Crawl Budget Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Crawl Budget Nedir? Nasıl Optimize Edilir?
Web sitelerimizi yönetirken zaman zaman farklı kelimeler ve terimler ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Son zamanlarda birçok kişinin Crawl Budget nedir gibi sorgulamalar yaptığını fark ettim. Bu sebepten dolayı bilgilendirme amaçlı bu makaleyi hazırlamaktayım. Sizlerden gelen soruları ve internette merak edilen soruları ele almaktayım. Crawl Budget ile alakalı biraz bilgi birikimim vardı. Sizlerle birlikte paylaşımda bulunacağım için ufak araştırmalar yaptım ve daha farklı bilgilere de ulaşım sağladım. Sizler için merak edilen soruları cevaplayarak, aklınızda yer alan soru işaretlerini de atmış olacağım. Dilerseniz direkt olarak konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri nelerin beklediğini de görmüş olabiliriz.

Crawl Budget Nedir?

Crawl Budget, Türkçe karşılığı “Tarama Bütçesi” anlamını taşıyan bir kelimedir. Google botları belirli bir zaman diliminde web sitesinde tarama yaparak dizine eklediği sayfa sayısına, Crawl Budget denmektedir. Arama motorlarının sitenizin dizine eklenebilir olan sayfalarını bulmasını ve anlamasını istiyorsanız, bazı tarama bütçesi optimizasyonu çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Crawl Budget, günden güne farklı faktörlerin etkisine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Crawl Budget ve SEO İlişkisi

Bildiğiniz üzere sitemizde yayınladığımız bir sayfa index almazsa, hiçbir arama motorunda sıralama almayacaktır. İşte burada sitenizin taranmaması, tarama bütçesini aşma durumlarında sitenizin dizine alınmaması anlamına gelmektedir. Haliyle bu durumda dizine eklenmemiş sayfalara sahip olacaksınız diyebilirim. Peki tüm yazıların dizine eklenmesi için neler yapabilirim? İşte cevabını maddeler halinde sizlerle birlikte paylaşmak ve bu konuda sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Site Hızı Optimizasyonu Yapın

Site Hızı Optimizasyonu Yapın
Site Hızı Optimizasyonu Yapın
Sitenizin hızlı olması ve sayfa yüklenmelerinde gecikme olmaması, en önemli faktörlerden birisidir. Google bu konuda hız çalışmalarına önem veren bazı maddelerini kullanıcılar ile paylaşmaktadır. Site hızlandırma durumunda sadece sitenizin hızı değil, tarama hızı da artmaktadır. Google botları yavaş yükleme alanlarında fazla vakit kaybetmek istemiyor. Bu sebepten dolayı da sitelerimizin ve sayfalarımızın hızlı olması, en iyi şekilde index almamızı sağlamaktadır.

Kopya İçeriklerden Uzak Durun

Kopya İçeriklerden Uzak Durun
Kopya İçeriklerden Uzak Durun
Sayfa içeriklerimizin kopya olması, Google’ın gözünde en tehlikeli durumlardan birisidir. Bunun yanında bir sitenin kalitesini en iyi şekilde yazılan makalelerden de kolaylıkla anlayabilmektedir. Kopya içerik ile ilerleyen kişiler, sadece ilerlemeye çalışmaktadırlar. Fakat özgün makale yazan kişiler, sitenin her alanında avantajlı ve büyük adımlar eşliğinde ilerliyor anlamına gelmektedir. Peki Crawl budget ile kopya içerik ne alaka der gibisiniz. Google botları, kopya içerikleri dizine ekleme konusunda endişeli ve isteksiz davranmaktadırlar. Haliyle bu tür durumlarda da geç index almama ve dizine eklenmeme problemleri ile sıklıkla karşılanmaktadır. Bu sebepten dolayı %100 benzersiz ve kaliteli içerikler ile  sitenizin dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz.

İç Bağlantıları Kullanmaya Özen Gösterin

İç Bağlantıları Kullanmaya Özen Gösterin
İç Bağlantıları Kullanmaya Özen Gösterin
Yazı içi linkleme olarak tabir edilen dahili bağlantılar, Google için önemli hususlardan birisidir. Googlebot, çok sayıda iç ve dış bağlantı içeren sayfalara öncelik sunmaktadır. Sitenizdeki her sayfaya link bağlantısı veren bir şemaya sahip olmak, en doğru adımlardan birisi olacaktır. Dahili bağlantı şeması hazırlarken tabi ki dikkatli ve sağlıklı adımlar atmaya özen göstermelisiniz. Bazı durumlarda gerçekçi yaklaşımların olmaması, Googlebot’lar tarafından tespit edilmektedir. Dahili bağlantılar ile birlikte Google’ın sitemizdeki tüm sayfaları bulmasına ve dizine eklenmesine yardımcı olmaktayız. Bir yerde okuduğumda “Kısacası dahili bağlantı, Google’da üst sıralarda çıkmak isteyen kişiler için bir anahtardır” yazıyordu. İyi bir dahili bağlantı şeması, siteniz için en sağlıklı çalışmalardan birisidir.

Backlink Alımlarına Dikkat Edin

Backlink Alımlarına Dikkat Edin
Backlink Alımlarına Dikkat Edin
Backlink alımlarının ne kadar değerli ve önemli olduğunu, diğer blog yazılarımızda sıklıkla bahsetmiştik. Ana sayfamıza ve içeriklerimize aldığımız backlink çalışmaları, sitemiz için önemli faktörlerden birisidir. Google botları girdikleri sayfaları ve sayfaların içerisindeki linkleri takip etmektedir. Sizlerin backlink aldığı sayfaları da taradığında, alınan sayfaya Google bot gelecektir. Bu sayede dizine eklenme ve index alma hızınız, bir hayli artmış olacaktır. Backlink alımı yaparken tabi dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Öncelikle spam skoru yüksek olan sitelerden uzak durmanızı tavsiye etmekteyim. Aynı zamanda güncel olmayan sitelerden de backlink alınmaması, daha sağlıklı bir adım olacaktır. Bunun yanında çok sık backlink almak yerine, düzenli ve temiz alımlar yapmak Google’ın gözünde daha iyi olacaktır. Bu yazımızda sizlerle birlikte Crawl Budget Nedir? Nasıl Optimize Edilir? başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazmayı unutmayın. Aynı zamanda bu konu ile alakalı sizlerin de farklı bilgi ve önerisi varsa, mutlaka yorumlarda paylaşmayı unutmayın. Aynı zamanda bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1