Tüm CMS'lere Uygun Uygulamalı Google Index API Kurulumu

Tüm CMS’lere Uygun Uygulamalı Google Index API Kurulumu
Bu yazımızda Google Index API nedir, API kurulumu nasıl yapılır, neden kullanmalıyız ve bize sağladığı faydalar neler gibi pek çok konuya cevap arayacağız. Bol görselli tam kurulum rehberi için okumaya devam edin. Hadi başlayalım.  

Google Index API ne işe yarar?

Google Index API, web sayfalarınızın ve içeriğinizin Google arama motorları sayesinde anında taranıp indexlenmesini sağlar. Sayfanız bu sayede çok daha hızlı bir şekilde sıralama alacaktır. Aciliyeti olan bir içeriğiniz varsa bu yöntemle daha hızlı sıralama kazanabilir. Index API ile sitenizde gerçekleşen URL işlemleri (kaldırma, güncelleme vb. durumlar) hakkında Google’a hızlı bir şekilde bilgi vermenizi sağlamaktadır. Böylece URL’lerinizin index sorunlarını en aza indirmeyi hedefler.   Google Index API ile aşağıdaki işlemlerin yapılabilmektedir:
  • Yeni yayınlanan URL’i Google’a iletme.
  • Kaldırılan URL’ler ile ilgili bilgi aktarımı yapılabilir.
  • URL üzerinde yapılan güncellemeler anında Google’a bildirilir.
  • Toplu olarak index talepleri oluşturulabilir.
  • İstek kontrolleri yapılır.
  Google Index API yani dizin ekleme API’si için daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Google Arama Merkezi sayfasında bulunan dokümanlara da bir göz atabilirsiniz. Kılavuza gitmek için tıklayınız.  

Neden Google Index API kullanmalısınız?

  • İçeriğiniz daha hızlı sıralanacak.
  • Rakiplerinizle olan rekabetinizde sizi bir adım öne geçme şansı tanır.
  • Güncellenen gönderiler daha hızlı bir şekilde taranır.
  • Sürekli güncel kalarak SERP pozisyonlarınızı daha kolay koruyabilirsiniz.
 

WordPress Sitelere Google Index API Nasıl Kurulur?

Sitemize dizin ekleme API’sini nasıl entegre edebiliriz konusuna giriş yapıyoruz. Gelin birlikte inceleyelim.  

Adım 1: Google Cloud Platform hesabı oluşturun

Aşağıdaki görselde yer alan Google Cloud sayfasına giriş yapın.  
google cloud console sayfası
Google Cloud Console
  Hesabı oluşturulurken 3 adımdan oluşan bir bilgi formu mevcut. Adımları tamamlayıp ilerleyin. Cloud platformu telefon ve kredi kartı bilgisi doğrulaması yapacaktır. Fakat herhangi bir ücret kesintisi yaşanmıyor. Kotayı aşmadığınız sürece herhangi bir işleme ücret ödemeniz gerekmemekte. Yine de daha güvenli olabilmesi açısından tutarını sizin belirlediğiniz bir sanal kart oluşturabilirsiniz.  
Cloud üyelik adımları
Cloud üyelik adımları
  Yukarıda yer alan işlemlerini bitirdikten sonra Cloud hesabınız açılacaktır.  

Adım 2: Yeni bir proje oluşturun

Proje oluşturmak için 1 numaralı alanda yer alan “IAM & Admin” kısmından “Create a Project” bölümüne tıklıyoruz.  
Yeni proje oluşturma
Yeni proje oluşturma
  İlgili bölüme tıkladıktan sonra karşımıza çıkan sayfa aşağıda yer alan görselde bulunuyor. Bu alanda projenize bir isim vermeniz gerekiyor. Projenize isim verdikten sonra “Create” diyerek ilerleyiniz.  
Yeni projeye isim verme
Yeni projeye isim verme
  Create dedikten sonra panelde açılan bildirimler sekmesinden projeyi takip edebilirsiniz. Oluşturulan projede yeşil tik ibaresi yer aldığında işlem tamamlanmış olacaktır.  
Projeden onay bekleme
Projeden onay bekleme
 

Adım 3: Servis hesabı oluşturun

Projenizi oluşturduktan sonra bir servis hesabı oluşturmanız gerekecektir. Sol panelde yer alan “Service Accounts” bölümüne giriş yapınız.  
Servis accounts
Servis Accounts sayfasına giriş
Önemli Not: Aşağıdaki görselde kırmızı ok işareti ile gösterilen alandan, projenizin doğru olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Örneğin, ben de şu an varsayılan olarak farklı bir proje baz alınmış. Bu alanı yeni kurduğunuz proje ile değiştirmeniz gerekir.  
proje kontrolü yapılacak-1
Proje kontrolü – 1
  Değiştirdikten sonra proje adının yanında tik işareti ve yukarıdaki alanda da kurmuş olduğunuz projenin adı yazacaktır.  
Proje kontrolü yapılacak-2
Proje kontrolü – 2
  Projeniz kuruldu ve Service Accounts sayfasına geldiniz. Burada yeni bir Service Accounts sayfası oluşturacaksınız. “Create Service Account” yazısına tıklayınız.  
Create Service Account
Create Service Account
  Ve karşınıza 3 farklı form daha çıkacaktır. Bu alanları projenize uygun bir şekilde doldurun. Örneğin, ben protez saç ile ilgili bir web sayfasının Google Index API kurulumunu yapıyorum. Kurulum adımlarını o yüzden bu şekilde doldurdum.  
Servis hesabı isimlendirme
Servis hesabı isimlendirme
  Servis hesabı oluşturulduktan sonra bize 2. adımda bu hesabın rolünü soruyor. Burada mutlaka “Owner” yani sahip olarak belirleyin ve adımlara devam ediniz.  
Servis hesap rolünün seçimi
Servis hesap rolünün seçimi
  3. formu doldurmanıza gerek yok. Ben de herhangi bir işlem yapmadan “Done” diyerek bu adımı tamamlıyorum.  
Grant users access to this servis account
Grant users access to this servis account
  Bu şekilde servis hesabını oluşturmuş oluyorsunuz. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken bir nokta var. O da burada yer alan E-mail adresini daha sonra kullanacağınız için onu bir alana not edin veya sayfayı kapatmayın. Bu kısım çok önemli, ilerleyen adımlarda bu E-mail adresini kullanacaksınız.  
Servis hesabı E-mail
Servis hesabı E-mail oluşturma
 

Adım 4: Bir adet key (anahtar) oluşturun

Servis hesabınızın yanında yer alan “Actions” alanındaki üç noktaya tıklayınız. Açılan pencereden “Manage keys” (Anahtarları yönet) yazısına giriş yapın.  
Manage keys oluşturma
Anahtar yönetimi
  Açılan sayfada oluşturulan bir anahtarın olmadığını göreceksiniz. Ama merak etmeyin, şimdi bir tane oluşturacağız. Bu sayede oluşturduğunuz servis hesabına ulaşabileceksiniz. Bunun için ise “Add Key > Create new key” adımlarını izleyin.  
Google Index API Anahtar Oluşturma
Google Index API Anahtar Oluşturma
  Açılacak sayfada anahtar tipini belirleyebilirsiniz. Bu adımda da çok önemli bir konu bulunuyor. Anahtar tipini seçmek için 2 adet farklı tip karşınıza çıkacak. Bunlar, JSON ve P12 tipleridir. Bizim işimize yarayan anahtar tipi ise JSON’dur. JSON’u seçerek kuruluma devam ediniz.  
Anahtar tipi seçimi
Anahtar tipi seçimi
  JSON anahtar tipini seçip ilerledikten sonra bilgisayarınıza bir dosya inecektir. Bu sizin web sitenizde kullanacağınız bir anahtar dosyasıdır.  
Google Index API JSON dosyası
Google Index API JSON dosyası
  Bu anahtar dosyasını oluşturduktan sonraki kurulum aşamaları daha basittir. Artık bundan sonraki adımlara rahatlıkla geçebilirsiniz.  

Adım 5: JSON dosyasının kontrolünü gerçekleştirin

Google Cloud tarafından bilgisayarınıza indirilen dosyanın iç yüzü bu şekildedir. Bunu web sitenizdeki indexleme işlemleri için kullanacaksınız. Şimdilik kurulum adımlarına devam edelim. İlerleyen adımlarda tekrar bu dosyayı kullanacaksınız.  
Google Index API JSON dosya içi
Google Index API JSON dosya içi
 

Adım 6: Google Search Console hesabınıza giriş yapın

Cloud sayfa ile işimiz bu aşamada tamamlandı. Bundan sonraki süreçte Search Console sayfasına geçiş yapınız. Google Search Console hesabına giriş yaptıktan sonra sol paneldeki “Ayarlar > Kullanıcılar ve izinler” adımlarını takip edin.  
Search Console ayarlarına giriş
Search Console ayarlarına giriş
 
Search Console kullanıcılara giriş
Search Console kullanıcılara giriş
  Açılan sayfada yeni bir mülk sahibi eklemeniz gerekecektir. “Kullanıcı ekle” alanına tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Google Cloud hesabınızda oluşturmuş olduğunuz E-mail adresini kopyalayarak görseldeki kırmızı işaretli alana yapıştırınız. “İzin” bölümünden “Sahibi” olarak işaretleyin ve “Ekle” diyerek yeni kullanıcı ekleme işlemini tamamlayınız. Bu sayede servis hesabınıza Search Console üzerinde yetki vermiş olursunuz.  
Console hesabına E-mail ekleme
Console hesabına E-mail ekleme
  Google İndex API’nin Google Cloud ve Search Console tarafındaki adımlarını böylelikle tamamlamış oldunuz.  

Adım 7: Web sitenize İndex API entegrasyonunu gerçekleştirin

Instant Indexing for Google eklentisi sayesinde WordPress tabanlı sitelere İndex API kurulumu oldukça basittir. Önemli Not: Birçok kullanıcı Rank Math kullanmadığı için bu eklentinin kurulamayacağını veya geliştiricisi Rank Math olduğundan sitesine zarar verebileceğini düşünmektedir. Fakat bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Sitede kullandığınız eklentilere bakmaksızın bu eklentiyi kurabilir ve sitenizin içeriklerini hızlı bir şekilde indexletebilirsiniz. WordPress eklenti mağazasından Instant Indexing for Google eklentisini indirip kurun.  
Google Index API for Google eklentisi
Google Index API for Google eklentisi
  Etkinleştirdikten sonra WordPress menünüzde Rank Math panelini göreceksiniz. Eğer halihazırda bir Rank Math kullanıcısıysanız var olan panel içerisinden bu alana erişebilirsiniz. Instant ayarlamalarını yapabilmek için “Rank Math > Instant Indexing” adımlarını izleyerek ilerleyiniz.  
Google Index API Intant Indexing kurulumu
Google Index API Intant Indexing kurulumu
  Instant burada kendi kurulumunu yapmak isteyecektir. Bu yüzden sizden daha öncesinde indirilen JSON key dosyasını buraya yüklemeniz istenecek. “Dosya Seç” bölümünden bunu çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Sonrasında Google tarafından indexletmek istediğiniz postları belirlemeniz isteniyor. Çünkü eklenti sayesinde postlarınızda yaptığınız herhangi bir değişiklik doğrudan otomatik bir şekilde Google’a gönderilmektedir.  
Google Index API ayarları dosya yükle
Google Index API ayarları dosya yükleme
  İlgili alanları doldurduktan sonra “Değişiklikleri Kaydet” diyerek ilerleyiniz ve bu şekilde JSON dosyasındaki verileri çekecektir.  
API ayarları dosyası yüklendi
API ayarları JSON dosyası yüklendi
  Artık kurulum aşaması tamamlandı. Sıra test etmeye geldi.  

Adım 8: Eklentiyi test edin

URL gönderme alanına rehberi oluştururken kullandığım örnek sitenin linkini yapıştırıyorum. “Send to API” diyerek bu siteyi Google’a gönderiyorum.  
Google Index API gönderme
Google Index API gönderme
  İlk kurulum sonrası Error 403 hatasını aldık. Korkmanıza gerek yok, yaptığınız onca adım boşa gitmedi. Bu 403 hatası çok normal. Rank Math’in de bize belirttiği gibi, hatada bulunan linki kopyalayarak ilgili sayfaya gidiyoruz. Çünkü Index API projenizi daha “Enable” etmedik.  
Error 403 hatası
Error 403 hatası
  Açılan link sayfasında Indexing API projesinin aktifleştirilmesi için “Enable” yazısına tıklayın. Aktifleştikten sonra sitenizin Instant Indexing sayfasına geri dönebilirsiniz.  
Google Index API aktifleştirme
Google Index API aktifleştirme
  Test edeceğiniz URL’i tekrardan ilgili alana yapıştırın ve “Send to API” butonuna tıklayın. Evet, tebrikler başardınız! Sayfanızın Google’a gönderimi başarıyla sağlandı.  
Google Index API Index success
Google Index API Index Success
 

Adım 9: Index API işe yaradı mı?

Linkinizi Google’a taranması için gönderdiniz fakat acaba Google bu linki taradı mı? Index API işe yaradı mı? Google bu URL hakkında bir bilgiye sahip oldu mu? vb. soruların cevabı için Google Search Console hesabınıza giriş yapınız. URL denetimi sayfasına girin. Test için kullandığınız linki buraya yapıştırın. İlk denemede hemen istenilen sonuç elde edilemeyebilir fakat birkaç dakika içerisinde Google sayfanızı indexlemiş olacaktır. Taranma bittikten sonra aşağıdaki görselde olduğu gibi bir çıktı raporu alıyorsunuz. Buradan da anlaşılacağı üzere, Index API işe yaradı. Eklenti sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı. Not: Sitenin Google’a gönderim saati: 14:09:43 – Sitenin son taranma saati ise: 14:09:51  
Search Console sonuç sayfası
Search Console sonuç sayfası
 

Tüm CMS’lere Uygun Node.js ile Google İndexing API Kurulumu

WordPress sitelerde Google Index API kurulumunu ve nasıl kullanılacağını detaylarıyla daha önce göstermiştik. Bugün ise Index API aracının tüm CMS’lere uygun Node.js ile kurulumunu ve kullanımını anlatacağım. Bu sayede WordPress siteler dışında kalan Ticimax, IdeaSoft ve Shopify gibi altyapıya sahip sitelere de index aldırabileceksiniz. Google tarafında yaşadığınız index sorunlarının çözmek için güzel bir yöntem. WordPress sitelerde index alma yollarını birçok yerde bulabilirsiniz. Fakat Node.js ile Index API kurulumu ne yazık ki Türkiye’de olduğu gibi Globalde de kısıtlı. Zeus Dijital ailesi olarak sizlere bu konuda yardımcı olacak A’dan Z’ye tüm detaylarıyla bir kurulum rehberi hazırladık. Hazırsanız tüm CMS’lerde çalışan Node.js ile Google Indexing API kurulumuna geçebiliriz.  

Node.js ile Google İndexing API Kurulum Adımları

Yazımızın üst bölümünde kalan WordPress kurulum rehberindeki adımlarla başlıyoruz. Bu bölümde “Adım 6: Google Search Console hesabınıza giriş yapın” alanına kadar aynı adımları takip ederek ilerleyin.  

Adım 4: Bir adet key (anahtar) oluşturun

Sizler için bir deneme hesabı ile “denemeapi” adıyla bir .JSON key dosyası oluşturup bilgisayarımıza indirdik.  
Deneme API JSON
Deneme API JSON
 

Adım 5: Search Conlose tarafında kişi ekleme işlemini yapın.

Burada önemli olan nokta size verdiği api e-postasını Console tarafında eklerken “Sahip” olarak belirterek eklemeniz.  

Adım 6: Indexing API etkinleştirme

https://console.cloud.google.com/apis/library/indexing.googleapis.com adresinden Indexing API servisini “Enable” durumuna getirmeniz gerekmektedir. Bu adımı uygularken Google Cloud Platform bölümündeki proje adına dikkat ediniz.  

Adım 7: Bilgisayarınıza Node.js indirin ve kurulumunu yapın.

Bilgisayarınızın işletim sistemine uygun olan Node.js programını indirmek buraya tıklayınız. Tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki görseldeki bir sayfa açılacaktır. Buradan güvenli bir şekilde indirebilirsiniz. İndirdikten sonra next next diyerek kurulumunu yapın. Oldukça kolay bir kurulumu var herkes basit bir şekilde yapabilir.  
Node.js İndir
Node.js İndir
 

Adım 8: Indexing klasörünü indirin.

Sizlere vereceğimiz Indexing klasörünü indirmeniz gerekiyor. Bu dosya içerisinde yer alan klasörler ve kodlamalar sayesinde indexleme işlemlerimize devam edeceğiz. Indexing dosyasını indirmek için buraya tıklayınız.  
Google Index API Klasör İçi
Google Index API Klasör İçi
 

Adım 9: JSON kodu değişikliği

Adım 4’te daha önce indirdiğimiz .json key dosyasını ismini “service_account.json” olarak değiştiriyoruz. Ardından Indexing > Indexle > service_account.json adımını izleyerek geldiğimiz yere yapıştırıyoruz. Aynı isimle bir klasör olacağından burada “Tümünü değiştir” diyerek yapıştırmanız gerekiyor. Ya da var olanı silerek de bu değişikliği yapabilirsiniz fark etmiyor.  

Adım 10: Index almamış URL’leri URL klasörüne kaydedin.

Web sitenizde bulunan indexlenmemiş sayfaları belirleyiniz. Bu adresleri Indexing > Indexle > URL.txt adımını izleyerek açacağınız URL dosyasının içine yapıştırın. Her bir satıra bir adet URL gelecek şekilde yapıştırmalısınız. Aksi halde işlem yapılırken hata verecektir. NOT: Her işlemde maksimum 100 adet URL gönderebiliyorsunuz. Bu ayrıntıya dikkat edin.  
URL Adresleri
URL Adresleri
 

Adım 11: Kod yazacağınız bölümü açın.

Windows kullananlar: Başlat > Ara > Windows PowerShell yazmalı. MacOS kullananlar: Ara > Terminal yolunu izlemeli.  

Adım 12: Farklı CMS’lerde dosyayı çalıştırmak için kod yazın.

Bu bölümde öncelikle Adım 8’de indirmiş olduğunuz Indexing klasörünün konumunu belirlemelisiniz. Bunun için indirilen klasörü bulun ve üzerine tıklayarak “bilgi ver” kısmına tıklayın. Açılan sekmede “Yer” bölümde aşağıdaki altı çizgili bölümü kopyalayın ve başına cd kodunu ekleyerek terminale yapıştırın. Örneğin: cd iCloud Drive > Destop  
Indexing Dosya Konumu
Indexing Dosya Konumu
  Ardından kodlamaya devam ediyoruz ve cd indexing kodunu yazıp enter basın. Daha sonra cd indexle kodunu yazıp enter basın. npm install requests kodunu yazıp işlemin bitmesini bekleyin. npm audit fix kodunu yazıp işlemin bitmesini bekleyin. npm audit fix —force kodunu yazıp işlemin bitmesini bekleyin.  node index.js kodunu yazıp işlemin bitmesini bekleyin.  
CMS Kod Testi
CMS Kod Testi
 

Adım 13: İşlem başarıyla tamamlandı!

Index işlemleri için Google’a mesaj ilettiniz. URL dosyasına kaydettiğiniz adresler en geç 1-2 gün içerisinde taranmış ve indexlenmiş olacaktır. Bu sayede farklı CMS ve farklı altyapıda bulunan sitelerin tamamında index sorunlarını giderebilirsiniz. Node.js ile WordPress sitenize bir eklenti kurmak istemiyorsanız bu yöntemi yine kullanabilirsiniz. Bu durumda sadece Adım 6’dan sonra Node.js ile kurulum adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır.  
 

Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1: Sitemde Rank Math kullanmıyorum WordPress eklentisini kurarsam bir sorun yaratır mı? Cevap: Hayır bir sorun yaratmaz. Adım 7’de de açıkladığımız üzere, SEO açısından sitenizde hangi eklenti kurulu olursa olsun gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Rank Math kurulu değilse panelde gözüküyor ve içinde sadece Instant Indexing özelliği bulunuyor. Kurulu ise var olan panele bir özellik olarak ekleniyor. Bu kadar basit. Soru 2: Son aşamada Success dedikten sonra index alması kaç gün sürer? Cevap: Maksimum 1 gün sürüyor. Fakat genellikle birkaç saat hatta dakika içinde index alınmış olur. Soru 3: İnternet sitemizde WordPress kullanmıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor? Cevap: Bu kaynak yardımcı olabilir: Google Arama Merkezi – Dizine ekleme API’si Soru 4: İçerik paylaştıktan sonra sürekli olarak Console’den ekleme yapmamız gerekiyor mu yoksa otomatik olarak kendisi ekliyor mu? Cevap: Eğer index API kurulumunu başarılı bir şekilde yaptıysanız otomatik olarak kendisi ekleyecektir. Soru 5: Google Index API Kotası Var mı? Cevap: Evet, bir kota var. Dizine ekleme işlemi için maksimum 100 tane URL gönderebilirsiniz.   Bu yazımızda Google Cloud ve Google Search Console kullanarak sitelerde hızlı index alma yöntemlerinden birini ele aldık. Google Index API kurulumunu sizlere açıklamak adına tam rehber olacak bol görselli bir makale hazırlamak istedik. Umarım sitelerinizde faydalı olur. SEO performansınızı arttırmak ve günceli yakalamak adına güzel bir adım. Başka blog içeriklerinde görüşmek dileğiyle.   Kaynak: https://developers.google.com/search/apis/indexing-api/v3/quickstarthttps://backlinked.com/en/google-indexing-api-how-to-get-your-content-crawled-faster/

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1