Google Dizine Ekleme Sorunları ve Çözümleri [Index]

Google Dizine Ekleme Sorunları ve Çözümleri [Index]
Web sitelerimizin genel olarak yaşamış olduğu en büyük problemlerinden biri de dizine ekleme sorunları ve index almama sorunlarıdır. Sitemizde yayınlamış olduğumuz tüm içerikler, index alarak Google arama sonuçlarında sıralamaya girmektedir. Index almadığı almadığı durumlarda ise çeşitli yöntemler ile Google arama motorlarını siteye çekmeye çalışıyoruz. Bunu 2 farklı şekilde yapabiliriz. İlki yazımızda da değineceğimiz yöntem olan Search Console, öteki ise Google Index API aracıyla yapılabilmektedir. Peki içerikler neden index almaz? İşte bu sorunun cevabını birazdan Search Console aracı ile birlikte göreceğiz. İçeriklerinizi düzenli olarak yayınlıyor fakat index alamıyorsanız, doğru makalede olduğunuzu söyleyebilirim. Search Console aracı ile birlikte, sitenizde yer alan tüm hataları ayrıntılı olarak görebilmekteyiz. Index almadığı durumlarda da ayrıntılı bir şekilde neden index almadığını görebiliyoruz. Tabii index almamasının tek bir tane değil, farklı nedenleri olabilmektedir. Sırası ile bu sorunlara göz atarak, çözüm yollarına göz atacağız. Şimdi hazırsanız index sorunlarımıza bir göz atalım ve çözüm yollarının neler olduğunu hızlıca inceleyelim.  

Google Dizine Ekleme Nedir?

Google arama motoru botları ile birlikte web sitelerini belirli aralıklarla taramaktadır. İçerikleri tarar ve sonrasında ise dizine ekleme işlemini başlatır. Dizine eklemeden sonra ise arama motorlarında sıralamaya girmeye başlarsanız. Genel olarak bu durum Google’ın çalışma mantığı diyebiliriz. Kısacası Google botlar tarafından içerikleriniz taranır ve arama motorlarında görünmesi için dizine eklenir. Bu sayede içerikleriniz de index almış olurlar. Peki index sorunları nasıl tespit edilir? Eğer bu sorunun cevabını sizlerde merak ediyorsanız doğru yazıdasınız. İndex almamış içeriklerin, neden index almadığını anlamak son derece basit ve hızlı bir yöntemdir. Şimdi sizlerle birlikte bu yönteme hızlıca bir göz atalım.  

Index Sorunları Nasıl Tespit Edilir?

Bazı içeriklerimiz yukarıda da bahsettiğim gibi dizine eklenme esnasında bazı sorunlar ile karşılaşabilmektedir. Bu sorunlar ile birlikte içeriklerimiz maallesef index almamaktadır. Her bir index almamanın, farklı nedenleri olabilmektedir. Bu yazımızda bu sorunları tespit edeceğiz ve sonrasında ise sorunlara yakından göz atacağız. Şimdi dilerseniz kısaca adımlar halinde index sorunlarının tespit yöntemine göz atalım.
  • Google Search Console” aracına giriş yapıyoruz.
  • Açılan ekrandan mülk seçimi yapıyoruz.
  • Şimdi ise Kapsam seçeneğine tıklıyoruz.
  • Karşımıza gelen ekrandan Hata ve Hariç bırakıldı ayrıntılarına tıklıyoruz.
 
İndex Sorunları Nasıl Tespit Edilir?
İndex Sorunları Nasıl Tespit Edilir?
  Burada yer alan adımları takip ettiğinizde, hızlıca alt kısımda yer alan hatalara ve uyarılara göz atabilirsiniz. Kapsam ekranında sitemizde yer alan tüm hatalar ve sorunlar, bizleri karşılamaktadır. Genel olarak hata kısmında index sorunlarımız gözükmektedir. Kapsam ekranına girdiğinizde ekranı biraz daha aşağı doğru sürüklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ise tüm index problemleri, ayrıntılı olarak bizleri karşılayacaktır. Şimdi de index sorunlarının çeşitlerine ve çözüm yollarına hızlıca göz atabiliriz.  

Google Dizine Ekleme Sorunları ve Çözümleri

 

1- Keşfedildi – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Hatası Çözümü

Search Console üzerinde alınan en sık ve popüler hatalardan birisi “Keşfedildi – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil” sorunudur. Bu sorun genel olarak tarama esnasında yer alan bir problemin olduğunu bizlere belirtmektedir. Bildiğiniz gibi Google “Keşfetme, Tarama ve İndexletme” adımları ile ilerleme kaydetmektedir. Bu hata alındığında ise daha tarama kısmında olduğunu bizlere belirtmektedir. Bu sorun ile karşılaştığınızda yapabileceğiniz herhangi bir rol oynamamaktadır. Genel olarak belirli bir süreden sonra index alacağı anlamını taşıyor. Tabi içerikleriniz kopya gibi yazılar taşıyorsa, maalesef bu durumlar ile karşılaşmanız olası bir durumdur.  

2- Gönderilen URL “NoIndex” İşaretli Hatası Çözümü

Noindex, içeriklerinizin index almasını engelleyen bir komuttur. Genel olarak yanlışlıkla bazı durumlarda site ana sayfası ve içeriklerin index alması engellenebilmektedir. Bu sebepten dolayı Gönderilen URL “NoIndex” İşaretli Hatası aldığınız URL’lere göz atmanızı tavsiye etmekteyim. Bu hatayı aldığınız içeriklere giriş yapın ve SEO yapılandırma ayarlarına bir göz atın. Büyük ihtimalle noindex talimatı açık olacaktır.  

3- “NoIndex” Etiketi Tarafından Hariç Tutuldu Hatası Çözümü

Yine bir diğer Noindex sorunu ise bu başlıkta yer alan hatamızdır. Noindex etiketleri tarafından hariç tutulmuş olan bu sayfalar, Google arama motorlarında index alınmasını engellemektedir. Eğer sitenizin içeriklerini Google’a sayfamı indexleme, dizine ekleme gibi geri bildirimlerde bulunursanız doğal olarak bu hatayı alacaksınızdır. Genel olarak günümüzde en sık rastlanılan ve insanların problem yaşamış olduğu sorunlardan birisidir. “NoIndex” Etiketi Tarafından Hariç Tutuldu Hatası Çözümü olarak aslında fazla bir etken yoktur. Bu hata karşısında hata alınan URL’yi incelemek en sağlıklı adım olacaktır. URL adresine giriş yapın ve SEO ayarlarına hızlıca göz atabilirsiniz. Yapılandırma ayarları bölümünden noindex etiketine göz atabilirsiniz. Eğer noindex etiketi kapalı ise, URL’yi eniden Google’a dizin ekleme adımı ile göndermenizi tavsiye etmekteyim.  

4- Gönderilen URL, robots.txt Tarafından Engellendi Hatası Çözümü

Web sitelerimizi kurduğumuzda ilk olarak yaptığımız SEO ayarlarından birisi robots.txt dosyasını düzenlemektir. Düzenlemiş olduğumuz robots.txt, arama motorlarının sitemize giriş yaparak hangi sayfaların taranmasını işlemini yapacağını belirleyen önemli bir seo unsurudur diyebilirim. Genel olarak web sitelerinde “domain.com/robots.txt” şeklinde bulunmaktadır. Gönderilen URL, robots.txt Tarafından Engellendi Hatası Çözümü olarak ise robots.txt dosyanızı gözden geçirmenizi tavsiye etmekteyim. Düzgün yapılandırılmış olan bir robots.txt dosyası ile birlikte, kolayca gönderilen URL’lerin index almasını ve bu sorunu ortadan kaldırmayı sağlayabilirsiniz.  

5- Gönderilen URL Bulunamadı (404) Hatası Çözümü

Bildiğiniz gibi sitelerimizde en sık rastladığımız ve SEO’ya olumsuz yönde etki eden durumlardan birisi de 404 sayfaları olmaktadır. 404 hataları genel olarak, sayfaların mevcut olmadığını ya da silindiğini bizlere ifade etmektedir. Siz bir sayfayı sildiğinizde, içeriğiniz harita üzerinden otomatik olarak silinmektedir. Fakat bazı durumlardan dolayı 404 hatasını alabilmekteyiz. Bunun önüne geçmeniz ve URL yönlendirme gibi çözüm yollarını uygulamanız, siteniz için çok önemli bir adımdır. Aksi taktirde sitenizin SEO yapısı zarar görecektir. Gönderilen URL Bulunamadı (404) Hatası Çözümü olarak ise, 301 yönlendirmesini sizlere tavsiye etmekteyim. Eğer 404 hatası alınan sayfa başka bir URL’ye taşındıysa, mutlaka 301 yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde aldığınız gönderilen url bulunamadı sorunu ortadan kalkmış olacaktır. Tabi ilgili URL’yi kalıcı olarak sildiniz ve bu hatayı aldıysanız, herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü silinen bir URL üzerinden hata alıyorsanız, bu herhangi bir sorunu teşkil etmeyecek ve zamanla düzelecektir.  

6- Yeniden Yönlendirme Hatası Çözümü

Site üzerinde yayınladığımız içeriklerde iç linkleme yapmak, en önemli SEO unsurlarından birisidir. Search Console üzerinde aldığınız Yeniden Yönlendirme Hatası ise, iç linklemelerde yer alan içerikleriniz ile ilgili olmaktadır. Örnek olarak A içeriğinden B içeriğine bir yönlendirme yapıldığında, B sayfasına erişim yoksa bu hata ile karşılaşmaktasınızdır. Bu sebepten dolayı yönlendirme yapacağınız içerik ve sayfaların doğru çalıştığından emin olmanız, en sağlıklı adım olacaktır. Yeniden Yönlendirme Hatası Çözümü olarak, yönlendirme yapılan URL’yi incelemeniz gerekmektedir. Sayfanın ya da içeriğin neden açılmadığını kontrol edebilir ve çözüm yoluna kavuşturabilirsiniz. Aynı zamanda hata hangi URL üzerinde alınıyorsa, çözüm yoluna kavuşturduğunuzda Search Console üzerinden geri bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Bu sayede botlar yeniden tarama ile birlikte sorunu ortadan kaldıracaktır. Eğer sizler doğrulama istemezseniz, sorun çözülse dahi Console üzerinde kalacaktır. Bu yazımızda sizlerle birlikte “Google Dizine Ekleme Sorunları ve Çözümleri [Index]” başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Hemen aşağıda yer alan yorum kısmına Google Dizine Ekleme Sorunları ile alakalı görüşlerinizi yazarak, bizlerle birlikte paylaşımda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda farklı bir çözüm yolu biliyorsanız, mutlaka bizlerle birlikte paylaşmayı unutmayın.  

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

Konu Başlıkları

Related Posts
1 Comment
Selim

Harika bir içerik türü olmuş. Anlatım kısmında sadeliği ve öz biçimi tercih ettiğiniz için teşekkürler. Takipteyim Zeus Dijitali.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1