Long Tail Keywords Nedir? SEO Açısından Önemi

Long Tail Keywords Nedir? SEO Açısından Önemi
SEO alanında her geçen gün farklı cümleler ile terimleri sıklıkla duymaktayız. Bu duyduğumuz kavramlardan biriside Long Tail Keywords olmaktadır. Türkçesi ”uzun kuyruk anahtar kelime” anlamına gelmektedir. Dijital dünya içerisinde içerik üretilen web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda çıkması, en büyük rekabet alanlarından birisidir. Bu sebepten dolayı SEO alanında onlarca farklı çalışma türü yer almaktadır. Bu makalemde sizler Long Tail Keywords ile alakalı bilgi ve birikimlerimi paylaşmak istiyorum. Bu sayede konu ile alakalı merak edilen soruları da cevaplayarak akıllardaki soruları yok etmiş olabiliriz. Bildiğiniz üzere anahtar kelime çalışmaları SEO için olmazsa olmaz adımlardan birisidir. Bu sebepten dolayı bu konuyu ele almak ve paylaşmak istedim. Hızlıca konu başlıklarımıza geçiş yapabilir ve bizleri bekleyen konulara göz atabiliriz.  

Long Tail Keywords Nedir?

Türkçe anlamı ”uzun kuyruk anahtar kelime” olan Long Tail Keywords, SEO alanında önem verilen çalışma alanlarından birisidir. Genel olarak üç ile 5 kelimelerden oluşan ana anahtar kelimelere odaklanmaktadırlar. Burada odaklanılan kelime uzun olması nedeniyle, daha çok spesifik arama yapan kullanıcılar hedef alınmaktadır. Long Tail Keywords kavramını daha iyi anlamanız için kısa bir liste paylaşmak istiyorum;
 • Anahtar kelimeler 3 ila 5 kelimelik kelime öbeklerinden oluşur.
 • Uzun anahtar kelime olması nedeniyle spesifik bir hedef kitleye ulaşmak daha kolay olmaktadır.
 • Long Tail Keywords genel olarak niş ve spesifik gruplara hitap etmektedir.
 • Hedef kitle spesifik ve niş olduğu için rekabet oranları çok daha az olmaktadır.
 • Long Tail anahtar kelimeler siteyi rakiplerden ayırmak için önemli bir çalışma alanıdır.
 • Hedef anahtar kelime uzun olması nedeniyle SEO puanı yükselmektedir.
Burada yazan maddeleri okuduğumuzda kısaca Long Tail Keywords özellikleri listesine ulaşmaktayız. Eğer uzun anahtar kelime kullanmayı düşünüyorsanız, hızlıca oluşturduğum listeye göz atabilirsiniz. Birçok SEO çalışmasına göre daha avantajlı yönlerinin yer aldığını söyleyebilirim.  

Long Tail Keywords SEO İçin Önemi

Blog ve web siteleri için SEO çalışmaları olmazsa olmaz kurallardan birisidir. Bu sebepten dolayı en iyi şekilde hizmet almak ve çalışmalar uygulamamız gerekmektedir. Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak ve organik trafik kazanmak gibi birçok farklı görevi SEO ile uygulamaktayız. Long Tail Keywords çalışması da SEO için önemi büyük olan kavramlardan birisidir. Günümüzde arama motorlarında yapılan sorguların genel olarak kısa anahtar kelimelerden oluştuğunu görmekteyiz. Bu sebepten dolayı kısa anahtar kelimelerde ki rekabetin bir hayli yüksek olduğunu görmekteyiz. Long Tail Keywords ise genel olarak daha az aratıldığı için rekabet konusunda daha avantajlı olacaksınızdır. Örnek vermek gerekirse internette yaptığım sorgulamada ”Otel” kelimesinde 106.000.000 tane sonuç bulunurken, ”Karabük Otel”  kelimesinde ise 4.030.000 tane sonuç ortaya çıktı. Burada anlatılmak istenilen konunun genel bir anahtar kelimeye odaklanmak yerine uzun anahtar kelimeyi tercih etmenin daha mantıklı olduğunu görmekteyiz.  
Long Tail Keywords Önemi
Long Tail Keywords Önemi
 

Long Tail Keywords Avantajları

SEO çalışmalarında yapılan işlemlerin avantajları, yapılan işe göre değişmektedir. Long Tail Keywords alanında yapılan çalışmaların da farklı avantajları ve SEO için önemli konuları bulunmaktadır. Sizler için bu konu üzerine birkaç maddeden oluşan bir liste hazırlamak istedim. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir liste türü olmuştur.
 • Sitelerin markalarının arama motorları üzerinde üst sıralara yükselmesini sağlar.
 • Long Tail Keywords birkaç kelimeden oluştuğu için, aranılan kelimenin daha belirgin olmasını sağlamaktadır. Bu sayede arama yapan kullanıcılar hedefe daha kısa ve detaylı olarak ulaşabilmektedir.
 • Aranma hacmi az olduğu için kullanıcı niyetine göre sonuçların çıkma olasılığı daha yüksektir. Düşük rekabetin olması long tail kelimeleri kullanan web siteleri açısından fırsata dönüşebilmektedir.
 • Uzun anahtar kelimelerde arama motoru optimizasyonu çalışmalarında markalar, içerikleri ile birlikte daha uyumlu trafik çekmektedirler.
 • E-ticaret SEO alanında genel olarak Long Tail Keywords çalışmaları tercih edilmektedir. Bu sebepten dolayı ulaşma ve satış konusunda daha avantajlı olarak bilinmektedir.
 • Kitle olarak spesifik olması, marka sadakati ve güvenilirlik açısından daha avantajlıdır.
Buradaki maddeleri okuduğumuzda Long Tail Keywords avantajları listesini kısaca tanımış olmaktayız. Eğer bu şekilde bir çalışma düşünceniz varsa, mutlaka oluşturduğum listeye göz atmanızı tavsiye etmekteyim.  

Long Tail Keywords Neden Kullanılır?

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerinin kullanılmasında birçok farklı neden bulunmaktadır. Bu kelimeler, ürün ve hizmetlerinizle gerçekten ilgilenen potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı kolaylaştırmaktadır. Aranma hacmi yüksek fakat rekabetin üst düzeylerde olduğu noktada hedeflenen anahtar kelimeler için long tail çalışması yapılabilir. Long Tail kelimelerin kullanılmasındaki başlıca nedenler ise şunlar:

1. Üst sıralarda yer alması daha basit

Uzun kuyruklu kelimeler diğer anahtar kelimelere göre haliyle daha spesifiktir. Bu nedenle genellikle belirsiz anahtar kelimeler yüksek hacimli arama sonuçları almazlar. Fakat, benzer web siteleriyle düşük rekabet avantajı açısından fayda sağlamaktadır.

2. Sitede kalma süresi yüksektir

Long tail keywords kullanılması kullanıcıların çok daha net bir arama niyeti ile araştırma yaptığını gösterir. Bu anahtar kelimeleri kullanarak web sayfanızı ziyaret eden kişilerin sayfanızda kalmaları daha yüksek olacaktır. Çünkü arama sonuçları tamamen bu niyet ile yapılmıştır. Bu yüzden web sitenize giriş yaptıklarında sitenizde normal kullanıcılara oranla daha yüksek sürede zaman geçirirler.

3. Hedeflenmiş ana kelime yükselişe geçer

Long tail kullanımı asıl hedeflediğiniz anahtar kelimeleriniz için Google sıralamasında yardımcı olur. Nasıl olduğunu merak ediyor musunuz? Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, kısa anahtar kelimeler için daha tanımlanmış açıklamalardan oluşur. Yani, anahtar kelimelerimizi long tail kelimeler ile desteklemiş oluruz.

4. Yüksek dönüşüm oranı değeri

Kullanıcılar bu sorgulama işleminde tam olarak ne aradıklarını bilirler. Böylelikle, kullanıcı niyeti türüne göre daha hedefli arama yapabilmektedir. Bu nedenle, uzun kuyruk anahtar kelimeler siteniz için daha iyi dönüşüm oranları elde etmenizi sağlar.

5. Daha ucuz reklam

Long Tail Keywords, Tıklama Başına Ödeme yani PPC pazarlama stratejisini kullananlar için oldukça ekonomik bir yapıdadır. Tıklama başına ödeme stratejisi, belirli anahtar kelimeler için teklif verdiğiniz bir arama motoru sonuç sayfasına reklam yerleştirme olayıdır. Bu bölümde kullanıcılar tarafından reklamınıza yapılan her tıklama için ödeme yapmanız gerekir.  

Daha Kısa Zamanda Başarınızı Sergileyin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi SEO alanında Long Tail Keywords çalışmalarının birçok farklı avantajının yer aldığını açıklamaya çalıştım. Long Tail Keywords kısmında aranma hacmi az olsa da daha az rekabet içermesi büyük bir avantajdır. Daha az bir rekabetin olması SEO stratejisinde üst sıralara çıkmanızı çok daha kolay bir hale getirecektir. Emeğinizin karşılığını daha kısa bir sürede almış olacaksınızdır.  
Long Tail Keywords Araştırması
Long Tail Keywords Araştırması
 

Long Tail Keyword Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Long tail keywords nedir?

Long tail anahtar kelimeler, en az 3 ve en fazla 5 kelime içeren bir anahtar kelime öbeği türüdür.

2. Long tail keywords avantajlı mıdır?

Long tail anahtar kelimeler hem daha az rekabetçi hem de daha düşük maliyetlidir. Siteye daha nitelikli kullanıcılar çekilebilir. Yüksek dönüşüm oranı kazandırma potansiyelleri bulunmaktadır. SEO çalışmaları için avantaj yaratır.

3. Long tail keywords nasıl seçilir?

Uzun kuyruklu kelimeler, ana anahtar kelimelerinizin varyasyonları şeklinde oluşturulabilirler. Hedeflenmiş ana anahtar kelimeleriniz ile semantik kelimelerinizi birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle birlikte Long Tail Keywords Nedir? SEO Açısından Önemi başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz. Aynı zamanda bu konu ile alakalı görüş ve deneyimlerinizin, bizler için önemli olduğunu unutmayın.  

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1