Affiliate Marketing

 1. Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir?
 2. Satış Ortaklığı Pazarlamasını Anlamak
 3. Satış Ortaklığı Pazarlama Türleri
 4. Satış Ortaklığının Avantajları ve Dezavantajları
 5. Satış Ortaklığı Pazarlama Örnekleri
 6. Satış Ortağı Pazarlaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 7. Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir?

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir?

Satış ortaklığı, bir şirketin üçüncü taraf yayıncılara trafik oluşturması veya şirketin ürün ve hizmetlerini tanıtması için ödeme yaptığı bir reklam modelidir. Üçüncü taraf yayıncılar şirket ortaklarıdır ve şirketi tanıtmanın yollarını bulmaya çalışır.

Önemli Çıkarımlar

 • Satış ortaklığı, bir şirket için oluşturulan pazarlama taktiklerinden dolayı satış ortaklarına tazminat ödenen bir pazarlama planıdır.
 • Firmalar genellikle satış başına veya daha az miktar olmak şartıyla tıklama veya gösterim başına ödeme yapmaktadırlar.
 • Teknoloji geliştikçe dolandırıcıların yazılım aracılığıyla birden fazla tıklama ve gösterim oluşturması giderek daha kolay hale gelmektedir.
 • Firmalar, işleri yönlendirmek ve hileli girişimleri önlemek için yenilikçi yollar kullanır.
 • Satış ortaklığı pazarlamasının üç ana türü şunlardır: bağlı olmayan satış ortaklığı pazarlaması (unattached affiliate marketing), ilgili satış ortaklığı pazarlaması (related affiliate marketing) ve dahili satış ortaklığı pazarlamasıdır (involved affiliate marketing).

Satış Ortaklığı Pazarlamasını Anlamak

İnternetin gelişmesi ile satış ortaklığı pazarlamasının önemi arttı. Amazon, web sitelerinin ve blog yazarlarının, bir satın alma yapıldığında reklam ücretleri almak için incelenen veya tartışılan bir ürün için Amazon sayfasına bağlantılar koyduğu bir satış ortaklığı pazarlama programı oluşturarak uygulamayı popülerleştirdi. Bu anlamda, satış ortaklığı pazarlaması, esasen satış eyleminin geniş bir ağ üzerinden dış kaynaklı olduğu bir performansa göre ödeme pazarlama programıdır.

Satış ortaklığı pazarlaması internetten önce gelir ancak bu sektörün milyar dolarlık bir endüstri haline gelmesini sağlayan ise dijital pazarlama, analitik ve tanımlama bilgileri dünyasıdır. Satış ortaklığı için pazarlama programı yürüten bir şirket, olası satışları getiren bağlantıları izleyebilir ve dahili analiz yoluyla bunlardan kaç tanesinin satışa dönüştüğünü kolaylıkla görebilir.

Business Insider’a göre, e-ticaret gelirinin %15’i satış ortaklığı pazarlamasından gelmektedir.

İnternet kullanıcılarının ve alışveriş yapan müşterilerin daha geniş bir tabanına ulaşmak isteyen bir e-ticaret sahibi, bir satış ortaklığı pazarlaması işe alabilir. Bu pazarlama, birden fazla web sitesine veya e-posta pazarlama listelerine sahip olabilir. Satış ortaklığı pazarlamasının sahip olduğu web sitesi veya e-posta listesi ne kadar fazla olursa ağı da o kadar geniş olur. İşe alınan pazarlama, e-ticaret platformunda sunulan ürünleri kendi ağına iletir ve tanıtır.  Banner reklamlar, metin reklamlar veya bağlantılarla sahip olduğu birden çok web sitesinde yayınlar veya müşterilerine e-posta yoluyla tanıtım yapar. Firmalar, bir kitlenin dikkatini bir hizmete veya ürüne çekmek için makaleler, videolar ve görseller biçimindeki reklamları kullanır.

Satış ortaklığı pazarlaması, bu bağlantılardan veya reklamlardan birine tıklayan ziyaretçileri e-ticaret sitesine yönlendirir. Bir ürün veya hizmet satın alımı gerçekleşirse, e-ticaret sahibi satış ortağının hesabına satış fiyatının %5 ila %10’u arasında değişebilen kararlaştırılmış bir komisyonla ödeme yapar.

Satış ortaklığı pazarlaması kullanmanın amacı satışları artırmaktır yani hem site sahibi hem de satış ortağı için karşılıklı kazanç sağlamaktır.

Satış Ortaklığı Pazarlama Türleri

Satış ortaklığı pazarlamasının üç ana türü vardır. Bunlar: Bağlı olmayan satış ortaklığı pazarlaması (unattached affiliate marketing), İlgili satış ortaklığı pazarlaması (related affiliate marketing) ve Dahili satış ortaklığı pazarlamasıdır (involved affiliate marketing).

Bağlı Olmayan Satış Ortaklığı (Unattached Affiliate Marketing)

Bağlı Olmayan Satış Ortaklığı Pazarlaması, satış ortağının, tanıttığı ürün veya hizmetle hiçbir bağlantısının olmadığı bir reklam modelidir. Ürün veya hizmetle ilgili becerileri veya uzmanlıkları yoktur ve kullanımı konusunda bilgi vermezler. Bu, satış ortaklığı pazarlamasının en ilgisiz şeklidir. Potansiyel müşteriye ve ürüne bağlılığın olmaması, satış ortağının tavsiye verme veya öneride bulunma görevinden muaf tutar.

İlgili Satış Ortaklığı (Related Affiliate Marketing)

Adından da anlaşılacağı gibi ilgili satış ortaklığı, ürün veya hizmetlerin tanıtımı dahil teklifte bulunma yetkisine sahiptir. Genel olarak, satış ortağının işi ile ürün veya hizmet arasındaki bağdır. Satış ortağı, trafik oluşturmak için yeterli etkiye ve uzmanlığa sahiptir ve yetki düzeyleri onları güvenilir bir kaynak haline getirir. Ancak, ürün veya hizmetin kullanımı hakkında herhangi bir iddiada bulunmaz.

Dahili Satış Ortaklığı (Involved Affiliate Marketing)

Dahili Satış Ortaklığı Pazarlaması, bağlı kuruluş ile tanıttıkları ürün veya hizmet arasında daha derin bir bağlantı kurar. Ürünü kullanıp olumlu deneyimlerin başkaları tarafından paylaşılabileceğinden emindirler. Deneyimleri reklamlardır ve güvenilir bilgi kaynakları olarak hizmet ederler. Bunların yanı sıra, tavsiyeler sundukları için tekliften kaynaklanan herhangi bir sorunla itibarları tehlikeye girebilir.

Satış Ortaklığı Pazarlamasının Avantajları ve Dezavantajları

Satış ortaklığı pazarlaması, reklam şirketi ve satış ortaklığı pazarlamacısı için büyük ödüller sunabilir. Şirket, satış ortağının düşük maliyetli reklamından ve aynı zamanda yaratıcı pazarlama çabalarından yararlanır, satış ortağı ise ek gelir ve teşvikler elde ederek yarar sağlar. Şirket yalnızca satışa dönüştürülen trafik üzerinden ödeme yaptığı için satış ortaklığı pazarlamasına yapılan yatırımın getirisi yüksektir. Ayrıca eğer reklam maliyeti varsa, bu maliyet satış ortağı tarafından karşılanır.

Reklam şirketi, satış ortaklığı programının şartlarını belirler. Başlangıçta şirketler, banner reklamlarda tıklama başına maliyeti (trafik) veya mil başına maliyeti (gösterimler) büyük ölçüde öderlerdi. Teknoloji geliştikçe, odak noktası gerçek satışlara veya nitelikli potansiyel müşterilere yönelik komisyonlara yöneldi. İlk satış ortaklığı programları dolandırıcılığa karşı savunmasızdı çünkü tıklamalar kötü yazılımlar tarafından da üretilebiliyordu.

Şu an ise çoğu satış ortaklığı programının, olası satışların nasıl oluşturulacağı konusunda katı hüküm ve koşulları vardır. Ancak tabi ki bir ürün için tüm arama sorgularını bir satış ortağının sayfasına yönlendiren reklam yazılımı veya casus yazılımı yüklemek gibi bazı yasaklanmış yöntemler de vardır. Bazı satış ortaklığı programları, bir satış ortağının bağlantısını doğrulanmadan önce bir ürün veya hizmetin içerikte nasıl tartışılacağını ortaya koyacak kadar ileri gitmektedir.

Bu nedenle, etkili bir satış ortaklığı pazarlama programı biraz öngörü gerektirmektedir. Şartlar ve koşullar, özellikle sözleşme anlaşması satış yerine trafik için ödeme yapıyorsa, bu açıkça belirtilmelidir. Satış ortaklığı pazarlamasında dolandırıcılık potansiyeli mümkündür.

Ahlaki değerleri hiçe sayan satış ortakları, yazım yanlışları olan domain adlarına alabilir ve yönlendirme için bir komisyon isteyebilirler. Çevrimiçi kayıt formlarını sahte veya çalıntı bilgilerle doldurabilirler ve şirketin zaten üst sıralarda yer aldığı arama terimleriyle AdWords satın alabilirler. Şartlar ve koşullar açık olsa bile, bir satış ortaklığı pazarlama programı, birinin satış ortaklarını izlemesini ve kuralları uygulamasını gerektirir.

Ancak, buna karşılık bir şirket, ürünlerini veya hizmetlerini dünyaya satmaya yardımcı olmak için motive olmuş, yaratıcı insanlar da bulabilir.

Artılar

 • Daha geniş bir pazara erişim     
 • Nitelikli potansiyel müşterilerin daha iyi muhasebeleştirilmesi
 • Düşük maliyetli reklam

Eksiler

 • Dolandırıcılığa maruz kalabilme
 • Daha az yaratıcı kontrol
 • Hırsızlığa karşı savunmasız

Satış Ortaklığı Pazarlama Örnekleri

 

Amazon Satış Ortaklığı Pazarlaması

Amazon’un satış ortaklığı pazarlama programı Amazon Associates, dünyanın en büyük satış ortaklığı pazarlama programlarından biridir. İçerik oluşturucular, yayıncılar ve blogcular, Amazon ürün ve hizmetlerinin web sitelerinde veya uygulamalarında paylaşılması için kaydolurlar ve karşılığında sitelerinin ürettiği satışlar için ödeme alırlar.

Amazon, reklamlarını barındıran site ve uygulama türleri için katı kriterler belirlemiştir. Örneğin, siteler başka bir siteden veya içerik oluşturucudan alınmış içerikler bulundurmamalıdır ve herkese açık olmalıdır. Web siteleri yeni içeriklerle aktif olmalı ve Amazon standartlarına uygun olmalıdır. Örneğin, müstehcen veya saldırgan içerik içermemeli, şiddeti veya yasa dışı eylemleri teşvik etmemeli veya başkalarına zararlı olduğu düşünülen herhangi bir içerik içermemelidir.

Reklam onayı, Amazon personeli tarafından kapsamlı bir incelemeye ve nitelikli bir satış kotasının karşılanmasına (başvurudan sonraki 180 gün içinde 3 satış) bağlıdır. Bir başvuru reddedilirse yeniden değerlendirme için uygun olmamaktadır. Eğer başvuru onaylanırsa, site ziyaretçileri Amazon’dan ürün veya hizmet satın aldıkça başvuru sahibi komisyon kazanmaktadır.

Amazon Associates, nitelikli satışlar için %10’a kadar komisyon kazanabilir. Fiyatlar sabittir ve ürün ve program kategorilerine göre belirlenir. Bonus olarak, Amazon belirli etkinliklerde özel komisyonlar sunar.

Unutulmamalıdır ki trafiğin %65’inden fazlası blogcular tarafından oluşturulmaktadır.

Etsy Satış Ortaklığı Pazarlaması

Seçkin ve benzersiz ürünler için küresel, çevrimiçi bir pazar yeri olan Etsy (ETSY), ürünlerini satış ortaklığı pazarlaması da dahil olmak üzere çeşitli kanallar aracılığıyla tanıtır. Başvuru yapmak için başvuru sahiplerinin satış ortaklığı programı portalı üzerinden çevrimiçi bir başvuru yapmaları gerekir. Bir Etsy satış ortağı, pazarlama ortağı olarak nitelendirilmek için en az 18 yaşında olması, aktif ve benzersiz bir web sitesine sahip olması, bir marka kimliğine sahip olması ve diğer farklı kriterleri karşılaması gerekir.

Eğer başvuru onaylanırsa, Etsy, sağladığı satışlar için satış ortağına komisyon öder, bu komisyon sitelerinin ürünü tanıtmasından kaynaklanan satışlardır. Komisyon oranları değişiklik gösterir ve sipariş fiyatı üzerinden ödenir. Etsy satıcıları satış ortağı olabilir, ancak özel izin olmadan ürünlerinden komisyon kazanamazlar. Etsy, herhangi bir nedenle herhangi bir zamanda bir sözleşmeyi feshetme hakkına sahip olduğunu ve herhangi bir meşru nedenle tazminattan vazgeçebileceğini beyan edebilir.

eBay Satış Ortaklığı Pazarlaması

eBay’in İş Ortağı Ağı, eBay’in ortaklarına kişisel listelerini eBay Inc. (EBAY) dışında paylaşmaları için ödeme yapan satış ortaklığı pazarlama programıdır. Satış ortağı bir komisyon kazanır ve sonuç olarak satıcı ücretleri için kredi kazanabilir. eBay ortakları, diğer satıcının ürünlerinden de komisyon kazanabilir.

Bir alıcı, satış ortaklığı sitesindeki eBay satın alma bağlantısına tıkladıktan sonra 24 saat içinde bir öğeye teklif verdiğinde veya bir ürünü hemen satın aldığında komisyon kazanılır. Verilen teklifler için, alıcının ihaleyi tekliften sonraki 10 gün içinde kazanması halinde komisyon ödenir.

Komisyon oranları satılan ürünün kategorisine bağlıdır ve %1 ile %4 arasında değişmektedir. Herhangi bir nitelikli satışta 550 dolardan fazla ödeme yapılmamaktadır. Hediye kartları, hayır kurumları tarafından satılan ürünler ve özel promosyonlar düşük gelir akışları nedeniyle genellikle nitelikli satışlar olarak hariç tutulur.

Sıkça Sorulan Sorular

Satış Ortaklığı Pazarlaması (Affiliate Marketing) Ne Demektir?

Satış ortaklığı pazarlaması, bir şirketin başkalarına (örneğin blogculara) ürünlerinin ve hizmetlerinin reklamını yapmaları ve satış üretmeleri için ödeme yaptığı bir reklam modelidir. Satış ortakları, web sitelerine, uygulamalarına veya bloglarına reklam yerleştirir veya ürün ve hizmetleri pazarlar. Sonuç olarak, satışa dönüşen müşteri adayları için komisyonlar ödenir.

Nasıl Satış Ortaklığı Pazarlamacısı (Affiliate Marketer) Olurum?

Satış ortaklığı pazarlamacısı olmak için, ürün veya hizmetleri tanıtabileceğiniz bir platform bulmanız gerekmektedir. Bunun üzerinde iyice düşünmelisiniz. Bloglar, uzman olarak hizmet veren blog yazarının teklif hakkında görüş bildirmesine izin verdiği için reklam ve tanıtım için etkili bir kanaldır.

Bir platform belirledikten sonra, rahat olduğunuz veya ilgilendiğiniz belirli bir kategori bulun. Odaklanılmış bir bölüm, özel bir tüketici tabanı çekmenize daha iyi yardımcı olabilir. Satış ortaklığı programlarını araştırın ve ihtiyaçlarınıza göre ister yüksek komisyonlar kazanıyor olsun ister daha fazla trafik oluşturuyor olsun, bir veya daha fazlasını seçin. Son olarak, teklifler etrafında sağlam ve ilginç içerik geliştirin ve sitenize gelen trafiği artırmak için çalışın.

Satış Ortaklığı Pazarlamasına Bir Örnek Verebilir Misiniz?

Buzzfeed, viral haberler, eğlence hikayeleri, testler ve ürün incelemeleri ile tanınan New York merkezli bir dijital medya şirketidir. Buzzfeed Alışveriş segmenti, farklı ortakların ürün ve hizmetlerini sunar ve inceler. Ziyaretçiler, Buzzfeed’in ürün incelemelerini okuyabilir ve satın almak için satış ortaklığı pazarlamasının bağlantılarını seçebilir. Buzzfeed, web sitelerinden elde edilen her satıştan bir komisyon alır.

Bir Satış Ortaklığı Pazarlamacısı Olarak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Satış ortaklığı pazarlamacılarının gelirleri değişir, bazıları birkaç yüz dolar bazıları ise altı rakamlı maaşlar alır. Kazanacağınız para genellikle şunlara bağlıdır; neyin pazarlandığına, pazarlamacının ne kadar etkisi olduğuna, satış ortaklığı pazarlamacısının erişimine ve pazarlama ürünlerine ne kadar zaman yatırıldığına. Çoğu zaman, şirketin ürünlerini pazarlamak için daha fazla zaman harcayanlar daha fazla para kazanır.

WhatsApp Hattı
1