Backlink Nedir ve Backlink Nasıl Yapılır?

Backlink Nedir ve Backlink Nasıl Yapılır?
Site dışı SEO (Off-Page SEO) kavramı, web sitemizin dış kaynaklardan aldığı her türlü tavsiye ve referansı kapsar. Bu işlemlerden en önemlisi backlink çalışmalarıdır. Backlink çalışmaları, sayfanızın trafiğinde önemli bir artış göstermesine olanak sağlar. Bu çalışmalardan verim alabilmek için hem Google algoritmasını yakından takip etmek hem de birkaç farklı panele hakim olmak gerekir. Backlink nedir? Ne işe yarar? Nasıl alınır? Alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Backlink türleri nelerdir? Backlink sorgulama araçları hangileridir? Hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Backlink Nedir?

Backlink nedir, bir internet sitesinin başka bir internet sitesine yönlendirme yapması olarak tanımlanabilir. Bu işlem sitenin popülerliğine, kalitesine ve otoritesine katkı sağladığı için SEO çalışmalarındaki önemli aşamalarından birisidir. Bu kriterlere sahip ve PageRank değerinin yüksek olduğu düşündüğünüz sitelerden referans bağlantı almaya çalışmalısınız. Bu sayede sitenizin arama motorlarındaki pozisyonunda ne kadar hızlı bir şekilde üst sıralara çıkacağını görebilirsiniz. Çünkü bir site başka bir siteye referans verip kullanıcılarına öneriyorsa, arama motorları o sitenin dikkate değer bir site olduğunu düşünür. Bir siteden bağlantı aldığınız takdirde bu durum Google gibi büyük arama motorlarına ve kendi kullanıcılarına, sitenizin içeriğine güvendiklerini ve okuyucularına sayfanızın güvenilir olduğunu göstermektedir.

Backlink Ne İşe Yarar?

Site dışı SEO ile alakalı alanlarda başarı bir sonuca ulaşmak için uygulanan backlink sistemi bu sonuca ulaşılmasında aktif bir rol oynamaktadır. Arama motoru sonuçları açısından bir internet sitesinden alınan tavsiye linki oldukça önemlidir. Kaliteli bir backlink için kullanılan bağlantı site içeriğiyle alakalı veya benzer içerikte olmalıdır. Tabii ki bu bir zaruri değil fakat örnek vermek gerekirse, sizin tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir siteniz varsa size tutup da gıda sektöründen bir bağlantı almak fayda sağlamayacaktır. Benzer alanlardan alınmış referans linklerin daha çok yararı dokunacaktır. Bu şekilde doğrudan ve doğal bir yolla alınmış backlink sayesinde siteniz kendisine üst sıralardan kolaylıkla yer edinebilir. Spam veya doğal olmayan yollarla üst sıralarda yer edinmeye çalışmak arama motorlarının botları sayesinde anlaşıldığında sitenize büyük zararlar verebiliyor. Google açık bir şekilde sahte bağlantılara karşı olduğunu belirtmiştir. SEO çalışmalarında kurallara uymayıp yapılacak yanlışlar neticesinde sitenizi telafisi çok güç olan yaptırımlara uğratabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken hususları yazımızda paylaşıyor olsak da mutlaka profesyonel bir ekipten yardım almanızı öneriyoruz. Bir SEO Ajansı ile çalışmak riskleri ortadan kaldıracağı gibi sayfalarınızın niteliği ve etkisini de arttıracaktır. 

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Backlink nedir nasıl yapılır konusuna değindik ve çok önemli bir metrik olduğundan bahsettik ama backlink almak demek öyle her siteden her bağlantıyı almak anlamına da gelmemeli. Alım işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok husus bulunmaktadır. Gerekli hususları aşağıda listeledik.
 • Sitenizle aynı bağlamda veyahut aynı sektörde bulunan bir siteden backlink alın.
 • Domain sıralamasında puanı yüksek olan sitelerden bağlantı elde etmeye çalışın.
 • Önemli olan sayısı değil niteliğidir. “Ne kadar çok backlink, o kadar yüksek sıralama” mantığı yanlıştır. Size faydası dokunacağını düşündüğünüz backlinkleri alın.
 • Rakiplere göre backlink almaya çalışın. Ahresf ve Semrush gibi çeşitli SEO araçlarını kullanarak onları analiz edin. Hangi periyodik adımlarda hangi içeriklere link verdikleri tespit edin. Böylelikle doğru bir backlink inşası için de avantaj sağlamış olacaksınız.
 • Daha çok dofollow backlinkler almaya çalışın.
 • Backlinklerin silinmemesine dikkat edin. Periyodik aralıklarla kontrolünü gerçekleştirin.
 • Kullanıcıların etkileşim gösterebileceği bağlantılar almaya özen gösterin.
 • Ücretli backlink alımlarından kaçının.

Backlink Türleri Nelerdir?

Dofollow Backlink: Bu linkleme yöntemiyle arama botlarına vermiş olduğunuz mesaj, linkin takip edilebileceği ve güvenilir olduğudur. PageRank değerinden yararlanmasını söyler. Nofollow Backlink: Sizin sitenizden sorumluluk kabul etmeyip ama yine de size bağlantı vermek isteyenler için uygun bir çözümdür. Arama motoru botlarına bu bağlantıyı takip etmemesini söyler. Sosyal İmleme Siteleri: Twitter, Facebook, Pinterest, Instagram, Youtube, Reddit vb. sosyal medya kanallarından oluşur. Ücretli veya Sponsorlu backlinkler: Google’ın site yöneticisini ihlal etmemek için influencer veya marka ile yapılan işten sonra rel=”sponsored” komutu ile Google’a bildirmek için kullanılır. UGC Linkleri: Blog veya forumların yorumlarından gelen bağlantı linklerini için kullanılır. Edu Backlinkleri: Üniversitelerden edinilen bağlantılardır. Gov Backlinkleri: Devlet kurumlarından edinilen bağlantılardır.

Sitenize Backlink Alma Yolları Nelerdir?

Backlinkler, sitenizin daha fazla organik trafik alabilmesi için önemli bir faktördür. Google için en önemli sıralama metriği backlinklerdir. Sitenizin backlink kalitesine göre arama motorlarında daha iyi bir pozisyon ve trafik elde etmesi mümkündür. Siteniz için alabileceğiniz bağlantıları ücretsiz backlink ve ücretli backlink olacak şekilde iki kategoriye ayırdık.

Ücretsiz Backlink Alımı

Sosyal medya siteleri: Sosyal medya platformlarında paylaşacağınız her bir içeriğiniz birer backlink görevi görmektedir. İçeriklerinizi pazarlamada en etkili ücretsiz backlink yollarından birisidir. Konuk yazarlık: Trafiği yüksek blog veya web sitelerinde konuk yazarlık yaparak oraya ekleyeceğiniz sitenizin linki üzerinden gelecek ziyaretçilerin oluşturduğu yoldur. Forum sayfaları: Sitelere ziyaretçi çekebilmek için uygulanan en eski yollardan birisidir. Zannedildiği kadar kolay değildir fakat başarılı olduğunda belirli bir kitleye hitap edebilirsiniz.  Marka ya da sitenizin adının geçtiği içerikler: Var olan içerikte adınız sıkça geçiyorsa, site sahibi ile iletişime geçerek kendi sitenize link vermesini teklif edebilirsiniz. Yorumlar: Eski değerine sahip değildir. Site linkini ekleyerek yazılan yorumlardan da sayfanıza ziyaretçi çekebilirsiniz fakat eskisi gibi yüksek değerler beklemek yanlış olur. Firma rehberleri: Bazı firma rehberleri ücretsiz kayıt işlemine izin verebiliyor. Ücretsiz kayıt işleminde site adınızı ve site adresinize yer verebilirseniz backlink sahibi olabilirsiniz.

Ücretli Backlink Alımı

Tanıtım yazısı: Ziyaretçi çekebilmek için uygulanan en doğal yollarından birisidir. Basitçe, oluşturduğunuz içeriğinizde sitenize link çıkışı vererek belirli bir ücret karşılığı anlaştığınız sitede yayınlama olayına denmektedir. Diğer ücretli yöntemlere bakıldığında tanıtım yazısında Google tarafından ceza yeme olasılığınız daha düşüktür. Banner backlink: Bu yöntemle hem backlink almış hem de reklam vermiş oluyorsunuz. Google site genelinde alınmış geri bağlantılardan pek hoşlanmamaktadır. Reklamınızı yaparken aynı zamanda sitenize ziyaretçi de çekmiş oluyorsunuz. Kitlenizle aynı bağlamda olduğuna dikkat edin. Footer backlink: Sitelerin en altında yer alan footer bölümünde kullanılan backlinklerdir. Etkili yollardan biri olsa da internet adresine zarar verebilir. Bağlantı alma işlemleri arasında en son baş vurulması gereken yoldur. 

Backlink Sorgulama Araçları Hangileridir?

Backlink sorgulama ile ilgili araçlar sayesinde site dışı SEO çalışmalarında uyguladığınız backlinklerin durumlarını sorgulayabilir ve aynı zamanda sayılarını öğrenebilirsiniz. Bunlardan kaçının size yararlı ve kaçının zararlı olduğunu görebilirsiniz. Bu hizmeti sağlayan araçları backlink sorgulama araçları olarak adlandırabiliriz. Bunlardan popüler olanlarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Ahrefs
 • Moz Pro
 • Semrush
 • Ubersuggest
 • Majestic SEO
 • Open Site Explorer
 • Rank Signals
 • SEO Spyglass
 • SearchMetrics
 • Web SEO Analytics
 • Link Research Tools
yeşil arka planda birden çok seo araçlarını dağınık bir şekilde gösteriyor
Popüler SEO Araçları
  Ayrıca sizler de aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle hızlıca paylaşımda bulunabilirsiniz. Faydalı yazılar:

Google Index API Nedir? Nasıl Kurulur? (Tam Rehber)

SEO Dostu URL Yapısı Nasıl Oluşturulur?

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1