Backlink Nedir? Backlink Alma Teknikleri 2024

Backlink Nedir?

Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında banner veya metin bağlantısı (link) bulunması durumunda PageRank değerinin yükselmesini sağlayan bir sistem olarak geçiyor wikipedia üzerinde. Backlink arama motorlarında önemli bir kriter olarak gözümüze çarpıyor. Gerçekten kaliteli yerlerden gelen trafik getiren bağlantılar arama motorlarında pozitif etki yarattığı bir gerçek. Gerçi artık pagerank kalmadı ama..

                                            Bu hizmetimize göz atın => Outreach SEO Danışmanlığı

Backlink Neden Alınır?

Backlink alınma nedenleri, SEO çalışmaları yaparken anahtar kelimelerinize pozitif etki etmesi ile birlikte lead ve trafik artışı sağlamaktır. Örnek olarak benim bir haber sitesinden backlink sayfama tanıtım yazısı almam pozitif bir etki yaratabilir. Yalnız backlink alırken bir çok noktaya dikkat etmek gerekiyor. Bu yöntemleri biraz sonra sizlere anlatacağım.

Site Hızı Ölçme hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilir, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
Backlink paketleri 2024 – Backlink paketleri işe yarıyor mu ?

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

1- Dofollow Link Nedir?

Dofollow link, backlink veren sitenin size bu siteye değerimi aktar ve referans oldum anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse yine bir haber sitesinden ben do follow tanıtım yazısı alırsam Google crawl ettiği zaman otoritesinin bir bölümünü benim backlink aldığım sayfaya aktaracak ve o sitenin referans olduğunu anlamış olacaktır.

2- Nofollow Backlink Nedir?

Nofollow backlink ise genellikle kaynak göstermek için ve otoritemi aktarma anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse ben yukarıda wikipedia ya link verdim. Bu linki bu içerik için kaynak göstermek amacıyla kullandım. O yüzden no follow olarak verdim ve otoritemi aktarmadım. Do follow link kadar no follow linkte bulunması çok önemli bir detaydır. Çünkü size her zaman yüksek mertebelerden referans gelmeyecek halkta kendi arasında konuşacaktır. Do followu bir bakan olarak düşünün no follow ise bir bakkal. Bakkal da sizden bahsediyor ama kefil olmuyor yani otoritesini aktarmıyor. Ama bir bakan size referans oluyor ve otoritesini aktarıyor. Umarım anlatabilmişimdir 🙂 .

3- Sponsored (Sponsorlu) Backlink Nedir?

Bir kampanya yaptınız ve ödeme yaparak tanıtmak istiyorsunuz diyelim blog sitelerine. O zaman işte bu etiketi kullanıyorsunuz. Örnek kullanımı : <a href=”https://www.zeusdijital.com/” rel=”sponsored”>Zeus Dijital</a>

4- UGC Backlink Nedir?

Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik anlamına gelir. WordPress son sürümüyle birlikte yorumlardaki web sitelerine otomatik olarak UGC etiketi atanmaktadır.  Örnek kullanımı : <a href=”https://www.zeusdijitak.com” rel=”ugc”> Zeus Dijital </a>

Kurumsal SEO ajansı ile birlikte başarıya ulaşın!
Profesyonel SEO ajansı ile birlikte başarıya ulaşın! ( yazar burada iç link vererek alt sayfasını güçlendiriyor)

Backlink Terimleri

Bağlantı Metini(Anchor text) : Bağlantı metini sizin sitenize hangi kelimelerden bağlantı geldiğini göstermektedir. Örnek olarak Zeus Dijital için ekran görüntüsü koyuyorum aşağıya.

Anchor text
Anchor text

Dahili Bağlantılar : Aynı web sitesinden birden fazla link aldığınızda dahili bağlantılar olarak geçmektedir(site içi olacak şekilde). Örneğin ben footer kısmında verdiğim link her sayfada gözükeceği için dahili bağlantılar olarak yansıyacaktır.

 

Backlink Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Backlink almadan önce benim özellikle kontrol ettiğim benim sitemle olan alaka düzeyi , otoriter değeri ve aldığı trafik oluyor. Rakipler hangi sitelerden backlink almış hangileri money keywords (yani çıkmak istedikleri kelime) bunların tüm detaylarına bakıyorum alırken.

Ücretsiz Backlink Alma Teknikleri

Ücretsiz bir çok backlink almanız mümkün. Bu backlinkler arasında forum backlink , wiki backlink ve sosyal backlink gibi çeşitler bulunmakta. Aynı zamanda sizinle alakalı yada kaliteli sitelere yorum atarak backlink kazanabilirsiniz ücretsiz bir şekilde. Bizim size önerimiz ücretsiz backlinkler genellikle no follow olduğu için ücretli linkleri de yanında almanızdır.

Ücretli Backlink Alma Teknikleri

Ücretli backlink almak bütçe gerektiriyor maalesef. Eğer iyi bir bütçeniz varsa SEO’da devamlılığı sağlayabilirsiniz. SEO yaparken devamlılık çok önemli gerçekten. O nedenle artık SEO bir nebze parası olan firmaların yaptıracağı bir ürün haline geldi. Ücretli tanıtım yazısı alırken sizinle alaka düzeyine fiyatına ve kalitesine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin x haber sitesinden 3000 TL’ye alana kadar 20 tane trafikli haber sitesinden almanız daha fazla yarar sağlayabilir. Sizinle alakalı sitelerden almanız daha fazla dönüş sağlayabilir gerçekten. Önemli olan bir anda almanız değil bunu bir takvime bağlayarak düzenli olarak almanızdır.

E-ticaret Siteleri İçin Backlink Neden Daha Önemlidir?

  • Otorite kazandırır.
  • Bilinirliğiniz artar
  • Size dönüşüm olarak yansır. Bu 3 ana konu çok önemlidir. Bu 3 konu ile birlikte sitenizin kazancıda artar normal olarak. O nedenle düzenli ve kaliteli bir backlink inşaası önemlidir. Sizde toplu bir link almaktansa adım adım bir takvim belirleyerek giderseniz çok daha iyi dönüşler alırsınız.

E-ticaret Siteleri Doğal Yollarla Nasıl Backlink Kazanabilir?

Doğal yollarla backlink almak için çeşitli kampanyalar yapabilirsiniz. Bu kampanyalarla birlikte sizlere indirim kuponu veren siteler link verecektir trafik çekmek için. Bu benim en çok kullandığım backlink alma yöntemlerinden birisi aslında bir e-ticaret sitesi için.

Backlink Satın Almak Zararlı Mıdır?

Yüklü miktarlarda dengesiz backlink almak zararlıdır. Kaliteyi bozmayın! Takvimlere bölerek gerçekten sizin sitenizi taşıyabilecek kaliteli sitelerden link edinin ki sitenize dönüşü olsun.

Backlink Paketi Aldım Sitem Düştü?

Evet düşer! Backlink paketleri her siteye aynı çalışmanın yapıldığı paketler olduğu için sitenizi düşürmesi çok normaldir. Sitenize özel paketler belirlenmesi gerekiyor. Eğer backlink paketi sitenize özel olarak outreach olarak yapılıyorsa zamanlı şekilde o zaman gerçekten çok faydası olacaktır. Backlink alınan sitenin kaliteli içeriği olması ve iç linklerinin iyi olması da ekstra iyi etki edecektir.

Outreach Neden Daha Faydalı?

  • İlk olarak Outreach SEO, müşteri ağınızı büyütmenizde büyük oranda etkilidir. İçeriklerinizi hedef kitlenize duyurmak istiyorsanız Outreach SEO kesinlikle yararlanmanız gereken yöntemlerden biridir.
  • Günümüzde internet gerçek anlamda bir içerik bolluğuna sahiptir. Öyle ki bunca içerik içerisinde yalnızca Google’ı kullanarak öne çıkmayı denemek pek makul değildir. Ancak Outreach SEO, içerik pazarlaması açısından sitenize alternatif bir katkı sunar.
  • Buna ek olarak Outreach SEO’nun arama motorunu boş vermek anlamına geldiğini düşünmemek gerekir. Aksine, yukarıda da belirttiğimiz gibi artan popülerliğinizin sitenizin arama sonuçlarını da optimize edecektir.
  • Bunun yanı sıra Outreach linkler, özellikle geri dönüş oranları yüksek olduğunda iyi birer backlinktir. Nitekim kaliteli backlinklerin SEO performansı açısından katkısı tartışılmazdır.
WhatsApp Hattı
1