Sitenin Temasını Değiştirmek SEO'yu Etkiler Mi?

Sitenin Temasını Değiştirmek SEO’yu Etkiler Mi?
Sitenin temasını değiştirmek SEO için ne kadar önemli bir konudur? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru konuya geldiğinizi söyleyebilirim. Birçok kişinin merak etmiş olduğu blog temasının değişiminde seo ne kadar etkilenir, Sitenin Temasını Değiştirmek SEO’yu Etkiler Mi? sorusunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyorum. Blog yada sitelerin kullanıcıları için tema önemli bir unsurdur. Sebebi de siteye giriş yaptıklarında göz dizaynı güzel olması, kullanıcının site içerisinde daha uzun süre tutabilmek için önemlidir. Bu tür durumlarda da SEO olarak nitelendirdiğimiz bir özellik araya girmektedir. Sitenin gelişmesi ve Google tarafından sevilmesi için gerekli olan seo çalışmaları en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Peki sitenizin yada bloğunuzun teması değiştiğinde SEO olumlu mu yoksa olumsuz etkilenir? Sorunun cevabı için dilerseniz konu başlıklarımıza kısaca bir göz atabiliriz.

Sitenin Temasını Değiştirmek SEO’yu Etkiler Mi?

Sitenizin yada bloğunuzun temasını değiştirmek SEO açısından önemli bir konusudur. Avantajlı yada dezavantajlı olması tamamen kullanıcıya ve değiştirilen temaya göre değişkenlik göstermektedir. İnternet ortamında büyük ve gelişme yolunda olan siteler genel olarak tema değişimi denildiğinde bu tür işlere uzak kalmaktadırlar. Çünkü yanlış yapılan site taşıma işlemlerinde büyük ziyaretçiler ve sıralamalar kaybetme olasılığı vardır. Site taşındıktan sonra site hızı ve sitenin seo ile uyumlu bir tema olması da öncelikli bir adımdır. Eğer yeni temanız yavaş ve seo ile uyumsuz bir tema ise maalesef Google tarafından büyük bir darbe yiyebilirsiniz. Bunun yanında sitenizin temasına bağlı olarak olan tüm kategorilerin ve sayfaların da link alanları değişecektir. Örnek olarak footer alanında yer alan tüm iç linkelemeleriniz, yeni tema ile birlikte oradan kaybolacaktır. Bu tür durumlara dikkat etmeniz ve eski temanızda alışılagelen bazı istisnalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Birçok farklı forum gibi sitelerde seo uyumlu tema değiştirme işlemi yapan kişiler bulunmaktadır. Aralarında işini hakkıyla yapan kişileri bularak, bu tür işlemleri onların yapmalarına olanak sağlayabilirsiniz. Onlar bu konuda deneyim ve tecrübe sahibi oldukları için sitenizi kolaylıkla taşıyacaklardır.
Sitenin Temasını Değiştirmek SEO’yu Etkiler Mi?
Sitenin Temasını Değiştirmek SEO’yu Etkiler Mi?

SEO Uyumlu Tema Nasıl Değiştirilir?

Web sitenin temasını değiştirmek en basit adımlardan bir tanesidir. SEO uyumlu bir şekilde tema değiştirmek için ise bazı çalışmalar ve araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Sizler için bazı araştırmalar yaptım ve seo uyumlu site teması değiştirmek için birçok adımı keşfettim. Dilerseniz başlıklarımıza geçerek bizleri nelerin beklediğine göz atabiliriz.

Yeni Temanızı İlk Olarak Test Edin

Temayı satın almadan yada aldıktan sonra direkt olarak sitenize kurmayın. Başka bir domain yada sunucu üzerinden temayı test etmeniz en mantıklı sonuç olacaktır. Bu sayede tema içerisinde yada dışarısında yaşayabileceğiniz olumsuz sonuçları kolaylıkla test etmiş olabileceksinizdir. Peki nedir tema testinde dikkat edilecek noktalar?
  • Yeni temada içerik ekleyin ve search console aracı ile yazıda oluşan sorunlara göz atın.
  • Tema içerisinde yer alan 404 hatalarını test edin ve inceleyin.
  • Sitenin Google arama motorunda ne tür arama görünümleri ile çıktığına göz atın.
  • Tema tarafından oluşturulan HTML dosyalarını ve metinlerini inceleyin.
  • Temanızın ve sayfaların geçişlerindeki hızı test edin.
Burada yer alan maddeler yeni temanızı kurmadan test ederseniz, SEO için çok daha sağlıklı bir işlem olacaktır. Bu sayede temayı ana sitenize kurduğunuzda karşınıza çıkacak olan olumsuzlukları önceden bilmiş oluyor olacaksınızdır.

Yeni Temada Linklere Dikkat Edin!

Yeni bir temaya geçiş yaptınız ve her şey istediğiniz gibi yolunda gidiyor diyelim. Peki hiç kalıcı bağlantılarınızı kontrol ettiniz mi? Eğer cevabınız hayır ise direkt olarak bu adıma öncelik vermelisiniz. Tema değişiminde, sitenizde yer alan bazı kalıcı bağlantılar devre dışı kalmaktadır. Bu durum sitenizi seo açısından olumsuz yönde etkilemektedir. Kalıcı bağlantılarınızın değişmeden kalması ve eski temanızdaki gibi aynı sayfalara yönlendirilmesi önemli bir konudur. Aksi taktirde sitenize 404 hataları yer alacaktır. Bu tür olumsuzluklar yaşamamanız için kalıcı bağlantılarınızı her zaman kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer sitenizin temasını değiştirecekseniz, sitenizin tüm yedeğini almayı unutmayın. Link hatalarını ve sorunlarını search console üzerinden kolaylıkla erişim sağlayarak kontrol edebilirsiniz.

Site Hızı ve Sayfa Yüklenmelerini Kontrol Edin

Google için en önemli unsurlardan biriside site hızı olayıdır. Eğer siteniz Google’ın istediği gibi bir hızda ise korkmanıza gerek yok. Fakat temanız ve sayfalarınız yavaş ise, bu olaya bir el atmanız gerekmektedir. Yeni temanızı yukarıda da bahsettiğim gibi kontrol etmeniz büyük bir avantajdır. Bu kontrol aşamasında temanın hızını ve sayfaların yükleme sürelerini de test etmeniz gerekmektedir. Eğer tema yavaş ve sayfalar geç yükleniyor ise, o temadan uzak kalmanızı öneririm. Artı olarak seo uyumlu tema şeklinde bir tema yavaş yükleniyorsa, temanın SEO ile uyumlu olduğu da yeniden kontrol edilebilir.

ayrıca bkz: En Sık Kullanılan Sosyal Medya Terimleri

Kodlama ve HTML Dosyalarına Dikkat Edin

Her temanın farklı kodlama çeşidi ve html olarak yazılan metinleri yer almaktadır. Bu unsurda dikkat etmeniz gereken noktalardan biriside kodlama kısmıdır. Eski temanızda yer alan kodlar, yeni temaya geçtiğinizde değişiklik olarak kaybolacaktır. Yeni tema geçişinde sitenizin html ve eklediğiniz kodlar da değişiklik olacaktır. Google Adsense, Analytics, console vb birçok kod silinecektir. Bu sebepten dolayı da seo için olumsuz bir sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yeni tema değişiminde direkt olarak kod kısmına, eski sitenizde eklemiş olduğunuz tüm kodları ekleyerek yeni temada kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer değişim göstermezseniz maalesef eski kodlar çalışmayacaktır.

Yeni Temanın İndexlerini Kontrol Edin

Günümüzde birçok web site teması, farklı geliştiriciler tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. Bazı sitelerde demo olarak yazılar, eklentiler ve görseller direkt olarak kurulan sitede yayımlanmaktadır. Bunu birçok kişi maalesef kontrol etmediği için fark edemiyor. Bu sebepten dolayı index kontrolü yapmanız önemli bir konudur. Temalar ile birlikte gelen yazılar, görseller, etiketler hatta kategoriler bile index alabilir. İçerisinde gelen yazılar demo oldukları için, index aldığında SEO’yu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu da sitenizin otoritesini düşürecektir. Bu durumdan etkilenmemeniz için tüm yazılar, kategorileri vb alanları kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer varsa direkt olarak silerek index almalarını engelleyebilirsiniz. Burada yer alan adımları kendi siteniz üzerinde uyguladığınızda bir problem yaşamayacaksınızdır. Kolaylıkla seo uyumlu site taşıma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınızdır. Burada yer veremediğim farklı konularda yer alabilir, genel olarak gerekli olan adımları ve başlıkları konuya ekledim. Umarım sizler için faydalı bir içerik konusu olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına Sitenin Temasını Değiştirmek SEO’yu Etkiler Mi ile alakalı görüşlerinizi yazarak bizlerle hızlıca paylaşımda bulunabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1