Site Hızı Ölçme Neden Önemli? Nasıl Ölçülür? Hangi Toollar?

Site Hızı Ölçme Neden Önemli? Nasıl Ölçülür? Hangi Toollar?
Gelişen teknoloji ile beraber hemen hemen hayatımızın her alanında yer alan web siteleri ve içerik sağlayıcılar hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Bir web sitesini ziyaret eden kullanıcı için aradığı içeriğin doğru bir şekilde site bulunması kadar sitenin kendi hızı da oldukça önem arz etmektedir. Web sitelerinin içerikleri ve yazılımları nasıl seo çalışmaları için önemli ise web sitesinin hızı da o kadar önemlidir. Hızlı bir gezinti sağlayan web sitesi ziyaretçilerin daha çok vakit geçirmesini sağlayacağı için doğal olarak site gelirlerini de artıracaktır. Birçok web site yazılımcısı ve içerik sitesi yöneticileri web sitesi hızı konusunda gerekli bilgiye sahip olmadıkları için yeterli ziyaretçiye ulaşma konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Birçok insana göre site hızı sadece e – ticaret siteleri için gerekli ancak diğer web siteleri için gerekli değil diye düşünmektedir. Ancak bu konu tamamen yanlış düşünülen bir konudur. Siteniz ne kadar güzel görünümlü, iyi içeriklere sahip olursa olsun iyi bir seo çalışması ve yüksek trafik için site hızınızın oldukça iyi düzeyde olması gerekmektedir. Kullanıcılar üzerinde yapılan araştırmaya göre web sitesi ziyaretçilerinin yaklaşık %60 ı web sitelerinde dolaşırken sayfa açılma hızı 3 saniyeyi geçen sitelerde vakit geçirmeyip kapattıklarını belirtmektedir. Birçok kullanıcı ise ihtiyacı olan bilgiye eriştikten sonra yavaş olan sitelere tekrardan giriş yapmadıkları söylemektedir. Bu durumda web sitelerinin ücretli trafik gelirlerini oldukça azaltmaktadır. Bu nedenle de web sitesi sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken nokta web sitesi hızı olmaktadır. Bu yazımızda web sitesi hızı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

 Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Bir web sitesine sahipseniz ya da bir web sitesi açacaksanız öncelikle sitenizin içeriğinin ve genel anlamda sitenin geliştirilmesini düşünüyorsanız öncelikle sitenizin içeriklerini ve hızını doğru bir şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir. Web sitenizin hızını ölçerken farklı veriyi öncelikle ölçmeniz gerekmektedir. Bunlardan birisi site hızı yani web sitenizin genel hızı bir diğeri ise sayfa hızıdır. Site hızı genel hız iken sayfa hızı siteniz içerisinde yer alan herhangi bir sayfanın yüklenme hızıdır. Site ve sayfa hızlarının ölçümünü yaparken doğru teknikler ve programlar kullanmanız gerekmektedir. Çünkü sitenizin yüklenme hızları her kullanıcı için ve her cihaz için stabil ve aynı şekilde olmamaktadır. Sitenizde yer alan her bir saya içerisinde barındırdığı içeriğe göre faklı hız yüklenme hızlarına sahiptir. Bu nedenle de site içerisinde yer alan her bir sayfanın yüklenme hızı farklı sonuçlar gösterecektir. Ayrıca sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcılar da bir birleri ile farklı cihazlar ve farklı internet sağlayıcıları kullanacağı için kullanıcıları her birinde yüklenme hızı da değişken olacaktır. Tüm değişkenleri hesaba katarak geniş kitlelere erişmek istiyorsanız öncelikle sitenizin gelen hızının yüksek olması gerekmektedir. Bunun içinde belirli periyotlar ile alan adınız ile genel bir sorgulama yapmanız ve çıkan sonuçlara göre iyileştirme yapmanız daha fazla trafik sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 Site Hızı Ölçme Araçları Nelerdir?

Web sitelerinin hızlarını ölçmek için birçok program ve yöntem bulunmaktadır. Bizler ise sizler için en çok tercih edilen ve en verimli olanlarını sizler için inceledik. Web siteniz için yapmış olduğunuz seo çalışmalarının sonuçlarını almak ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısını artırmak için öncelikle ziyaretçilerinizi tanımalısınız. Bir kullanıcı hangi tür cihazdan bağlanıyor ve siteyi terk etme süresi ne kadar gibi sorular için sitenizin analizini iyi yapmanız gerekmektedir. Birden fazla site hızı ölçme aracı kullanmak ve çıkan sonuçlara göre hareket etmek sitenizin trafiğine oldukça büyük katkılar sağlayacaktır. Bu sebeple sizler için araştırdığımız aşağıda yer alan araçları kullanarak siteniz için yapmanız gerekenleri kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.
  • Test My Site
  • Page Speed Insights
  • Lighthouse
  • GTMetrix
  • Pingdom
  • Google Analytics
Bu araçları gelin beraber inceleyelim.

Test My Site

Test My Site ile özellikle mobil sitenizin yükleme hızını ölçebilir hatta rakipleriniz ile sitenizin karşılaştırmasını yapabilirsiniz. Özellikle bir e ticaret sitesi sahibi iseniz ziyaretçilerin sepet hareketlerini de görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların geri dönüşümünü takip edebilir daha fazla kazanç elde edebileceğiniz yöntemleri araştırıp uygulayabilirsiniz. Test my site ile ilk olarak sitenizin alan adı ile sorgulama yapabilirsiniz. Bu alanda sitenizin gelen analizini öğrenebilir sitenizi geliştirmeniz için yapmanız gerekenler ile ilgili ip uçları elde edebilirsiniz. Ayrıca siteniz içerisinde yer alan sayfaları da tek tek sorgulayıp detaylı analiz elde edebilirsiniz. Test my site nin en güzel özelliklerinden biriside sorgulama sırasında rakipleriniz ile ilgili de bilgileri getirerek sitenizi detaylı bir şekilde rakipleriniz ile karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca e ticaret siteleri için doğru yöntemleri kullandıktan sonra elde edilebilecek karıda göstermektedir.

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights aracıda aynı test my site gibi detaylı analiz yapmanıza imkan tanımaktadır. Ancak test my sitede yer alandan daha fazla teknik detayı size sunmaktadır. Site içerisinde sorgulama yaptığınızda sitenizin hızına göre puanlama yapmaktadır. Bu yapılan puanlamanın sonucunu aynı zamanda farklı renkler ile göstermesi sayesinde de sitenizin durumunun iyi – orta yada kötü olduğunu ize söylemektedir. Ayrıca sitenizi mobil ve masa üstü olarak ayrı ayrı sorgulayıp her iki platform içinde yapmanız gereken iyileştirmeleri sizlere detaylı bir şekilde sunmaktadır.

Lighthouse

Lighthouse bir google chrome eklentisi olarak çalışmaktadır eklentiyi bilgisayarınıza kurduktan sonra sitenizi chrome tarayıcıdan açmanız gerekmektedir. Sitenizi açtıktan sonra site üzerinde sağ tık yaparak incele bölümünü kullanıp siteniz ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. PageSpeed Insights ile yaklaşık olarak aynı işleve sahip bir uygulama olarak dikkat çeken bu araçla sitenizdeki sayfalar arasında gezip kolay bir şekilde her sayfa için detaylı raporlama alabilirsiniz. Ayrıca sitenizin kodlaması ile ilgili bilgilere de kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

GTmetrix

En çok bilinen ve kullanılan gtmetrix dünya genelinde en fazla tercih edilen performans ölçüt sistemidir. Ancak ülkemiz açısından büyük bir handikapa sahip olan sitenin ülkemizde sunucusu bulunmamaktadır. Bu sebeple de ülkemizde yer alan siteler için tam doğru sonuç vermemektedir. Ülkemize en yakın sunucu olan İngiltere sunucusu üzerinden sorgulama yapabilir siteniz ile ilgili yaklaşık sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Pingdom

En çok tercih edilen araçlar arasında gelen pingdom sayesinde web sitenizin hızını ve ziyaretçilerin genel davranışlarını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca sistem tarafından sağlanan raporlama bilgisi ile de iyileştirmelerinizi yapıp daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Pingdom da Gtmetrix gibi ülkemizde sunucusu olmayan bir sistemdir. Bu sistemde de sorgulamalarınızı İngiltere ya da Almanya üzerinden yapmanız gerekmektedir.

Google Analytics

Birçok kullanıcı tarafından bir performans ölçüm aracı olarak değerlendirilmese de etkin ve doğru kullanımda siteniz için kullanabileceğiniz en iyi performans ölçüm aracıdır. Site ve sayfa hızlarını derinlemesine öğrenebileceğiniz sistem sayesinde günlük, aylık ve yıllık olarak raporlama yapabilirsiniz. Sitenizin hangi saatler arasında daha çok ziyaret edildiği hangi bölgeden daha çok trafik aldığınız gibi detaylı bilgilere Google Analytics sayesinde ulaşabilirsiniz. Sizlere sunmuş olduğumuz site hızı ölçme araçları ile sitenizin genel ve sayfa bazlı hızlarını ölçebilir kullanıcı hareketlerini takip ederek iyileştirmelerinizi o doğrultuda yapabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1