Domain Otoritesi Nedir? Nasıl Arttırılır?

Domain Otoritesi Nedir? Nasıl Arttırılır?
Arama motorları üzerinde sitemizin yazı ve sayfaları sıralamalar içerisinde yayımlanmaktadır. İçeriklerimizin arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi için SEO çalışmaları yapmamız gerekmektedir. SEO çalışmaları sonrasında hem üst sıralarda çıkacağız, hem de sitemizin domain otoritesi artmış olacaktır. Aynı kalitede olan iki site düşünün ve bir tanesinin domain otoritesi daha yüksek olsun. Otoritesi yüksek olan site sıralamalarda çok daha üst sıralarda çıkacaktır. İşte domain otoritesi bu sebepten dolayı önem verilmesi gereken bir konudur. Sizlerde aşağıda yer alan adımları takip ederek domain otoritesi arttırma adımlarına kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Sitenizde Domain otoritesinin arttırabilmek için DA ve PA puanlarını arttırmanız gerekmektedir. Bu işlemleri backlink ve seo çalışmaları ile birlikte sitenizde uygulayabilirsiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan Domain Otoritesi Nedir? Nasıl Arttırılır? adımlarımıza geçebilir ve bizleri nelerin beklediğine göz atabiliriz.

Domain Otoritesi (DA) Nedir?

İlk olarak Domain Authority nedir sorusundan başlayabiliriz. Birçok kişinin kısaltma olarak kullanmış olduğu DA, web sitelerinin arama motoru sonuçlarında ne kadar iyi bir şekilde sıralama alacağına yönelik yapılan bir puanlama sistemidir. DA değerleri 0 ile 100 arasında puanlanmaktadır. Domaini ilk aldığımızda 0 puan ile başlıyoruz ve zamanla seo + backlink çalışmaları gibi uygulamalarla arttırabiliyoruz. Fakat bu işlemleri yaparken spam olayına dikkat etmeniz önemli bir noktadır. Aksi taktirde DA değeriniz artmak yerine düşecektir. Domain otoritesi puanlaması site hızı, trafik sayısı, backlink vb birçok noktaya göre belirlenmektedir.

Sayfa Otoritesi (PA) Nedir?

Bir diğer konumuz ise Page Authority nedir sorusudur. Bir diğer adıyla PA olarak kısalttığımız bu değer, web sayfalarının arama motorları üzerinde başarı durumuna bağlı olarak puanlanan bir sistemdir. PA değeri de 0 ile 100 arasında olmak üzere puanlanmaktadır. Web sitemizin otoritesinin yükselmesi için burada dikkat etmeniz nokta; DA ve PA puanlarını arttırmaya yönelik çalışmalar uygulamaktır. Dilerseniz şimdide site otoritesi arttırma yöntemleri başlığımıza geçerek bizleri nelerin beklediğine başlıklar halinde göz atabiliriz.

Web Sitesi Domain Otoritesi Arttırma Yöntemleri

Web sitenizin Domain Otoritesini arttırmak mı istiyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise aşağıda yer alan adımları takip ederek sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Yayımlayın

Siteniz yada blogunuz için üretmiş olduğunuz içerikler önemli bir noktadır. Ürettiğiniz içeriklerin kalitesi ne kadar yüksek olursa, domain otoritesi en iyi şekilde artmış olacaktır. Yazılarınızın kaliteli ve özgün bir şekilde olması da, kaliteli içeriğin başlıca anahtarlarından birisidir. Kalitesi ve yeterli uzunlukta olması, hem siteniz için hem de domain otoritesi için harika bir çalışmadır. İçeriklerinize eklediğiniz GİF, video ve fotoğraflarda kalite için önemlidir.

ayrıca bkz: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Heading Etiketleri Kullanın

Sitemizde yayınlanan yazılarda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise heading etiketleri konusudur. Yazılarımız ne kadar kaliteli ve seo uyumlu olursa, DA değeri de o kadar artmış olacaktır. Yazılarınızda mutlaka H1, H2, H3, H4 başlıklarını kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede hem içerikleriniz google’da daha üst sıralarda çıkacak, hem de DA değeri artmış olacaktır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Domain otoritesi konusunda anahtar kelime seçimi önemli bir noktadır. Anahtar kelimenizi doğru bir şekilde seçin ve yazınızda kullanmaya hazırlanın. Fakat içerikte kullanırken çok sık kullanmak yanlış bir yöntemdir. Genel olarak anahtar kelime yoğunluğu %2 veya %2.5 oranında olması en sağlıklı yöntemdir. Bunların yanında yazınızda benzer fakat farklı anahtar kelimeleri de eklemeyi unutmamalısınız.

Backlink Alımı Yapın

Sitemizin yada blogumuzun backlink çalışması mutlaka yapılmalıdır. Sitemize geri dönüş yapan bağlantılar, google gözünde çok önemli bir etkendir. Eğer doğru backlink aldıysanız, siteniz hem seo alanında hem de DA arttırma alanında büyük bir yükseliş görecektir. Alınan backlinkler DA ve PA puanlarını otomatik olarak etkilemektedir. Backlink alımında kendi sektörünüzü ve hedef kitleniz ile odaklı olmasına dikkat etmelisiniz.

Zararlı ve Kırık Bağlantıları Engelleme

Sitemize aynı anda birden çok bağlantı gelebilmektedir. Bu tür bağlantı çeşitleri hem sitemizin otoritesini hem de arama sonuçlarındaki performansı düşürmektedir. Bu tür bir sıkıntı yaşamanız için zararlı ve kırık bağlantıları kaldırma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Gelen zararlı backlinklerin yanında kırık bağlantılarda sitemizi olumsuz yönde etkiler. Search console yazılımı üzerinden kırık bağlantıları ilk olarak tespit edin. Sonrasında ise düzeltilebilir olanları düzeltin, diğerlerini ise direkt olarak kaldırma işlemini uygulayın. Bu sayede da değeri arttırma başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Güncel Olarak İçerik Yayımlayın

Sitelerde yayımlanan içeriklerin öneminden kısaca bahsetmiştik. Peki içeriklerin yayınlanma sıklıkları ve zamanları önemli midir? Evet, bu durumda hem seo için hem de site otoriteri için önemlidir. Düzenli olarak sitelere içerik girilmesi öncelikle sitenizin gelişmesinde büyük bir faktör sayılmaktadır. Günde 2 veya 3 tane kaliteli bir içerik, sitenizi en kısa zamanda üst sıralara çıkarabilir. Fakat siz düzenli olarak içerik yayınlamazsanız, maallesef yükselişiniz yavaş olacaktır anlamına geliyor.

Aktif Olarak Sosyal Medya Kullanın

Sosyal medya üzerinden alınan backlinkler, en sağlam geri bağlantılardır diyebilirim. Günümüzde sitemiz için kullanabileceğimiz onlarca farklı web sitesi yer almaktadır. Peki nedir bu web siteleri? Kısaca liste halinde sizlerle paylaşmak istiyorum.
  • Pinterest
  • Facebook
  • İnstagram
  • Scoop.it
  • Medium
  • Reddit
  • Twitter
Başlangıç olarak burada yer alan sosyal medya platformlarını kullanmanız yeterli olacaktır. Belli aralıklarla paylaşımlarda bulunarak iyi bir backlink alımı gerçekleştirmiş olacaksınızdır. Bu tür sosyal medya platformlar domain değerinizi arttırmaktadır.

Dahili Bağlantılar Kullanın

Site içi linkleme konusu, seo ve site otoritesi için en önemli sayılan konulardan birisidir. Yazıların içerisinde verilen linkler ile birlikte harika bir link şeması oluşturmanız gerekmektedir. Siteniz için yazdığınız yazılarda onlarca farklı kelimeler yer almaktadır. Bu kelimeler üzerinden uyumlu olan yazılarınıza iç linkleme vererek DA değerinizi arttırabilirsiniz. İç linkleme yaparken daha eski yazı ve sayfalarınızı kullanmanız önemli bir konudur. Bu sayede botlar eski yazılarınızı yeniden tarar ve güncelleme yaparlar.

SEO Çalışmalarına Özen Gösterin

Sitelerin SEO çalışmaları en önem verdiğimiz konulardan birisidir. Sağlam bir seo çalışması ile birlikte sitelerinizi en yüksek sıralamalara çıkarabilirsiniz. Düzenli bir şekilde yapacağınız seo çalışmalarını, uzun vadede işe yarayacak şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde kısa süreli çalışmalar ileriki zaman dilimleri için sıkıntılı bir olaydır. Rakiplerinizi ve diğer çalışmaları inceleyerek, iyi bir seo stratejisi oluşturabilirsiniz.
Seo alanında en iyisi olmak istemez misiniz? Eğer cevabınız evet ise Zeus Dijital olarak sizlere hizmet vermeye hazırız. Bizlerle direkt olarak iletişime geçebilir ve sitenizin uçuşa geçmesini sağlayabilirsiniz.
Web site otorite yükseltme adımlarının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sitenizin otoritesi ne kadar yüksek olursa, arama motorlarında da o kadar yüksek sıralarda çıkacaksınızdır. Her iki bağlamda da SEO için harika bir çalışma da gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu yazımızda sizlerle birlikte Domain Otoritesi Nedir? Nasıl Arttırılır? başlıkları adı altında güncel olarak bilgi paylaşımında bulunmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Ayrıca bu yazılara da göz atmayı unutmayın:

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1