İKAS SEO Nedir? İKAS SEO Nasıl Yapılır?

İKAS SEO Nedir? İKAS SEO Nasıl Yapılır?
İnsanların internet alışverişlerine yönelmesiyle birlikte birçok fiziki mağaza işlerini sanal mecralara taşımak zorunda kalmıştır. E-Ticaret sektöründe rekabetin de bir hayli çetin geçtiğini göz önüne aldığımızda mağazalarda kullanılan altyapıların önemi dikkat çekiyor. Bu altyapı hizmeti sağlayıcılarından biri de İKAS’tır. İKAS, kendi e-ticaret sitenizi açabileceğiniz, pazar yerlerini bağlayabildiğiniz ve isterseniz fiziki mağazanızı da tek bir ekrandan yönetminize yarayan yeni nesil bir teknoloji şirketidir. Bu yazımızda İKAS nedir ve İKAS SEO çalışmaları nasıl yürütülür onları anlatacağız. Hazırsanız başlayalım.  

İKAS Nedir?

İKAS, Ocak 2018 yılında Mustafa Namoğlu tarafından kurulan perakendecilerin ve mağaza sahiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılayan, güvenilir, hızlı, ekonomik ve tüm cihazlarda çalışan finansal teknoloji girişimidir. İKAS altyapısı ile işletmenizin e-ticaret mağazasını dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz. Sürükle bırak editörü ile temanızı mağazanıza özgü olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Arayüzü oldukça basit ve sadedir. Bu sayede mağaza sahiplerine kullanım kolaylığı sağlar. Bulut tabanlı olması sayesinde sunucu maliyeti ve bakım derdi yoktur. Tüm data bulutta tutulduğu için veri kaybı yaşanılması da bir hayli zordur. Sunucuda meydana gelebilecek çökme, yanma, çalınma ya da sunucuya virüs girmesi gibi olaylar olmadığı için işletme sahiplerine cazip gelmektedir. İKAS’ın sürekli olarak vurguladığı ve kullanıcılarına verdiği mesaj insanların dikkatini çekmektedir. Bu mesaj da ışık hızında siteler ve kolay ihracat. Bu durum da kullanıcı deneyimi ve Google gibi arama motorlarının SEO performansı açısından olumlu karşıladığı bir kriterdendir.  

İKAS SEO Nasıl Yapılır?

ikas seo panel
İKAS SEO Panel
İKAS sistemine üyelik açarak giriş yaptıktan sonra sizleri sol tarafda bulunan görseldeki gibi bir sayfa karşılayacaktır. Sayfanın sol panelinde giriş, ürünler, siparişler ve ayarlar gibi bölümler yer alıyor. İKAS SEO çalışması için uygulanması gereken adımları tek tek maddeler halinde gelin birlikte inceleyelim.            

Ürünler

Ürün kategorisine giriş yaptığınızda burada sizi ürünleriniz karşılayacaktır. Ben bu yazı için denem açısından bir ürün ekledim. Sizler de bu sayfada bu şekilde bir ürün göreceksiniz.  
İKAS SEO Ürünler
İKAS Ürünler
  Burada sağ üst bölümde “Yeni Ürün” alanından ürün ekleyin.  
İKAS SEO Yeni Ürün Oluştur
Yeni Ürün Oluşturma
  Açılan sayfada İKAS SEO açısından önemli birkaç kriter bulunuyor. Bu sayfa içerisinde yer alan temel bilgi, ürün detayı ve arama motoru optimizasyonu (SEO) bölümlerini eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Özellikle İKAS SEO çalışmalarından tam verim alabilmeniz için en altta yer alan SEO kısmını dikkatli doldurmalısınız. Çünkü bu bölüm sizin arama motorlarının sonuç sayfasındaki görünümünüzü doğrudan etkileyecektir. Bu kısımdaki bilgileri aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.  
İKAS SEO Arama Motoru Optimizasyonu
Ürün SEO Detayları
  Slug, Sayfa Başlığı, Meta Description, Index Kontrolü (arama motorları yazan bölüm), Canonical URL kısımları SERP alanları için önemli bilgilerdir. Sağlık ve SEO dostu URL yapısına sahip bir ürün adresi SEO performansınızı doğrudan etkileyecek faktörlerdendir. Ürün Detayı sayfasında yer alan bilgileri doldurarak sitenize ekleyeceğiniz ürün hakkında detaylı bilgiler vermelisiniz. Aynı zamanda ürün sayfasında bulunacak H1, H2 gibi başlık etiketlerinin kontrolleri de bu alandan yapılmaktadır. Her sayfada 1 adet H1 etiketi kullanılması gerektiğini unutmamalısınız. Ek olarak açıklama yazılarında kullanacağınız iç linklemeler de yine bu alandaki gelişmiş editör aracılığıyla düzenlenmektedir.  
İKAS SEO Ürün Detay
Ürün Detay Sayfası
  Ürün ekleme işleminde eklenilen ürünün görsel bilgileri yani bunlar alt text, alt attribute, başlığı, altyazısı gibi bilgilere dikkat ederek eksiksiz bir şekilde eklemelisiniz. Çünkü metin bazlı arama motoru sonuç sayfaları kadar arama motorlarının görsel sonuçlarında da sıralama kazanarak üst sıralara çıkmak bir hayli önemlidir. Özellikle kullanılan görselin boyutu ve kalitesine dikkat ederek yapılan işlemler mağaza performansı olumlu yönde etkileyecektir. Ürünlerde yapılacak iç linklemelerin de buradan düzenlendiğine değinmiştik. Bu iç link inşası doğru bir şekilde yapıldığında mağazanızı taramaya gelen arama motoru botlarına diğer sayfalara da uğraması için bir yol gösterebilirsiniz. Tıpkı navigasyonda olduğu gibi.  

Tanımlamalar

Bu alan İKAS SEO için ürünlerden sonraki en önemli kısımdır. Markalardan varyantlara, kategorilerden etiketlere kadar her türlü tanımlama ve düzenleme işlemlerini “Tanımlamalar” kategorisinden yapabilirsiniz.  
İKAS SEO Tanımlamalar
İKAS SEO Tanımlamalar
  Ürün düzenlemelerinde olduğu gibi yine bu tanımlamalarda da Sayfa Başlığı, Slug, Meta Description, Index Kontrolü ve Canonical Yapılandırılması gibi alanları eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız.  
İKAS SEO Kategori
Kategori Bilgileri
  İKAS SEO çalışmalarında site içi SEO ve site dışı SEO unsurlarına dikkat ederek alınan aksiyonlar sayesinde mağaza hedeflerine ulaşmak için performans göstermeye başlayacaktır. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Beğendiyseniz ya da içeriğimize katkı sağlamak istiyorsanız aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1