Site İçi SEO Nedir? On Page SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

 Site İçi SEO Nedir? On Page SEO Çalışması Nasıl Yapılır?
Arama motorları var olduğundan beri sürekli olarak trafik çekip sıralamada üst sıralamalara çıkmak isteyen kişiler/işletmeler olmuştur. Bu olay için geçmişten günümüze birçok farklı taktik, teknik ve stratejiler geliştirilmiştir. Fakat bu süreç içerisinde en başından beri önemini koruyan şeylerden birisi de sayfa içi SEO kavramı olmuştur. Peki nedir bu On Page SEO? Sayfa içi SEO nasıl uygulanır? Hangi kriterlere dikkat etmeliyim? Neden bu işlemi yapmalıyım? Konularını ele aldığımız bir içerik oluşturma kararı aldım. Gelin bu soruların cevaplarını birlikte arayalım…  

Site içi SEO nedir?

Site içi SEO kavramı kısaca var olan bir içeriği hem kullanıcılar hem de arama motorları için optimize etme sürecidir. Sitenizin arama pozisyonunu iyileştirmek için optimize edebileceğiniz bir web sayfasındaki unsurları ifade eder.  

Site içi SEO çalışmasını neden yapılmalı?

Site içi SEO çalışmaları, Google gibi arama motorları üzerinden daha fazla kullanıcı çekebilmek için oldukça önemlidir. Bu sayede web sitenizin trafik almanızı sağlayabilirsiniz. Sadece reklamlar ya da sosyal medya bağlantıları üzerinden trafik almayı beklemeniz web siteniz için hiç mi hiç istemeyeceğiniz sonuçlara gebe olabilir. Bu yüzden web sitenizi sağlıklı bir yapıya kavuşturabilmeniz açısından bu çalışmalara dikkat etmelisiniz.  

12 Temel Sayfa İçi SEO Teknikleri

En önemli 12 faktörü içeren bu listeyi bir araya getirdik. Basit ve uygulanabilirlik düzeyi yüksek olmasıyla herkese hitap edebileceğini düşünüyorum. Daha detaylı bir Gelişmiş On Page SEO için takipte kalın. Gelecek haftalarda bu makaleye ek olarak Part 2 – Gelişmiş On Page SEO içeriği de hazırlayacağız.  

1. Uzmanlık, Otoriterlik ve Güvenilirlik

Expertise, Authority ve Trustworthiness (E-A-T) yani Türkçe karşılığı Uzmanlık, Otoriterlik ve Güvenilirlik anlamına gelir. Bu kavram, Google’ın arama yardım topluluğu sayfasında ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Web sitenizin hem içinde hem de dışında iyi E-A-T sergilemek, potansiyel olarak Google pozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu kavramın çoğu site için oldukça önemli olduğuna inanıyoruz. Sayfa içi SEO için E-A-T kavramı, bir web sitesinin içerdiği bilgilerin kaliteli ve güvenilir olabileceğine Google arama motorunu ikna etmesi anlamına gelmektedir.  

2. Başlık Seçimi

Sayfa başlıkları SEO çalışmalarının önemli unsurlarından biridir. Başlık etiketleri hem arama motorlarının hem de kullanıcıların sayfalarınızda ne bulabileceklerini ifade etmenize imkan sağlar. Bir nevi vitrin gibi de düşünebiliriz. Sayfa başlıklarını belirlerken yararlanabileceğiniz ipuçları şunlardır:
 • Karakter uzunluğu 60 karakteri geçmemelidir. Bundan daha uzun sürerse, başlığınızın arama sonuçlarında kesilmesiyle sonuçlanabilir.
 • İçeriğiniz ile seçeceğiniz sayfa başlığı aynı bağlamda olmalı.
 • Başlığınızı anahtar kelime ile doldurmaktan kaçının. Bu yalnızca spam içerikli olmakla kalmaz aynı zamanda olumsuz bir okuma deneyimi de yaratır.
 • Başlığa web sitenizin adını da ekleyin. Örneğin; “SEO Nedir? – Zeus Dijital
 

3. Meta Açıklama

Bir arama sonuçları sayfasında başlığın altında görünen metin alanına meta açıklama (meta description) denir. Sayfanın ne hakkında olduğunu detaylandırmak için kullanmanız gereken bir başlık etiketinden daha fazla karakteriniz var. İyi bir meta description, arama motoru sonuç sayfasında kullanıcıları sayfanızı tıklamaya ikna etmeye yardımcı olabilir. Bu olay web sitenizin TO istatistiğine fayda sağlayacaktır. Bu nedenle sayfa içi SEO’da hala önemli bir husustur.
 • Google’ın kopyanın bir kısmını kesmesini önlemek için açıklamayı 160 karakterin altında tutun
 • Birincil anahtar kelimenizi ekleyin. 
 • Kullanıcıya uygun olacak şekilde sayfa içeriğini açıklayın.
Meta Description
Meta Description
 

4. URL

Bir sayfanın URL yapısı, arama motorlarına ve kullanıcılara sayfanın neyle ilgili olduğunu gösteren başka bir küçük unsurdur. Sayfa URL’leri basit ve anlaşılır olmalıdır, bu nedenle onları kısa ve açıklayıcı tutmak oldukça önemlidir.  Blog sayfamızda daha öncesinde SEO dostu URL yapısını ele almıştık. Bu konun ayrıntılarını ilgili sayfamızdan okuyabilirsiniz.

İlgili rehber: SEO Dostu URL Yapısı Nasıl Oluşturulur?

 

5. Alt etiketler ve Görsel Optimizasyon

Günümüzde birçok web sitesi kullandıkları görselleri optimize etmeyerek Google görsel aramalarındaki fırsatları kaçırıyor. Google görseller sayfasında sıralama yapmak normal sonuç sayfası açısından da büyük bir avantaj elde etmenizi sağlar. Görsel optimizasyonu yaparken işinize yarayabilecek ipuçları:
 • Açıklayıcı ve öz olun.
 • Sayfa içeriğiyle alakalı bilgiler kullanın.
 • Uygunsa hedeflediğiniz anahtar kelimeyi kullanabilirsiniz fakat anahtar kelime kullanacağım diye de yoğunluğunu kaçırmayın.
 • “Resmi, görseli” gibi ifadeler kullanmaktan kaçının.
   

6. Başlık Etiketleri (H1, H2, …, H6)

H etiketleri, arama motorlarının ve kullanıcıların bir sayfada hangi içeriğin olduğunu hızlı bir bakışta anlamalarına yardımcı olan bir miktar HTML kodudur. Her sayfada bir H1 etiketi ve sayfadaki ana bilgi kategorilerini özetlemek için H2 etiketleri olmalıdır. Başlıklarınızın yapısı genelden daha özele doğru gitmelidir.   

7. Anahtar Kelime Kullanımı

Google, anahtar kelime spamlamayı hoş görmüyor. Bu yüzden anahtar kelime kullanımlarınızda yoğunluğu doğru bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Sayfa içeriği ile ilgili anahtar kelime veya kelime öbeğini anlamlı cümleler içerisinde ve kullanıcılara yönelik bir şekilde kullanmanız, bu noktada yeterli olacaktır.

İlgili rehber: Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

SEO - Anahtar Kelime
Anahtar Kelime
 

8. İç Linkleme İnşası

Web sitenizdeki ilgili diğer içeriklere ve önemli sayfalara köprü oluşturma olayıdır. İç linkleme, sayfa içi SEO’nun çok önemli bir parçasıdır. İç linklemeler ziyaretçileri sitenizde daha uzun süre tutar ve Google’a içeriğinizin değerli olduğunu gösterir.  

9. SEO Uyumlu İçerik

Sayfa içeriği, sayfa içi SEO’nun merkezinde yer alır; site içeriğiniz hem kullanıcılara hem de arama motorlarına sitenizin hangi konuda olduğunu aktarır. Geçtiğimiz haftalarda Blog sayfamızda “SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır” konusunu ele almıştık. Bu maddenin ayrıntılarını ilgili sayfamızdan okuyabilirsiniz.

İlgili rehber: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

 

10. Sayfa Hızı

Günümüz teknoloji çağında site tepki süresi ve yükleme hızı, sayfa içi SEO’nun diğer önemli unsurlarından biridir. İster mobilde ister masa üstünde görüntülüyor olsun, web sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesi gerekir. Bu durum kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Google kullanıcı deneyimine çok değer veriyor. Web siteniz yavaş yüklenirse, ziyaretçilerin sitenizi terk etmesi ve alternatif içerik bulmak için arama sonuçlarına dönmesi muhtemeldir.  

11. Kullanıcı Katılımı

Google, okuyucuların sayfalarınızla ne kadar sürede etkileşimde olduğunu görmek için davranış verilerini kullanır. Bu veriler, Google’a içeriğinizin kaliteli ve kullanıcılar için güvenilir olduğunu ifade eder. Aksi bir durum yaşanırsa zaman içinde ilgili sayfanın sıralamasını kaybettiğini görebilirsiniz.  

12. Mobil Uyumluluk

Google artık mobilde daha iyi performans için optimize edilmiş web sitelerini tercih ediyor. Mobilde var olmanız ve kullanılabilirlik değerleriniz her zamankinden daha önemli bir konumdadır. İçeriklerinizin mobil cihazlarda okunabilir ve gezinmesi kolay olması gerekir. Mobil uyumluluk test aracını kullanarak sayfanızın mobil cihazlarda standartlara uygun olup olmadığını test edebilirsiniz.   Bu yazımızda site içi SEO ve temel 12 sayfa içi SEO tekniğini ele aldık. Temel on page SEO tekniklerine dikkat ederek sizler de kendi web sitenizde sayfa içi SEO optimizasyonunu temel düzeyde yapabilirsiniz. Umarım web sitenizde faydalı olur. SEO, performansınızı arttırmak ve günceli yakalamak adına güzel bir adım.   İlginizi çekebilecek blog içerikleri: SEO Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış Site Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
2 Comments
emre demirezen

verdiğiniz bilgi için teşekkürler

Can Gedik

Biz teşekkür ederiz, faydalı bulduysanız ne mutlu 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1