Site Hızlandırma Teknikleri Nelerdir?

Site Hızlandırma Teknikleri Nelerdir?
Site Hızlandırma Teknikleri Nelerdir?Site hızlandırma, seo için önemli olan faktörlerden bir tanesidir. Günümüzde web sitelerin hızlı bir şekilde hizmet sunması hem google arama motorunda iyi bir performans göstermek hem de kullanıcıların sitenizde rahat bir şekilde gezmesini sağlayacaktır. Özellikle Google’ın getirmiş olduğu güncellemeler içerisinde site hızı konusu bir hayli önem göstermektedir. Bu sebepten dolayı sizlerle birlikte site hızlandırma teknikleri nelerdir sorusunun cevabını paylaşarak sizleri bilgilendireceğiz.

Site Hızlandırma Önemi ve Yöntemleri

Web sitelerinin hızlı olarak çalışması, hem Google hem de ziyaretçiler için büyük bir önem taşımaktadır. Bizler için burada önemli olan en kritik nokta Google gözünde yükselmek ve arama motorlarında daha iyi performanslar sergileyebilmektir. Günümüzde birçok site özen gösterilmeden ve seo çalışmaları yapılmadan internet dünyasında yayınlanmaktadır. Bu şekilde olan siteler genel olarak index, ziyaretçi gibi birçok hususta problemler yaşamaktadır. Eğer sizler sitenizin temelini iyi bir şekilde atarsanız bu problemi kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Hız konusunda iyi bir temel atmak için hızlı wordpress temaları seçimi yapmalısınızdır. Yüzlerce web sitesi üzerinde wordpress ile uyumlu temalar paylaşılmaktadır. Özellikle hafif ve kullanıcı dostu temalar seçmeniz hem seo için hem de site hızı için önemli bir faktördür. Sizler için internet ortamında derin araştırmalar yaptım, ilave olarak ise kendi deneyimlerimi eklemek istedim. Dilerseniz şimdi site hızlandırma yöntemleri listemize geçerek bizleri nelerin beklediğine göz atalım.

Doğru Hosting Seçimi Yapmak

Doğru Hosting Seçimi Yapmak
Doğru Hosting Seçimi Yapmak
Hosting, bir web sitenin barındırma hizmetlerine verilen bir isimdir. Hosting ile birlikte web sitemizin tüm bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmektesinizdir. Web Hosting, web sitenizin tüm dosyalarını ve içeriklerini kaydeden, kesintisiz bir şekilde bulabileceğiniz internet sunucularında depolanmasıdır. Hosting satın almadan önce domain kaydınız bulunmaktadır, domain kaydınızdan sonra hosting paketinizi kolaylıkla satın alabilirsiniz. Burada önem vurgulamak istediğim konu ise satın aldığınız hosting paketinin kalitesidir. Günümüzde birçok kurumsal site hosting paketi sunmaktadır. Bu paketler genel olarak farklı fiyatlar halinde sunulmaktadır. Eğer sitenizin sağlam bir alt yapı ile kurulmasını istiyorsanız, sizlerin de sağlam bir hosting satın alma işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Site içerisinde bulunan hosting paketlerinde özellikler bulunmaktadır. Doğru ve hızlı bir sunucu seçimi yapmanız web sitenizin hızlı olması konusunda çok büyük derecede katkısı olacaktır.

Görselleri Optimize Etmelisiniz

Görselleri Optimize Etmelisiniz
Görselleri Optimize Etmelisiniz
Site içerisine yüklemiş olduğunuz resimler, hız için büyük önem taşımaktadır. Sitenize yüklemiş olduğunuz görselleri yüklemeden önce boyutlarını küçültmeniz gerekmektedir. Yükledikten sonra ise otomatik resim optimizasyonu yapıldığında görsel boyutlarında sıkıntı kalmayacaktır. Wordpress, görsel yüklerken bunlara dikkat etmelisinizdir:
  • JPEG ve WEBP formatlarını kullanmaya özen gösterin,
  • Görsellerin gereksiz alanlarını kırpın,
  • Görselleri yüklemeden önce boyutlarını küçültün,
  • Görselleri yüklemeden önce uygun ve kısa cümleli adlandırmalar yapın.
Wordpress kullanıcıları, genel olarak kullanmış olduğu eklentiler sayesinde harika işler çıkarabilmektedir. WordPress resim optimizasyonu yapabilmek için de birden fazla eklenti yer almaktadır. Sizler için worpdress görsel optimizasyon eklentileri listesi yaparak paylaşmak istiyorum. Burada sizlerle paylaşmış olduğum eklentileri wodpress eklenti mağazasından indirebilirsiniz. Bu eklentileri kullandığınızda sitenize yüklemiş olduğunuz görselleri tek tıklama ile optimizasyon yapabilirsiniz. Bu eklentileri ücretsiz bir şekilde kullanabileceksinizdir.

JS ve CSS Dosyalarını Küçültün ve Birleştirin

"<yoastmark JS ve CSS dosyalarını wordpress konu alanlarında sıklıkla duymaktayız. Bu konuda ise sizlere tavsiyem js, html ve css dosyalarını küçülterek gereksiz olan dosyaları silmektir. Bu sayede de sitenizin dosyaları içerisinde yer alan çöp, gereksiz gibi dosyalar silinecektir. Alan açma ve site hızlandırma konusunda JS ve CSS dosyalarını silmeniz mantıklı bir davranış olacaktır. Gereksiz kodların temizlenmesi, sitenizin performanslı çalışmasına büyük katkıda önem sağlamaktadır. Burada bahsettiğimiz CSS, JS, Html gibi kodlamalar zamanla gereksiz alanlar oluşturabilmektedir. Eğer bu tür dosyaları temizlerseniz siteniz daha hızlı bir şekilde çalışma işlevi sağlayacaktır.

JS ve CSS Dosyaları Nasıl Silinir?

CSS ve JS kodlamalarını temizlemek için bazı eklentileri kullanmanız gerekmektedir. Bu eklentileri araştırmalarım sonucunda buldum ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu eklentileri kullanarak kolaylıkla gereksiz dosya ve kodlamaları sitenizden silebilirsiniz. Ayrıca bu eklentiler sadece bu işlem için değil önbellek gibi farklı alanlarda da sizlerin işine yarayacak türdeki eklentilerdir. Ücretsiz olarak kullanım sağlayabilirsiniz.

WordPress Cache Eklentileri Kullanın

"<yoastmark Wordpress, eklenti bakımından zengin içeriklere sahip olan bir yönetim panelidir. Web sitenizi geliştirmek için seo eklentileri kullanmanızı tavsiye ederim. Sitenizi hızlandırmak için gerekli olan şeylerden bir tanesi de cache eklentileri kullanımıdır. Cache, web sitenizde bulunan yazıları ve sayfaları belirli aralıklarla tarayarak optimize etmektedir. Taramış olduğu sonuçları ise google arama motoruna raporlayarak sitenizi index alma konusunda hızlandırmaktadır. Tabii ki bunun yanında önbellek temizleme araçları taşıdıkları için kolaylıkla sitenizde bulunan önbellekleri temizleyerek hızlandırma işlemini gereçekleştirirler. Sizler için yararlı olan wordpress cache eklentilerini araştırarak buldum ve paylaşmak istiyorum: Burada paylaşmış olduğum eklentileri kolaylıkla wordpress üzerinden indirme sağlayabilirsiniz. Tabi ki bu eklentilerden bir tanesini indirmeniz gerekmektedir. Benim genel olarak bizzat kullandığım eklentsi wp fastest cache eklentisidir. Sizlerde kendi tercihlerinize göre seçimi yapabilirsiniz.

Doğru Tema Seçimi Yapmalısınız

Doğru Tema Seçimi Yapmalısınız
Doğru Tema Seçimi Yapmalısınız
Web sitenizin hızlandırılması konusunda wordpress tema konusu da önemli bir etkendir. Sitenize tema seçimi yaparken önceliğiniz seo uyumlu tema olmasıdır. Günümüzde birçok tema satıcısı maallesef bu tür şeylere önem vermeden tema satışı yapmaktadır. Sitenize seçmiş olduğunuz temalar öncelikle hafif olmalıdır. Hafiften kastım ise tamamen görseller ile dolu bir şekilde değil, sade bir tasarım ve hızlı sayfa geçişleridir. Temanız hızlı olursa bir ziyaretçinin sitede kalma süresi de haliyle artacaktır. Yavaş açılan temalar hem sitenizin yapısına hem de kullanıcılar tarafından olumsuz değerlendirilmesine olanak sağlayacaktır.
Ayrıca bkz: En İyi WordPress Site Tasima Eklentileri

Veritabanı Optimizasyonu

"<yoastmark Veritabanı optimizasyonu, site kullanıcıları tarafından pek bilinmeyen yöntemlerden bir tanesidir. Bildiğiniz üzere kurmuş olduğunuz her web sitenin bir veritabanı bulunmaktadır. Bu veritabanında bulunan dosyalar zamanla boyut açısından büyümekte ve iyice sıkışmaya başlamaktadır. Veritabanı optimizasyonu, veritabanında bulunan ve sıkışan dosyaların temizlenmesine, büyüyen dosyaların daha küçük hale gelmesini sağlamaktadır. Veritabanında bulunan dosyaların optimizasyon yapılması durumunda sitenizin dosyaları daha rahat bir şekilde çalışma sağlayacaktır. Sonuç olarak da sitenin hızlanması haliyle olumlu sonuçlar ile dönüş yapacaktır.

Doğru Video Yüklemesi Yapmak

Doğru Video Yüklemesi Yapmak
Doğru Video Yüklemesi Yapmak
Video ile site hızlandırması arasındaki ilişkiyi başlıktan anlamakta zorlanmış olabilirsiniz. Fakat bu yazacağım bilgi sizlerin de aklına yatacaktır. Bildiğiniz üzere web sitelerimize zamanla video yükleme işlemi gerçekleştirebilmekteyiz. Videoların boyutları bir hayli büyük olduğu içinde sunucuları ve sitemizi bir hayli yormaktadır. Bu noktada sizlerin yapması gereken şey ise videolarınızı harici siteler üzerine yükleme yaparak sitenizde paylaşmanızdır. Örnek olarak videonuzu ilk olarak youtube platformuna yükleyin. Yüklediğiniz videonun embed kodunu kopyalayın ve sitenize yapıştırın. Bu işlem ile birlikte videonuzu sitenize yüklemeden kolaylıkla yazı içerisinde paylaşabilirsiniz. Burada sizlerle birlikte paylaşmış olduğumuz yöntemler bizzat kendimin deneyip olumlu sonuçlar aldığım yöntemlerdir. Sizlerde kendi siteleriniz üzerinde denemeler yapın ve kolaylıkla wordpress site hızlandırma adımlarına geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca sizlerde aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle hızlıca paylaşımda bulunabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1