En İyi Backlink Sorgulama Araçları [2022]

En İyi Backlink Sorgulama Araçları [2022]
Arama motorlarında sitemizin optimizasyon aşaması önemli bir süreçtir. Optimizasyon sürecinde ise alınan sitemize gelen backlink (dış bağlantı) büyük bir öneme sahiptir. Site seo çalışmalarında sıklıkla duyduğumuz backlink çalışmaları, arama motorlarında üst sıralara çıkmamızı sağlamaktadır. Yapılan backlink çalışmalarının doğru ve uygun bir şekilde yapılması sitemizi olumlu yönde etkiler. Fakat yanlış şekilde alınan backlinkler özellikle arama motorlarında sitemizi daha aşağılara çekecektir. Bu sebepten dolayı backlink analizi kısmına dikkat etmeniz ve doğru bir şekilde çalışma gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sitenize seo çalışması yaptırmak istiyorsanız Zeus Dijital olarak sizlere en iyi şekilde hizmet sunabiliriz. Hizmetlerimiz kategorisinde bulunan seo çalışmalarına kontrol sağlayabilirsiniz.

Backlink Nedir?

Backlink (dış bağlantı), bir sitenin kendi sayfasında başka bir sayfaya link vermesi sonucu oluşan bir sistemdir. En basit örneğinin tanıtım yazılarında görmekteyiz. Herhangi bir sitede üzerinden kendi sitenizin tanıtım yazısını paylaşıyorsunuz ve kendi sitenizin linklerini yazıya ekliyorsunuz. Link verme işlemleri sadece metin üzerinden değil banner, reklam alanı gibi bölümlerden de verilmektedir.

Backlink Analizi Nedir?

Backlink analizi, bir web sitesine gelen bağlantıları bularak incelemeye denmektedir. Günümüzde sitelere yüzlerce farklı domainler üzerinden bağlantılar gelmektedir. Gelen bağlantılar eğer düşük değerli ve spam derecesinde ise, bu bağlantıları engellememiz gerekmektedir. Aksi taktirde sitemize zarar vererek arama motorunda ki performansımızı düşürecektir. Backlink analizi ile birlikte sitemize gelen tüm bağlantıları görebilmekteyiz. Gelen tüm bağlantıları inceleriz ve içerisinde yer alan spam, bot gibi siteleri search console üzerinden engelleme yaparak sitemizin seomuza artı bir puan ekleyebiliriz.

Backlink Sorgulama Araçları

Günümüz internet çağında backlink sorgulama araçları olarak onlarca farklı web sitesi ve yazılım bulunmaktadır. Bu araçlar ile birlikte kolayca backlink analizleri yapabiliyoruz ve rakiplerimizi de takip edebiliyoruz. Sizler için en iyi backlink sorgulama araçları listesi hazırlayarak paylaşmak istedim.

Ahrefs

"<yoastmark Ahrefs, webmaster dünyasının en popüler ve favori araçlarından bir tanesidir. Web sitelerin backlinklerini inceleme, site iç trafiğini görme, anahtar kelime aracı gibi birçok özelliğe erişim sağlayabilmekteyiz. SEO sektöründe en güvenilir ve bilindik araçlardan bir tanesidir. Bu araç ile birlikte sadece kendi sitenizi değil, rakiplerinizi de inceleyebilme imkanınız bulunmaktadır. Ücretli ve ücretsiz versiyon olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğer rakiplerinizi analiz etmek, aldıkları backlink çalışmalarını kontrol etmek istiyorsanız ücretli sürüm almanız gerekmektedir. İşlevsel olarak en beğendiğim ve stabil çalışan araçlardan birisidir. Bu yüzden gönül rahatlığı ile ahrefs backlink sorgulama aracını kullanabilirsiniz.

Moz

"<yoastmark Moz, siteye gelen dış bağlantıları incelemek için geliştirilen araçlardan bir tanesidir. Bu yazılım piyasada güvenilir ve binlerce kişi tarafından kullanılan bir analiz programıdır. Sitelerin backlink analizlerini rapor halinde sunabilmek için detaylı ve uzun bir tarama yapmaktadır. Moz, içerisinde barındırmış olduğu farklı araçlar ile kullanıcılarına hizmetlerini sunmaktadır. İçerisinde barındırdığı anahtar kelime sorgulama, dış bağlantıları gösterme, raporları grafik olarak paylaşma gibi birçok özelliği barındırmaktadır. Kullanım olarak gayet basit ve kolay bir yapıya sahiptir. Özellikle backlink sorgulama kısmında en iyi şekilde raporlama yapmaktadır.

Semrush – Backlink Analiz Aracı

Semrush Semrush, backlink analiz konusunda en iyi çalışan araçlardan bir tanesidir. Kendi web sitelerimizde ücretsiz bir şekilde kullanım sağlayabilmekteyiz. Dış bağlantıları inceleme, anahtar kelime aracı, sitenin popüler sayfaları, subfolder analizi, rakip backlink analizi gibi daha birçok özelliği kullanıcılarına sunmaktadır. Seo sürecini en iyi şekilde takip etmemizi ve analizler yapmamızı sağlayan bu semrush, basit ve kolay bir kullanım rahatlığı sunmaktadır. Ücretli ve ücretsiz olarak iki versiyon halinde bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonunda sadece kendi domaininizi analiz edebilirsiniz. Ücretli versiyonda ise rakip backlink analizi yapabilir, gerekli çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Majestic SEO

Majestic SEO
Majestic SEO
İnternet dünyasında backlink sorgulama araçlarında en çok duyduğumuz araçlardan birisi de Majestic SEO‘dur. Rakiplerinizin ve kendi sitelerinize gelen backlinkleri en iyi şekilde görmemizi sağlamaktadır. Webmaster dünyasında ismini duyurmuş ve güven kazanmış bir araçtır. Majestic Seo aracına yoğun bir kullanım talebi bulunmaktadır. Backlink sorgulama alanında ücretsiz versiyonu çok hoşunuza gitmeyebilir fakat ücretli versiyonda en iyi şekilde çalışmaktadır. Yapılan tüm backlink çalışmaları ve analizlerini tarama yaparak kullanıcılarına sunmaktadır. İçerisinde bulunan araçlar ile backlink konusunda da bizlere tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu sayede de iyi bir backlink dengeleme işlemi gerçekleştirmemizi sağlamaktadır.

LinkMiner

LinkMiner
LinkMiner
Backlink analiz araçlarında bir diğer isim ise LinkMiner olmaktadır. Piyasa içerisinde ismini sıklıkla duyduğumuz ve kullanıcıları tarafından güven duyulan bir araçtır. LinkMinner ile birlikte ücretsiz olarak backlink analizi yapabilir ve gelen bağlantıları kolaylıkla görebilirsiniz. Sahip olduğu özellikler ile birlikte sitede bir backlink kaybı yaşandıysa, analiz raporunda sizlerle paylaşmaktadır. Gelen bağlantıların siteler üzerinde ön izlemesini yapıyor ve sizlere analiz ekranında göstermektedir. Kullanım olarak son derece basit ve kolay bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. Diğer araçlarda olduğu gibi anahtar kelime analizi, google sıra takip programı, backlink analizi gibi birçok işlevsel özelliğe sahip durumdadır. Bu yazımızda Zeus Dijital olarak en iyi backlink sorgulama araçları başlığı adı altında paylaşımda bulunmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu hakkında kafanıza takılan soruları yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1