YouTube SEO Nedir? Nasıl Başarılı Olunur?

YouTube SEO Nedir? Nasıl Başarılı Olunur?
Youtube, dünya üzerinde en çok kullanılan video izleme platformudur. Youtube sayesinde günümüzde insanlar milyonlarca kişiye videolar ile ulaşabilmektedir. Youtube içerik üreticileri her geçen gün bu platform üzerinde artmaktadır. Peki içerik üreticileri Youtube’a eklenen videoları nasıl üst sıralara çıkarabiliyor? İşte bu sorunun cevabı Youtube SEO içerisinde yatmaktadır. Youtube platformunda daha fazla görüntülenme, trafik alma ve abone kazanmak isterseniz doğru adrestesiniz. Sizler için bu konuda araştırmalarımı ve deneyimlerimi birleştirmekteyim. Bu sayede kanal optimizasyonu adımlarını uygulayarak gerekli Youtube SEO uygulamasını gerçekleştireceğiz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

Youtube SEO Nedir?

SEO kavramını duyduğunuzda aklınıza Google gelecektir. Youtube SEO denildiğinde ise olaylar biraz daha farklı bir şekilde gelişmektedir. Youtube Seo, kanalımızın kalitesini ve aramalardaki sıralamaları yükseltmek için kullanılmaktadır. Bu sayede adımları uygularken de kanal optimizasyonu yapmış olacağız.

Youtube SEO Nasıl Uygulanır?

Youtube SEO ile alakalı onlarca farklı içerik yer almaktadır. Sizlere bu adımlarda en mantıklı ve işe yarayan sonuçları liste halinde paylaşmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime, SEO’nun bir numaralı adımlarından bir tanesidir. Doğru anahtar kelime, doğru sıralama anlamına gelmektedir. İnternet üzerinde onlarca farklı anahtar kelime planlayıcısı yer almaktadır. Bu sebepten dolayı videolarınıza uygun anahtar kelime ile birlikte başlık bulmanız gerekmektedir. Bu tür işlemlerde ilk olarak anahtar kelimesi listesi oluşturulmaktadır. Kanalınızın abonesi düşük ise, rekabeti düşük anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Kanalınız büyük ve gelişmiş bir yapıda ise, rekabeti yüksek anahtar kelimeleri seçebilirsiniz. Bunun yanında ise izlenme kazanmanız için çok fazla rekabet içermeyen anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.

Video Başlığını Doğru Seçin!

Video başlıkları, olmazsa olmaz kurallardan birisidir. Youtube seo kuralına dikkat ediyorsanız mutlaka doğru bir başlık belirlemeniz gerekmektedir. Önceliğimiz anahtar kelimemizi kullanarak ilgi çekici bir başlık yazmaktır. Youtube sektöründe ilgi çekici videoların yanında, ilgi çekici başlıklar çok dikkat çekmektedir. Özellikle önerilen videolar da bu tür başlıkların, sıklıkla karşımıza çıktığını görmekteyiz. Video başlığımız en az 4 ila 5 kelime arasında olması gerekmektedir. Tabi ki daha uzun başlıklar da ekleyebilirsiniz. Başlık kısmında seçtiğiniz anahtar kelimeyi eklemeyi unutmamalısınız. Aksi taktirde youtube seo uygulaması kısmında hedefe ulaşmamız zorlaşabilir.,
YouTube SEO Nedir? Nasıl Başarılı Olunur?
YouTube SEO Nedir? Nasıl Başarılı Olunur?

Video Açıklamalarınızı Optimize Edin!

Youtube’a yüklemiş olduğumuz her videoya açıklama girmekteyiz. Günümüzde bu tür alanlara çok fazla dikkat edilmemektedir. Genel olarak baktığımda video açıklamaları kısa yazılar ile dolduruluyor ve geçilmektedir. Videolarınıza eklemiş olduğunuz açıklamalar, videonuzun içeriğini anlama kısmında büyük bir ölçektir. Bu sebepten dolayı açıklama kısmına ne kadar anlamlı ve videoyu destekler bir açıklama yazarsanız, sıralamalarda o kadar yukarılarda çıkacaksınızdır. Anahtar kelime ve açıklama optimizasyonu için bu adımlara dikkat etmelisiniz:
  • Anahtar kelimenizi açıklamada ilk 25 kelime içerisine ekleyin,
  • Açıklamanızı minimum 150 kelime olacak şekilde ayarlayın,
  • Anahtar kelimenizi ve benzer anahtarları birkaç farklı metin içerisinde geçirin.
Youtube seo için açıklama kısmında, buradaki listeye bakarak bazı kurallara dikkat edebilirsiniz. Buraya ekleyeceğiniz açıklamayı özgün ve kendinize ait bir şekilde yazılmış olarak eklemeyi unutmayın.

Etiket Seçimine Dikkat Edin!

Youtube’a video eklerken etiket ekleme alanı bulunmaktadır. Buradan kolaylıkla videolarımızı tanıtacak nitelikteki etiketleri liste halinde oluşturabiliyoruz. Videomuz ile alakalı etiket kullanımı, önemli kurallardan birisidir. Google ve Youtube videolarımızın ne hakkında olduğunu, burada eklenen etiketler sayesinde daha iyi anlayacaktır. Genel olarak bir kaç yerde ”etiket eklemeyin” gibi ibarelerin olduğunu görmekteyim. Maallesef bu yönlendirme tamamen yanlıştır. SEO alanında etiketler videolarımızın algılanması ve üst sıralarda çıkması için önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda benzer etiketli videoların, önerilenler kısmında da çıkma olasılığınız bir hayli artmaktadır. Peki etiket eklerken nelere dikkat etmeliyiz? Kısaca bir göz atalım:
  • Genel olarak 3-4 adet etiket yeterli olacaktır,
  • Videolarınız ile alakalı etiketler eklemelisiniz,
  • Etiket oluşturma sitelerini tercih edebilirsiniz.
Youtube etiket ekleme kısmında önerebileceğim fazla bir alan bulunmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın fazla etiket kullanılmamasıdır. Aksi taktirde youtube tarafından spam algısı yaratabilirsiniz.

Görselleriniz Çarpıcı Olmalı!

Youtube, video içeriklerini kapsadığı için kalite ve görsellik çok önemli kavramlardır. Videoların olmazsa olmazlarından birisi küçük resimlerdir. Gerek Youtube içerisinde gerekte arama motorlarında ki görsellerde büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bu tür alanlarda kapak görsellerine bakarak tıklama yapmaktadırlar. Videoların başlıkları ve açıklamaları bir yana, çarpıcı görseller her daim sizi ön plana çıkaracaktır. Bir zamanların ”clickbait yapma” cümlesi, en çok kullanılan kavramlardan biriydi. Siz burada yalan görsel kullanmadan, dikkat çekici bir resim hazırlaması yapmanız gerekmektedir. Hem farklı bir resim hem de büyük şekilde yazılmış çarpıcı bir başlık, sizi 1-0 önde başlatacaktır.

Altyazı Kullanımı 

Youtube platformunda son zamanlarda en çok dikkatimi çeken olaylardan biriside altyazı ekleme konusudur. Bildiğiniz gibi günümüzde onlarca farklı dillerde içerikler üretilmektedir. Bu sebepten dolayı da her konuda kendi dilimiz üzerinde içerikler bulabilmek, bir hayli zor bir süreçtir. Bu kısımda Youtube bizler video altyazılarını sunmaktadır. Uzun zamandır faaliyette olmasına rağmen, geliştirilmiş bir yapıya yeni yeni sahip olmaktadır. YouTube SEO aşamasında da altyazılar, bizi üst sıralara çıkarabilmektedir. Öncelikle videomuzun ana dilinde bir altyazı giriş yapmamız gerekiyor. Sonrasında ise istediğiniz diğer dillerde ekleme yapabilirsiniz. Genel olarak anahtar kelimelerinizin hangi ülkelerde ne kadar rağbet gördüğünü araştırabilirsiniz. Bu sayede gereksiz dilleri eklemekten kaçınabilirsiniz.
YouTube SEO Nedir? Nasıl Başarılı Olunur?
YouTube SEO Nedir? Nasıl Başarılı Olunur?

Kartlar ve Bitiş Ekranları

Videolarımıza eklemiş olduğumuz kart ve bitiş ekranları, video izlenmeleri konusunda bir hayli izlenim yaratmaktadır. Bildiğiniz gibi ilk başlarda Youtube bizleri kartlar ile karşılamıştı. Sonrasında ise bitiş ekranları özeliği ile birlikte, büyük bir beğeni kazandı. Günümüzde de halen her ikisi de aktif olarak kullanılmaktadır. Bitiş ekranlarında sadece izlenme kazanmak değil, abone kazanmak da mümkün hale gelmektedir. Otomatik olarak kanalınızın içeriklerini analiz ediyor ve dikkat çekecek içerikleri kullanıcılarına göstermektedir. Aynı şekilde videolarınızın ortalarına ekleyebileceğiniz kartlarda, büyük bir bir etki etmektedir. Bu tür bağlantılardan gelen etkileşimler, Youtube seo için önemli bir adımdır.

Video ve Görsellerin İsmini Düzenleyin!

Genel olarak Youtube SEO’ya olan etkisinin tartışıldığı bir konudur. Video ve görsellerin isimlerini seo uyumlu olarak yapmak, mantıklı olaylardan birisidir. Burada videolarınızın ve görselin isimlerini Youtube’a yüklemeden önce, anahtar kelimeniz ile değiştirmenizi önermekteyim. Google algoritması sayesinde özellikle görsellerde yada arama sonuçlarında, üst sıralarda çıkma olasılığınız artacaktır.
Genel olarak videolarınız ”2034294.mp4” gibi formatlarla kaydedilir. Sizler burada ”youtube-seo-uygulaması.mp4” şeklinde düzeltme yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımları Yapmalısınız

Videolarınızı ve kanalınızı sosyal medya hesaplarında paylaşmak, SEO için çok önemli bir konudur. Günümüzde birçok popüler sosyal medya siteleri yer almaktadır. Sosyal medya siteleri SEO’yu başarılı kılmada en etkili yöntemlerden birisidir. Sosyal medya hesaplarından kanalımıza alacağımız backlink sayesinde, sosyal varlığımızı da daha büyük hale getirmiş olacağız. Burada sağladığımız yöntemle hem kanalımızın izlenme sayısı artacak, hem de sosyal medya hesaplarımız büyüyecektir.

Yorum Yapılmasını Sağlayın!

Videolarımıza gelen yorumlar, Youtube seo adımları esnasında çok önemli bir etkendir. Bu sebepten dolayı bol bol yorum yapılması sizin avantajınıza olacaktır. Videolarınızda ne kadar fazla yorum olursa, Youtube o videonun popülerliğini arttırmaktadır. Bu sayede de videolarınız daha üst sıralarda çıkar ve önerilenlerde ise sıklıkla görülmektedir. Google tarafında da işleyiş bu şekilde iken, Youtube’da da aynı şekilde ilerlemektedir. Özellikle yorum kısmında tartışma başlatmak önemlidir. Ayrıca video başlarında ve sonlarında sorular sormanız durumunda, videolarınıza kolaylıkla yorumlar çekebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle birlikte YouTube SEO Nedir? Nasıl Başarılı Olunur? başlığı altında gerekli paylaşımlarda bulunmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazarak, bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz. Ayrıca Youtube SEO Nedir konusu hakkında ki görüşleriniz de bizler için önemlidir. Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1