Web Siteleri İçin Temel SEO Nasıl Yapılır?

Web Siteleri İçin Temel SEO Nasıl Yapılır?
Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO çalışmaları, internet kullanıcılarının sitenin dahil olduğu sektör hakkında spesifik bir araştırma yapması halinde sonuç sayfasında daha üst sıralarda yer almasını sağlayan ve buna yönelik çalışmaları konu alan oldukça kapsamlı çalışmaları ifade etmektedir. Bu çalışmaları yapan kişiler SEO Uzmanı olarak nitelendirilmekte olup her site için özgün çalışmalar ortaya koyarlar.  Uzun süreli uğraş gerektiren ve sitenin var olduğu konumu koruması adına da daima varlığını koruması gereken SEO çalışmaları web sitede herhangi bir konuda başarıyı yakalamak adına olmazsa olmaz çalışmalardır. Bu içeriğimizde genel olarak SEO çalışmalarının nasıl yapıldığına değineceğiz. 

Temel SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları oldukça kapsamlı ve sınırlandırılamayacak kadar her siteye özgü şekilde planlanan, her uzmanın kendi stilini ortaya koyduğu uygulamaları içerir. Bu durum her web sitenin kendi sektörü içinde farklı konumlarda şekillenmesinden ileri gelir. Ancak sektöre, markaya ve sitenin ihtiyaçlarına uygun hareket edildiği zaman başarı gelecektir.  Bununla birlikte her sitede arama motorunun temel olarak istediği unsurlar da vardır. Temel SEO olarak adlandırılan bu durumlar yapılacak olan daha spesifik çalışmalara geçmeden önce atılması gereken temelleri oluşturur.  Bu durumları şu şekilde maddeleyebiliriz; 
  • Arama motoruna kayıt olma (Genellikle Google) 
  • Google Analytics kurulumu 
  • Google Search Console kaydı
  • WordPress eklentilerinden yararlanma 
  • Robots.txt dosyası 
  • Site haritası oluşturma 
  • İndeks analizleri 
  • Anahtar kelime çalışmaları 
  • Rakip analizi 

Arama Motoruna Kayıt Olma  

Adı üzerinde Arama motoru için optimize edilecek olan sitenin ilk olarak ilgili arama motorunda kaydının olması gerekir. En temel konu olan kayıt oluşturma süreci için Google Search Console, Yandex Webmaster, Bing Webmaster gibi kayıtlar hangi arama motoru kullanılacaksa ona göre tercih edilir. 

Google Analytics Kurulumu

Bir web sitenin ihtiyacı olan tüm verileri tek bir yerde toplayan Google Analytics ziyaretçiler gibi birçok konuda analizler yapmayı sağlayan oldukça kullanışlı bir Google hizmetidir. Yandex üzerinde çalışma yapacak olan SEO uzmanları Yandex Metrica’yı da kullanabilir.  

Google Search Console Kaydı

SEO çalışmaları en çok Google için yapıldığından Google Search Console’a kayıt olmayı da temel bir SEO uygulaması olarak ele alabiliriz. Site haritasını buraya eklenerek birçok SEO analizini ve çalışması buradan kontrol edilebilir.

WordPress Eklentilerinden Yararlanma 

Sitelerde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olan WordPress eğer işin içine dahilse ücretsiz eklentilerden yararlanmak SEO için oldukça avantajlıdır. SEO çalışmalarına yardımcı olan eklentilerden en çok tercih edilenlerinden bazıları; Rank Math, Yoast ve All in One Pack şeklinde örneklendirilebilir. 

Robots.Txt Dosyası 

Sitedeki Robots.Txt dosyasının eksiksiz oluşturulması gerekir. Bu dosya arama motorunun erişebileceği alanları sınırlandırmaya yarar. 

Site Haritası Oluşturma 

Sitemap olarak da adlandırılan site haritası oluşturma işlemi sitede bulunan bütün URL’leri topluca görüntülemeye yarar. Arama motoru botlarının siteyi sorunsuz şekilde ziyaret edebilmesi için tüm URL’lerin sağlıklı şekilde çalışır olması gerekir. Bozuk olan URL’ler onarılmalıdır. Buraya eklentiler ekleyerek işleri kolaylaştırmak da mümkündür. 

İndeks Analizleri 

Bir web sitenin içeriklerinin indekslenip indekslenmediğinden emin olunmalıdır. Sitedeki içeriklerin indekslenmesi internet kullanıcılarına erişimin olduğunu gösterir. İndeksleri hızlandırmak ve analiz etmek için Google Search Console’dan yardım alınabilir. 

Anahtar Kelime Çalışmaları 

SEO çalışmaları site için belirlenmiş bir veya birden fazla anahtar kelime üzerinden ilerletilecektir. Herhangi bir ‘x’ aramasında sitenin üst sıralarda yer almasını sağlamak için keywordler büyük önem taşır. Bu çalışmalar için çeşitli analiz araçları kullanılabilir ve kelimeler belirlenirken reklam geliri yüksek olan, çok hit getiren, aranma hacmi yüksek kelimelere odaklanılabilir. Bu durum site gelirini arttırma açısından da önemlidir. 

Rakip Analizi 

Sektörde kimlerle rekabet ettiğini bilen bir SEO uzmanı rakip analizini düzenli şekilde ve eksiksiz yapmalıdır. Ancak bu şekilde rakiplerden daha öne geçmek mümkün olur. Örnek olarak ana rakibin en çok hit aldığı anahtar kelimede ondan daha öne geçmek sitenin konumunu daha iyi bir pozisyona taşıyacaktır. 

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1