SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
SEO uyumlu makale, yazılan içeriklerin arama motorlarının belirlemiş olduğu içerik optimizasyon kurallarına göre oluşturulmasına denilmektedir. İçerik yazarlarının en çok zorlandıkları konulardan birisi de budur. Her ne kadar iyi içerik üretilmiş olsa da eğer o içerik SEO uyumlu değil ise SERP’teki pozisyonu da bir o kadar kötü olacaktır. Bir içeriğin görünürlüğünü arttırabilmek için SEO uyumlu makale kurallarına dikkat ederek hazırlanmalıdır. Bu durumda arama motoru botlarının da siteyi daha kolay ve hızlı bir şekilde tarayarak ilgili web sitenin trafiğini arttıracaktır. Aynı zamanda bir e-ticaret sitesinin pazarlama bütçesinde bir artışa gitmeden büyümesinin de en etkili yöntemlerinden biri SEO uyumlu makaleler bulundurmasıdır. SEO uyumlu içerik hazırlamak beraberinde daha çok tıklanma, beğeni, popülarite ve ziyaretçi getirecektir. Şimdi gelelim asıl konumuza. Peki, SEO uyumlu makale nedir nasıl yazılır? SEO uyumlu içerik kuralları nelerdir? Hadi birlikte inceleyelim.  

İçerik Hazırlarken Nelere Dikkat Edilir?

Herhangi bir konuda SEO uyumlu makale yazmaya başlamadan önce bir planlama yapmalısınız. Yazacağınız konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Daha sonrasında ise konu hakkında literatür taraması yapmalısınız. Bu adımlar SEO uyumlu makale yazmak için öncelikli şartlar arasında yer alır. Ayrıca bu ve benzeri tarzda çalışmalar ile içerik oluşturmaya başlarsanız hem arama motorları hem de ziyaretçiler için yüksek kaliteli SEO dostu içerik oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki maddeler SEO dostu içerik oluşturmada sizlere eşlik edecektir.  

1. İçerik hakkında literatür taraması yapın.

SEO uyumlu makale için en önemli nokta daha önce yapılan çalışmaların araştırılarak örnek çalışmaları incelemektir. Bu sayede kendi içeriğiniz hakkında çalışmaları kolay bir şekilde planlayabilirsiniz.

2. Anahtar kelimeleri araştırın.

İçeriğiniz hakkında yazınızın can damarı olabilecek kadar önemli olan bir diğer unsur ise anahtar kelime üretimidir. Makale içinde doğru anahtar kullanımı içeriğinizin daha fazla okunmasına ve arama motorlarında daha üst sıralarda pozisyon almasına imkan sağlayacaktır.

3. Anahtar kelime kullanım oranına dikkat edin.

Makale yazma sürecinde anahtar kelimeleri içeriğin kelime sayısına orantılı bir şekilde, okuyucuyu sıkmadan kullanmanız oldukça yararlı olacaktır. SEO uyumlu içerik hazırlarken anahtar kelimeler, anlamlı ve net cümleler içerisinde ya da başlıklarda geçmelidir.

4. Yaratıcı başlıklar oluşturun.

Kullanıcının ilk dikkatini çekecek noktadır. Dikkat çekmek için konu ile alakasız başlık kullanımında bulunulmamalıdır. Ayrıca mümkünse karakter uzunluğuna dikkat edilmeli ve 60 karakteri geçmemelidir. Her sayfanın bir adet H1’i bulunmalı. Diğer başlıklar için diğer H etiketlerini kullanın.
Heading Zeus Dijital
Heading Kullanımı
 

5. Ara başlıkları optimize ediniz.

Sayfa başlıkları (H1, H2, …, H6), hem arama motorları hem de kullanıcılar için içeriğinizi yapılandırmak adına gereklidir.

6. Site içi ve site dışı linklemeleri kullanın. 

Site içi linkleme, makale içerisinde herhangi bir anahtar kelimeye yine kendi sitenizde verdiğiniz link türüdür. Dış linkleme ise kendi web siteniz dışında yapacağınız bağlantı linkleme işlemidir. Kaynakça linkleri bu alana örnek olarak gösterilebilir.

7. Yazım kurallarını dikkate alın.

Kusursuz SEO uyumlu makalenin temellerinden birisi de yazım kurallarıdır.

8. Akıcı olun uzun cümlelerden kaçının.

Uzun uzun cümleler kurmak yerine göre okuyucuyu sıkabiliyor. Olabildiğince makalelerinizi kısa kısa paragraflara bölerek kitlenizin okumasını kolaylaştırın.

9. Tek bir konuya odaklanın.

Giriş kısmında kısa bir açıklama yaparak konunuzun özetinden bahsedip geri kalan kısmında inceliklerine yönelebilirsiniz.

10. Meta Title ve Meta Description optimizasyonunu yapın.

Meta Description, içeriğinizi özetleyecek şekilde en fazla 150 karakterle yazılırken, Meta Title 60-65 karakter uzunluğunda olmalıdır.

11. İçeriğinizi özgün görsel ve medya ile destekleyin.

Görsel kullanımında 100 KB‘dan fazla boyuta sahip görselleri photoshop ya da eklentiler yardımıyla optimize etmelisiniz. Kullandığınız görselin site tepki süresine de etki etmektedir.
Görsel Zeus Dijital
Görsel Kullanımı
 

12. Schema yapılandırmasını yapın.

Schemalar arama motorlarının içeriğinizi daha kolay analiz etmesini kolaylaştırmak için kullanılır. Bu yapılandırmaları sitenize uygun olacak şekilde kurarsanız etkili bir SEO çalışması da yapabilirsiniz.

13. İçeriklerinizi sık sık güncelleyin.

Arama motorları sürekli olarak daha yenisini ve en iyisini aramaktadır. Bu sebeple içeriğinizi düzenli olarak güncelleyerek güncel tutmanız çok önemlidir.

14. H etiketlerinin doğru kullanımına özen gösterin.

İçerikleri sadece arama motorları için değil, gerçek bir okuyucu kitlesi için hazırlayın.   Yukarıdaki yazımda SEO uyumlu makale detaylarını sizler için derledik. SEO uyumlu makale nasıl yazılır? İçerik oluştururken nelere dikkat edilmeli? sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarım hazırladığınız içeriklerinizde SEO kriterleri hakkında açıklayıcı ve faydalı olmuştur. Başka yazılarımda görüşmek dileğiyle, esen kalın.   Diğer yazılarımız: Google Index API Nedir? Nasıl Kurulur? (Tam Rehber) SEO Dostu URL Yapısı Nasıl Oluşturulur?  

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
2 Comments
Kerem

Freelancer bir içerik yazarı olarak kendimi SEO konusunda eğitmek istiyordum araştırırken de size denk geldim ve çok memnun kaldım. Gerçekten faydalı bilgiler içeriyor, teşekkürler.

Can Gedik

Yazımızı beğenmenize çok sevindim. Faydalı da olmuş ne mutlu. Dilerseniz diğer blog içeriklerimize de bir göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1