Site Dışı SEO Nedir? Nasıl Yapılır? [2022]

Site Dışı SEO Nedir? Nasıl Yapılır? [2022]
Site dışı SEO nedir sorusu son dönemde arama motoru optimizasyonu sektörüne merak salmış kişilerin sıklıkla merak ettiği konulardan biridir. Off Page SEO, arama motoru optimizasyonunun en önemli unsurlarından biridir. Bu nedenle site dışı SEO kavramını açıklamadan önce ne anlama geldiğini, önemini, yapılış yöntemleri gibi şeyleri çok iyi kavramak gerekir. Günümüz çağın dijital çağ olarak adlandırıldığını unutmamalısınız. Bu çağın en zorlu yanlarından biri de belki rekabet ortamının epey güçlü ve büyük olduğudur. Bu rekabetten başarıyla çıkabilmek için SEO çalışmalarının ne denli önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Peki, web sitenizin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesini sağlayan SEO çalışması en iyi nasıl yapılıyor? İşte site dışı SEO hakkında bilmeniz gereken ayrıntılar.  

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO, bir sitenin arama motoru sonuç sayfasındaki sonuçlarda sıralama elde edebilmesi için yaptığı site dışındaki faaliyetler bütünüdür. Bu çalışmalar özetle şu şekilde açıklanabilir: Sosyal medya platformları, blog sayfaları, haber siteleri, video platformları, PDF doküman paylaşım siteleri, forumlar, tanıtım yazıları gibi birçok çalışma bu alanda yer alabilir. Off page SEO sadece arama motorlarında pozisyon elde etmek için yapılmamalıdır. Aynı zamanda ilgili markanın PR çalışması gözüyle de bakılabilir. Bu sayede markanın bilinirliği ve güvenilirliği kullanıcılar tarafından artacaktır.   Site dışı SEO çalışmalarında web sitesinin sıralama ve trafik kazanabilmesinde doğru backlink çalışmasının büyük rolü vardır. SEO çalışmaları profesyonel olarak belirli teknik detaylar çerçevesinde yapılmaktadır. Bu durum web sitesinin yükselmesini etkileyecektir fakat sadece SEO çalışmaları yürüterek bunu sağlayamazsınız. Yükselmeyi destekleyen ek unsurlar sitenin yazılımı, tasarımları ve SEO uyumlu içerikleridir. Bu şekilde profesyonel ve sonuç odaklı bir strateji oluşturmak web sitesini olumlu olarak etkileyecektir.  

Site Dışı SEO Faydaları ve Kazanımları Nelerdir?

Genel olarak site dışı SEO çalışmalarının avantajlarından bahsetmek gerekirse:
 • Web sitesinin bilinirliğini epey etkileyecektir ve kullanıcılar tarafından bilinen bir marka olmasını sağlar.
 • Web sitelerin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar.
 • Kullanıcıların web sitesine daha kolay erişim sağlamasına olanak sağlar. Kullanıcıyı ziyaretçiye dönüştürmek de önemli bir adım olur.
 • Marka bilinirliğinin artmasıyla markanın ekstra reklam masrafı olmadan markalaşmasını sağlar.
 • Satış odaklı bir siteniz varsa SEO çalışmaları satışlarınızın da artmasını destekler.
 • İlgili web sitesinin backlinkler sayesinde organik bir şekilde trafik almasını ve yeni kullanıcılar tarafından keşfedilmesini sağlar.
 • Hedef kitleyi genişletir. Yeni potansiyel kitle oluşumunu destekler.
 • Markanın üst sıralarda yer alması müşterilerde oluşturduğu güven duygusunu arttırır.
 
Site Dışı SEO Checklist
Site Dışı SEO Checklist
 

Site Dışı SEO (Off Page SEO) Nasıl Yapılır?

 • Arama motorlarında bir siteyi üst sıralara konumlandırabilecek kullanıcı odaklı SEO uyumlu makale üretmek. Bu içeriklerin ziyaretçi tarafından paylaşılmasını sağlayabilmek.  
 • Google’ın kalite yönergesindeki talimatlara göre uygun bir strateji ile web sitede trafik elde etmek.
 • İlk sayfadaki SERP alanlarında yer alan sitelerin içerik ve SEO performans analizini yaparak backlink kaynaklarından link elde etmeye çalışmak.
 • Web sitesi için alınan bağlantının backlink türüne dikkat edilmeli. Nofollow ve Dofollow oranları ayarlanmalı. Böylece sitenin backlink otoritesi artacaktır.
 • Google Analytic gibi analiz araçlarını kullanarak sitenize gelen veya gelebilecek trafikleri kontrol edin. Spam link veya trafikleri reddederek engelleyin.
 • SERP alanlarda başarı elde etmiş ilk sıralarda bulunan otoriter sitelerden kaliteli backlink elde etmek.
 • Siteye gelen her backlink iyi değildir. Bu nedenle faydasız ve spam sitelerde tanıtım çalışmasından uzak durmak önemlidir.
 • Video içerik paylaşım sitelerinde içeriğiniz hakkında video hazırlayabilir ve kullanıcıların beğenisine sunabilirsiniz. Örneğin: Youtube ve TikTok gibi.
 • Google’ın Search Console aracını etkin ve verimli bir şekilde kullanın. Search Console’dan gelen uyarıları dikkate alarak optimizasyonunu sağlayın.
 • Site içeriklerini düzenli olarak aranma hacmi yüksek aynı konuda anahtar kelimeler ile hashtag (#) kullanarak Twitter, Instagram, Facebook, Linkedin gibi sosyal medya platformlarında paylaşın. Kullanıcılarınız ve hedef kitlenizle etkileşim yaratın.
 • Kullanıcıları web sitenize yönlendiren reklamlar oluşturun. Bu reklamlar marka adı, hedef anahtar kelime, gazeteler, reklam panoları, diğer web sitelerinde yayınlanabilecek tanıtım yazıları vb. şeyler olabilir.
 • Web siteniz için özel tasarladığınız kaliteli görsellerin diğer kullanıcılar tarafından kullanılmasını sağlayabilirsiniz.
 

Özet

Site dışı SEO nedir, faydaları nelerdir ve nasıl yapılır gibi birçok konuyu açıklamaya çalıştık. Off Page SEO hakkında merak edilen tüm bu soruların ayrıntılarını yukarıdaki makalemizde bulabilirsiniz. Sizlerin de SEO çalışmalarında fayda sağlayabileceğini düşündüğünüz site dışı SEO yöntemleri vb. şeyler varsa aşağıdaki yorum alanında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1