Google Index API Nedir? Nasıl Kurulur? (Tam Rehber)

Google Index API Nedir? Nasıl Kurulur? (Tam Rehber)

Bu yazımızda Google Google Index API nedir, API kurulumu nasıl yapılır, neden kullanmalıyız ve bize sağladığı faydalar neler gibi pek çok konuya cevap arayacağız. Bol görselli tam kurulum rehberi için okumaya devam edin. Hadi başlayalım.

 

Google Index API ne işe yarar?

Google API, web sayfalarınızın ve içeriğinizin Google arama motorları sayesinde anında taranıp indexlenmesini sağlar. Sayfanız bu sayede çok daha hızlı bir şekilde sıralama alacaktır. Aciliyeti olan bir içeriğiniz varsa bu yöntemle daha hızlı sıralama kazanabilir. Index API ile sitenizde gerçekleşen URL işlemleri (kaldırma, güncelleme vb. durumlar) hakkında Google’a hızlı bir şekilde bilgi vermenizi sağlamaktadır. Böylece URL’lerinizin index sorunlarını en aza indirmeyi hedefler.

 

Google Index API ile aşağıdaki işlemlerin yapılabilmektedir:

 • Yeni yayınlanan URL’i Google’a iletme.
 • Kaldırılan URL’ler ile ilgili bilgi aktarımı yapılabilir.
 • URL üzerinde yapılan güncellemeler anında Google’a bildirilir.
 • Toplu olarak index talepleri oluşturulabilir.
 • İstek kontrolleri yapılır.

 

Google Index API yani dizin ekleme API’si için daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Google Arama Merkezi sayfasında bulunan dokümanlara da bir göz atabilirsiniz. Kılavuza gitmek için tıklayınız.

 

Neden Google Index API kullanmalısınız?

 • İçeriğiniz daha hızlı sıralanacak.
 • Rakiplerinizle olan rekabetinizde sizi bir adım öne geçme şansı tanır.
 • Güncellenen gönderiler daha hızlı bir şekilde taranır.
 • Sürekli güncel kalarak SERP pozisyonlarınızı daha kolay koruyabilirsiniz.

 

Google Index API Nasıl Kurulur?

Sitemize dizin ekleme API’sini nasıl entegre edebiliriz konusuna giriş yapıyoruz. Gelin birlikte inceleyelim.

 

Adım 1: Google Cloud Platform hesabı oluşturun

Aşağıdaki görselde yer alan Google Cloud sayfasına giriş yapın.

google cloud console sayfası
Google Cloud Console

Hesabı oluşturulurken 3 adımdan oluşan bir bilgi formu mevcut. Adımları tamamlayıp ilerleyin. Cloud platformu telefon ve kredi kartı bilgisi doğrulaması yapacaktır. Fakat herhangi bir ücret kesintisi yaşanmıyor. Kotayı aşmadığınız sürece herhangi bir işleme ücret ödemeniz gerekmemekte. Yine de daha güvenli olabilmesi açısından tutarını sizin belirlediğiniz bir sanal kart oluşturabilirsiniz.

Cloud üyelik adımları
Cloud üyelik adımları

Yukarıda yer alan işlemlerini bitirdikten sonra Cloud hesabınız açılacaktır.

 

Adım 2: Yeni bir proje oluşturun

Proje oluşturmak için 1 numaralı alanda yer alan “IAM & Admin” kısmından “Create a Project” bölümüne tıklıyoruz.

Yeni proje oluşturma
Yeni proje oluşturma

İlgili bölüme tıkladıktan sonra karşımıza çıkan sayfa aşağıda yer alan görselde bulunuyor. Bu alanda projenize bir isim vermeniz gerekiyor. Projenize isim verdikten sonra “Create” diyerek ilerleyiniz.

Yeni projeye isim verme
Yeni projeye isim verme

Create dedikten sonra panelde açılan bildirimler sekmesinden projeyi takip edebilirsiniz. Oluşturulan projede yeşil tik ibaresi yer aldığında işlem tamamlanmış olacaktır.

Projeden onay bekleme
Projeden onay bekleme

 

Adım 3: Servis hesabı oluşturun

Projenizi oluşturduktan sonra bir servis hesabı oluşturmanız gerekecektir. Sol panelde yer alan “Service Accounts” bölümüne giriş yapınız.

Servis accounts
Servis Accounts sayfasına giriş

Önemli Not: Aşağıdaki görselde kırmızı ok işareti ile gösterilen alandan, projenizin doğru olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Örneğin, ben de şu an varsayılan olarak farklı bir proje baz alınmış. Bu alanı yeni kurduğunuz proje ile değiştirmeniz gerekir.

proje kontrolü yapılacak-1
Proje kontrolü – 1

Değiştirdikten sonra proje adının yanında tik işareti ve yukarıdaki alanda da kurmuş olduğunuz projenin adı yazacaktır.

Proje kontrolü yapılacak-2
Proje kontrolü – 2

Projeniz kuruldu ve Service Accounts sayfasına geldiniz. Burada yeni bir Service Accounts sayfası oluşturacaksınız. “Create Service Account” yazısına tıklayınız.

Create Service Account
Create Service Account

Ve karşınıza 3 farklı form daha çıkacaktır. Bu alanları projenize uygun bir şekilde doldurun. Örneğin, ben protez saç ile ilgili bir web sayfasının Google Index API kurulumunu yapıyorum. Kurulum adımlarını o yüzden bu şekilde doldurdum.

Servis hesabı isimlendirme
Servis hesabı isimlendirme

Servis hesabı oluşturulduktan sonra bize 2. adımda bu hesabın rolünü soruyor. Burada mutlaka “Owner” yani sahip olarak belirleyin ve adımlara devam ediniz.

Servis hesap rolünün seçimi
Servis hesap rolünün seçimi
 1. formu doldurmanıza gerek yok. Ben de herhangi bir işlem yapmadan “Done” diyerek bu adımı tamamlıyorum.
Grant users access to this servis account
Grant users access to this servis account

Bu şekilde servis hesabını oluşturmuş oluyorsunuz. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken bir nokta var. O da burada yer alan E-mail adresini daha sonra kullanacağınız için onu bir alana not edin veya sayfayı kapatmayın. Bu kısım çok önemli, ilerleyen adımlarda bu E-mail adresini kullanacaksınız.

Servis hesabı E-mail
Servis hesabı E-mail oluşturma

 

Adım 4: Bir adet key (anahtar) oluşturun

Servis hesabınızın yanında yer alan “Actions” alanındaki üç noktaya tıklayınız. Açılan pencereden “Manage keys” (Anahtarları yönet) yazısına giriş yapın.

Manage keys oluşturma
Anahtar yönetimi

Açılan sayfada oluşturulan bir anahtarın olmadığını göreceksiniz. Ama merak etmeyin, şimdi bir tane oluşturacağız.

Bu sayede oluşturduğunuz servis hesabına ulaşabileceksiniz. Bunun için ise “Add Key > Create new key” adımlarını izleyin.

Key oluşturma
Anahtar oluşturma

Açılacak sayfada anahtar tipini belirleyebilirsiniz. Bu adımda da çok önemli bir konu bulunuyor. Anahtar tipini seçmek için 2 adet farklı tip karşınıza çıkacak. Bunlar, JSON ve P12 tipleridir. Bizim işimize yarayan anahtar tipi ise JSON’dur. JSON’u seçerek kuruluma devam ediniz.

Anahtar tipi seçimi
Anahtar tipi seçimi

JSON anahtar tipini seçip ilerledikten sonra bilgisayarınıza bir dosya inecektir. Bu sizin web sitenizde kullanacağınız bir anahtar dosyasıdır.

Cloud JSON dosyası
Cloud JSON dosyası

Bu anahtar dosyasını oluşturduktan sonraki kurulum aşamaları daha basittir. Artık bundan sonraki adımlara rahatlıkla geçebilirsiniz.

 

Adım 5: JSON dosyasının kontrolünü gerçekleştirin

Google Cloud tarafından bilgisayarınıza indirilen dosyanın iç yüzü bu şekildedir. Bunu web sitenizdeki indexleme işlemleri için kullanacaksınız. Şimdilik kurulum adımlarına devam edelim. İlerleyen adımlarda tekrar bu dosyayı kullanacaksınız.

JSON dosya içi
JSON dosya içi

 

Adım 6: Google Search Console hesabınıza giriş yapın

Cloud sayfa ile işimiz bu aşamada tamamlandı. Bundan sonraki süreçte Search Console sayfasına geçiş yapınız. Google Search Console hesabına giriş yaptıktan sonra sol paneldeki “Ayarlar > Kullanıcılar ve izinler” adımlarını takip edin.

 

Search Console ayarlarına giriş
Search Console ayarlarına giriş
Search Console kullanıcılara giriş
Search Console kullanıcılara giriş

Açılan sayfada yeni bir mülk sahibi eklemeniz gerekecektir. “Kullanıcı ekle” alanına tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Google Cloud hesabınızda oluşturmuş olduğunuz E-mail adresini kopyalayarak görseldeki kırmızı işaretli alana yapıştırınız. “İzin” bölümünden “Sahibi” olarak işaretleyin ve “Ekle” diyerek yeni kullanıcı ekleme işlemini tamamlayınız.

Bu sayede servis hesabınıza Search Console üzerinde yetki vermiş olursunuz.

Console hesabına E-mail ekleme
Console hesabına E-mail ekleme

Google İndex API’nin Google Cloud ve Search Console tarafındaki adımlarını böylelikle tamamlamış oldunuz.

 

Adım 7: Web sitenize İndex API entegrasyonunu gerçekleştirin

Instant Indexing for Google eklentisi sayesinde WordPress tabanlı sitelere İndex API kurulumu oldukça basittir.

Önemli Not: Birçok kullanıcı Rank Math kullanmadığı için bu eklentinin kurulamayacağını veya geliştiricisi Rank Math olduğundan sitesine zarar verebileceğini düşünmektedir. Fakat bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Sitede kullandığınız eklentilere bakmaksızın bu eklentiyi kurabilir ve sitenizin içeriklerini hızlı bir şekilde indexletebilirsiniz.

WordPress eklenti mağazasından Instant Indexing for Google eklentisini indirip kurun.

Instant Indexing for Google eklentisi
Instant Indexing for Google eklentisi

Etkinleştirdikten sonra WordPress menünüzde Rank Math panelini göreceksiniz. Eğer halihazırda bir Rank Math kullanıcısıysanız var olan panel içerisinden bu alana erişebilirsiniz.

Instant ayarlamalarını yapabilmek için “Rank Math > Instant Indexing” adımlarını izleyerek ilerleyiniz.

Intant Indexing kurulumu
Intant Indexing kurulumu

Instant burada kendi kurulumunu yapmak isteyecektir. Bu yüzden sizden daha öncesinde indirilen JSON key dosyasını buraya yüklemeniz istenecek. “Dosya Seç” bölümünden bunu çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Sonrasında Google tarafından indexletmek istediğiniz postları belirlemeniz isteniyor. Çünkü eklenti sayesinde postlarınızda yaptığınız herhangi bir değişiklik doğrudan otomatik bir şekilde Google’a gönderilmektedir.

API ayarları dosya yükle
API ayarları dosya yükleme

İlgili alanları doldurduktan sonra “Değişiklikleri Kaydet” diyerek ilerleyiniz ve bu şekilde JSON dosyasındaki verileri çekecektir.

API ayarları dosyası yüklendi
API ayarları JSON dosyası yüklendi

Artık kurulum aşaması tamamlandı. Sıra test etmeye geldi.

 

Adım 8: Eklentiyi test edin

URL gönderme alanına rehberi oluştururken kullandığım örnek sitenin linkini yapıştırıyorum. “Send to API” diyerek bu siteyi Google’a gönderiyorum.

Instant Indexing API gönderme
Instant Indexing API gönderme

İlk kurulum sonrası Error 403 hatasını aldık. Korkmanıza gerek yok, yaptığınız onca adım boşa gitmedi. Bu 403 hatası çok normal. Rank Math’in de bize belirttiği gibi, hatada bulunan linki kopyalayarak ilgili sayfaya gidiyoruz. Çünkü Index API projenizi daha “Enable” etmedik.

Error 403 hatası
Error 403 hatası

Açılan link sayfasında Indexing API projesinin aktifleştirilmesi için “Enable” yazısına tıklayın.

Aktifleştikten sonra sitenizin Instant Indexing sayfasına geri dönebilirsiniz.

Indexing API aktifleştirme
Indexing API aktifleştirme

Test edeceğiniz URL’i tekrardan ilgili alana yapıştırın ve “Send to API” butonuna tıklayın. Evet, tebrikler başardınız! Sayfanızın Google’a gönderimi başarıyla sağlandı.

Index success
Index Success

 

Adım 9: Index API işe yaradı mı?

Linkinizi Google’a taranması için gönderdiniz fakat acaba Google bu linki taradı mı? Index API işe yaradı mı? Google bu URL hakkında bir bilgiye sahip oldu mu? vb. soruların cevabı için Google Search Console hesabınıza giriş yapınız. URL denetimi sayfasına girin. Test için kullandığınız linki buraya yapıştırın. İlk denemede hemen istenilen sonuç elde edilemeyebilir fakat birkaç dakika içerisinde Google sayfanızı indexlemiş olacaktır.

Taranma bittikten sonra aşağıdaki görselde olduğu gibi bir çıktı raporu alıyorsunuz. Buradan da anlaşılacağı üzere, Index API işe yaradı. Eklenti sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı.

Not: Sitenin Google’a gönderim saati: 14:09:43 – Sitenin son taranma saati ise: 14:09:51

Search Console sonuç sayfası
Search Console sonuç sayfası

 


 

Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1: Sitemde Rank Math kullanmıyorum WordPress eklentisini kurarsam bir sorun yaratır mı?

Cevap: Hayır bir sorun yaratmaz. Adım 7’de de açıkladığımız üzere, SEO açısından sitenizde hangi eklenti kurulu olursa olsun gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Rank Math kurulu değilse panelde gözüküyor ve içinde sadece Instant Indexing özelliği bulunuyor. Kurulu ise var olan panele bir özellik olarak ekleniyor. Bu kadar basit.

Soru 2: Son aşamada Success dedikten sonra index alması kaç gün sürer?

Cevap: Maksimum 1 gün sürüyor. Fakat genellikle birkaç saat hatta dakika içinde index alınmış olur.

Soru 3: İnternet sitemizde WordPress kullanmıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor?

Cevap: Bu kaynak yardımcı olabilir: Google Arama Merkezi – Dizine ekleme API’si

Soru 4: İçerik paylaştıktan sonra sürekli olarak Console’den ekleme yapmamız gerekiyor mu yoksa otomatik olarak kendisi ekliyor mu?

Cevap: Eğer index API kurulumunu başarılı bir şekilde yaptıysanız otomatik olarak kendisi ekleyecektir.

Soru 5: Google Index API Kotası Var mı?

Cevap: Evet, bir kota var. Dizine ekleme işlemi için maksimum 100 tane URL gönderebilirsiniz.

 

Bu yazımızda Google Cloud ve Google Search Console kullanarak sitelerde hızlı index alma yöntemlerinden birini ele aldık. Google Index API kurulumunu sizlere açıklamak adına tam rehber olacak bol görselli bir makale hazırlamak istedik. Umarım sitelerinizde faydalı olur. SEO performansınızı arttırmak ve günceli yakalamak adına güzel bir adım. Başka blog içeriklerinde görüşmek dileğiyle.

 

İlginizi çekebilir:

SEO Dostu URL Yapısı Nasıl Oluşturulur?

SEO İçin Ücretsiz En İyi 16 Chrome Eklentileri

Kaynak:

https://developers.google.com/search/apis/indexing-api/v3/quickstart

https://backlinked.com/en/google-indexing-api-how-to-get-your-content-crawled-faster/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.
  WhatsApp Hattı
  1