SEO Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

SEO Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış
SEO çalışması söz konusu olduğunda SEO hakkında çok fazla bilginin ortalıkta dolaştığını görebilirsiniz. Buradaki tek sorun, hepsinin doğru olmaması. SEO hakkında doğru bilinen pek çok yanlışa rastlamanız mümkün. Hatta neyin işe yarayıp neyin yaramadığını takip etmekte zaman zaman zorlanabilirsiniz. Karışıklığın asıl nedeni SEO’nun sürekli olarak gelişmesidir. Bu yazımda sizlere SEO’daki mitleri ve doğru bilinen en temel 5 yanlışı aktarmaya çalışacağım. Peki, SEO hakkında doğru bilinen 5 yanlış hangileri gelin birlikte bakalım.  

1. SEO tek seferlik bir çalışmadır bir kere yaptıktan sonra uzun bir süre yapılmasa da olur.

Keşke bu kadar basit olsaydı ama durum öyle değil. SEO ile alakalı en temel mitlerin başında bu çalışmaların bir defa ya da belirli bir süre yapılmasının yeterli olacağı geliyor. Genellikle bu kavrama yabancı veya SEO kavramı ile yeni tanışan bir kişinin bu düşüncede olduğunu görürüz. Fakat gerçek şu ki, SEO sürekli olarak gelişen ve kendini güncel tutan bir optimizasyon işlemidir. Etiket düzeltmeleri, bozuk bağlantı kontrolleri, yönlendirmeler, hız optimizasyonları ve anahtar kelime araştırması gibi bitmek bilmeyen bir dünyası vardır. SEO ilgi ister. Bir web sitesindeki içeriği ne kadar güncel tutarsanız sizi tarayan arama motoru botlarınca o kadar öne çıkarılırsınız. Çünkü güncel içerik her zaman en iyi en yüksek sıralamada yer alır. Kullanıcıların ihtiyaçları sürekli olarak değişmektedir. Bu nedenle içeriğinizi de kullanıcıya yönelik revizelerden geçirmeniz gerekmektedir.  

2. Anahtar kelimeleri tekrarlamak sıralamaya yardımcı olur.

İçerik ile aynı bağlamda olan anahtar kelime veya kelime grubunu sayfa içeriğine entegre etmek, Google’ın web sayfasını doğru şekilde tanıyabilmesi ve kategorize edebilmesi için oldukça önemlidir. Bu kelimelerin kullanım yoğunluğu sitenizin belirli bir arama sorgusuyla alaka düzeyinin güçlü bir göstergesi olabilir. Google ilgili web sayfasını öne çıkarsın diye aşırı derecede gereksiz anahtar kelimelerle doldurmak da size bir fayda sağlamayacaktır.
  • Bu durum kullanıcı deneyiminden olumsuz etki bırakabilir.
  • Arama motoru botları için spam gibi görünebilir.
  • Arama motoru tarafından ceza almanıza neden olabilir.
Elbette anahtar kelime kullanımı için hedef kelime araştırması yapmalısınız ancak bu kelimeleri kullanma noktasına geldiğinizde bunun oranına dikkat etmelisiniz. Sıralama peşinde koşmaktansa içeriğinizin genel amacına daha fazla odaklanın.  

3. Backlink miktarı kaliteden daha önemlidir.

Çok sayıda backlinke sahip olmak iyi bir SEO stratejisi gibi görünse durum hiç de öyle değildir. Söz konusu backlink olduğunda nicelikten çok nitelik önemlidir. Çok sayıda bağlantıya sahip olmaktansa bağlantılarınızın miktarını azaltın ve kaliteye daha fazla odaklanın. Güvendiğiniz ve görüntüleyenlerin güvenebileceği son derece itibarlı sitelere bağlantı vermek veya almak izlenecek iyi bir yoldur. Çok sayıda köprü yalnızca sayfanızdaki bağlantıların kalitesini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcı deneyimini de mahvedebilir.  

4. SEO çalışması herkes tarafından yapılabilir.

Bu durumla SEO’ya fazla bütçe ayırmak isteyemeyen markalarda ya da düşük bütçeye sahip şirketlerde karşılaşılmaktadır. Genelde önce kendi bünyesinde bu SEO çalışmasını yapmaya çalışırlar fakat başarısız olunca profesyonel bir destek almak için arayışa geçerler. Peki bu süreçte kaybedilen tek şey zaman mı? Günümüzde rekabetin yoğun olmadığı alan kalmadı gibi bir şey. SEO çalışmalarına önem verilmediği her dakika ve saniyede rakiplerle olan farkınız daha da açılacaktır. Bu durum da SEO ajansından profesyonel bir destek alınsa bile sürecin uzamasına neden oluyor. Bu nedenle şirketlerin bu süreci bilgisinden ve deneyiminde emin oldukları ajanslara emanet etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde zamanlarını ve paralarını kaybetmekle karşı karşıya kalırlar. Bunların yanı sıra rakiplerin gerisine düşebilir hatta arama motoru tarafından amatörlükleri sonucu geri dönüşü çok daha ağır cezalar yiyebilirler.  

5. Sayfa hızı önemli değildir içerik iyiyse kullanıcı zaten giriş yapar. 

Bu durum geçmişte belki bu şekildedir fakat günümüz dünyasında artık böyle değil. Kullanıcılar bir sorgu işlemi yaptıktan sonra aradıkları şeye hemen hızlı bir şekilde erişmek ister. Bir sayfa çok yavaş yüklendiğinde ilgilerini hızla kaybedebilirler. Bu da sayfa hızının önemli olmadığını söyleyen miti ortadan kaldırır. Aynı zamanda sayfa tepki süresi sadece web kullanıcıları için değildir. Arama motorlarındaki sıralamanız için de önemli bir metriktir. Bu durum da SEO çalışmalarındaki stratejilerinde sayfa hızını önemli bir kriter yapar.   Bu yazımda SEO hakkında doğru bilinen 5 yanlış ve sektörde olan mitlere değindik, umarım faydalı olmuştur. Başka blog içeriklerinde görüşmek üzere.   Diğer blog içeriklerimiz:Google Index API Nedir? Nasıl Kurulur? (Tam Rehber)Domain Otoritesi Nedir? Nasıl Arttırılır?

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1