve geçmişte yardımcı olduğumuz işletmelerle ilgili birkaç örnek olay incelemesini size sunalım.

SEO analizi, web varlıklarını en uygun hale getirmek için zaman veya para harcamış herkesin yapması gereken bir şeydir. Bu özellikle işletmeler için kritik bir öneme sahiptir. Web siteniz işinizin can damarıdır. Aynı zamanda, dijital pazarlama stratejinizin temel taşı, markanızın bilinirliğini artırmada önemli bir araç veya birçokları için ana satış noktası bile olabilir. Bu nedenle, bunlardan herhangi biri veya hepsine birden dahil olmak için bir web sitesine yatırım yaptıysanız, web sitenizin performansını ölçmeniz çok önemlidir.

Sonuçta, yaptığınız yatırımdan iyi bir getiri elde edip etmediğinizi bilmek istersiniz. Bunu yapmanın tek yolu, web sitenizin nasıl performans gösterdiğini analiz etmek ve bunu geliştirmek için bir sonraki adımda neler yapabileceğinizi belirlemektir. Çok fazla işletme sahibi, bir web sitesi kurmak için para ödeyip her şeyin hallolduğunu düşünüyor. Web sitelerine gelen ziyaretçilerin ve satışların artmasını bekliyorlar ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmiyorlar. Hatta gerçekleşmiyorsa nedenlerini bile öğrenmeyi umursamıyorlar.

SEO Neden Önemlidir?

Aslında, çevrimiçi varlığı olan işletmelerin %45’inin SEO’yu duymadığı veya en azından ne olduğu konusunda eksik bir anlayışa sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu yüzden SEO analizine bakmadan önce SEO’nun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu kısaca açıklayacağız. SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarına, sitenizin güvenilir ve yetkin olduğunu gösterip web sitenize gelen ziyaretçi sayısını en üst düzeye çıkarma sürecidir. Web sitenizin güvenilir ve yetkin olması, belirli arama terimleri için arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda bulunmanızı sağlar.

İşini bilen, müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize yüksek kalitede bilgi sunan bir işletme olduğunuzu göstermek için çeşitli yollar vardır. Birincisi doğru anahtar kelimeleri kullanmaktır. Bunlar, tipik müşterilerinizin mal veya hizmetlerinizi ararken kullanacağı kelimeler ve ifadelerdir. Bununla birlikte, web sitenizde mükemmel kalitede metne ve detaylı bilgiler bulunduran bir içeriğe ihtiyacınız var. Çünkü ziyaretçileriniz, internette tıpkı sizinki gibi şirketlerden bilgi almak için araştırmalar yapıyor. Ve üçüncü ana unsur, arama motorlarında hali hazırda iyi bir üne sahip olan diğer web sitelerinden gelen güven oylarıdır. Bu saygın üne sahip web siteleri sizin için iyi bir köprü olacaktır.

Google gibi arama motorlarının bir web siteyi değerlendirirken kullandığı bir dizi başka faktör vardır ve iyi bir SEO mümkün olduğunca bunları tahmin edip, bulur. Ancak SEO kesin olmayan bir bilimdir, bazıları bunun bir sanat olduğunu söyler. Bu nedenle gelişmelere her zaman yer ayrılmalıdır. Ve hangi gelişmelerin yapılması gerektiğini bilmenin tek yolu, hali hazırda neyin mevcut olduğunu ve şu anda nasıl çalıştığını analiz etmektir. SEO analizinin arkasındaki düşünce budur.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

En iyi SEO analizi, yöntemli bir yaklaşım ve bol miktarda boş zaman gerektirir. Yaklaşık on ila on beş sayfalık ufacık bir web sitesinin etkili ve eksiksiz bir şekilde analiz edilmesi yaklaşık bir hafta sürebilir. Daha büyüğü çok daha uzun sürebilir. Uzmanlar, sitenizi üç ayda bir analiz etmeniz gerektiğini söylüyor. Bu, örneğin bozuk bir bağlantı veya eksik bir sayfa olması durumunda size hızlı bir şekilde iyileştirme fırsatı verir ve ziyaretçilerde düşüşe neden olmasını engeller.

Lokasyona Göre SEO Çalışması

Belki optimize ettiğiniz arama motoru algoritması değişmiştir veya rakiplerinizden biri kendi web sitesini önemli ölçüde değiştirmiştir. Düzenli analizler yapmadığınız takdirde size gelen ziyaretçiler şimdi rakiplerinize gitmeye başlamış olabilir. Web sitenizi, istediğiniz sonuçları vermekten alıkoyan her ne ise mümkün olduğunca çabuk tanımlanmalı ve ele alınmalıdır.

SEO denetimi, bir kontrol listesi üzerinde çalışıp, seçtiğiniz anahtar kelimeler için nasıl sıralama yaptığınızdan tutun her sayfanın ne kadar hızlı yüklendiğine kadar her şeyi ölçmek için çeşitli internet araçlarını kullanmak anlamına gelir. Tam bir analiz, arama motorlarının onaylayabileceği veya onaylamayabileceği her yönü inceleyecektir. İnternette SEO uzmanlarının sunduğu örnek kontrol listelerini bulabilirsiniz. Bunlar genellikle denetim gerektiren üç ana alana ayrılır: yerinde (on-page) SEO analizi, site dışı (off-page) ve teknik SEO analizi.

Tüm bunlar kulağa zahmetli gelebilir ve ortalama bir işletme sahibi, bu düzeyde bir analizi sürekli olarak yürütmek için SEO hakkında zamana ve ayrıntılı bilgiye sahip olmayı pek istemez. Neyse ki, SEO analizi ve SEO rakip analizi hizmetleri çeşitli SEO ajansları tarafından sunulmaktadır. Bir uzmanın, sizin yapabileceğinizden daha hızlı ve verimli bir şekilde daha ince ayrıntılı yapacaklardır. Tüm hataları düzeltecek, içerikteki boşlukları dolduracak ve genel olarak web sitenizin arama motoru sıralamalarında yükselmesini sağlamak için SEO stratejinizi geliştireceklerdir. Bu, daha fazla ziyaretçi ve nihayetinde daha fazla ödeme yapan müşteri anlamına gelir.

Türkiye’deki önde gelen SEO ajanslarından biriyiz, aslında son on yıldır SEO sektörünün ön saflarında yer alıyoruz. Eksiksiz bir SEO hizmeti sunuyoruz ve müşterilerimizden herhangi biriyle ortaklık kurarken ilk eylemimiz tam bir site denetimi yapmak oluyor. Web sitenizin mevcut performansına ve webdeki yerinizi engelleyebilecek bir dizi teknik yönlere bakıyoruz. Bunu, web sitenizin arama motorlarında ve nihayetinde ödeme yapan müşterileriniz tarafından nasıl görüntülendiğini analiz etmek ve bir eylem planı hazırlamak için kullanıyoruz.

SEO rakip analizi de dahil olmak üzere işletmeniz için ideal anahtar kelimeleri bulabilir ve orijinal, ilgi çekici, arama motoru optimize edilmiş içerik oluşturabilir veya zaten sahip olduklarınızı geliştirebiliriz. Ayrıca Dönüşüm Oranı Optimizasyonunu (CRO) da vurguluyoruz. Bu olmadan hiçbir iyi SEO stratejisi tamamlanamaz. Bu nedenle yalnızca yeni web sitesi ziyaretçilerini çekmiyorsunuz aynı zamanda onları aktif müşterilere de dönüştürüyorsunuz.

Ayrıca, web sitenizin dışındaki güvenilirliğinizi, sosyal medyaya katılarak, güvenilir ve saygın kaynaklardan web sitenize yüksek kaliteli bağlantılar oluşturarak arttırmaya odaklanıyoruz.

Çünkü biz Zeus Dijital’de web varlığınızı geliştirmenin bir yolu olarak SEO analizinin güçlü savunucularıyız. Yaptığımız değişikliklerin etkisini göstererek ve yatırımınızdan mümkün olan maksimum getiriyi sağlamak için stratejimizi yenileyerek size aylık olarak rapor veriyoruz.

Tüm işletmelerin büyük bir pazarlama bütçesine sahip olmadığını anlıyoruz. Bu nedenle en başından itibaren hedeflerinizi ve neyi başarmak istediğinizi tartışıp buna bağlı olarak size SEO paketlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu söylüyoruz. Paranızın karşılığını en iyi şekilde alabilmeniz için gereksinimlerinize uygun şekilde paketler uyarlıyoruz.

Kuşkusuz ki SEO bir günde olmuyor. Anında sonuçlar vaat edemeyiz ve bunu yapan bir SEO şirketine asla güvenmemeniz gerekiyor. Ancak, bizimle çalışarak neler elde etmeyi bekleyebileceğiniz konusunda çok net olacağız. Aylık raporlama döngümüz de size sitenizin büyüme ve gelişme gidişatını sürekli olarak izleme fırsatı verecek.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

SEO analizi nasıl yapılır?

SEO analizleri, web sayfalarının görünürlüğünü Google Arama Konsolu aracılığıyla kontrol etmelidir. İçerik içindeki tüm URL’lerin, meta açıklamaların ve başlıkların optimize edildiğinden emin olun. Gelen bağlantıların değerini ve hiçbir dahili bağlantının kopmadığını değerlendirin.

SEO nedir ve nasıl çalışır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), tüm web içeriğine uygulanan ilkelerdir. Bu nedenle arama motorları tarafından görülebilir olması site kullanıcıları için değerlidir. Anahtar kelime kullanımı hayati önem taşır ancak optimizasyon, site yapısı ve sayfa yükleme hızları gibi teknik sorunları ele almayı da içerir. SEO, tüm arama motorlarının kutularını işaretler, böylece sayfalarınızı uygun sorgular için arama sonuçlarında üst sıralarda gösterir.

SEO analitiği nedir?

SEO analitiği, ilgili organik web trafiğini izlemek ve geliştirmek için kullanılan yöntem ve önlemlerdir. SEO uygulayıcıları, neyin iyi gittiğini ve performansın nerede zayıf olduğunu inceleyerek daha iyi sonuçlar elde etmek için belirli alanları iyileştirme fırsatına sahiptir.

Web sitemin SEO dostu olup olmadığını nasıl anlarım?

SEO’nuzun ne kadar etkili olduğunu görmenize yardımcı olacak birçok SEO tarama aracı vardır. Örneğin Google Arama Konsolu, web sitenizin performansını kontrol etmenize ve daha üst sıralarda yer almanızı engelleyen sorunları gidermenize yardımcı olur.

Nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa, bazı SEO ajansları ücretsiz bir SEO analiz raporu sunar ve ardından gerekli değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir.

SEO rekabet analizi nedir?

Rekabetçi SEO veri analizi, rakiplerinizin nasıl performans gösterdiğine, hangi anahtar kelimeleri ve bağlantıları kullandıklarına ve içeriklerine eleştirel olarak bakmak anlamına gelir. Sonuçları, onların kullandıkları teknikleri ödünç almak veya onlardan nasıl daha iyi performans gösterebileceğiniz konusunda size fikir vermek için kullanabilirsiniz.

SEO araçları nelerdir?

SEO araçları, arama motoru sıralamalarındaki web sayfalarının mevcut performansını veya arama motorlarının web sayfalarını ölçtüğü metriklere (metrics) karşı rapor verir. Bazıları ücretsizdir, bazıları için ödeme gereklidir. İyi bir SEO ajansı, web varlığınızın performansı hakkında size en doğru SEO denetim verilerini vermek için en iyi araçlara sahip olmalıdır.

SEO’da rakip analizi neden önemlidir?

Rakip SEO analizi, web sayfalarınızı geliştirmek ve aslında alanınızda rekabet eden işletmelerin önüne geçmek için kaçırmış olabileceğiniz fırsatları belirlemenizi sağlar. Sadece kendi türünüzdeki diğer işletmeler için neyin iyi çalıştığını analiz edebilir ve bu bilgiyi kendi SEO stratejinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

SEO neden önemlidir?

Arama Motoru Sonuç Sayfası’nda (SERP) yüksek bir sıralama demek ziyaretçilere sitenizin arama motorları tarafından diğer sitelerden daha güvenilir olduğunu gösterir. Daha yüksek sıralamalar web sitenize gelen ziyaretçinin artması anlamına gelir ve bu da satışları yükseltme şansınızı artırır. SEO, bir web sitesine, bloga veya online mağazaya sahip olan veya yöneten herkes için önemlidir çünkü ücretsiz ve organik trafik çekebilme şansı verir.

SEO’nun işe yaramaya başlaması ne kadar sürer?

SEO sonuçlarınızda önemli değişiklikler görmek için dört ila altı ay arasında bir süre geçmesini bekleyin. Sabırlı olun ve stratejinizi uygulamaya, izlemeye ve ayarlamaya devam edin. Zamanla daha da büyük sonuçlar elde edeceksinizdir. SEO hızlı ve kısa vadeli kazançlarla ilgili değildir, uzun vadeli bir oyundur. Bir arama motoru optimizasyonu analizi, hedeflerinize ulaşmak için doğru yolda kalmanıza yardımcı olur.

Web sitem için SEO’yu nasıl analiz edebilirim?

Web sitenizin sıralama analizini için dikkate alınması gereken birtakım alanlar:

 

 • Google’da görünen tüm sayfalar.
 • Tüm URL’ler ve meta açıklamaları optimize edin.
 •  Tüm başlıklar ve başlıklar optimize edin.
 •  Web sitenizin sıralamalarını not edin.
 •  Gelen bağlantıları analiz edin.
 •  Spam puanınızı not edin.
 •  Bozuk bağlantıları test edin.
 •  Tüm görüntülerin sıkıştırıldığını ve optimize edildiğini kontrol edin.

SEO anahtar kelimeleri nasıl kullanılır?

Web sitesi sahipleri, okuyuculara içeriklerinin ne hakkında olduğunu bildirmek için anahtar kelimeler ve ifadeler kullanır. Arama motorları, kullanıcıların sorgularını bu kelimeleri içeren sayfalarla eşleştirmek için anahtar kelimeler ve kelime öbekleri kullanmaya özen gösterir.  Etkili SEO, Google’a belirli arama yapanların aradığı bilgilere web sitenizin sahip olduğunu göstermek için anahtar kelimelerinizi en iyi nasıl kullanacağınızı bilir.

SEO Görünürlüğü Analizi

“SEO görünürlüğü” terimi, sitenizin görünür olup olmadığı ile ilgili değildir. Bunun yerine, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERPs) konumunuzla ilgilidir.

Sayfanız SERP’lerin birinci sayfasındaki ilk sonuçta çıkıyorsa görünürlüğünüzün oranı %35 civarındadır. Bu, aynı sonuç sayfası sunulduğunda, insanların %35’inin bir alt sayfa yerine sizin sayfanıza tıklamasının muhtemel olduğu anlamına gelir.

İlk sayfada ne kadar aşağıda olursanız, çekmeyi bekleyebileceğiniz tıklama yüzdesi o kadar düşük olur ve SEO görünürlüğün de 10. Sırada olan bir sitenin oranı %2 civarındadır.

 

Web sitenizin hızlı bir SEO analizi Nasıl Yapılır?

SEO denetimi için hızlı bir kontrol listesi:

 •  Tüm sayfalarınızın Google tarafından sıralandığını kontrol edin.
 •  URL’lerin optimize edildiğinden (içeriğinizi açıklayan dört ila beş kelime) ve meta açıklamaların optimize edildiğinden ve okuyucu dostu olduğundan emin olun.
 •  Sayfa başlıklarını ve başlıklarla eşleşen anahtar kelimeler içerdiğinden emin olun. Ziyaretçilerin sayısını, hemen çıkma oranını (bounce rate), sitede geçirilen ortalama süreyi ve hangi anahtar kelimelerin en çok trafiği çektiğini kontrol edin.
 •  Gelen bağlantıları analiz edin.
 •  Spam puanını kontrol edin ve kötü geri bağlantıları ortadan kaldırın.
 • Bozuk bağlantıları kontrol edin.
 • Görüntüleri sıkıştırıp optimize edin.
 • Tüm iç bağlantıların çalıştığından emin olun.
 • Yinelenen içerikleri kaldırın.
 • Gerekirse sayfa yükleme süresini kısaltmaya çalışın.

SEO Analiz Rehberi

Web sitenizin sürekli analizi, arama motorlarının sonuçlarındaki konumunuzu yükseltmek için çok önemlidir. Sitenizin gelişmesi için değerli zamanınızı ve kaynaklarınızı nereye harcamanız gerektiğini gösterir.

Web varlığınızın üç alanını da analiz edin: site içi SEO, site dışı SEO ve teknik SEO:

Site içi SEO, tüm içeriği, sayfa yapılarını ve HTML kaynak kodlarını içerir.

Site dışı SEO, SEO bağlantı analizi, yerel SEO ve konuk bloglama dahil olmak üzere sıralamanızı geliştirmek için web sitenizin dışında yaptığınız her şeyi içerir.

Teknik SEO, kullanıcıların veya arama motorlarının beğenmeyebileceği http URL’leri ve diğer URL hatalarını kontrol etmeyi içerir.

Anahtar Kelime Rekabet Analizi İçin Basit Bir Rehber

Sadece bariz anahtar kelimeleri seçmeyin. Daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak, size mümkün olduğunca az maliyetli ve yatırımından maksimum getiriyi sunacak anahtar kelimeler seçin.

Bu, rakiplerinizin kim olduğunu belirlemek anlamına gelir. Ne yapıp yapmadıklarını analiz edip her iki açıdan da bundan yararlanmanızı sağlar. Ayrıca, müşterilerinizin satın alma yolculuklarının her aşamasında ne aradıklarını analiz etmelisiniz.

Bu, sitenizdeki eksik yerleri, kullanabileceğiniz etkili anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olacaktır. İyi bir SEO ajansı bu karmaşık analizde size yardımcı olabilir.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Hızlı SEO rakip analizi raporu için ipuçları:

 • Ana rakipleri belirleyin ve ilerlemelerini izlemek için analiz araçlarını kullanın.
 •  Her birinin geri bağlantılar açısından nasıl çalıştığını öğrenin ve onlara birden çok kez bağlanan siteleri arayın (bağlantı stratejiniz için olası bir hedeftir).
 •  Rakiplerin sitelerinde bozuk sayfalar olup olmadığını kontrol edin. Böylece bu boşluğu doldurmak için bir şeyler yayınlayabilirsiniz.
 • Anahtar kelimelerinden hangisinin en çok veya en az trafiği çektiğini inceleyin.
 • İçerik boşluklarını bulun ve doldurun. İçerik boşluğu olmayan rakipleriniz sizden daha üst sıralarda yer alacaktır.
 • Rakiplerinizin popüler içeriklerini bulun ve bunlardan daha iyi içerikler üretin.
WhatsApp Hattı
1