SEO Dışında Yapılması Gereken Önemli Çalışmalar

SEO Dışında Yapılması Gereken Önemli Çalışmalar
SEO, genel olarak birçok insanın kafasında yer alan ”SEO olmazsa sitede olmaz” şeklinde yerleşen bir çalışma türüdür. Evet, SEO çalışmaları web siteleri için önemli bir konudur fakat burada sadece SEO yapmak yeterli olmayacaktır. Bazı kişiler SEO ile kafayı bozarak tüm birikim ve yatırımlarını SEO çalışmalarına harcıyor, bu durum maallesef yanlış yapılan adımlardan birisidir. Sadece SEO yapmak yerine diğer çalışmalara da göz atarak, harika bir çalışma yayılımı yapabilirsiniz. Bu sayede sitenizin gelişme durumu iki kat daha değerli ve anlamlı bir hale gelecektir. Bu blog yazımda genel olarak sitenize SEO dışında yapabileceğiniz farklı çalışmaları da paylaşmak istiyorum. Yukarıda da söylediğim gibi tüm ilgi ve alakanızı tek bir yöne çevirmek, sitenizin sağlığı için doğru olmayacaktır. SEO çalışmalarını desteklemek ve bu desteği dengeli hale getirebilmek, sizleri en başarılı hale getirecek çalışmalardan birisi olacaktır. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

Sadece SEO Yapmak Hata Mıdır?

Bu başlığı aslında internet alanlarında pek fazla görmek mümkün değildir. Site sahipleri genel olarak SEO alanına yönlendiği için diğer bir takım çalışmaları pas geçmektedir. Bu sebepten dolayı da site beslenme konusunda eksik kalıyor. Aslında bu durumu çocuğa sürekli yemek vermek, sıvı hiç bir gıda vermemek konusu ile bağdaştırabiliriz. Web siteleri sosyal medyalarda paylaşılmak istenir, insanların yazıları fark etmesini ister, dijital reklam platformlarında yayınlanmak isterler ve bunun yanında daha birçok çalışmayı istemektedir. Bu sebepten dolayı da tek bir alana yönelmek hatalı bir davranış olacaktır. Web sitelerinde en doğru çalışma stili, yapılan çalışmaları belirli bir dengede tutmak ve yaymaktır. Bu çalışma stili SEO ve SEO dışında yapılması gereken bir durumdur. Peki SEO dışında neler yapılmalıdır? Sizlerde bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz. Sizler için bazı başlıklar belirledim ve sırası ile paylaşmak istiyorum.

Kaliteli İçerik Her Zaman Baş Tacıdır

‘Ben SEO alanında iyi çalışmalar yapıyorum zaten, içerik kötü olsa da fark etmez” gibi bir cümle görüyorsanız hemen oradan uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Sitemizi ayakta tutan başlıca nedenler arasında kaliteli içerikler gelmektedir. İçeriklerimiz ne kadar kaliteli olursa, sitemize gelen ziyaretçiler o kadar sitemizde kalmış olacaktır. Bunun yanında kaliteli ve SEO uyumlu olarak hazırlanan makaleler de, sıralamalarda üstte çıkmamızı sağlamaktadır. Burada aslında içerik pazarlama başlığı ile devam etmem gerekiyor. Bu alanda kaliteli içerikler üretmeniz, dikkat çekici olacaktır. Bu sayede sitenize gelen kişiler herhangi bir cümleyi okumaya başladığında akıcı olarak da ilerleyecektir. İşte bu noktada örnek olarak sayfada kalma süresi olarak SEO’ya büyük bir katkıda bulunmuş oluyor. Gördüğünüz gibi daha ilk adımımızda SEO puanımıza hızlıca katkıda bulunmuş olduk. Daha bu maddemizin başlangıç olduğunu da söyleyebilirim.
SEO Dışında Yapılması Gereken Önemli Çalışmalar
SEO Dışında Yapılması Gereken Önemli Çalışmalar

Dijital Reklamlar ile Hedef Kitleye Ulaşmak

Günümüzde internet alanında sıklıkla reklamları görmekteyiz. Peki insanlar reklamlardan gerçekten de bir hedef kitle yakalayabilir mi? Bu soruya cevap olarak ”Evet” demek istiyorum. Burada temel sebep olarak ise demografik bilgiler ile birlikte reklamlarımızı yayımlamaktır. Bu sayede içeriğimizin hedef kitlesine nokta atışında bir reklam vermiş olacağız. Dijital reklam alanlarında reklam verme gibi bir düşünceniz varsa mutlaka aşağıda vermiş olduğum maddeleri, içeriğinize göre ayarlamayı unutmayın.
 • Cinsiyet: Burada ilk olarak cinsiyet konusunu ele almak istedim. Makyaj ile alakalı bir makalenizin yada içeriğinizin erkeklerin ilgisini çekmeyeceğini düşünerek yola çıkabilirsiniz. Bu sebepten dolayı reklam verirken mutlaka cinsiyet kısmında doğru ayarlamalar ve tercihler yapmalısınız.
 • Coğrafi Konum: Demografik bilgi alanında konum özellikleri yer almaktadır. Buralara istediğimiz şekilde ülkeleri girerek, hedef kitle şeklinde bir ayarlama yapabiliyoruz. Burada yabancı kitle yerine sizlere yakın olan konumu tercih etmeniz, en sağlıklı adımlardan birisi olacaktır.
 • Yaş: Tabi ki en önemli reklam özelliklerinden birisi de yaş konusudur. Burada içeriğinize göre bir özelleştirme yapmanız gerekmektedir. Yaş kısmında mutlaka dikkatli olmalısınız aksi taktirde her içeriğin farklı yaş oranları yer almaktadır.
 • Eğitim Düzeyi: Bu maddeyi daha çok spesifik kampanya düzenleyen kişiler için eklemek istedim. Bildiğiniz üzere hizmet yada ürünlerin farklı eğitim düzeyine sahip olan kişilere sunulması gerekmektedir. Doğru hedef kitleyi amaçlıyorsanız mutlaka bu seçeneği de dikkate almanızı tavsiye etmekteyim.
Google ADS gibi alanlarda demografik bilgiler, reklamınızın performansını yükseltmede mutlaka kullanılması gereken alanlardan birisidir. Birçok kişi içeriklerinin reklamını yaparken maallesef bu tür alanları direkt olarak geçmektedir. Sizler bu tür hatalar yapmak yerine ince detaylar şeklinde ayarlamalarınızı yapmalısınız.

Sosyal Medyadan Asla Vazgeçmeyin

Sitenizin otoritesini güçlendirme konusunda en iyi adımlardan birisi sosyal medya kullanımı olmaktadır. Bildiğiniz üzere sosyal medyalar artık hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayı doğru bir şekilde sosyal medya kullanabilirseniz, sitenizin değerini her anlamda yükseltmiş olacaksınızdır. Özellikle sosyal medya kısmında trend ile site bağdaştırması yapabilirseniz, bu sizin için harika bir adım olmuş olacaktır. Özellikle bu tür çalışmalar Twitter gibi alanlarda sıklıkla karşılaştığımız durumlardan birisidir. Trend hashtag (#) konuları ile sitenizin içerikleri uyuyorsa, sitenizin günlük hitini harika bir oranda yükseltebilirsiniz.

Sosyal Medya ile Markalaşma Dönemi

Web sitelerinin markalaşması hem SEO alanında hem de içerik kısmında en güzel adımlardan birisidir. Markalaşmak için ise bir takım çalışmaları yürütmeniz ve pes etmemeniz gerekmektedir. Markalaşma alanında SEO ile yapılan çalışmalar kadar, sosyal medyada güçlü alanlardan birisidir. Düzenli bir şekilde sosyal medya hesaplarınızı kullanabilirseniz, sitenizin otoritesini arttırmada ve markalaşma yolunda harika işler çıkartabilirsiniz. Sosyal medya kullanımının SEO alanında da büyük katkılar sağladığını söyleyebilirim. Bunu en iyi tecrübe olarak ben deneyimlediğim için, canı gönülden işe yaradığını söylemek istiyorum. Peki hangi sosyal medyalar markalaşmamızı sağlayacaktır? Kısaca bu platformları liste şeklinde paylaşmak istiyorum.
 • Pinterest
 • Facebook
 • İnstagram
 • Scoop.it
 • Medium
 • Reddit
 • Twitter
Burada yer alan maddeler genel olarak en çok sevilen ve kullanılan platformlar arasında yer almaktadır. Sizlerde bu siteler ile birlikte sitenizin SEO güçlendirmesini ve markalaşmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.
SEO Dışında Yapılması Gereken Önemli Çalışmalar
SEO Dışında Yapılması Gereken Önemli Çalışmalar

Harika Görseller Dikkat Çekicidir

Kendim bu işe başladım başlayalı sitelerin tasarımına hep bir ilgim olmuştur. Hani derler ya ”Site var, site var” diye, gerçekten de sitelerin tasarımları tam olarak bu şekilde kendini belli etmektedir. Ufku açan siteler için içinizi karaltacak olan siteler arasında dağlar kadar fark var diyebilirim. Görsel kısmında kendiniz basit programlar yada online siteler ile birlikte harika görseller oluşturabilirsiniz. Ben şahsen Photoshop yada canva programları ile birlikte görselleri hazırlıyorum. Hazır şablonlar yer aldığı için bana sadece ufak dokunuşlar ve yazı ekleme kısmı kalıyor. Sitenize ekleyeceğiniz görseller ne kadar dikkat çekici olursa, yazılarınızın başlıkları yerine insanlar direkt olarak görsellerine bakar. Bu durum da sitede kalma süresi ve gezinme oranları bir hayli artmış olacaktır. Görmüş olduğunuz üzere ufak görsel çalışmaları ile birlikte SEO çalışmalarımıza yine katkıda bulunmaktayız.

E-Posta ile Abone Ol Butonunu Küçümsemeyin

Ticaret alanında satıcıya sadık kalma diye bir kavram vardır. İşte bizim sektörde de yazara bağlı kalma diye bu cümleyi değiştirebiliriz. İnsanları sitemize bağlamak ve yeni içeriklerimiz olduğunda onları davet etmek, sizi hem mutlu edecek hem de SEO alanında başarılı bir çalışma yapmış olacaksınızdır. Özellikle blog sahibi olan kişilerin E-posta ile abone ol butonlarını eklemelerini tavsiye etmekteyim. Birçok kişi her ne kadar eski bir yöntem dese dahi, bu yöntem günümüzde büyük avantajlara sahip olmaktadır. İnsanlar bir yönde e-posta kısmında size abone olmak değil de, sektörünüze abone olmaktadır. İşte burada saksıyı çalıştırmanın vakti geldi diyebilirim. Abone olan kişiler için trend makale ve içerikler hazırlamak, en doğru kararlardan birisidir. Bu sayede insanlar abone oldukları sektörden mail geldiğinde, mutlaka bakmak isteyeceklerdir. Bu yazımızda sizlerle birlikte amaç olarak sadece SEO alanına odaklanmamanızı söylemek için, tecrübe edindiğim konuları paylaşmak istedim. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazmayı unutmayın. Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1