Lokal SEO Hizmeti

Sitenizin Google aramalarında görünürlüğünü artırmak için SEO projelerine önem vermeniz gerektiği artık bir sır değildir. Ancak çoğu durumda listenin tepelerindeki dev firmalarla rekabet oldukça güçtür. İşte bu noktada güçlü bir lokal SEO hizmeti ile dev markalarla rekabete girmeksizin sektörde var olmanıza yardımcı olmaktayız. Sayfamız üzerinden bizimle iletişim geçerek hizmetlerimiz hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Google ve çoğu arama motoru, arama sonuçlarını listelerken SERP sayfasını kullanıcıya göre düzenlemeye çalışır. Bu düzenlemeyi belirlemek için kullandığı pek çok faktörden bahsetmek mümkündür. Ancak hiç kuşkusuz bunların en önemlilerinden biri kullanıcının konum bilgileridir. Bu da işletmenize yakın lokasyonda yer alan kullanıcılara ulaşmak için sizlere ideal bir fırsat sunmaktadır.

[Local SEO taksim Kuaför kelimesi (Serptakip aracından alınmıştır ekran görüntüsü)

Local SEO taksim Kuaför kelimesi (Serptakip aracından alınmıştır ekran görüntüsü) 

Başarı düzenli çalışma ve gayret ile gelir. Bilhassa bütçe bakımından daha küçük ölçekli işletmeler için lokal SEO’nun dijital dünyayı rekabete uygun bir hale getirdiğini söylemek mümkündür. Aksi takdirde Google’da bir arama yaptığımızda yalnızca dev markaların yayınladığı içeriklere ulaşabilirdik. Düşük bütçeli işletmeler ise bu tür markalarla rekabet edemeyeceği için dijital dünyadan giderek uzaklaşır. Ancak bu noktada Google’ın yenilikçi algoritmalarıyla farklı olanak sunduğunu ifade etmek gerekir.

Peki Google, işletmenizin lokasyonunu nasıl algılar? İşte tam da lokal SEO hizmetlerinin devreye girdiği nokta budur. Eğer sitenizi lokal SEO’ya uygun bir biçimde düzenlerseniz konum aramalarında Google, sitenizi kullanıcılara önerir. Çünkü Google ve benzeri arama motorlarının temel hedefi kullanıcıya yararlı olacak bilgileri sunmaktadır. SERP sayfasını da buna paralel olarak düzenler.

Lokal SEO Ne Tür İşletmeler Önemli?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi lokal SEO, özellikle konum aramalarına yönelik SEO çalışmalarıdır. Bu nedenle ürünlerinizi müşterilerinize sunduğunuz bir mağaza varsa lokal SEO’ya kesinlikle zaman ve bütçe ayırmalısınız. Çünkü konumunuza yakın potansiyel müşterilerinizi fiziksel mağazanıza çekmenin en etkili yollarından biri Google aramalarıdır. Bu fırsatı değerlendirerek rakiplerinizin birkaç adım önüne geçebilirsiniz.

Pek çok işletme sahibi bu noktada zaten fiziksel olarak yakın oldukları insanlara internet üzerinden ulaşmayı gereksiz bir maliyet olarak görmektedir. Ancak bu yaklaşımın doğru olmadığını vurgulamak gerekir. Çünkü günümüzde insanların büyük çoğunluğu alışveriş yapmadan önce Google araması gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla hemen yanınızda olan bir potansiyel müşteriniz için bile Google, görünürlüğünüzü artırmanın bir yoludur.

Mutlaka göz atın;

Buna ek olarak Google aramalarında üst sıralarda yer almanın marka güvenilirliğine yaptığı katkıları da göz ardı etmemek gerekir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu alışverişlerini ilk sıralarda karşılaştıkları işletmelerden yapmaktadır. Hele ki en üst sırada bu oran yüzde 50’ye kadar çıkmaktadır. Elbette bir SEO çalışmasında ilk sıra garantisi vermek mümkün değildir. Yine de sıralamanızın yukarıya doğru ivmelenmesinin doğrudan satış başarısına dönüşeceğini söylemek mümkündür.

Son olarak lokal SEO çalışmalarının yukarıda da ifade ettiğimiz gibi küçük işletmeler için önemli olduğunu yeniden hatırlatalım. Çünkü daha geniş hedeflemeli SEO projeleri için daha büyük bütçeler gerekir. Ayrıca bu tür SEO çalışmalarında rekabet etmeniz gereken dev markalar söz konusudur. Lokal SEO bu tür yüksek maliyet kalemlerinden büyük oranda sıyrılarak dijital dünyada var olmanıza olanak sağlar. Bu açıdan küçük işletmelerin iş hacmini genişletmesi için lokal SEO en ideal stratejilerden biridir.

Blog içeriğimiz ilginizi çekebilir => İkna etmenin en kolay yolu: En iyi veri görselleştirme araçları (2023)

Lokal SEO Avantajları

Ülkemizde özelinde baktığımızda pek çok işletmenin lokal SEO’nun katkılarını yeni fark ettiğini söylemek yanlış olmaz. Buna bağlı olarak lokal SEO’ya yönelik stratejiler geliştirmek için hala önemli bir manevra alanı söz konusudur. Bu da sektöre yeni girecek işletmeler için oldukça önemli bir fırsattır. Ancak son zamanlarda lokal SEO’ya verilen önemin giderek arttığını da belirtmek gerekir. Bu anlamda işletmenizin dijital dünyaya entegre olmasında lokal SEO son derece önemli bir rol üstlenmektedir. Bu doğrultuda lokal SEO hizmetlerimizden yararlanmanın sizlere getireceği avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Gerek dünya gerekse de ülkemizde insanların alışveriş rutinleri incelendiğinde Google’ın rolünün giderek büyüdüğünü görmek mümkündür. İnsanlar alışverişlerini internet üzerinden yapmasa bile öncesinde bilgi edinmek için Google’ı kullanmaktadır. Bu anlamda lokal SEO stratejilere yeni müşterilere ulaşmanız için önemli bir araçtır.
 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi günümüzde lokasyon olarak yakın olduğunuz insanlara bile ulaşmanın en iyi yolu Google’dır. İstatistiklere baktığımızda insanların yakınlarındaki işletmeler hakkında daha çok internet üzerinden bilgi edindiğini görmekteyiz. Öyle ki bu oran yüzde 70’e kadar çıkmaktadır.
 • Günümüzde internet kullanımının büyük çoğunluğu akıllı cihazlar üzerindendir. Akıllı cihazların internet dünyasını domine etmesi birçok eski alışkanlığı değiştirmiştir. Bu anlamda özellikle konum tabanlı stratejilerin büyük önem kazandığını vurgulamak gerekir. Çoğu kullanıcı, akıllı cihazlarından yaptıkları aramalara paralel olarak fiziksel mağazalardan alışveriş yapmaktadır.
 • Son olarak lokal SEO’nun işletmenizi ekstra maliyetlerden koruduğunu ifade etmek mümkündür. Lokal SEO sayesinde çok daha küçük bütçelerle etkili bir strateji yürütebilirsiniz. Çünkü lokal SEO çalışmaları genel olarak çok daha spesifik bir hedefleme yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Lokal SEO’yu Etkileyen Faktörler

2005’ten itibaren hayatımızda olan lokal SEO kavramı, ortaya çıkışını büyük oranda Google Haritalar uygulamasına borçludur. Bu anlamda lokal SEO’nun odaklandığı nokta bir internet sitesinin fiziksel şubelerini Google’a bildirmektir. Bu noktada lokal SEO’yu etkileyen temel faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Google My Business Bilgileri: İşletmenizin GMB bilgileri konum, iletişim ve buna benzer bilgilerin Google tarafından indekslenmesini sağlar.
 • Anahtar Kelimeler: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha spesifik hedeflemeler yapmanıza olanak tanır. Bu anlamda lokal SEO için konum odaklı anahtar kelimeler kullanmak önemlidir.
 • Sosyal Medya: Lokal sıralamanızı etkileyen faktörlerden biri de sosyal medyadaki varlığınızdır. İşletmenizin sosyal medya profilinde konumunuz ve hizmetlerinizle alakalı ilgi çekici içerikler yayınlayabilirsiniz.
 • Backlinkler: Sitenizin lokal diğer sitelerden geri dönüşler alması lokal aramalarda öne çıkmanın en iyi yollarından biridir.
Uluslararası Tecrübe

Kimler Olympos dağına tırmandı

Mücadele edecek ve bu dağın zirvesini hak edecek her marka manzarayı izlemeye hak kazanır.

+0

Başarılı Proje

+0K

Hedef Kelimede Sıralama

+0M

Organik Trafik

+0

Dilde Çalışma

Yükselişi Planlayalım!

Yükselmek için tek bir adım kaldı. Hemen formu doldur iletişime geçelim!

  WhatsApp Hattı
  1