SEO Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Resim Optimizasyonu nasıl yapılır

SEO resim optimizasyonu yaparken pek çok kişi görselin kaliteli gözükmesi için yüksek çözünürlükte resimler kullanmaktadır. Kullanılan bu resimler ise yüksek boyutları yüzünden sitenin/ sayfanın yavaş açılmasına sebebiyet vermektedir. Peki görsel seo yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Resim Optimizasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Resim optimizasyonu yaparken bir kaç kritere dikkat etmelisiniz. Pek çok kişi “resim optimizasyonunu” gereksiz ya da efor harcayacak kadar değerli görmese de Quotes (Söz) siteleri için resim optimizasyonu yapmamak sitenin büyümesi önünde büyük bir engel olacaktır.

Resimlerin Boyutlarını Düşürün

Resim optimizasyonu yaparken en önemli nokta; resimlerin dosya boyutlarını düşürmektir. Bazı resimler 2-3 mb gibi büyük alanlar kapladığından sitenin çok yavaş açılmasını ve kullanıcı deneyiminin düşmesini sağlayacaktır. Bunun için “resim sıkıştır” gibi aramalarla, Tinypng gibi siteleri kullanabilirsiniz. Resimlerin boyutunu tek tek küçültmek istemiyorsanız, bu öneri size geliyor;

Eklenti ile Resim Sıkıştırma

Siteniz WordPress ise, wordpress resim sıkıştırma eklentilerini kullanabilirsiniz (Image Composer). Bu eklentileri kullanmanızı biz önermiyoruz ancak site içerisinde çok büyük sorunlar yok ise alternatif olarak eklentiler kullanılabilir. Ancak sitenizin içerisinde yüzlerce resim bulunuyorsa bu eklentiler sunucu tarafında çok fazla istek gönderebilir ve sitenizin performansını düşürebilir.

Resim SEO Optimizasyonu

Resim optimizasyonu yapıyorsanız, görsellerinizi arama motorları için net bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir. Arama motorları henüz görselleri yorumlayamadığı için “alt etiket”, “alt yazı”, “açıklama” gibi alanları kesinlikle boş bırakmamalısınız.

Görsel içeriği sitenize yüklerken adını mutlaka değiştirmelisiniz. Kullanacağınız görsel, anahtar kelime içermeli ve görseli siteye atmadan adını;

  • resim-nasil-yuklenir
    Şeklinde düzenlemelisiniz, bu sitenizin SEO değerini ve arama motorlarının görseli anlamasını sağlayacaktır, Google’dan bir ek;

resim optimizasyonu nasıl yapılır
Görsel SEO nasıl yapılır?

Yukarıda yer alan;

  • Alternatif Metin = Görselin ne olduğunu, arama motorlarına belirten açıklama kısmı.
  • Alt Yazı = Site ziyaretçilerini, görselin ne olduğunu anlaması için eklenen alt yazılardır. Aynı zamanda açıklama kısmı da ziyaretçiler için kullanılmaktadır.

Resim Site Haritası Kullanılması

Resim site haritalarının kullanılması, bütün görsellerin tanınması ve güvenli arama için son derece önemlidir. Resimlerinizi CDN (içerik yayınlama ağları) kullanıyorsanız, search console üzerinden CDN alan adınızı doğrulamalısınız. Doğrulamayı yaptıktan sonra CDN mülkü üzerinden resim haritanızı yüklemelisiniz.

Yukarıda bahsettiğim kriterleri uygulamanız sitenizin seo değerine katkı sağlar ve arama sonuçlarında (görsel) daha üst sırada yer alabilirsiniz.

Author:
Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.
    WhatsApp Hattı
    1