İkna etmenin en kolay yolu: En iyi veri görselleştirme araçları (2023)

İkna etmenin en kolay yolu: En iyi veri görselleştirme araçları (2023)
En iyi veri görselleştirme araçları sayesinde karmaşık olan bir veri grafiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Noktalar, çubuklar, dilimler ve çizgiler gibi görsel nesnelerin anlaşılır kılınması son derece elzemdir. İlk bakışta anlaşılmaz olarak görülen verileri çözebilen bu araçlar size zaman kazandırır ve öz güveninizi tazeler. Bir veri anlaşılmadıktan sonra bünyesinde dünyanın en değerli bilgilerini barındırsa bile verimli olamaz. Akılda kalıcı olan verileri işlemek, hız, verilerin özümsenmesini sağlamak ve kolaylık tanımak bu araçların işidir. Böylece şirketinizin geleceğini ilgilendiren ve kritik olan kararları mükemmel bir karar mekanizması eşliğinde alacaksınız. Verilerinizdeki eğilimleri ayırt etmek, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin kalitesini etkileyen doğru kararlara imza atmak, şirketinizin varlığını tehdit eden sorunlarınıza etkili ve etkin bir biçimde müdahale etmek için veri görselleştirme yöntemini tavsiye ediyoruz. Veri görselleştirme bir anlamda benzersiz bir iletişim dilidir. Unutmayın ki gerçekler anlatır ama hikâyeler satar. Bu araçların da sırrı bir veriyi hikâyeleştirmektir. Bu görsellerin size sağladığı bilgilerle aldığınız kararlar müşterilerinizden elde ettiğiniz gelirlerin artmasını sağlar. Simple Show isimli bir İnternet sitesine göre beynimiz görselleri bir yazıya kıyasla 60 kat daha hızlı bir şekilde işliyor. Eğer mükemmel bir analiz ve daha az çaba eşliğinde en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız sizi bu yazıda bulunan veri görselleştirme araçları ile tanıştırmak istiyoruz. Seçtiğimiz yazılımları dili İngilizce.

En iyi veri görselleştirme araçları (2023)

Doğru bir görsel bir oda dolusu ikna etmeye yetebilir. Müşterinizin size inanmasını sağlayabilir. Patronunuzun size güvenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Sizi sayfalarca raporlar hazırlamanın sıkıcılığından kurtarabilir. Bu yazıda Neil Patel tarafından tavsiye edilen en iyi veri görselleştirme araçlarından bahsettik. Girişimciler, veri avcıları, pazarlamacılar, grafikerler ve interaktif içerik hazırlayan ekipler için yaptığımız araştırmalar sonucunda yazımızda şu yazılımlara yer verdik: Tableau (girişimciler için), Infogram (veri avcıları için), Plecto (pazarlamacılar için), Datawrapper (grafikerler için) ve Highcharts (interaktif içerik hazırlayan ekipler için). Şık raporlar oluşturan ve verimli tablolar üretmenizi sağlayan araçları önünüze sunduk. İnsanları büyülemek istiyorsanız estetik görseller kullanmalısınız. Hiçbir veri görselleştirme aracı büyük bir veri göçünün açıklamasını tek başına açıklayamaz. En iyi veri görselleştirme araçları Bu sebepten ötürü bir veri göçünün mantığını anlamanızı sağlayan bilimsel kaynaklara (sosyoloji, psikoloji ve benzeri) başvurmalısınız. Veri göçü kavramı iki farklı verinin birbiri ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan farkın çok büyük olmasıdır. 5 yılda bir yapılan nüfus sayımlarındaki verilerin karşılaştırılması bu durum için mükemmel bir örnek. Bu yazıda iOS ve Android ile uyumsuz olan görselleştirme araçlarına yer vermedik. Günümüzde Google bile mobil cihazlara öncelik verdiği için sizin mağdur olmanızı istemedik. Kaliteli olan bir veri görselleştirme yazılımı masaüstü bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve akıllı telefonlarda kusursuz bir görüntü sağlar. Dünyada birbirinden farklı olan veri görselleştirme yöntemleri mevcut. Yazılımlardan bahsetmeden önce bu yöntemleri inceledik. Bu sayede sizin için en verimli olan görselleştirme yöntemini tespit edebileceksiniz. Dilerseniz bu yöntemlere bir göz atabilirsiniz.

Bilgi tabanlı görsel türleri

Veri görselleştirme araçları Bunlardan ilki basit çizgi grafikleridir. Bu grafiklerin sağladığı veriler kısıtlıdır ancak bunları kullanmak son derece kolaydır ve genellikle de ücretsizlerdir. Sürekli bir şekilde iletişim hâlinde olan ekipler için kullanışlı bir yöntemdir. Eğer müşterilerinize veya patronunuza bir sunum yapmak istiyorsanız bu yöntem etkili olmayabilir. İnfografikler (bilgi tabanlı görsel grafikler) çekici olan görseller üretmek için harika bir yöntemdir. Kendisini reklam panolarında veya akıllı telefon ekranlarında net bir şekilde gösterebilen bu çizimler, sizi takip eden Twitter kullanıcıları tarafından da paylaşılabilir. Zira infografik üreten bir firmanın paylaşımları her zaman ön plana çıkar. Veri görselleştirme araçları Müşterilerinizi göz alıcı sunumlarla etkilemek ve sanatsal özgürlüğün tadını çıkarmak için bu görselleri tercih etmelisiniz. Bu görsellerde yer alan verilerin analizini ve açıklamasını yapmak sizin sorumluluğunuzdur. İnteraktif görseller ise ziyaretçilerin İnternet sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlar. İnteraktif görseller müşterilerin ve ziyaretçilerin verilerinizi tamamen özümsemesini sağlar. Aşağıdaki görüntüde bir kullanıcının ziyaret ettiği bölgeyi görebilirsiniz. Bölgenin kendisi hakkında da bilgi mevcut. Sırada ticari istihbarat araçları var. Ham verilerin taranmasını ve bunların eyleme dönüştürülebilen stratejilere evrilmesini istiyorsanız ticaret istihbaratını kullanmalısınız. En karmaşık analizlerin anlaşılmasını sağlayan bu yöntem aynı anda yüzlerce veri kaynağından bilgi alabilir ve bu bilgilerin yüzlerce departmana dağıtılmasına olanak tanır. Kendisinden yararlanılması son derece zor olan bu yöntem satış yöneticileri için oldukça verimlidir çünkü bu kişiler bu yazılıma yerleştirilen verileri kolaylıkla değiştirebilirler. Bunun dışında özelleştirilebilen tablolar ve güvenli raporlama teknikleri ile şirketinizde çalışan kişilerin performanslarını anında ölçebilirsiniz. Böylelikle performansı düşük olan ancak bunu saklayabilen kişileri tespit edebileceksiniz.

Girişimciler için — Tableau

Tableau isimli yazılımın veri görselleştirme ve ticari istihbarat konusunda mükemmel yeteneklere sahip olduğu bilinen bir gerçek. Kendisinin kullanım ücreti maalesef bu yazılımların yer aldığı piyasanın kullanıcılara sunduğu diğer birçok yazılımın üzerinde ancak hem anlaşılması kolay olan bir kullanıcı arayüzüne hem de neredeyse her veri kaynağına müdahale etmenizi sağlayan bir mekanizmaya ihtiyaç duyuyorsanız bununla çalışmalısınız. Birçok şirket veriye dayalı olan, şeffaflık ile donatılan ve iş birliğini öne çıkaran kurumsal bir çalışma kültürünü teşvik etmek için Tableau ile çalışıyor.. Kurumsal bağlamda güvenli yönetişim araçlarına sahip olan bu yazılım tam size göre. Tableau’nun diğer özellikleri şunlar: — Farklı veri kaynaklarını kod yazmadan birleştirme — İstatiksel analizleri, tahminleri ve trendleri sürükleyip bırakma — Gösterge tablolarının boyutlarını ekran boyutuna göre ayarlama — Yayımlanmış olan herhangi bir veri kaynağının orijinal dilini tespit etme — Yapay zekâ destekli veri analizi yapma — Veri kaynaklarını şifrelenmiş alıntılar olarak yayımlama — 1 milyondan fazla kullanıcısı olan kullanıcı topluluğundan ücretsiz yararlanma hakkı sağlama Tableau’da 3 adet rol mevcut. İlk rol kurucu (creator). Bu role sahip olan bir kullanıcı mümkün olan bütün değişiklikleri yapabilir ve veri tabanını yeni veri kaynakları ile donatabilir. Bu rolün fiyatı aylık 70 Amerikan doları. Araştırmacı rolüne (explorer) sahip olan bir kişi ise bu yazılımdaki araçları kullanabilir ve kendi görsellerini oluşturabilir. Bu rolün aylık masrafı 35 Amerikan doları. En az 5 kullanıcı araştırmacı rolünde görev alabiliyor. Eğer bütün ayarlar Tableau tarafından yapılırsa ödemeniz gereken miktar 35 Amerikan dolarından 42 Amerikan doları olacak. Gözlemciler ise (viewer) herhangi bir veri yazamaz veya herhangi bir veri hazırlayamaz fakat mevcut olan verilerle etkileşime girebilir ve bu veriler sayesinde meslektaşları ile iş birliği yapabilir. Bu role en az 100 kişi atanabilir. Gözlemci rolünün ücreti aylık 12 Amerikan doları. Tableau Public isimli ücretsiz bir sürüm var ancak kendisinde bulunan bazı seçkin özellikleri test etmeniz için 14 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanmalısınız. Eğer bu özellikleri beğenirseniz ilgili ücreti ödemelisiniz. Sırada Infogram var.

Veri avcıları için — Infogram

Çarpıcı raporlar ve enfes sunumlar oluşturmak istiyorsanız bu yazılımı seçebilirsiniz. Kullanımı gayet basit olan bir arayüze ev sahipliği yapan Infogram, görsel ögeleri sürükle ve bırak yöntemi ile istediğiniz yere koyabiliyor. Buna ek olarak özelleştirilebilen antetli kağıtlar hazırlamak, çalışanlarınıza rol tabanlı yetkiler vermek (Discord gibi) ve dosya sürümleri oluşturmak istiyorsanız Infogram tam size göre. Projelerinizi kimin düzenlediğini gerçek zamanlı bir şekilde görebilir ve hazırlanan infografikler hakkında neler düşündüğünüzü yayımlayabilirsiniz. Kendisinin bütün özellikleri şu şekilde: — Animasyonlar ve hareketli görseller (GIF) ile desteklenen 1 milyon adet stok görsel — 35 adetten fazla interaktif tablo ve 550 adetten fazla interaktif harita — Önceden ayarlanmış olan ve özelleştirilebilen başlıklı (antetli) sayfalar — Google Analytics, Amazon Redshift ve OneDrive ile uyumlu olan veri entegrasyonu — MySQL ve Oracle entegrasyonu — WordPress entegrasyonu — Verileri içe aktarma (JSON) Bütün firmalar için uygun olan bu yazılım bir adet ücretsiz sürümü var ancak kendisinin her özelliğinden yararlanmak için aşağıdaki fiyat listesinde yer alan bir tarifeyi seçmelisiniz: Pro: 19 Amerikan doları – bireysel kullanım Business: 67 Amerikan doları – bireysel kullanım – işletmeler için Team: 149 Amerikan doları – 3 kişilik – ekipler için Enterprise: Özel fiyat

Pazarlamacılar için — Plecto

Elde ettiği verilere göre karar veren takımlar için oldukça kullanışlı olan Plecto hem gerçek zamanlı kararlar almanızı sağlıyor hem de ekipte yer alan kişilerin sergilediği performansı (bitiricilik) analiz ediyor. Kimler ekibinizin ruhuna aykırı bir biçimde hareket ediyor? Çalışanlarınızın şirketinize ne kadar katkı sağladığını görmeyi arzuluyorsanız bu yazılım tam size göre. Koyduğunuz hedeflere ulaşıp ulaşamadığınızı sayılar ve rakamlar ile anlıyorsanız aşağıdaki görsele dikkatli bakmalısınız: Şeffaflık! Plecto size başka hangi özellikleri sunuyor? — Veri kaynakları ve gösterge tabloları konusunda sınırsız sayıda kaynak — Özel performans değerlendirme formları — Aynı ekranda birden çok gösterge tablosu görüntüleme — Microsoft SQL, Oracle SQL, PostgreSQL ve MySQL ile uyumlu bir şekilde gösterme — Hedefler (kilometre taşları ve kotalar) hakkında bildirimler sağlama — Yüze yakın bulut depolama servisi (tek tık ile entegrasyon) — Performans takibi Fiyat çizelgesi: — Medium: 5 adet lisans aylık 100 Amerikan doları / Ek lisans aylık 20 Amerikan doları — Large: 10 lisans için aylık 350 Amerikan doları / Ek lisans için aylık 20 Amerikan doları — Entreprise: Özel fiyat / En az 100 lisans Bazı veri görselleştirme araçları Medium isimli tarifede mevcut değil. Ayrıca size kendisine ait olan verileri gönderenler için bir adet lisans satın almalısınız.  

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1