App Store Optimization (ASO) Nedir ve Nasıl Yapılır?

App Store Optimization (ASO), uygulama mağazasındaki uygulamanın rakiplerini geçerek arama sorgularında üst sıralarda yer alması için yapılan optimizasyon işlemine denir. Günümüzde mobil uygulamaların sayısının her geçen gün arttığını göz önünde bulundurduğumuzda rekabet ortamının azımsanmayacak seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Bu şartlarda uygulamanızın güçlü rakiplerle rekabete girebilmesi için ASO kriterlerine uygun olması gerekir. Üst sıralarda yer alan uygulama haliyle mağaza kullanıcılarının dikkatini diğerlerine göre daha hızlı çekecektir. Bu nokta da ise devreye ASO yani App Store Optimization girmektedir. Uygulama sıralaması için sizlere yardımcı olup ASO stratejisi geliştirmenize yarayacaktır. ASO işlemlerinde de tıpkı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) gibi zamana ve emeğe ihtiyacı vardır. App Store Optimization detayları nelerdir birlikte inceleyelim.  

ASO (App Store Optimization) Nedir? 

ASO nedir?, Açılımı App Store Optimization yani Uygulama Mağazası Optimizasyonu olarak dilimize çevrilmiştir. Mobil uygulama marketin de yer alan uygulamanızın performansını ve organik indirmenin arttırılması için yapılan çalışmalar bütünüdür. Google Play, Apple Store ve HUAWEI App Gallery gibi marketlere sahip olan markalarda yaygın olarak bu çalışmalar yürütülmektedir. Her bir mağazanın milyonlarca kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcı sayısının miktarı mobil cihazların yaygın olarak kullanıldığını göstermekle birlikte aynı zamanda mağazalardaki rekabetin zorluğunu da göstermektedir. İçerisinde milyonlarca uygulamanın bulunduğu mağazalarda rekabete girebilmek için mutlaka ASO çalışması yapmalısınız. Bu sayede istediğiniz verimi kazanabilirsiniz. Uygulamanız için hedef kitleye ve markete göre değişiklik gösteren optimizasyon çalışması için sektörün uzmanlarından destek almak isterseniz bir ASO hizmeti veren bir SEO Ajansı ile çalışmalısınız. Bu sayede profesyonel bir ekip ile çalışıp daha faydalı sonuçlar elde edebilirsiniz.  

App Store Optimization Neden Önemli?

Apple App Store, Google Play Store ve HUAWEI App Gallery gibi mobil uygulama marketlerinde 3 milyondan fazla uygulama bulunmaktadır. Mağazalara günlük ortalama 4.000 civarı daha yeni uygulama eklenmektedir. İnsanların sizi bu uygulamalar arasında keşfedebilmesi için uygulamanız gereken ana yöntemlerden biri de ASO’dur. App Store Optimization’a göre, organik indirmelerin ortalama %65’i, uygulama mağazasındaki arama sorgularından gelmektedir. Bu arama sorgularının yarısı da genel aramalardan oluşur. Rakiplerinizle olan rekabette onları geride bırakmak ve uygulamanız için satış verimliliğini yükseltmek istiyorsanız App Store Optimization işlemlerini mutlaka uygulamalısınız. Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  
App Store Optimization Önemi
App Store Optimization Önemi
 

App Store Sıralamalarınızı Hangi Faktörler Etkiler?

İlgili mobil mağazasının algoritmasını anlayabilmek için ASO metriklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu metriklerin neler olduğunu, Apple Store, Google Play ve diğer mobil mağazalar için etkili olan faktörleri sizler için derledik.  

1. Uygulama Performansı

Uygulama iyi kurgulanmamış ve sık sık hata verip kitleniyorsa kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyorsa mağaza algoritması tarafından diğer uygulamaların altında sıralanacaktır. Bu performansa ek olarak uygulamanızın kullanıcıların mobil cihazlarında çok fazla pil tüketimi de olumsuz etkileyen bir diğer faktördür. Bu mağaza algoritması özellikle Google Play mağazasında görülmektedir.  

2. App İndirme Hacmi ve Hızı

Günlük organik indirme sayısı, Apple Store ve Google Play’deki en güçlü sıralama faktörüdür. Gün içerisinde çok sayıda indirme performansı elde etmek çeşitli yollardan uygulama sıralamasında yardımcı olacaktır.  

3. Derecelendirme ve Yorumlar

Kullanıcıların uygulamanızı değerlendirmesi yani yorum sayısı ve puanlamanızın yüksek olması önemli diğer sıralama faktörlerinden biridir. Uygulamanızda olumlu yorumun fazlalığı, kullanıcıların uygulamanızı sevdiğini algoritmaya işaret bildirir. Bu nedenle, uygulamanızın mağaza algoritmasındaki etkisini artırmak için mobil mağazalarda kullanıcıları değerlendirme yapmaya teşvik etmek önem arz eder.  

4. Dönüşüm Oranı

Mağaza algoritmasının sıralama faktörü olarak dikkate aldığı bir diğer kriter ise uygulamanızın dönüşüm oranıdır. Apple Store, Google Play ve diğer mağazalar arama sonuçlarında en iyi uygulamaları göstererek kullanıcılara en iyi deneyimi yaşatmayı hedefler. Uygulamanız için belirli bir anahtar kelimede sabit bir dönüşüm oranı yakalamak oldukça önemlidir. Bu, algoritmanın mağazaya kullanıcıların uygulamadan memnun olduğunu sevme eğiliminde olduğunu işaret eder.  

5. Elde Tutma Oranı

Mobil mağazalar sıralama faktörünü belirlerken uygulamanın sadece organik indirme sayısını dikkate alarak belirlemez. Aynı zamanda kullanıcıyı elde tutma oranına da dikkat eder. Günümüzde kullanıcılar uygulamayı indirip deneyip ardından hemen kaldırmaktadır. Bu durum algoritmanın mağazaya kullanıcıların bundan memnun olmadığını düşündürür. Bu nedenle, kullanıcıyı elde tutmak için stratejiler geliştirilmeli.  

6. Backlink

ASO sıralama faktörlerinin SEO ile benzer olduğu noktalardan birisi de backlink çalışmalarıdır. Uygulama mağazalarının algoritması, uygulamanızın web sayfasında kaç tane backlink olduğunu da dikkate alır. Bu unsura Google Play Store’da daha çok rastlanmaktadır. Yüksek bir otoriteden alınabilecek backlink, uygulamanızın sıralamasını direkt etkileyecektir.  

7. Meta Veri (Meta Data) Anahtar Kelimeleri

Mobil uygulama mağazalar uygulamanızı belirli bir anahtar kelimeye göre sıralayıp sıralamayacağına bakar. Uygulamanıza uygun aranma hacmi yüksek bir anahtar kelime belirleyip ASO çalışmalarınızı bu kelime üzerine kurgulamalısınız. Algoritma bu kelimeyi, meta açıklamalardan ve başlıklardan faydalanarak belirler. Kullanıcıların arama sorgularında görünürlük kazanmak istiyorsanız, Kullanıcı Arama Niyeti yani User Intent‘e uygun bir anahtar kelime belirlemelisiniz. Bu sayede kullanıcının uygulamanızı aradığında görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu kelimeyi meta veri alanlarında yoğunluğuna dikkat ederek kullanmanız uygulama sıralamasını etkileyecek faktörler arasında yer almaktadır. Anahtar kelime uygulama başlığınızda ya da içerik yazılarınızda yer alıyorsa, mobil mağaza algoritması, uygulamanıza daha iyi bir sıralama sağlayacaktır.  

Search Engine Optimization ve App Store Optimization Arasındaki Fark Nedir?

SEO vs ASO
Search Engine Optimization (SEO) vs App Store Optimization (ASO)
  App Store Optimization çalışmasına uygulama mağazasında uygulanan SEO çalışması da denilebilir. Benzerlikleri oldukça fazladır fakat özünde ASO ile SEO farklı şeylerdir. Arama motorlarının yapısı mobil uygulama mağazaları ile tamamen farklıdır.
  • ASO (App Store Optimization), bir e-ticaret mağazasının arama motoruna benzemektedir.
  • SEO, bir web sitesinin, arama motoru sonuç sayfasında sıralama kazanıp ilk sıralara çıkması için uygulanan optimizasyon çalışmalarının bütünüdür. ASO ise sadece mobil uygulama mağazasında yapılan arama sorguları ve sonuçlarını kapsayan çalışmalardan oluşur.
  • SEO çalışmalarında web site yapısı, kod dizilimi, içerik türleri ve gerektiğinde tema tasarımlarında da çalışmalar yürütülürken ASO çalışmalarında sadece arama sonuçlarına etki edilebilmektedir.
Özetle, SEO faktörleri dikkate alındığında bir site için birçok şeyi değiştirmeniz veya revize etmeniz gerekirken ASO sıralama faktörlerinde böyle bir durum gerekmemektedir. ASO, mobil mağazada yer alan uygulamanızın niteliği ile ilgilenmez. Daha çok uygulamanızın sunum şekli, mağazaya eklenme özellikleri ve kullanıcıyla arasındaki etkileşime bakmaktadır.  

     
    WhatsApp Hattı
    1