Etkili bir SEO projesi pek çok farklı uygulamayı barındırır. Ancak organik bir SEO başarısının arkasında her zaman on-page SEO çalışmalarının yattığını söylemek mümkündür. Temel olarak on-page SEO, sitenizi kullanıcı ve arama motoru dostu hale getirmek için yapılan tüm işlemleri içerir. Bu noktada Zeus Dijital olarak sizlere kapsamlı bir on-page SEO desteği sunduğumuzu vurgulamak isteriz. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

On page seo hizmeti
on-page-seo-hizmeti

On-Page SEO Nedir?

Elbette sitenizin arama sıralamasında görünürlüğünü artırmanız için site dışı çalışmalara da önem vermeniz gerekir. Ancak bütün deneyimli SEO uzmanlarının vurguladığı nokta şudur. Eğer siteniz on-page SEO açısından yetersiz bir performansa sahipse diğer tüm uygulamalarınız da büyük oranda boşa gidecektir. Dolayısıyla öncelik her zaman site içi SEO çalışmalarındadır.

Bir SEO projesinin temel hedefi Google ve diğer arama motorlarında yüksek bir arama sıralaması elde etmektir. Bunu yapmak için Google’ın algoritmasına uygun bir siteye sahip olmak gerekir. İşte Google’ın algoritmasına uygun bir site tasarlamanın tüm aşamalarını on-page SEO içerisinde saymak mümkündür. Bu anlamda teknik SEO’dan içerik optimizasyonuna kadar pek çok farklı uygulamayı on-page SEO içerisine katabilirsiniz.

Site İçi SEO Danışmanlığı

Üstelik site dışı SEO çalışmalarına kıyasla on-page SEO’nun önemli bir avantajı vardır. Tamamen site içi işlemlerden ibaret olduğu için aslında tüm araçlar sizin kontrolünüz altındadır. Dolayısıyla sitenizdeki teknik sorunları ya da içeriklerinizin kalitesini kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Elbette süreç ilerledikçe işin içine çok fazla veri girecektir. Yine de iyi bir planlamayla kusursuza yakın bir on-page SEO başarısı ortaya çıkarmak mümkündür.

Lokasyona Göre SEO Çalışması

Alt Yapısına Göre SEO Çalışması

Çoklu Dilli Siteler İçin SEO Çalışması

On-Page SEO Neden Önemli?

Genel olarak Google’ın sitenizi anlaması on-page SEO çalışmalarına bağlıdır. Nitekim Google’ın her geçen gün karmaşıklaşan algoritması web siteleri pek çok faktör üzerinden değerlendirmektedir. Ancak bunların başlıcaları olan ilgi düzeyi, semantik ve kullanıcı deneyimi gibi unsurların çoğu on-page SEO ile ilgilidir. Bu açıdan Google geçmişe kıyasla kullanıcı arama niyetini geçmişe göre çok daha iyi tespit etmektedir. Buna bağlı olarak listelediği sonuçlar da çok daha etkilidir.

Bir internet sitesi açısından tüm bu gelişmelere entegre olmak büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde sitenizin arama sonuç sıralamasında gerilerde kalması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca sitenizi Google için uyumlu bir hale getirmek kullanıcı deneyimini de büyük oranda iyileştirir. Bu anlamda gerçek bir kazan – kazan durumundan söz etmek mümkündür. Bu doğrultuda on-page SEO’nun sitenize katacağı kazanımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • En başta on-page SEO, tüm SEO çalışmaları gibi sitenizin Google aramalarında daha üst bir sıralama elde etmesini sağlar.
  • Benzer bir biçimde sitenize eklediğiniz içerikler Google tarafından daha hızlı dizine eklenir.
  • Sitenizi arama motoru dostu bir hale getirmek aynı zamanda kullanıcı dostu bir deneyim demektir.
  • Buna ek olarak on-page SEO sitenizdeki içeriklerin de kalitesinin artmasına yardımcı olur. Bu açıdan sektörel birikiminizi dijital dünyada kanıtlama fırsatı bulabilirsiniz.
Site içi SEO Nasıl Yapılır? 2021
Site içi SEO Nasıl Yapılır? 2021

On-Page SEO Nasıl Yapılır?

Yukarıda da vurguladığımız gibi On-Page SEO kapsamında gerçekleştirdiğimiz çok sayıda uygulama söz konusudur. Ancak bu uygulamaların hepsini üç ana başlıkta ele almak mümkündür. Bunlar teknik sorunlar, içerik kalitesi ve kullanıcı deneyimidir. Bu üç başlık açısından yüksek bir standart yakalamak büyük oranda başarılı bir on-page SEO anlamına gelir. Bunun içinse temel olarak aşağıdaki adımları takip etmek gerektiğini söyleyebiliriz:

Uzmanlığınızı Öne Çıkarın

On-page SEO’nun en önemli kısmı hiç kuşkusuz içeriklerdir. Site içi ya da site dışı fark etmeksizin SEO stratejilerinizin başarılı olması için öncelikle içeriklerinizin doyurucu olması gerekir. Aksi takdirde sağladığınız başarılar kısa süreli ve organiklikten uzak olacaktır. Bu noktada Google’ın uzmanlığa ve güvenilirliği yüksek bilgiye son derece önem verdiğini söylemek abartı olmaz.

Başlık Etiketlerini Düzenleyin

Her web sayfasının üst bölümünde HTML şeklinde bir başlık etiketi vardır. Başlık etiketi genel olarak sayfanın konusunun ne olduğuna dair bir ipucu sağlar. Başlık etiketlerini yalnızca ziyaretçiler için var olan bir araç olarak düşünürseniz büyük bir yanılgıya düşeceğinizi hemen söyleyelim. Aksine başlık etiketleri daha çok Google botları içindir. Başlık etiketleri sayesinde Google, sayfanın içeriğinin neyle ilgili olduğunu daha kolay anlar. Bu da içeriğinizin daha hızlı indekslenmesini beraberinde getirir.

Meta Açıklamaları İhmal Etmeyin

SEO’nun ilk dönemlerinden beri meta açıklamalar son derece önemli ve tartışmalı bir konu olmuştur. Meta açıklamalar, Google’ın sonuç sayfasında kullanıcıların başlık altında gördüğü kısa metinlerdir. Bu anlamda bir meta açıklama ilgili içeriğin son derece kısa bir açıklamasıdır. Ancak Google’ın her zaman meta açıklamalarını görüntülemediğini vurgulamak gerekir. Yine de sitenizi optimize etmek için meta açıklamaları ihmal etmemeniz önemlidir. Özellikle tıklama oranının artmasında meta açıklamalar büyük etkiye sahiptir.

İlgi Çekici Başlıklar Seçin

Sitenizin arama sonuçlarında iyi performans göstermesini sağlamak için ilgi çekici başlıklar seçmelisiniz. Bu anlamda hizmet verdiğiniz alanda kullanıcıların hangi konuları daha çok aradığını öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Elbette içeriklerinizin başlıkla uyumlu olması gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde kullanıcılar arama sonuçlarından sitenize gelse bile sayfayı hızlı bir biçimde terkedecektir. Bu da kısa bir süre içerisinde sonuç sıralamasında gerilemeniz demektir.

Anahtar Kelime Seçiminde Özenli Davranın

Hedef kitlenizi belirlemekte en etkili unsurlardan biri anahtar kelimelerdir. Çünkü anahtar kelimeler temel olarak kullanıcıların Google’da arama gerçekleştirdikleri kelime gruplarıdır. Bir anahtar kelimeyi yoğun bir biçimde kullanmanızın fayda getirdiği günlerin oldukça geride kaldığını da unutmamalısınız. Bunun yerine anahtar kelimenizi farklı eş anlamlı ve semantik kelimelerle desteklemeye çalışmalısınız. Bu anlamda anahtar kelime stratejinizi belirlerken son derece titiz hareket etmeniz oldukça önemlidir.

Yükleme Hızını Unutmayın

Sitenizdeki sayfaların yükleme hızı SEO performansınız için son derece önemlidir. Özellikle yüksek boyutlu görseller, yükleme hızının azalmasında en sık karşılaştığımız nedenlerden biridir. Bu nedenle bu tür dosyaları sitenize yüklemeden önce optimize etmelisiniz. Aynı şekilde sitenizin yavaşlamasına neden olabilecek teknik sorunlara karşı da hazırlıklı olmalısınız. Google’ın site sahiplerine önerdiği en geç yükleme süresi 2.5 saniyedir. Tüm sayfalarınızın bu limitin altında olduğundan emin olmaya çalışın.

Eğer sizler için bu işlemleri bizlerin yapmasını isterseniz aşağıdaki form ile birlikte iletişime geçebilirsiniz.

[tek_alertbox ab_type=”ab_warning” ab_message=”Buraya kadar okuyabildiyseniz tebrikler! Çünkü tek bir adım kaldı.. Sizi Olympos Dağına çıkartacak o adım için form doldurun ve sizinle iletişime geçelim!”]
WhatsApp Hattı
1