SEO Ajansı Nedir?

SEO ajansı, web sitenizin potansiyel olarak trafik kazanması ve trafiğinizin lead(form & telefon dönüşüm) kazanmasını sağlar.

Bahsettiğimiz tarz SEO ajansları, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında görünürlüğünü artırma süreci olan Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO konusunda uzmanlaşmıştır.

Neden Profesyonel SEO Ajansı ile Çalışmanız Gerekir?

SEO ajansları, web sitelerinin anahtar kelime sıralamalarını yükseltmek isteyen birçok işletme ve kişi tarafından kullanılmaktadır. SEO ajansları içerik yazarları ve blog yazarları ile iç içe çalışmalar yürütebilir. Fakat en çok vakit alan kısım genellikle çalışılan firmanın yazılım & IT bölümü olmakta.

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir SEO Çalışmasının önemli bir parçasıdır çünkü hem kullanıcı çekmek hem de etkili lead  oluşturmaya yardımcı olur. Potansiyel müşterilere hitap etmek ve web sitesi trafiğini artırmak için sunulan ürün veya hizmetle alakalı anahtar kelimeleri optimize bir şekilde  kullanmak önemlidir. SEO ajansı, alakalı anahtar kelimeler için bir yapı oluşturup , içerik ajansı veyahut kendi içerik yazarına detaylı brief vererek içeriklerde etkin rol oynar.

Site İçi SEO

Çoğu insan SEO‘yu site dışı bir strateji olarak düşünür ve bu da genellikle bağlantı kurma ve sosyal sinyaller anlamına gelir ancak diğer tekniklerden herhangi biri işe yaramadan önce sitenizde yapılması gereken birçok şey vardır. Aslında, ne yaptığınız fark etmeksizin web sitenizin iyi bir sıralama yapabilmesi için “arama motoru dostu” olması gerekir ve sıralama yapmaya hazır olmanız için SEO danışmanınız sitenizde yapmanız gerekenler hakkında size tavsiyeler verebilmelidir. İşte danışmanlık şirketinizin size yardımcı olması gereken sayfa içi faktörlerden bazıları şunlardır:

(Not: Bunların herhangi birinde çok fazla ayrıntıya girmiyorum çünkü eğer yaparsam bu yazı bir kitaba dönüşecek. Arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanınız sizi tüm ayrıntılarla donatabilir. Bunu yapabildiklerinden emin olun aksi takdirde işe almayın!)

 • Başlık etiketleri – Doğru başlık etiketi almak düşünebildiğinizden çok daha zordur. Ve uygun şekilde optimize edilmiş bir başlık etiketi SEO için mucizeler yaratabilir.
 • Açıklama etiketleri – Bu etiket için başlıkta olduğu gibi hemen hemen aynı şey söylenebilir. Site içi arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir ancak profesyonel olmadığınız sürece “doğru yapmanız” kolay değildir.
 • Meta etiketleri – Başlık ve açıklama etiketlerine ek olarak, web sitenize ve durumunuza bağlı olarak önemli olabilecek veya olmayabilecek birçok başka meta etiketler vardır. İşe aldığınız SEO gurusu size bu konularda tavsiyelerde bulunabilmelidir.
 • Kaliteli içerik – Herhangi bir web sitesinin en önemli parçasıdır ve yüksek arama motoru sıralamalarına ulaşmak için hayati önem taşımaktadır. Ancak sayfalarınız Google, Bing, Yahoo ve diğer arama motorları açısından gerçekten kaliteli içerikle beraber iyi yazılmış mı? Muhtemelen öyle yazıldığını düşünüyorsunuz ancak şaşırabilirsiniz!
 • Anahtar kelime yoğunluğu – Berbat etmek istemeyeceğiniz bir diğer şeyde budur. Anahtar kelimeyi sayfanızda az geçirirseniz istediğiniz sıralamaya asla ulaşamayabilirsiniz. Kelimeyi çok geçirirseniz aşırı optimizasyon nedeniyle cezalandırılabilirsiniz. Bu çok ince bir çizgidir!
 • LSI (Gizli Anlamsal İndexleme) – LSI’nın temel özeti, bir web sitesinin içeriğinin Google ve diğer arama motorları tarafından taranmasıdır; burada en yaygın kelimeler veya ifadeler eş anlamlıları ve ilgili kelimelerle birlikte her sayfa için anahtar kelimeler olarak tanımlanır.

Örneğin; sayfanızın başlığı ” Hayvanlar Hakkında Gerçekler” ise, arama motorları sayfanın içeriğinde – köpekler, kediler, kuşlar, vb. gibi- hayvanlarla ilgili başka kelimeler bulmayı bekler.

Bu, daha yüksek sıralama yapmanıza yardımcı olur çünkü arama motorları sayfanızın veya sitenizin gerçekten konuyla ilgili olduğunu fark eder. Ayrıca, ana anahtar kelimelerinize ek olarak LSI terimleri için de sıralama yapabilirsiniz.

 • Site yapısı – Sayfalarınız, listelemeyi desteklemek için yapılandırılmış veriler kullanıyor mu? Arama motorları sitenizi kolayca tarayabilir mi? Yinelenen içerik sorunları sitede doğru bir şekilde ele alınıyor mu? Tasarım SEO dostu mu? Bunların tümü danışmanınızın size bilgi vermesi ve gerektiğinde düzeltmenize yardımcı olması gereken şeylerdir.
 • Başlıklar – Başlıklarınız ve alt başlıklarınız doğru HTML etiketlerini ve uygun anahtar kelimeleri kullanıyor mu?
 • Site hızı – İnternetteki her şey çok daha hızlı hale geldikçe SEO’nun önemi artmaktadır. İnsanlar sabırsızdırlar, bu sebeple sitenizin en iyi sonuçları elde etmesi için çok hızlı bir şekilde yüklenmesi gerekir.
 • Mobil uyumlu – Siteler, akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlarda normal bilgisayarlarda olduğundan çok farklı görünmektedir. Dünya giderek daha mobil hale geliyor ve bugünlerde mobil cihazlar aracılığıyla çevrimiçi olanlar bilgisayarlardan olanlara göre çok daha fazla. Bu nedenle sitenizin mobil uyumlu olması ve bunun için doğru şekilde optimize edilmiş olması çok önemlidir.
 • Yapılandırılmış veriler / Şema işaretlemesi – Yapılandırılmış veriler, Google gibi arama motorlarının sitenizi doğru şekilde anlamasını sağlar ve bu da SEO’ya muazzam derecede yardımcı olabilir.

…ve daha birçok şey! SEO danışmanları web sitenizi optimize etmede veya size bunu nasıl yapacağınızı öğretmede çok iyi olmaları gerekir. Onları bu işte uzman oldukları için işe alıyorsunuz bu yüzden paranızı teslim etmeden önce gerçekten öyle olduklarından emin olun.

Site Dışı SEO

Bir kez daha hatırlatayım, site dışı SEO stratejileri hakkında derin ayrıntıya girmeyeceğim çünkü bu mümkün değil maalesef. Tamamen bu konuya ayrılmış yüzlerce kurs, e-kitap, video, blog, grup ve diğer her türlü şey var- tek bir gönderide bu konu öğretilemez. Bu yüzden bir SEO ajansına ihtiyacınız var çünkü ya uzmanlar tarafından öğrenmelisiniz ya da onların sizin adınıza yapmasını istersiniz. Ben sadece kısa bir özet veriyorum böylece bilmediğiniz şeyleri görebilir ve SEO danışmanınızın bunları doğru yaptığından emin olabilirsiniz!

 • Bağlantı Oluşturma – Bu SEO’nun en önemli bölümlerinden biridir ancak bunu yapmanın bazı iyi ve bazı korkunç yolu vardır. Bunlar arasındaki farkı bilmeli ve bunu doğru şekilde yapmalısınız. Birkaç şey- eğer varsa- sıralamanızı doğru geri bağlantıları almaktan daha fazla artırabilir. Ve hiçbir şey sıralamanızı, web sitenizin veya işinizin geleceğini, kötü bağlantı kurma taktikleri kullanmaktan cezalandırılmaktan daha hızlı bir şekilde yok edemez. Bunun doğru bir şekilde yapılması kesinlikle hayati bir öneme sahiptir!
 • Sosyal Medya – Bir sıralama faktörü olarak sosyal medya önemli ölçüde artıyor. Doğrusu artık SEO’nun en önemli parçalarından biri. İçeriğiniz sosyal medya ağlarında yayınlanıyor mu? Sektörünüzdeki güvenilir ve saygın kişiler tarafından paylaşılıyor mu?

Siteniz ne kadar çok beğeni, paylaşım, tweet, pin, upvotes, favori ve diğer sosyal medya sevgisi alırsa Google, Bing ve diğer arama motorlarındaki sıralamanızın güçlenmesi o kadar kolay ve iyi olur. Bu şeylerin sitenize daha çok kitle, yoğunluk getireceğinden ve iş markanıza çok büyük bir destek vereceğinden bahsetmiyorum bile.

 • Videolar – Birçok yönden videolar internetin geleceğidir ve video pazarlaması SEO’nun geleceğidir. YouTube’un kendisi dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi olmasının yanı sıra aynı zamanda şans eseri sahibi olan Google’ın hemen arkasından gelerek dünyadaki ikinci arama motorudur.

Doğru şekilde optimize edilmiş videolar çok iyi sıralamaya sahip olurlar ve genellikle normal bir web sitesinin olabileceğinden çok daha hızlıdırlar. Ayrıca yazı veya metinlerden çok daha fazla paylaşılır ve yayınlanırlar.

 • İçerik Pazarlaması – İnsanlar çoğu reklama karşı kör hale geldi. Afişleri fark etmezler, TV reklamlarını izlemezler, internet reklamlarını atlarlar, reklam panolarını görmezden gelirler, PPC (Tıklama başına ödeme) reklamları geçerler, promosyon e-postalarını açmazlar ve daha birçok şey. Geleneksel pazarlama hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak hızla ölüyor!

Dolayısıyla içerik artık bugün ve özellikle çevrimiçi pazarlamanın geleceğinin büyük bir parçası olacak. Kısacası, günümüzde ve gelecek çağda büyük içerik olmadan etkili internet pazarlaması mümkün değildir. Ve bu kesinlikle SEO’yu da içeriyor- hatta çoğundan fazla.

SEO danışmanınız, yararlı ücretsiz içeriğin nasıl oluşturulacağını, web sitenize hedeflenen kitleyi çekmeyi, bu ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmeyi ve daha sonra bunları alıcılara dönüştürecek şekilde web üzerinden nasıl paylaşılacağını bilmelidir. Ondan sonra, içeriği yeteri kadar çekici tutmayı bilmeli ki bu müşterileri devamlı hale getirsin. Bu kolay değil ama birisi bunu yapmak zorunda.

Özetle, internet pazarlaması yukarıdakileri içeren birçok stratejiyi kapsar ancak unutmayın bu sadece buzdağının görünen kısmıdır. Çok daha fazlası var. Arama motoru optimizasyonu, kullanılan birçok taktiğin birbiriyle örtüştüğü ve birden fazla şekilde birbirine yardımcı olduğu devasa bir çevrimiçi pazarlamadır.

NE YAPILMAMALI!

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda yapmamanız gereken birçok şey vardır. Bunlar çoğu zaman yapmanız gerekenden çok daha önemlidir. Bu şeylerden kaçınmak web sitenizin çevrimiçi başarısı için hayati öneme sahiptir! Yüz şeyi doğru yapabilirsiniz ancak tek bir hata sıralamanızı tamamen mahvedebilir, cezalandırılmanıza ve hatta yasaklanmanıza neden olabilir. Size SEO danışmanlığı yapan kişi veya şirketin ne yapılmaması gerektiğini iyi bilmesi ve sizin bunlardan kaçınmanıza yardımcı olması çok önemlidir.

İşte bunlardan birkaçının kısa bir özeti:

 • Aşırı optimizasyon – Anahtar kelimenizi içeriğinizde veya bağlantı kurma çabalarınızda çok fazla kullanmak.
 • Doğal olmayan bağlantı – Bir tür siteden çok fazla bağlantı, çok fazla dofollow bağlantı, aynı bağlantı metnini tekrar tekrar kullanma vb.
 • Bağlantı spami – Sitenizi her yerden bağlantılarla doldurmak. SEO söz konusu olduğunda genellikle daha az olur.
 • Düşük kaliteli bağlantılar – Bugün ve arama motoru optimizasyonu çağında kesinlikle kaç tane olduğundan ziyade kaliteli olandan isteyeceksiniz. Sadece bir avuç süper yüksek kaliteli, alakalı ve uygun olan bağlantılar yüzlerce düşük kaliteli olan bağlantıları yenecektir.
 • Belirli bağlantı türleri – Tüm bağlantılar eşit oluşturulmaz. Bugünlerde yarardan çok zarar verebilecek bazı bağlantı kurma taktikleri var. Danışmanınız bunların ne olduğunu bilmeli ve sitenizin onlardan uzak durmasını sağlamalıdır.
 • Kötü içerik – Kopyalama, başka birinin fikrini çalma, özgün olmama veya yalnızca düşük kaliteli içerik yazma web sitenize birçok yönden zarar verebilir.

Google Güncellemeleri

SEO endüstrisi her dakika değişmektedir. Bu, büyük ölçüde Google ve diğer arama motorlarının spam ve diğer kanuna aykırı şeyleri durdurmak için algoritmalarını (sıralama faktörleri) sürekli güncellemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, gerçek bir SEO uzmanı sektörden her zaman haberdar olmak için sürekli değişikliklerin üstünde olmalıdır.

İşe almayı düşündüğünüz şirkete veya danışmana güncel olmayan stratejiler kullanmadıklarından emin olmak için güncellemeler ile ilgili çokça soru sorun. Onlarla konuşmadan önce her zaman “Google Algoritma Değişiklik Geçmişi” için arama yaparak en azından son zamanlarda ne gibi önemli güncellemeler olduğu hakkında hızlı bir fikir edinebilirsiniz. Böylece, onları işe almadan önce en azından bilgilerini test edebilirsiniz.

Diğer Tavsiyelerimiz

 • Bölgeniz hakkında samimi bilgi – Bir SEO uzmanının teknik olarak dünyanın herhangi bir yerinde olabileceği ve siz nerede olursanız olun işlerini etkili bir şekilde yapabileceği doğru olsa da şehrinizi veya bölgenizi iyi tanıyan birini işe almanın bazı belirgin avantajları olabilir. Bir siteyi bulunduğunuz yerdeki belirli zaman dilimine, ne kadara mal olması gerektiğine, rekabet seviyelerine ve daha fazlasına göre sıralamanın ne kadar sürebileceğini daha iyi anlayabilirler.

 

 • Kârınızı en çok çevrimiçi olarak artırmakla ilgilenin – Her tür internet pazarlama uzmanı, SEO veya herhangi bir çevrimiçi iş danışmanın en çok ilgilenmesi gereken şey kârınızı en üst düzeye çıkarmaktır. Sonuçta onları dijital pazarlamadaki uzmanlıkları için işe aldınız. İşletmeniz için mümkün olan en yüksek yatırım getirisini elde etmenize yardımcı olabilmelidirler.
 • Gerçekten SEO’yu doğru şekilde nasıl yapacağınızı bilin – İşe aldığınız kişinin ne yaptığını bildiğinden emin olun. Bunu nasıl yapacağınızı bilmediğiniz için yargılamak zor olabilir ancak sorular sorarak, geri bildirim ve öneriler arayarak ve yapabileceğiniz diğer araştırmalarla iyi bir fikir edinebilirsiniz. Büyük bir pazarlama şirketi veya bilindik bir reklam firması işe alıyorsanız boyutları nedeniyle güvende olduğunuzu düşünebilirsiniz ancak bu konuda gerçekten daha dikkatli olmanız gerekir. Bu büyük şirketlerin çoğu SEO’yu hizmet listesine dahil ediyor ancak bu konuda uzman olmaktan çok uzaklar. Birçoğunun bunu nasıl yapacağına dair hiçbir fikri yok.

Aslında, büyük bir ajansla çalışan çok güvenilir bir kaynağım, bir web sitesini gerçekten sıralayabilen ve işe alınmadan önce bir arama motoru optimizasyonu yapan tek SEO uzmanın kendisi olduğunu söyledi. Yine de bu ajansta ne yaptıklarını gerçekten biliyormuş gibi davranan, sözde uzman olan bir arama motoru optimizasyon ekibi vardı. Bu nedenle, bu büyük ajanslardan biriyle konuşuyorsanız, sizinle ve web sitenizle birlikte çalışacak ve size gerçekten yardımcı olacak bilgi ve deneyime sahip kişisel bir danışmanınız olduğundan emin olun.

Ve arkadaşlarım SEO danışmanlığının konusu aşağı yukarı budur. Açıkçası, bu sadece çok basit bir özet ve daha çok fazlası var. Ayrıca, arama motoru optimizasyonu sürekli değişen bir sektördür bu nedenle yetişmek için her zaman farklı şeyler çıkacaktır. Ancak en azından şimdi ne oldukları, ne yaptıkları, neden onlara ihtiyacınız olduğu ve iş için en iyi kişiyi bulduğunuzdan emin olmak için aramanız gereken bazı şeyler hakkında çok daha iyi bir fikriniz var. İş başarınız buna bağlı olabilir bu yüzden akıllı ve doğru seçimi yapın!

Analiz Araçlarından Yararlanın

Ahrefs ve Moz gibi araçlar, anahtar kelimeleri analiz etmek için son derece kullanışlıdır. Örneğin şöyle bir yol takip etmek oldukça etkili bir strateji geliştirmenize yardımcı olabilir:

 • Arama hacmi yüksek bir anahtar kelimeyi Ahrefs ve Moz’da arayın. Daha sonra belli metrikler üzerinden ne kadar kullanışlı olduğunu anlamaya çalışın.
 • Örneğin, arama hacmi yüksek olmasına rağmen düşük trafiğe sahip sitelerde yer alması iyi bir işarettir.
 • Aynı şekilde YouTube ya da sosyal medya ve sözlükler gibi platformlarda daha çok kullanılması da sizin için bir avantaj olabilir. Çünkü bu tür bir yoğunluk çoğu zaman talebin doyurucu bir şekilde karşılanmadığını gösterir.
 • Ancak tam aksine çok yüksek trafiğe sahip sitelerle rekabete girecek zorundaysanız başka bir seçeneğe yönelmek daha iyi fikirdir. Elbette bu türden dev siteler de yenilmez değildir. Ancak onlarla rekabet etmeniz için çok daha ciddi bir bütçeye ihtiyacınız vardır.

İçerik Stratejinizi Belirleyin

Etkili bir strateji geliştirmek çoğu zaman SEO çalışmalarının en önemli bölümüdür. İçerikler söz konusu olduğunda ise öncelikle rakiplerinizi analiz etmek bu konuda size yol gösterebilir. Rakiplerinizin zayıf yanları siteniz için bir fırsata dönüşebilir. Bu doğrultuda cevaplamanız gereken temel sorular şunlardır:

 • İçeriklerinizde farklı medya unsurlarına yer vermeniz etkileşim oranını ne kadar katkı sağlar?
 • Kaç kelimelik bir içerik üretmelisiniz? Rakiplerinizin ürettiği içerikler ne kadar? Genel olarak hedef kitlenizin bu içeriğe ne kadar zaman ayıracağını düşünüyorsunuz?
 • İçeriğiniz okuyucu için sindirilebilir ve aynı zamanda doyurucu bir nitelikte mi? Bu anlamda en karmaşık konuları bile en basit şekilde ifade edebilmelisiniz.
 • Ve son olarak içeriğinizi nasıl diğer içeriklerden farklılaştırabileceğinizi kendinize sormalısınız. Örneğin internet dünyasında sıklıkla kullanılan bir yöntem bilgiyle beraber kendi deneyimlerinizi paylaşmaktır. Özellikle ilgi çekici bir deneyim çoğu zaman etkili olur.

Lokasyona Göre SEO Çalışması

Alt Yapısına Göre SEO Çalışması

Çoklu Dilli Siteler İçin SEO Çalışması

İstanbul SEO Ajansından Kaliteli ve Güvenilir Hizmet Alın

Zeus Dijital olarak İstanbul Bölgesinde de SEO danışmanlığı vermekteyiz. Özellikle Lokal SEO ve Uluslararası SEO da çok başarılıyız.

Kurumsal SEO Danışmanlığı +15 Yıllık Deneyim 25+ Sektör Deneyimi

Zeus Dijital SEO Ajansı

Benzersiz bir SEO Deneyimi için son adım!

  1000$'dan başlayan fiyatlar!
  Olympos dağına tırmanmak isteyenlere özel!

  Bol Trafikli & Dönüşüm Odaklı SEO Hizmeti

  Ne yani yoksa siz hala trafik ve dönüşüm sıkıntısı mı çekiyorsunuz?

  WhatsApp Hattı
  1