Freelance SEO Uzmanı

Serbest SEO Uzmanı(Freelance SEO Uzmanı) Nasıl Olunur?

SEO, herhangi bir çevrimiçi işletmenin başarısı için kritik öneme sahiptir. Peki bu alanda uzman olarak kendi otoritenizi oluşturmaya nasıl başlarsınız? Bu blogda, başarılı bir Freelance SEO uzmanı olmak için geliştirmeniz gereken dijital becerileri ve zekayı dikkatle inceleyeceğiz. İlginizi çekebilir;

SEO nedir ve neden önemlidir?

SEO, web sitenizin ilgili aramalarda Google gibi arama motorlarının üst sıralarında yer almasını sağlamakla ilgilidir. SEO, web siteniz için trafik oluşturmanın anahtarıdır ve herhangi iyi bir dijital pazarlama stratejisinin bel kemiğidir. Bir web sitesinin ne kadar iyi performans gösterdiğinin temel göstergesi ve herhangi bir dijital işletmenin önemli bir bileşenidir. Sayfanıza trafik çekmenin birçok yolu olsa da SEO’nun organik trafiğe yani ücretsiz reklamlara atıfta bulunduğunu belirtmek önemlidir. İnsanların veya işletmelerin kendi şartlarına uygun bir ürün veya hizmeti nasıl araştırıp bulduklarını temsil etmektedir.

Bir SEO uzmanı için gerekli beceriler nelerdir?

Dijital uzmanların çoğu SEO’nun temel kavramlarını anlamasına rağmen sizi bir uzmandan diğerine götüren sebepler nelerdir? Başlangıç ​​noktası olarak, bir web sitesinin arka planında neler yattığına dair kapsamlı bir anlayış geliştirmek için kodlama veya web tasarımı kursu almayı düşünebilirsiniz. Sosyal becerilere gelince, SEO gerçekten analitik zekâ gerektiren bir şeydir. Sürekli olarak veri toplayacak, ölçecek ve araştıracaksınız bu nedenle problem çözme işleminizde farklı veri türlerini nasıl sıralayacağınıza, organize edeceğinize ve görselleştireceğinize dair net bir resim elde etmek önemlidir. Ayrıca, bu alanda gerçekten başarılı olmak için üst düzey karar verme ve problem çözme konusunda doğal olarak usta olmanız gerekir.

Bilmeniz gereken SEO kavramları

SEO, web sitenizin ve sayfa ziyaretlerinizin ötesinde, kendi diline ve en iyi uygulamalara sahip teknik bir alandır. Aşağıda, bir SEO uzmanı olarak itibarınızı oluşturmak için uzmanlaşmanız gereken bazı temel kavramlar bulunmaktadır.

Otorite

Otorite kavramı, sitenizin sizinkine benzer aramalarda diğerlerine kıyasla ne kadar güçlü ve popüler olduğunu ifade eder. Arama sıralamasının “zirvesine” giden yarış hiç bitmeyen bir yarış olduğundan herkes sürekli rekabet halindedir. Otorite, domaininiz veya web sitenizin sayfaları aracılığıyla ölçülür. Çok teknik detaylara girmeden bunu belirlemek gerçekten zordur ancak genel anlamda rakiplerinizden daha yüksek sıralamanın sırrı, kullanıcının arama sorgusuyla alakalı kaliteli içerik sağlamaktır. Anahtar kelime araştırması bu süreçte önemli bir rol oynamaktadır.

Arama Motoru Örümcekleri / Tarayıcıları

Her arama motoru, dünyanın dört bir yanındaki web sitelerini analiz etmek ve dizine eklemek için ağlarını sürekli olarak tarayan farklı bir “bot” setine sahiptir. Bir web sitesinin sıralamasına karar verirken odaklandıkları bazı şeyler arasında başlık etiketleri, anahtar kelime etiketleri, başlık etiketleri ve hiperbağlantılar (hyperlinks) vardır. Ayrıca, web sayfalarınızı gruplandırın (alt etiketler gibi) ve neyle ilgili olduklarını açıkça tanımlayın çünkü arama motorları site içi sıralama faktörlerine de dikkat etmektedir. Tarayıcılarla ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise, sistemi aldatmaya çalışan insanları cezalandırmak için kuralların düzenli olarak değişebilmesidir. Aynı zamanda kaliteli içeriğe sahip yasal web siteleri de ödüllendirilmektedir.

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI)

LSI, Google’ın siteleri anahtar kelimelere göre nasıl aradığını ve dizine eklediğini ve bu kelimelerin bir arama bağlamına veya belirli bir içerik grubuna nasıl uyduğunu ifade eder. Yapay zekadaki ilerlemeler, arama motorlarının belirli aramaların bağlamını daha ayrıntılı olarak anlamalarını mümkün kılıyor. Bu nedenle gelecekte, uzun anahtar kelimelerin arama motorları için geçmişte olduğundan daha fazla “anlam” içermesi mümkün olacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması

Üst düzey değerde SEO yazmak gerçekten anahtar kelimelerin nasıl kullanılacağı ile ilgilidir. Blog yazarken, içerik bağlamında SEO’nun nasıl davrandığının temellerini keşfetmeye yardımcı olması için Yoast for WordPress gibi bir özelliği kullanabilirsiniz. Anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini nasıl kullanacağınıza dair bir fikir edinmek için ise Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi basit bir şeyi veya hatta temel tahmine dayalı aramaları da kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerin en uygun türünü, miktarını, yerleşimini ve bunların nereye yerleştirileceğini bulmak, web sitenizin iyi bir sıralamaya sahip olduğundan emin olmanın temelinde yer alır. Neyin nereye gittiğini araştırmayı öğrenmek çok önemlidir.

Analiz

Site içi analiz, temel olarak kendi sitenizde kontrol ettiğiniz her şeyi ifade ederken site dışı analiz, diğer sitelerden gelen bağlantılar gibi üzerinde kontrolünüz olmayan verileri ifade eder. Bu SEO türlerinin her birinin başlangıçtan itibaren ayrı ayrı ve birlikte nasıl davrandığını net bir şekilde anlamak iyi bir fikirdir. Rekabet analizi, eğer aşina iseniz bir SWOT (güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler) analizine benzemektedir. Temel olarak rakiplerinizin eylemlerini değerlendirip bunu kendi lehinize kullanmak anlamına gelir.

Bağlantı Kurma

Bu, bir SEO işinin en zor kısımlarından biridir ancak etkili bağlantı kurma zaman içinde size değer kazandırmaya devam edecektir. Bu bağlantılar, içeriğinizin değerli olduğunu düşünen ve ona geri bağlantı vermek isteyen kişilerden doğal olarak gelebilir. Veya sosyal yardım (outreach) bağlantı kurma çabalarından gelecektir, ki bu blogculara ve yüksek alan otoritesi olan diğer sitelere yaklaşmanız ve onları sitenize geri bağlantı vermeye ikna etmeniz kadar zordur. Aslında, web sitenizin geçerli olduğunu ve belirli bir alanda bir otorite olarak görüldüğünü Google’a ve diğer arama motorlarına göstermiş olursunuz.

Kendi web sitenizi ve blogunuzu oluşturmak

Peki, SEO’da ustalaşmanın en iyi yolu nedir? Kollarınızı sıvayın ve işin içine dalın. Sırf SEO becerilerinizi geliştirmek için kolayca bir web sitesi oluşturabileceğiniz birçok platform var. WordPress bunu yapmak için en kolay ve en güvenilir yerlerden biridir ve bunu ücretsiz olarak yapabilirsiniz. İlk olarak, web sitenize kimin ev sahipliği yapacağına karar vermelisiniz sonra sitenizi oluşturmaya ve optimize etmeye odaklanabilirsiniz. Bu sadece kendiniz için harika bir uygulama değil aynı zamanda bilginizi artırmanız ve kendinizi pazarlamanız için sürecin gerekli bir parçasıdır.

Eğitiminize yardımcı olacak SEO araçları

Google, trafik modellerini analiz etmenize ve anahtar kelimeleri sıralamanıza yardımcı olacak birçok erişilebilir araca (Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi) sahiptir. SEMRush ve MOZ, SEO’yu güçlendirmenize yardımcı olacak en büyük ve en iyi araçlardan ikisidir. Her iki site de her seviyeden insanın son derece rahat erişebileceği ve bilgi edinebileceği yerlerdir. Wordtracker (Anahtar Kelime Öneri Aracı) muhtemelen başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir dizi SEO verisi özelliği sunar. Premium paket için biraz fazlaya mal olsa da ücretsiz olarak deneyebilir ve yatırım yapmak isteyip istemediğinizi görebilirsiniz.

Freelance SEO uzmanları için pazarlama ipuçları

Bugün herhangi bir serbest çalışanın fark edilmek için çok çaba sarf etmesi hatta tabiri caizse kendilerini yırtmaları gerekir. İşte çevrimiçi görünürlüğünüzü ve otoritenizi artırmanın aynı zamanda alanınızdaki diğer kişilerle bağlantı kurmanın bazı yolları:
 • Potansiyel müşterilerinizin veya B2B iş ortağınızın okuyabileceği yayınlara konuk blogları oluşturma ve gönderme,
 • Otorite oluşturmak için sosyal medya sitelerini bloglarla birlikte kullanma,
 • Networking gruplarına üye olma,
 • Dijital pazarlamacılara yönelik Facebook gruplarına katılma,
 • Quora ve Reddit gibi forum sitelerine geri bağlantılar (backlink) vermek ve daha fazlası.

Bir Freelance SEO çalışanı olarak nasıl iş bulunur?

Freelance SEO uzmanı olmak biraz cesaret ister ve hatta biraz yerel eğitim almak veya bazı temel kurslar almak isteyebilirsiniz ancak Google’da düzgün bir şekilde sıralanan basit bir web sitesi oluşturmayı öğrenmek çok zor değildir. Temel bir web sitesi oluşturup biraz deneme yaptıktan sonra birkaç başlangıç işi elde etmeniz gerekir. Bugünlerde serbest çalışanlara ayrılmış çok sayıda Facebook grubu ve web sitesi var ve Upwork gibi web sitelerinde de çok sayıda başlangıç ​​işi var. Upwork, sonsuza kadar çalışmak için ideal bir yer olmayabilir ancak portföy oluşturmak için harika bir yer. Hafta sonlarının bir bölümünde birçok SEO temel bilgisini öğrenebilirsiniz ancak bu işi gerçek anlamda kavramak için kendinize bazı çevrimiçi kurslar, networkingler ve gerçek hayattaki web sitelerinde pratik yapmak üzere daha fazla zaman vermek daha iyi bir fikirdir.  
Kurumsal SEO Danışmanlığı +15 Yıllık Deneyim 25+ Sektör Deneyimi

SEO Danışmanlığı

Benzersiz bir SEO Deneyimi için son adım!

  1000$'dan başlayan fiyatlar!
  Olympos dağına tırmanmak isteyenlere özel!

  Bol Trafikli & Dönüşüm Odaklı SEO Hizmeti

  Ne yani yoksa siz hala trafik ve dönüşüm sıkıntısı mı çekiyorsunuz?

  WhatsApp Hattı
  1