Dijital Pazarlama Kariyerine Nasıl Başlanır?

Dijital Pazarlama Kariyerine Nasıl Başlanır?
İnternet sektörünün her geçen gün büyümesi ve ilerleme kat etmesi ile birlikte artık hayatımızda pek çok alanda değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle dijital platformda girişimci adayların daha da fazla arttığını görebilmek mümkündür. Tabi bu noktada internette pek çok farklı kavramlar ile karşılaşabilmek de mümkün hale gelmektedir. Peki dijital pazarlama nedir? İşte bu makalemizde bu ve bu tür sorulara cevap vererek sizleri aydınlatacağız. Dijital dünyada herhangi bir konu ya da girişime geç kalma kavramını ortadan kolaylıkla kaldırabilirsiniz. İşte bu işlemi dijital pazarlama stratejileri ile birlikte ortadan kaldırmak çok daha basit bir hale gelmektedir. Aslında biz buna ufak bir halk diliyle “internetin faydalarından bol bol yararlanmak” olarak da tanımlayabiliriz. Şimdi gelin, dijital pazarlama ile alakalı merak edilen konu başlıklarımıza geçiş yapalım. Bu sayede internet sektörünün önemli adımlarından birisi olan dijital pazarlama stratejilerine daha yakından bakmış olacağız.

Dijital Pazarlama Nedir?

Konuya ilk olarak dijital pazarlamanın tanımı ile başlamak daha doğru olacaktır. Dijital pazarlama; temel olarak çevrimiçi alanda herhangi bir pazarlama faaliyeti anlamını taşımaktadır. Bu noktada Google ADS tarafından tutun da hesap yönetimi alanına kadar geniş bir kapsamı içermektedir. Daha fazla potansiyel müşterilere, doğru bir kitleye ve en önemlisi de karşıya en etkili bir biçimde ulaşabilme aşamasında işe yarayan bir strateji bütünüdür. Dijital pazarlama alanında reklam performansları en net değerler ile ölçülebilmektedir. Bu sebepten dolayı da doğrudan olarak spesifik bir kitleye hitap edilerek potansiyel müşteriler ile iletişim kurulabilir. Bu tür maddeler, dijital pazarlamanın altın kurallarından birisidir. Dijital pazarlama stratejileri, alan olarak çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu sebepten dolayı da girişimciler bu tür strateji ve taktikler ile birlikte, internet sektöründeki konumlarını daha güçlü durumlara getirebilmektedirler. İşte bu sayede de dijital pazarlamaya verilen önem, birçok sektörel konunun önüne geçmektedir.

Dijital Pazarlama’ya Kendimi Nasıl Hazırlayabilir ve Başarılı Olabilirim?

Biraz uzun bir başlık ve biraz da ilgi çeken bir konu ile sizlere bu alanda bazı adımları paylaşacağım. Bu sayede aklınızda yer edinen soru işaretlerini atmış ve bu konu hakkında birçok farklı bilgiyi öğrenmiş olacaksınızdır. Aslında bir nevi dijital pazarlama kariyerine nasıl başlanır? sorusunun da cevabını görmüş olacağız.

Dijital Pazarlamanın Temel Prensiplerini Öğrenin

Dijital Pazarlamanın Temel Prensipleri
Dijital Pazarlamanın Temel Prensipleri
Dijital pazarlama sektörüne giriş yapıyoruz ve aklımızda bazı planlar var, bu konuya tamam diyelim. Peki dijital pazarlama sektörünü ne kadar iyi tanıyoruz? Ya da sektörün ana bileşenleri nelerdir? İşte buradaki soruları ilk olarak kendimize bir sormamız gerekiyor. Dijital pazarlama, yukarıda da bahsettiğim gibi geniş bir kapsama hitap eden sektörlerden birisidir. Bu sebepten dolayı da öncelikle hangi dallardan hangi alanları desteklediğini bilmek ve öğrenmek gerekiyor. Şimdi dilerseniz dijital pazarlama kanallarına kısaca bir göz atalım. Bu sayede dijital pazarlamanın ana unsurlarını daha yakından tanımış olalım.
 • Sosyal Medya Pazarlaması: Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirilen bir strateji yöntemidir. Genel olarak sıklıkla kullanılan ve olumlu sonuçlar alınan bir yöntemdir.
 • E-Mail Pazarlaması: Evet, aslında dijital pazarlama alanında sıklıkla kullanılan ve bizlerin mailine de bol bol gelen mesajlardır. İşletmelerin ürün ya da hizmetlerini e-mail ile birlikte haberdar ederek harekete geçirme stratejisidir.
 • Arama Motoru Pazarlaması: Bu alanda SEO ve ücretli olarak arama reklamcılığı konusunu geniş olarak kapsamaktadır. Bildiğiniz üzere arama motoru optimizasyonu, kapsam olarak bir hayli geniş durumdadır.
 • Web Sitesi Pazarlaması: Web sitelerinin internet üzerinde tanıtılarak, uygun ve doğru kitleye ulaşılabilmesi için hedeflenen bir stratejidir.
 • İçerik Pazarlaması: İnternet sektöründe en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi içerik pazarlama stratejisidir. Doğru çalışmalar ile birlikte harika sonuçlar alınacağını belirtmeliyim.
 • Video Pazarlama: YouTube, Vimeo gibi video alanlarında gerçekleştirilen reklam ve kampanya gibi faaliyetleri kapsamaktadır.
 • Satış Ortaklığı: Farklı işletmelerin ürünlerini sizlerin platformunda tanıtarak komisyon almasına dayanan bir stratejidir.
 • Mobil Pazarlama: Son dönemlerin APP kısmındaki trend ve rağbetini sizlerde az çok biliyorsunuzdur. Özellikle mobil uygulama mağazalarında yer alan ürünlerin reklam ve öne çıkarma planlarını kapsayan bir stratejidir.
Burada yer alan maddelere kısa açıklamalar ile göz attık diyelim. Başlangıç olarak bunlardan birisini seçmeniz ve hedef olarak koymanız gerekmektedir. Sonraki adımlarda da yol çizginizi bu hedefe göre ilerletmek, sizi dijital pazarlamada 1-0 önde başlatacaktır.

İnternet Sitenizi Kurun

İnternet Sitenizi Kurun
İnternet Sitenizi Kurun
Yukarıda birçok farklı maddeyi sizlerle birlikte paylaşmış bulunmaktayz. Birçoğunu hemen öğrenmek ve uygulamak tabi ki zor olan süreç ve adımlardan birisidir. Bu sebepten dolayı da bu alanda ilk olarak sizlerden web sitenizi kurmanızı önermekteyim. Çünkü dijital pazarlamanın aslında bir noktada etkileşim alanı olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor. İş hayatınızda dijital pazarlama ile devam etmek istediğinizde, büyük bir çoğunluk ile siteye trafik çekme çalışmalarını yürüteceksinizdir. Aynı zamanda sosyal medya reklamları da bu adımlardan birisidir. Web sitesi kurmanız tabi ki sadece dijital pazarlama ortamında işinize yarayan bir etken olmayacaktır. İşi öğrenmek, adınızın zamanla daha fazla duyulması, gelecekteki iş verenleriniz olduğunda onlara güven vermesi gibi birçok etken vardır. Bu tür etkenler sizin hayatınızda hep olumlu yönlerde etki edecektir. Artık günümüzde diplomalar ya da belgeler yerine, daha pratik kanıtlar istenmektedir. Bu sizin için harika bir kanıt ve ispat yöntemidir.

SEO Alanında Uzman Olun

SEO
SEO
SEO ile dijital pazarlama ilişkisi biraz farklı bir konu gibi gözükebilir. Evet, dijital pazarlamada işinizi iyi yapmak istiyorsanız, SEO alanında kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bu alanda “SEO’da iyi olmayan, dijital pazarlamada iyi olamaz” sözünü sizlere hatırlatmak isterim. Dijital pazarlama alanında iyi işler çıkarmak ve iyi bir kariyere sahip olmak isteyebilirsiniz. İşte bu noktada Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarına ilgi ve alaka göstermeniz gerekmektedir. Tabi SEO çalışmalarını kendi web sitenizin üzerinde denemeler yaparak da öğrenebilirsiniz. Bu sayede doğru strateji ile ilerlediğinizde, sitenizin trafiğinin ve etkileşiminin arttığını da göreceksinizdir.

Sosyal Medyadan En İyi Şekilde Yararlanın

Sosyal Medya
Sosyal Medya
Yaklaşık 2014 yılından bu yana internet sektöründe işler yapmaktayım. Bu alanda sosyal medyanın beni bir kez yanılttığını görmedim demek, benim için gayet doğru ve inandırıcı bir cümle olacaktır. Özellikle de genel ya da kendi yaş kitlenize hitap etmek açısından, Facebook ve Instagram ağları büyük önem taşımaktadır. Bu sebepten dolayı da dijital pazarlama alanında uzman olmanız gereken konulardan birisi sosyal medya kavramıdır. Tabi ki sadece Facebook ile Instagram alanında başarılı olmak yetmeyecektir. Etkili sosyal medya platformlarında da gerekli bilgilere sahip olmanızı tavsiye etmekteyim. Dijital pazarlama stratejilerinin çeşitliliğini az önce maddeler halinde paylaşmıştım. Orada yer alan her bir iş için belirli bütçeler ayrılmaktadır. İşte hazırlanan bütçelerin büyük bir çoğunluğu Facebook ya da Instagram gibi sosyal medya ağlarında kullanılmaktadır. Bu sayede doğru adımlar ile birlikte doğru erişim kitlesine kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Google Analytics ile Net ve Doğru Analizler Gerçekleştirin

Google Analytics
Google Analytics
SEO, dijital pazarlama, rakip analizi gibi alanlarda öncelik doğru analizler yapabilmektir. Sonrasında önünüze o basamakta neler yapabileceğiniz çıkmaktadır. Google Analytics, ziyaretçi trafiği ve etkileşimleri sizlere raporlar halinde sunan bir web analiz platformudur. Bu alanda en kapsamlı ve en çok kullanılan araçlardan birisidir. Peki dijital pazarlamada Google Analytics neden önemlidir? Kısaca cevaplayalım. Google Analytics ile birlikte ziyaretçi trafiğini ve kitlenin ne tür erişimler sağladığı gibi birçok analize ulaşabilirsiniz. Bu noktada bizlerde dijital pazarlama uzmanı olarak bazı stratejiler belirlememiz gerekiyor. İşte bu stratejileri doğru analizler ile gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Google Analytics ile birlikte gerekli analizleri doğru bir şekilde yaparsanız, basamak adımlarınız çok daha hızlı ve doğru olacaktır. Örnek olarak bir siteye gelen trafiğin nerelerden geldiğini, kaç tıklama aldığını, anlık ziyaretçi sayısı gibi birçok veriye en net detaylar ile ulaşabilmek mümkündür.

Freelance Olarak Tecrübeler Elde Edin

Freelance
Freelance
Uzun dönemler boyunca kendi işinizde ilerleme kat etmek, sizin bilgi ve deneyiminizi tabi ki güçlendirecek bir yapıya sahiptir. Fakat bir müşteri ile çalışmak, bu uzun dönemin tamamını alarak bambaşka bir boyuta taşımaktadır. Bu alanda freelance olarak, kendinize dijital pazarlama ile ilgili müşteriler bulabilirsiniz. Bu sayede bu alanda harika deneyimler ve tecrübeler kazanmış olacaksınızdır. Müşterilerden gelen deneyim ve tecrübeler, hayatınıza çok daha farklı bir boyutta etki yaratacaktır. Bu olumlu ya da olumsuz olabilir. Aynı zamanda forum gibi alanlardan da yardım ihtiyacı olan kişilere çözümler oluşturarak, onlarla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Araçlarına Hakim Olun

Dijital pazarlama alanında birçok farklı araç bulunmaktadır. Bu araçlardan en basitleri Google Analytics, Search Console gibi araçlardır. Bu araçlar ile tabiri caizse haşır neşir olmanız, sizi rakiplerinize karşı bir adım daha önde tutacaktır. Peki dijital pazarlama araçları nelerdir? Gelin kısaca temeldeki araçlara maddeler halinde bir göz atalım.
 • Search Console
 • Google Data Studio
 • Ahrefs
 • Screaming Frog
 • Google Analytics
 • SEMrush
 • Business Manager
Bu içeriğimizde sizlerle birlikte Dijital Pazarlama Kariyerine Nasıl Başlanır? başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Dijital pazarlama alanında yer alan bilgilerimizi başlıklar halinde aktardım. Sizlerin de konuya eklemek istediği ya da konu ile alakalı görüşleri varsa, yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1