Lazy Load Nedir? Nasıl Uygulanır? 2024

Lazy Load Nedir? Nasıl Uygulanır? 2024
Lazy Load Nedir?, Lazy Load Ne İşe Yarar?, Lazy Load Nasıl Kullanılır? Lazy Load WordPress Kullanımı, Lazy Load ile alakalı merak edilen güncel bilgileri sizler için bu yazımızda paylaşmaktayız. Site ve blog yönetiminde SEO en önemli unsurlardan bir tanesidir. Seo ile alakalı tüm bilgileri edinmek ve uygulamak, sitemizin gelişmesi yönünde harika bir avantajdır. Günümüzde onlarca farklı seo çalışması yer almaktadır. Bu çalışmaların farklı türleri ve uygulamaları bulunuyor. Bunlardan biriside Lazy Load adı verilen özelliktir. Peki lazy load nedir? Eğer sizlerde bu sorunun cevabını arıyorsanız doğru adrestesiniz diyebilirim. Birçok kişinin merak ettiği Lazy Load konusunu ele alarak, merak edilen soruları sizler için cevaplamaktayız. Dilerseniz konu başlıklarına geçiş yaparak bizleri nelerin beklediğine kısaca göz atabiliriz.

Lazy Load Nedir?

Sitede yer alan görsel yada dosyaları hemen yüklemek yerine, gecikmeli bir şekilde yükleyen sisteme Lazy Load denmektedir. Kısa bir şekilde tanım yapmak gerekirse; Siteye girdiğinizde resimlerin hemen yüklenmesi yerine, sizler sayfada dolaşım yaptıkça yavaş bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır. Bu sayede sitede yer alan istekler, ihtiyaç duyulduğunda yerine getirilmektedir.

Lazy Load Avantajı Nedir?

Günümüzde binlerce kişinin Lazy Load özelliğini aktif ettiğini görmekteyiz. Lazy Load ile birlikte sitemizin görselleri ve diğer dosyaları gecikmeli bir şekilde yüklenmektedir. Bu sayede site hızı çok daha hızlı bir şekilde kullanıcıya hitap etmektedir. Bunun yanında sunucu yanıt süresi azaltma özelliği ile birlikte, harika bir kullanıcı deneyimi yaşatmaktadır.
  • Sitenizin performansını gözle görülecek seviyede arttırır,
  • İçerisinde yer alan binlerce ürün olan e-ticaret sitelerinin bant genişliği tüketimini azaltır,
  • Kullanıcıların sitedeki deneyimlerine olumlu katkılar sağlar,
  • Seo için önemli olan PageSpeed testinde büyük avantajlar sağlar.
Site hızlandırma konusunda avantajları olan bu özellik sayesinde, siteniz SEO açısından çok daha iyi bir hale gelecektir.

Lazy Load Nasıl Kullanılır?

Lazy Load kullanımı ile alakalı farklı çözüm yolları yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere basit ve örnek olması açısından LazyLoad Plugin isimli eklentiyi göstermek istiyorum. Dilerseniz kısaca kullanımına geçerek bizleri nelerin beklediğine göz atabiliriz.

LazyLoad Plugin

İlk olarak buradaki linkten eklentiyi indirin ve kurulumu tamamlayın. Kurulum sonrasında Ayarlar > LazyLoad yolunu izleyin. Burada karşımıza bazı basit ayarlar çıkacaktır. Buradan hangi bölümlerin geç yüklenmesini istiyorsanız seçin. Ben listede yer alan 3 maddeyi de işaretledim ve aşağıda yer alan Save butonuna tıkladım.
  • Replace Youtube videos by thumbnail: YouTube videoları ve kapak görselleri
Bu işlemler sonucunda artık lazy load nasıl kullanılır sorusunu cevaplamış olmaktayız. Sitenizin önbelleğini temizleyerek daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Eklenti sayesinde artık sitenizde yer alan resimler ve videolar, gecikmeli bir şekilde yüklenecektir. Bu da sitenin açılış hızını çok daha performanslı bir hale gelmesini sağlayacaktır. Bunun yanında sitenin hızlanması ve seo güçlendirme tarafında da büyük bir avantaj sağlamaktadır. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazarak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1