Site Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Site Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler
Yeni bir web sitesi açtıktan sonra yapılması gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Günümüzde web sitesi açmak aslında birçok kişinin yapmış olduğu iş türlerinden birisidir. Blog, web sitesi, günlük tarzı kategorilerde açılan siteleri teknik kısmında bazı çalışmalar gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Birçok kişi maallesef site açtıktan sonra SEO unsurunu görmezden gelerek yazılarını paylaşmaktadır. Bu durum web sitesi ve bloglar için dezavantaj şeklinde dönüş sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı site seo ayarları bizler için önemli bir noktadır. Site Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler, önemli bir husustur. Bu yapılacak işlemler kendi siteniz hem de seo için önemli noktalardır. Bu tür alanlarda yapacağınız her bir işlem sizlerin google üzerinde yükselmenize ve daha iyi sıralamalar elde etmenize olanak sağlayacaktır. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan işlemlerimize geçerek bizleri nelerin beklediğine kısaca göz atabiliriz.

Site Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Burada paylaşacağım konu başlıkları, genel olarak her site açılışından sonra yapılması gereken noktalardır. Sizlerde kendi açmış olduğunuz sitelere bu işlemleri uygulamanızı önermekteyiz. Bu sayede seo için çok daha iyi bir yaklaşım göstermiş olacaksınızdır.

SSL Kurulumu

SSL Kurulumu
SSL Kurulumu
Sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken ilk hamle site ssl kurulumu işlemidir. Sitelenizin hem google gözünde hem de ziyaretçileriniz gözünde güvenli bir bağlantı olduğunu ispatlamanız gerekmektedir. SSL, bu konuda sizlere yardımcı olmaktadır. Hosting almış olduğunuz sağlayıcı ile iletişime geçtiğinizde ssl kurulum isteyin. Onlar ücretsiz bir şekilde kurulum sağlayacaktır. Bu sayede sitenize giren kişiler, bağlantıların güvenli olduğunu görecektir. Ayrıca ilk kurulumda sitenizin bağlantıları ”http” olarak çağırılmaktadır. SSL kurduktan sonra ”https” olarak değişim sağlayacaktır.

URL Yapısını Ayarlama

URL Yapısını Ayarlama
URL Yapısını Ayarlama
Site açtıktan sonra yapılması gerekenler listemizin 2.sırasında url yapısı yer almaktadır. Url yapıları sitemizin seo anlamında gelişmesi için önemli bir unsurdur. Sitemizin yazıları, sayfa ve kategori url yapılarının nasıl olduğunu seçmeniz gerekmektedir. Link yapıları, sitemizin kritik noktasından birisi olduğu için doğru bir yapı kullanmanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı ayarlar kısmından url yapısını ‘yazı ismi’ seçerek doğrulamanız gerekmektedir. Dilerseniz bu işlemi nasıl yapacağımızı kısaca liste halinde sizlerle paylaşmak istiyorum.
  • WordPress panelimize girelim.
  • Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar bölümüne tıklayın.
  • Açılan ekrandan Yazı İsmi kutusunu tıklayın ve Kaydedin.
Bu işlem sonrasında açmış olduğunuz sitenin url yapısı değişmiş ve daha kısa hale gelmiş olacaktır. Google, sitelerde uzun yazı linklerini ve url içerisinde kategori gibi alt isimlerin yer almasını istemez. Bu sebepten dolayı da sizlere bu ayarlama kısmından bahsetmek istedim.

Site Başlığı ve Sloganı Değiştirme

Site Başlığı ve Sloganı Değiştirme
Site Başlığı ve Sloganı Değiştirme
Web sitenizin başlık ve slogan ayarlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Bu ayarları yapmanız sizler için son derece basit ve hızlı olacaktır. Bunun için sizlere ufak bir rehber eşliğinde yardım etmek istiyorum. WordPress Site Başlığı Değiştirme: Bu işlemi wordpress panel üzerinden Ayarlar > Genel kısmından Site Başlığı içerisinde yer alan yazıyı değiştirerek düzenleyebilirsiniz. WordPress Site Sloganı Değiştirme: Bu işlemi wordpress panel üzerinden Ayarlar > Genel kısmından Slogan içerisinde yer alan yazıyı değiştirerek düzenleyebilirsiniz.

Hello Dolly Eklentisini Silmek

Hello Dolly Eklentisini Silmek
Hello Dolly Eklentisini Silmek
Wordpress kurulumu yaptıktan sonra her sitede hello dolly eklentisinin kurulu olduğunu görmekteyiz. Bu eklenti wordpress tarafından sitemize entegre olan bir eklenti türüdür. Bu eklenti Amerikalı Louis Daniel Armstrong isimli bir şahıs tarafından geliştirilmiştir. Eklentinin amacı Hello Dolly şarkısının sözlerini, panel üzerinde kullanıcılarına göstermesidir. Anlayacağınız sitemiz için gereksiz bir eklenti türü olduğunu söyleyebilirim. Eklentinin sitemize zararı ise, bloğumuza yük bindirmesi ve bu sebepten dolayı da sayfalarımızın daha geç açılmasıdır.

XML Site Haritanızı Oluşturun

XML Site Haritanızı Oluşturun
XML Site Haritanızı Oluşturun
Web sitelerinde google arama motorlarında gözükebilmek için bir harita oluşturmamız gerekmektedir. Bu harita yazılarımızın ve sayfalarımızın düzenli olarak toplanmasını, Google’a dizin olarak gönderilmesini sağlamaktadır. İndex alma konusunda en büyük etkenlerden birisinin xml site haritası oluşturma olduğunu söyleyebilirim. Site haritalarınızı ister eklenti ile ister manuel bir biçimde oluşturabilirsiniz. Sizlere tavsiyem burada search console yardımı ile oluşturmanızdır. Eklenti ile site haritası oluşturmak isterseniz Yoast Seo veya XML Sitemap eklentilerini tavsiye edebilirim. Günümüzde binlerce webmaster bu eklentileri kullanarak site haritalarını kontrol sağlamaktadır.

robots.txt Oluşturmak

robots.txt Oluşturmak
robots.txt Oluşturmak
Sitemizin bir diğer önemli noktası ise robots.txt dosyasıdır. Robots.txt dosyaları sitemizde bulunan hangi yazının index almasını istediğinizi, hangilerini istemediğinizi komut verebileceğiniz bir araçtır. Bu dosya ile birlikte sitenizin hangi dizinlerinin eklenip hangilerinin eklenmemesini istediğinizi kolaylıkla ayarlayabilmektesinizdir. Arama motorları tarafından gönderilen botlar öncelikle bu dosyaya göz atmaktadırlar. Eğer sitenizde böyle bir dosyanız yoksa direkt olarak tüm sayfaları dizine gönderirler. Kısaca açıklamak gerekirse robots.txt dosyası oluşturmazsanız kategori, etiket dahil her şeyiniz index alır.

Favicon Ekleme

Favicon Ekleme
Favicon Ekleme
Web siteleri ve bloglar için görsellik çok önemli bir konudur. Bu sebepten dolayı sitelerinize bol bol karışıklık olmayacak şekilde görseller eklemeniz sizler için büyük bir avantaj olacaktır. Blog açtıktan sonra yapılması gerekenler listemizde favicon ekleme işlemi yer almaktadır. Faviconlar site ve ya bloglarımızın tarayıcı sembolü olarak bilinmektedir. Sitelerimizin eğer bir logosu varsa ayarlar kısmından kolaylıkla favicon olarak ekleme sağlayabilirsiniz. Favicon eklemek, marka bilinirlik konusunda son derece önemli bir işlevdir. Kullanıcılar tarayıcılarda sekmeler arası geçiş yaparken özellikle faviconlar dikkat çektiği için göz atarlar. Bu da sizlerin hem markalaşmanıza hem de ziyaretçi kazanmanıza olanak sağlayacaktır.

Google Analytics ile Bağlayın

Google Analytics ile Bağlayın
Google Analytics ile Bağlayın
Sitenize gelen ziyaretçilerin en ayrıntılı detayına kadar kim öğrenmek istemez ki. İşte burada google analytics ile birlikte tüm hit ve ziyaretçi bilgilerine panel üzerinden kolaylıkla ulaşım sağlayabilmekteyiz. Google analytics ile birlikte birçok analize göz atabilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçi sayıları, sitede durma süresi, hangi sayfalara geçiş yaptıkları, nereden geldikleri gibi daha birçok işleve göz atabilirsiniz. Sitenize analytics bağlamak sadece sizler için değil, google servisi olduğu için seo için de önemli faktörlerden birisidir. Google Analytics, tamamen ücretsiz bir servistir. Dilediğiniz kadar web sitesi ve uygulama ekleyerek kolaylıkla analizlerine bakabilirsiniz.

Tema Kurulumu

Tema Kurulumu
Tema Kurulumu
Sitenizi kurduktan sonra mutlaka bir wordpress tema kurulumu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kurulum esnasında yüklenen tema, genel olarak sade ve boş bir şekilde bizleri karşılamaktadır. Bu sebepten dolayı yeni bir tema kurmak site için çok daha sağlıklı olacaktır. Temalar, sadece görünüş ve biçimden ibaret bir şey değildir. Temalar sitemizin seo puanını bir hayli etkileyen faktörlerden birisidir. Bilindiği üzere birçok kişi hızlı ve sade temalara göz atmaktadır. Hızlı olan temalar sitenizin google sıralamalarında çok daha üst sıralarda yer almanızı sağlayan faktörlerden birisidir. Bu sebepten dolayı temalarınızı daha bilindik ve hızlı olmasında dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir diğer unsur ise lisanslı tema tercih etmelisiniz. Günümüzde binlerce lisanssız tema internet üzerinde paylaşılmaktadır. Lisans içermeyen temalar güvenilir olmamakla birlikte sitenizin gelişmesine engel olabilmektedirler.

İlgili Rehber: Site Hızlandırma Teknikleri Nelerdir?

SEO Eklentisi Kurulumu

SEO Eklentisi Kurulumu
SEO Eklentisi Kurulumu
Sitemizin olmazsa olmaz eklentilerinden birisi de seo eklentileri diyebilirim. SEO, web sitemizi arama motorlarında üst sıralara çıkaran, birçok alanda bizleri olumlu olarak etkileyen bir etkendir. Günümüzde yukarıda bahsettiğim gibi birçok kişi maallesef seo ayarlarını önemsememektedir. Halbuki en ufak bir seo ayarı bile sitemizin sıralamalarında büyük değişkenlikler yapabilmektedir. Sitemizin seo ayarlarını yapabilmek için bazı eklentiler yer almaktadır. Sizler için kullanabileceğiniz wordpress seo eklentileri paylaşımında bulunarak, sizlerin de bu eklentilerden yararlanmasını istemekteyim.

En İyi Seo Eklentileri

Burada bulunan bu 3 eklenti içerisinden seçiminizi yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak hepsi aynı işlevlerde çalışmaktadır. Tercih tamamen sizlere bağlı olduğu için bu şekilde listelemek istedim.

Gizlilik Politikası, Hakkımızda ve İletişim Kısmı Ekleme

Gizlilik Politikası, Hakkımızda ve İletişim Kısmı Ekleme
Gizlilik Politikası, Hakkımızda ve İletişim Kısmı Ekleme
Genel olarak sitemizi açtıktan sonra Gizlilik Politikası, Hakkımızda ve İletişim sayfalarını sitenize eklemeniz gerekmektedir. Bu tür şeyler bir sitenin olmazsa olmaz gerekliliklerinden birisidir. Günümüzde artık her ne kadar eskisi kadar önem verilmese bile, eklenmesini düşündüğüm faktörlerdir. Özellikle wordpress iletişim eklentisini kesinlikle eklemeniz gerekmektedir. Sitenize gelen uyarı, ihtar, iletişim gibi birçok faktör için önemli bir sayfadır. Burada paylaştığım 3 tane sayfayı sitenizin footer kısmına veya yeni bir menü oluşturarak konumlandırma yapabilirsiniz.

Sitenizi Search Console’a Ekleyin

"<yoastmark Sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken adımlardan birisi de search console üzerinde eklemenizdir. Burada yapacağınız işlem sitenizi Google’a kayıt ettirmek olacaktır. Sitenizi Google arama motorlarında çıkması ve botlar tarafından taranması için bu işlemi kesinlikle yapmanızı öneririz. Search Console ile birlikte sitenizin 404 sayfalarını, gelen bağlantıları gibi birçok istatistiğe kolaylıkla ulaşabilmekteyiz. Ayrıca index almayan yazılarınızı bu aracı kullanarak hızlıca index aldırma işlemini sağlayabilirsiniz.
Bu yazımızda sizlerle birlikte site açıldıktan sonra yapılması gerekenler başlığı adı altında sizlere bu konu hakkındaki bilgi birikimlerini paylaşmaktayım. Umarım sizler için faydalı bir makale içeriği olmuştur. Genel olarak gerekli ve işe yarar bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.
  Aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazarak bizlerle hızlıca paylaşımda bulunabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1