SEO İçin Ücretsiz En İyi 16 Chrome Eklentileri

SEO İçin Ücretsiz En İyi 16 Chrome Eklentileri

SEO İçin Ücretsiz En İyi Eklentiler Hangileridir?

Google’ın Chrome web mağazası, SEO çalışmalarınızda tek bir tıklamayla size yardımcı olabilecek çeşitli Chrome eklentileri sunar. Bu uzantılar SEO faaliyetlerini basitleştirir. Kullanıcı dostudurlar ve kolayca erişilebilirler. Bu yazımda Google Chrome tarayıcınıza eklemeniz gereken en iyi  16 SEO eklentilerini paylaşacağım.  

Eklentiler Nedir?

Chrome eklentileri, göz atma deneyimini özelleştirmeye adanmış bir yazılım programıdır. Bu programlar HTML, CSS ve JavaScript gibi web teknolojilerinde yapılır.  

Chrome Eklentileri Nasıl Kurulur?

Google Chrome eklentileri tarayıcınıza şu şekilde ekleyebilirsiniz:
 • Chrome Web Mağazası’na gitmek için burayı tıklayın.
 • Arama çubuğunda istediğiniz uzantıyı arayın.
 • Tıklayıp açtığınızda, Chrome’a ​​Ekle düğmesini tıklayın.
 • Uzantı ekle düğmesine tıklayın ve bitirdiniz.
 

En İyi 16 SEO Chrome Eklentisi

 

MozBar

Elbette MozBar’dan bahsetmeden SEO araçlarından bahsetmek olmaz. MozBar, SEO açısından mükemmel bir uzantıdır. Herhangi bir sayfayı veya SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfası)’i görüntülerken size anlık ölçümler sunan bir eklentidir. İncelediğiniz web sitenin içeriğindeki H1H2, H3italikbold, başlık karakter sayılarını inceleyebileceğiniz bir eklentidir. Chrome’da kullanabilirsiniz.
 • Herhangi bir web sitesinin veya sayfanın Pafe Authority ve Domain Authority’yi en hızlı şekilde değerlendirme imkanı sunacaktır.
 • Bir sayfadaki anahtar kelimeleri bulmanıza ve gösterilmesine yardımcı olur. Bağlantıları türüne göre ayırmanızı sağlar.
 • Herhangi bir SERP’i görüntülerken sayfalardaki bağlantı metriklerine erişme ve karşılaştırma imkanı sunacaktır.
Eklentiyi indirmek için buraya tıklayınız.  

Google Tag Assistant

Google’ın bu eklentisi, seçtiğiniz web sayfasındaki Google Analytics ve Etiket Yöneticisi gibi Google etiketlerinin doğru kullanıp kullanılmadığını kontrol etmemize yardımcı olur. Ayrıca bir diğer görevi ise Google etiketleri yüklenirken oluşabilecek problemlere sorun giderici görevi yapmasıdır. Assistant uzantısıyla, HTML kodunuzdaki durumu kontrol etmenizi sağlar. Bunu, izleme etiketlerini analiz ederek ve oturumları kaydederek yapmaktadır. Olası bir hata da kullanıcıyı bilgilendirir. Eklentiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.  

VidIQ Vision for YouTube

Google Chrome eklentileri mağazasında önde gelen YouTube SEO araçlarından biridir. vidIQ, YouTube içeriğinizi analiz ederek size neyin fayda sağladığını ve kanalda ne konuda iyileştirme yapmanız gerektiğini gösteren bir kanal denetimi sunmaktadır. Bu sayede üst sıralarda yer almak veya daha çok izlenme kazanmak için neler yapabileceğinize dair size fikir verebilir. Eklenti indirmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.  

SimilarWeb

Bu ücretsiz Google Chrome eklentileri, herhangi bir sitedeki verileri kontrol etmenizi sağlayarak trafiğin temel kaynağını, reklam harcamasına, trafik sıralaması, coğrafi popülerliği, anahtar kelime sıralaması, etkileşim oranı ve diğer önemli metrikleri görmeyi kolaylaştırır. Rakip web sitelerini analiz etmek ve sayfalarınızın mevcut sıralamalarını anında kontrol etmek için size oldukça değerli bilgiler sunmaktadır. Herhangi bir web site hakkında ayrıntılı veriler almanızı kolaylaştırır. Kullanmaya başlamak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.  

SEOquake

SEOquake uzantısı sayesinde site içi ve site dışı SEO metriklerinizi görebilir, meta etiketlerinin SEO uyumluluğu, Alexa sıralaması, sosyal medya istatistikleri, sayfa içeriği, içerikte kullanılan anahtar kelime yoğunluğu gibi pek çok veriden detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Uzantının bir diğer görevi ise arama motoru sonuç sayfasında listelenen sonuçlar hakkında da birçok bilgiyi tek bir çatı altında bizlere sunuyor. Önemli SEO kriterlerini öğrenmemize yarayan ve SEO Denetimi yapabileceğiniz ücretsiz bir eklentidir. Aracı indirmek için tıklayınız.  

SEO Peek

SEO Peek, kullanımı oldukça basittir. Sitenizin veya rakiplerinizin sayfa içi SEO faktörlerini takip etmenizi sağlar. En iyi yanı, sitenin HTML kaynağıyla bağlantısı olmadan çalışabilmesidir. Başlıkları, bağlantı ve meta etiketlerini otomatik olarak gösterir ve internet protokolü durumunu ve meta robotlarını anlamanıza yardımcı olur. Özetle, SEO’da detaya inmek istiyorsanız kullanmanız gereken bir SEO uzantısıdır. Eklentiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.  

Page Load Time

Tarayıcınızın sağ üst bölümde bulunan uzantı çubuğunda sayfa yüklenme hızını ölçer ve görüntüler. Ayrıca, detaylı bilgilere erişmeniz epey kolaydır. Basit ve bir o kadar pratik bir Chrome uzantısıdır. Kullanmaya başlamak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.  

BuzzSumo

Belirlediğiniz bir içeriğin internet tarayıcınızdan ayrılmadan nasıl performans gösterdiğine dair size fikir verir. Rakibinizin kullandığı stratejileri anlamaya çalışıyorsanız veya üst düzey bir SERP içeriğine bakıyorsanız, bu uzantı, mağazadaki en iyi uzantılardan biridir.
 • İlgili URL için backlink sayısını görüntüleyebilirsiniz.
 • İlgili sayfayı Twitter’da kimin paylaştığını görüntüleyebilirsiniz.
 • Mevcut internet sitesi için en çok paylaşılan içeriğe bakabilirsiniz.
 • En iyi performans gösteren içerik biçimlerini analiz edebilirsiniz.
 • Facebook, Twitter ve Pinterest üzerinden kolayca içerik paylaşabilirsiniz.
Eklenti indirmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.  

SEO Minion

Bu uzantı sayesinde, sayfa içi ve sayfa dışı SEO analizi, kırık bağlantı kontrolü, SERP ön izlemesi ve daha fazlası gibi günlük SEO görevlerinizin yanı sıra hreflang etiket kontrolünü yapıp bilgi edinebilir, internal ve external bağlantıları analiz edebilirsiniz. Konumdan bağımsız birden çok web sitenin birçok önemli metriğin tek bir eklenti üzerinden detaylı bir kontrolünü yapmak için kullanabilirsiniz. Eklentiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.  

Hunter

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde Hunter aracılığıyla tek bir tıklamayla sitedeki ilgili kişinin iletişim adreslerini öğrenmenize olanak sağlar. E-posta adreslerine ek olarak, ad, soyad, unvan, sosyal medya adresleri ve telefon numarası gibi bilgilere de erişebilirsiniz. Hunter’ın ücretsiz planı için ayda 50 ücretsiz kredi hakkı tanınmıştır. Alternatif olarak FindThatLead aracını da kullabilirsiniz. Eklenti indirmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.  

LinkMiner

Kırık bağlantı oluşturma, siteniz için backlink oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Fakat oldukça uzun süren bir süreçtir ve uygun araçların yardımı olmadan başarılı bir sonuç almanız zordur. Bu nedenle, bu çabada size yardımcı olması için LinkMiner gibi bir araç kullanmanız gerekiyor. LinkMiner, web sayfalarını bozuk veya kırık bağlantılar için tarar ve uyarıları bizimle paylaşır. Bir sayfadaki herhangi bir bağlantı için backlink bilgilerini ve sosyal verileri gösterir. Bu bağlantıları bir CSV dosya formatında dışarı aktarmanıza olanak tanır. Ayrıca, görüntülediğiniz web sayfasında kaç tane toplam veya harici bağlantı olduğunu öğrenmek için LinkMiner’i kullanabilirsiniz. Uzantıyı kullanmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.  

Check My Links

Web sayfasının bir genel bakışını yani site dışı ve site dışı bağlantıların kontrol edip kolaylıkla görebilmektedir. Yönlendirme bağlantılarını tespit edebilir, geçersiz veya geçerli bağlantıları belirlenir v istatistiksel bilgiler edinebilirsiniz. Uzantıyı kullanmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.  

Free Backlink Checker by LRT

Check My Links ile aynı görevi görmektedir. Tek farklılıkları eklenti üzerindeki tasarımlardır. Şahsen Free Backlink Checker by LRT tasarımını daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Kuşkusuz kişisel zevkler farklılık gösterebilir, sizler de bu iki eklentiyi deneyimleyip öyle karar verin. Kullanmaya başlamak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.  

SERPTrends

Bu ücretsiz uzantı sizlere aradığınız anahtar kelimede yakın zaman içerisinde yaşanan konum değişikliğini gösterecektir. Hedef anahtar kelimeniz veya rakibinizin arama sonuç sayfasındaki konumunun ne yönde değişiklik yaşadığını kolayca görebilirsiniz. Kullanmaya başlamak için tıklayınız.  

PageSpeed Insights

Kullanıcılar ve arama motorları, bir web sitesinin açılış hızının yüksek olmasını bekler. Uzantı kullanıcıların hem masaüstü hem de mobildeki hız değerlerine ulaşmasına olanak sağlayan ücretsiz bir Chrome uzantısıdır. Aracı indirmek için tıklayınız.  

Image Size Info

Herhangi bir web sayfasında bir görselin, videonun veya GİF’in üzerine imleci getirerek sağ tık yapın. İlgili dosyanın boyutu, yüksekliği, genişliği ve sayfa genelinde tuttuğu alan hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir. Görselin sayfa genelinde tuttuğu alan burada oldukça önemli bir etki göstermektedir. Bu olay sayfanın açılış hızını doğrudan etkiler. Kullanmaya başlamak için hemen bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.   Yukarıdaki yazımda paylaştığım ücretsiz Chrome eklentileri yapacağınız SEO çalışmalarında sizlere yardımcı olacağını umuyorum. Bu eklentilerden büyük bir bölümünü gündelik hayatta sık sık kullandığımı söyleyebilirim. Sizin de kullandığınız farklı ve ücretsiz eklentiler varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Başka yazılarımda görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1