Günümüzde artan internet kullanımı alışveriş başta olmak üzere gündelik hayatımızın pek çok rutin alışkanlığını etkilemiştir. Bu doğrultuda geleneksel alışveriş yöntemlerinin yerini giderek E-Ticaret’in almaya başladığını söylemek mümkündür. İşte tam da bu noktada sizlere güçlü bir E-Ticaret SEO danışmanlığı vadetmekteyiz. Bilhassa pandemi süreciyle birlikte yükselen çevrimiçi alışverişin fırsatlarını değerlendirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ancak bu noktada hemen hatırlatmak gerekir ki E-Ticaret söz konusu olduğunda gerçekten güçlü bir rekabetten bahsettiğimizi göz ardı etmemelisiniz. Gerek dünyada gerekse de ülkemizde dijital dünyanın sunduğu olanaklara karşı farkındalık her geçen gün artmaktadır. Buna bağlı olarak bu sektörde hizmet sağlayan firmaların sayısının hızla yükseldiğini söylemek abartılı olmayacaktır. Dolayısıyla E-Ticaret’e yönelik SEO çalışmalarında da aynı oranda bir titizlik şart haline gelmektedir. Aksi takdirde arama sonuç sayfasında anlamlı bir sıralama elde etmek oldukça güçtür.

Elbette kısa vadede hızlı sonuçlar almak için organik olmayan çeşitli yöntemler olduğunu itiraf etmek gerekir. Ancak bu türden yöntemler belirttiğimiz oldukça kısa süreli bir başarı vadeder. Buna ek olarak orta ve uzun vadede sitenizin başarısızlığa mahkum olmasına neden olma riski çok daha fazladır. Çünkü organik olmayan yöntemler Google’ın sitenizi spam olarak işaretlemesine neden olabilir. Aksine organik bir SEO çalışması ise özellikle E-Ticaret gibi uzun vadeli bir yatırım için çok daha önemlidir.

Yine de tüm bu söylediklerimizin endişe etmenizi gerektirecek bir durumu betimlemediğini vurgulayalım. Aksine dijital dünyada yeni girişimcilere her zaman yer olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada önemli olan güncel trendleri zamanında yakalamak ve bunları anlamlı etkileşimlere dönüştürmeyi bilmektir. Özellikle E-Ticaret söz konusu olduğunda bu noktada profesyonel bir SEO danışmanlığının yarattığı fark çok daha belirgindir. Doğru adımları atarak dijital dünyada hızlı bir biçimde kalıcı bir yer edinmeniz mümkündür.

E-Ticaret SEO Danışmanlığı Neleri Kapsar?

SEO çalışmaları söz konusu olduğunda çok sayıda farklı uygulama ve boyuttan bahsetmek mümkündür. Bilhassa E-Ticaret’e yönelik SEO çalışmalarında tüm süreç çok daha karmaşık bir hal almaktadır. Oldukça sağlam bir rekabetin sürdüğü E-Ticaret pazarında ayakta kalmak büyük oranda doğru hamleleri yapmanıza bağlıdır. Ancak işin bununla bitmediğini de ifade etmek gerekir. Çünkü bir SEO çalışmasının asıl başladığı nokta ilk denemeden sonrasıdır. İlk hamlenizi yaptıktan sonra elde ettiğiniz sonuçları sürekli analiz ederek yeni stratejiler geliştirmeniz şarttır. Aynı zamanda internet dünyasındaki yenilikleri takip ederek kampanyanıza entegre etmeniz de bir o kadar önemlidir. Bu doğrultuda profesyonel bir E-Ticaret SEO danışmanlığı hizmetinin şu başlıkları içerdiğini söylemek mümkündür:

  • İlk olarak işletmenizin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyerek buna uygun bir planlama yapmak şarttır. Ne kadarlık bir iş hacmini kaldırabilirsiniz, sitenizin sunucuları ne kadarlık bir ziyaretçi trafiğine hazır gibi soruları başlangıçta ele almalısınız.
  • Buna paralel olarak kısa, orta ve uzun vadeli bir hedefler listesi çıkarmanız gidişatınızı görmek açısından önemlidir. Bu sayede düşük performans gösterdiğini düşündüğünüz alanlara daha fazla vakit ayırabilirsiniz.
  • Günümüzde internet kullanıcılarının ziyaret ettikleri farklı sayfalara şans verme süreleri oldukça kısadır. Bu nedenle sitenizin E-Ticaret için ideal bir yapıda olduğuna emin olmalısınız. Kullanıcı dostu bir tasarım, anlaşılır bir menü yapısı ve benzeri faktörler dikkat etmeniz gereken noktaların başında gelmektedir. Bu anlamda teknik SEO’yu ihmal etmemelisiniz.
  • Çevrimiçi pazaryerleri ziyaretçi trafiği açısından oldukça geniş bir kitleye ulaşma imkanına sahiptir. Bu nedenle sitenizde yer alan ürünleri çevrimiçi pazaryerleriyle entegre etmeniz son derece önemlidir. Böylelikle tüm platformlarda yer alan ürünlerinizi tek bir panel üzerinden yönetebilirsiniz.
  • Sosyal medya kullanımının ulaştığı boyut bu tür platformları E-Ticaret için oldukça önemli kılmaktadır. Buna bağlı olarak işletmenizin sosyal medyada aktif bir profil çizdiğinden emin olmalısınız.
  • Reklam kampanyalarıyla sitenizi yeni kullanıcılara duyurmaya çalışmak her zaman geçerli bir yoldur. Ancak bütçenizi efektif bir biçimde kullanmak için bu noktada temkinli bir hedefleme yapmalısınız.

E-Ticaret SEO Danışmanlığı Neden Önemli?

Her şeyden önce dijital dünyada kalıcı ve güçlü bir biçimde var olabilmek için SEO çalışmalarının önemini vurgulamak gerekir. Ancak E-Ticaret söz konusu olduğunda bu önem ciddi oranda artmaktadır. Çünkü E-Ticaret sektöründe rekabetin yoğunluğu çok daha fazladır. Ayrıca doğrudan içerik odaklı olmadıkları için E-Ticaret sitelerinde efektif bir SEO çalışması için farklı stratejiler üretmek gerekir. Bu doğrultuda profesyonel bir E-Ticaret SEO danışmanlığı atabileceğiniz adımlar konusunda size yol gösterecektir. Bunlara ek olarak E-Ticaret SEO danışmanlığının öne çıkan bazı avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle SEO çalışmaları rakiplerinizi analiz etmek için size önemli bir fırsat verir. Rakip firmaları analiz ederek neyi yanlış yaptığınızı ya da zayıf yanlarınızın ne olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Bu da gelecekte atacağınız adımlar için oldukça bilgilendiricidir.
  • Benzer bir şekilde SEO danışmanlığı sayesinde sektörün gereksinimlerini farklı bir perspektiften görebilirsiniz. Bu sayede hizmetlerinize optimize ederek takipçilerinize kusursuz bir hizmet sunabilirsiniz.
  • Buna ek olarak SEO çalışmaları hedef kitlenizi analiz etmeniz için de idealdir. Bu da potansiyel müşterilerinize ne sunmanız gerektiğine dair size çok daha güçlü bir fikir verecektir. Buna bağlı olarak anlamlı etkileşime dönüşme olasılığı çok daha yüksek stratejiler geliştirebilirsiniz.
  • Son olarak E-Ticaret SEO danışmanlığı, markanızın performansını analiz etmek için de iyi bir fırsattır. Böylelikle hangi stratejilerinizin başarılı hangilerinin başarısız olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.