SEO Başarısının Anahtarı: Müşterilerinizi Zorlayacak ve Büyütecek 25 Sıra Dışı Soru!

SEO Başarısının Anahtarı: Müşterilerinizi Zorlayacak ve Büyütecek 25 Sıra Dışı Soru!
Web sitelerin çeşitli yönlerinin iyileştirilerek arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalara Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO (Search Engine Optimization) adı verilir. Bu içeriğimizde SEO Uzmanı ve SEO müşterisi arasında kurulması gereken iletişime odaklanarak SEO müşterilerine sorulacak 25 önemli soruyu derleyeceğiz. 

Hedef Lokasyon Neresidir?

Her arama motorunun SEO kuralları farklı olduğu gibi tek bir arama motorunun da ülke bazında SEO kuralları birbirinden farklıdır. Bu nedenle üzerinde çalışılacak olan web sitenin hedef kitlesinin hangi ülke ve dile hitap ettiği bilinmelidir. 

Hedef Kitle Profili Nedir?

Web sitenin hedef kitlesine bakıldığında bunların temel psikodinamik ve demografik birtakım özelliklerini bilmek, analiz raporları (varsa) bunları incelemek çok önemlidir. Yapılacak olan SEO çalışmaları ile bu kon strateji belirleme konusunda birbiri ile doğrudan bağlantılıdır. 

Erişim Konusundaki Sınırlar Neler?

Site sahibi erişimler konusunda SEO uzmanını ne kadar özgür bırakırsa o kadar iyi stratejiler belirlemek mümkün olacaktır. Örnek olarak site ve blog içerik yönetim panelleri, Google Analytics, Google Search Console gibi erişimlerin verilmesi SEO uzmanının pek çok konuya kolayca hakim olmasını sağlar ve çalışmalarını kolaylaştırır. 

Site İçin Düşünülen Temel Hedef Nedir?

Site konusunda site sahibinin hedeflerini bilmek üzerinde çalışılacak olan derya deniz konunun daha da daraltılmasını sağlayarak işleri kolaylaştırır. Örnek olarak bir diş hekimliği sitesi İzmir ilinde hizmet veriyorsa bu kente yönelik çalışmalar yapmak konuyu 81 ilden daha dar hale getirdiğinden hem yapılan işin daha makul olmasını hem de verimliliği arttırır. Site sahibinin ‘diş implantı’ kelimesinde yükselmek istemesi ve hastalarının genellikle kendisine bu konuda müracaat ettiklerini bildirmesi gibi ayrıntılı bilgiler SEO çalışmaları için oldukça kıymetlidir. 

Güncel Yatırım Getiriniz ile Hedeflediğiniz Yatırım Getirisi Miktarları Nedir?

Güncel yatırım getirisi ile hedeflenen miktarı bilmek sitenin ne durumda olduğu, hangi alanlardan gelir sağladığı, hangi alanlara yönelmenin hedefi karşılayacağı gibi konularda SEO uzmanının planlama yapmasını sağlayacaktır. Bazı web site sahipleri bu konuda bilgi vermek istemeyebilir. Böyle bir durumda çeşitli analiz araçlarını kullanarak hit gelen kısımları ve ilgili anahtar kelime için belirlenen reklam ücretlerini analiz ederek daha detaylı bilgileri kendiniz toplayabilirsiniz. 

Rakiplerinizden Ayrıldığınız Noktalar Neler?

Rakip analizi yaparak SEO uzmanlarının kendisinin de araştırması gereken bir konu olsa da site sahibinin bu konudaki fikirlerini bilmek de çok önemlidir. Rakiplerden öne çıkan durumları bilerek bunları vurgulayan işler planlanabilir. 

Öne Çıkan Rakipler Kimler?

Aynı sektör içerisinde hizmet veren çok sayıda web site olması muhtemel olsa da site sahibinin kendisine ana rakip olarak belirlediği birkaç site olabilir. SEO müşterisinin kimleri kendine rakip olarak seçtiği çok önemlidir. Bazen yapılan analizlerde düşünce ile gerçek birbirinden ayrı çıksa da müşterinin fikirlerini analiz ederek çalışmaları site yararına düzenleyip hatalı düşünceleri düzelterek site sahibine yardımcı olmak da faydalı olacaktır. 

Daha Önce Hangi SEO Uzmanları veya Ajanslarla Çalışıldı?

Bazen yeni kurulmuş bir sitenin sahibi SEO uzmanına danışırken bazen uzun yıllardır kendi sektöründe belirli bir konuma ilerlemiş site sahipleri de gelecektir. Daha önce site sahibinin kimlerle çalışma yaptığını bilmek SEO uzmanının işine yarayan bir bilgidir. Farklı müşterilerinin benzer ajans veya kişilerle çalıştığını bilmek bu kişilerin kendi SEO yöntemleri hakkında bilgi edinmenizi ve bir süre sonra az çok nasıl işler yapıldığını anlamanızı sağlayacaktır. 

Başka Hangi Sektörlere Yönelik Çalışmalar Yapılıyor?

Site sahipleri bazen tek bir siteye veya sektöre dair değil, birden fazla alana yönelik çalışmalar ele alırlar. Site sahibinin diğer çalışmalarını birbirine harmanlayarak işlerinizi müşteri için daha yararlı hale getirmek mümkündür. Örnek olarak kumaş satmak üzere bir site için SEO yaparken müşterinin sahip olduğu hobi mağazasına yönlendirmeler yapabilir ve müşteriye daha faydalı bir çalışma sunabilirsiniz. 

Daha Önce Google’dan Ceza Alındı mı?

Google Search Console üzerinden de kontrol edebileceğiniz sitedeki önceden alınmış Google cezalarını site sahibine sorarak manuel bir ceza uygulanıp uygulanmadığını mutlaka öğrenmek gerekir. Buna göre strateji belirlemek ve algoritma cezası gibi durumlarda başka unsurları da ele almak gerekebilir. 

Eski SEO Dosyalarını İncelemek Mümkün mü?

Genellikle bu dosyalara erişmek pek mümkün olmasa da eğer erişilebilirse ciddi anlamda yapılacak olan işler kolaylaşacaktır. Daha önceki anahtar kelime araştırmaları, daha önce site üzerinde denenmiş olan stratejilerin neler olduğu, önceki içerik takvimi ve önceden raporlanarak sunulmuş ölçümler gibi dosyalara erişerek sitenin durumunu SEO uzmanı daha iyi analiz edebilir. 

SEO Çalışmaları Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Bazı müşteriler SEO çalışmaları hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilken bazıları site üzerinde kendi bilgilerince bir uzmana danışmadan önce birtakım çalışmalar yapmış olabilir. Ayrıca SEO uzmanının karşı tarafın SEO hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu bilmesi iletişim kurarken işlemleri nasıl açıklayacağı ile ilgili ipucu verir. Herhangi bir bilgisi olmayan bir müşteriye daha kapsamlı ve somutlaştırıcı açıklamalar yapmak karşı tarafa güven aşılamak ve sitesine neler yapıldığını anlayabilmesi açısından elzemdir. 

Başka Domain/Domainleriniz Var mı?

SEO müşterisinin kullandığı veya satın aldığı başka bir domaini varsa bunlarla ilgili bir çalışma isteyip istemediği konusunda anlaşmaya varabilirsiniz. Bu durum aynı sektörde birden fazla domaini olan kişiler için kendi kendine rekabet unsurunun var olup olmadığını anlamanıza da yardımcı olacaktır.  

Başka Bir SEO Uzmanı ile Çalışılıyor mu?

Eğer bir SEO uzmanının tıkandığı bir konuda başka bir uzmandan yardım isteniyorsa veya sadece danışmanlık hizmeti alınacaksa bu gibi konularda bilgi sahibi olmak işin ücretini ve nasıl ilerleyeceğini baştan belirlemek adına konuşulması gereken bir konudur. 

Başka SEO uzmanı Hangi Noktalara Hakim Olacak?

Eğer başka bir SEO uzmanı sitede çalışıyorsa hangi alanlarda iş bölümü yapılacağı konuşulmalıdır. Başka bir uzmanın bulunduğu bir yerde diğer SEO uzmanı kendi işlemlerine müdahale olup olmayacağı konusunda endişelenmekte haklı olabilir ve işi almak istemeyebilir de. Bu tip durumlar mutlaka işi almadan önce belirlenmelidir. 

URL Yapısı Değiştirildi mi?

Sitenin URL yapısının daha önce değiştirilip değiştirilmediği ve kaç kere değiştirildiği gibi konular SEO uzmanının yapacağı işleri etkileyecektir. Güncellenmiş linki olan SEO müşterilerine;
  • Yeni URL’nin 301 yönlendirmelerine dair kayıtlarının olup olmadığı,
  • Yeni URL’nin son halinin neye dayanılarak bu şekilde seçildiği, 
  • Sitedeki bozuk bağlantıları denetlenip denetlenmediği gibi ek sorular da sorulmalıdır. 

Site İçin Görevlendirilmiş bir PR Ajansı Var mı?

Eğer SEO müşterisi bir PR ajansı ile çalışıyorsa SEO stratejilerini tespit ederken ajans ile iletişim halinde olmak çok daha kaliteli işler başarmaya yardımcı olacaktır. Bununla birlikte ortaya konulan işlerin başarısı gelecekte SEO uzmanının ajansa dahil olarak yeni işler bulma şansını da arttırabilir. 

İçerik Yönetim Sistemi İçin Hangi Sistem Tercih Edildi?

En sık tercih edilen içerik yönetim sistemi WordPress olarak karşımıza çıksa da başka altyapılar veya özel yazılımlar söz konusu olabilir. Kullanılan yazılımın SEO dostu olup olmadığını analiz etmek yapılan işleri doğrudan etkileyeceğinden oldukça önemlidir. Sayfa optimizasyonu için gereken özelliklerin eksikliğinin olması halinde sık sık site sahibi ile iletişime geçerek gerekli değişiklikleri talep etmek gerekecektir. 

İçerik Yönetim Sistemi Daha Önce Değiştirildi mi?

Daha önce sitenin içerik yönetim sisteminde değişiklikler yapılmış ve başka altyapılar denenmiş olabilir. Böyle durumlarda taşınma sırasında zarar gören yerler olabilir ve bunları tespit ederek düzeltmek gerekecektir. 

Son Yıllarda Ani Gelir Artışı veya Düşüşü Oldu mu?

Bir zaman daraltması yaparak, örneğin son 2 yılda, sitede ani bir gelir artışının ya da düşüşünün olup olmadığı site sahibine mutlaka sorulmalıdır. Sitenin SEO çalışmaları sürecinde daha önceden ani bir iniş çıkışın olması ve bunların hangi nedenlere dayandırıldığı ileriki çalışmalar için hangi durumlardan uzak durulması gerektiği konusunda fikir oluşturacaktır. 

Site Tasarımı SEO’ya Uygun mu?

Bazı sitelerin tasarımı SEO dostu değildir ve eski olması halinde yeniden tasarlamak da mümkün olmayabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda mutlaka site sahibi bilgilendirilmeli ve gerekirse yeni tasarıma geçme, yeni bir site kurma vs. konularda teşvik edilmelidir. Aksi halde hangi SEO uzmanı ile çalışılırsa çalışılsın yapılan işlerden verim alınamayacağı için zaman ve para kaybının söz konusu olacağı açıkça belirtilmelidir. 

İstenilen Özel Bir Yazı Fontu Var mı?

Web sitenin kimliğini yansıtan tasarım unsurlarından biri olan yazı fontu konusunda bilgi almak özellikle bir içerik uzmanı ile çalışan SEO uzmanları için önemlidir. İçerik yönetiminde fontlara dikkat etmek markanın PR’ı açısından da önemlidir. 

Sektörün Yüceldiği Bir Zaman Aralığı Var mı?

Bazı sektörler kış aylarında daha verimli iş yaparken bazıları yaz aylarında daha verimli iş yaparlar. Bu gibi durumlarda uygulanan SEO işlemlerini arttırma ve azaltma konusunda zamanlamayı ayarlamak gerekecektir. 

Müşterinin Marka Prensipleri Neler?

Bazı müşterilerin kurdukları markaların belirli prensipleri vardır ve bunların dışına hiçbir koşulda çıkmak istemezler. SEO çalışmalarında şirket kurallarına göre ilerlemek markanın imajını zedelemek adına önemlidir. 

SEO Uzmanından Beklenen İşler Neler?

Sitenin hangi alanlarında SEO uzmanından çalışmalar beklendiğini bilmek aynı zamanda müşterinin SEO bilgisini de gösterecektir. Yapılacak olan işte müşterinin SEO uzmanını ne kadar özgür bıraktığı da bu sorunun yanıtından belli olacaktır. Ne kadar fazla özgürlük tanınırsa o kadar kendi çalışmalarından verim alacağını SEO uzmanı mutlaka müşterisine hissettirmelidir. 

Site Sahibinin Ortakları Var mı?

Aynı zamanda SEO uzmanının bağlantılarını ve çevresini artıracak olan bu durum çalışmalara ufak ufak ortakları dahil etmekle mümkün olabilir. SEO uzmanı ilerleyen süreçlerde kendisinden memnun kalınması halinde kişinin referansını talep ederek networkü arttırabilir. Hizmet Verdiğimiz Bazı Bölgeler;

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1