En Popüler Arama Motorları 2024

En Popüler Arama Motorları – 2024
Arama motorları, günümüzde en çok kullanılan internet araçlarından birisidir. İnternete açılan kapı olarak tanımlayabileceğimiz arama motoru servisleri, bizleri birçok konuya yönlendirmek için kullanılmaktadır. İstediğimiz verilere en hızlı ve güncel bir şekilde ulaşmamamızı sağlamaktadır. Bu yazımızda ise en çok kullanılan 10 arama motoru hakkında paylaşımda bulunmaktayız. İnternet üzerinde yer alan ve popülerliğini her geçen gün arttıran onlarca farklı arama motoru yer alıyor. Bizler günümüzde genel olarak google, yandex vb bilindik arama motorlarını kullanmaktayız. Bunun yanında onlarca farklı arama motoru yer almaktadır. Sizlerle birlikte bu arama motorlarına göz atmak istiyorum. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen arama motorlarına hızlıca göz atabiliriz.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

Sizler için hazırlamış olduğum bu listede en popüler olan arama motorlarını ekledim. Birçoğunun ismini yeni duydum fakat hepsi de dünya üzerinde en çok kullanılan arama motorları olarak bilinmektedir. Dilerseniz hangi arama motorlarının kullanıldığına bir göz atalım.

Google

Google 
Google
Listemizin ilk sırasında tabi ki google gelmektedir. İnternet dünyasında lider konumunda yer alan google, dünyanın en çok kullanılan arama motorudur. Ülkemizde ve dünya üzerinde popülerliğini korumaktadır. 1998 yılından bu yana aktif olarak hizmetlerini sürdürmektedir. En iyi kullanıcı deneyimi ve hızlı arama sonuçları ile birlikte harika bir kullanım sağlamaktadır. Günümüzde google en yoğun olarak Amerika, Hindistan ve Brezilya ülkelerinde kullanılmaktadır. Alexa verilerine göre ise global olarak birinci sırada yer almaktadır.

Yahoo Search

Yahoo Search 
Yahoo Search
Bir diğer en popüler arama motoru ismi ise Yahoo Search olmaktadır. Doksanlı yılların sonuna doğru yapmış olduğu çıkış ile birlikte büyük bir popülerlik kazanmıştı. Microsoft tarafından destek alan ve günümüzde de halen sıklıkla kullanılan Yahoo Search, her geçen gün daha büyük bir kitleye hitap etmektedir. Yaptığım araştırmalarda ise en popüler kullanılan ülkenin Amerika ve Hindistan üzerinden olduğunu görmekteyim. Alexa verilerine göre ise global olarak 5.sırada yerini almış durumdadır.

BAIDU

BAIDU
BAIDU
Çin’in popüler arama motoru olan Baidu, aylık 1.8 milyar kullanıcısı ile birlikte ön plana çıkmaktadır. Çin’de yaşayan kişiler için Google’ın yasaklanmasından sonra büyük bir rağbet görmüş durumdadır. Dünyanın en yoğun ve kalabalık ülkesi olmasının da büyük avantajları yer almaktadır. Alexa verilerine ziyaretçi kaynağı %88 oranında Çin olarak görülmektedir. Ayrıca global verilere göre ise sıralamada 4.sırada yer almaktadır.

BING

BING
BING
Ülkemizde olmazsa olmaz arama motorlarından biriside Bing ismidir. Uzun yıllar önce MSN search ve Live search olarak bilinen bu arama motoru, günümüzde de büyük bir rağbet görmektedir. Sağlamış olduğu hizmet ve hızlı veri sonuçları ile birlikte kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır. Genel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Çin üzerinde yoğun bir kullanıma sahiptir. Alexa verilerine göre global olarak 13.sırada yer almaktadır.

ASK

ASK
ASK
Ülkemizde bir zamanlar adını sıklıkla duyduğumuz popüler arama motoru isimlerinden biriside Ask yazılımıdır. 1995 yılından bu yana arama motoru olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Ülkemizde her ne kadar tercih edilmeyen bir arama motoru olsa dahi, dünyada bir hayli popüler olan bir isimdir. Aylık kullanıcı sayısı yaklaşık 600 milyon gibi bir sayıya sahiptir. Amerika ve Hindistan ülkelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Global sıralamalarda ise 65.sırada yerini almaktadır.

Yandex

Yandex
Yandex
Piyasaya hızlı bir giriş yapan ve günümüze kadar büyük bir ilgi gören isimlerden biriside Yandex olmaktadır. Rusya’da en çok kullanılan arama motoru olarak bilinmesi, ülkemizde de büyük bir ilgi görmesini sağlamaktadır. Farklı servis ve dil destekleri ile birlikte, kullanıcıların büyük bir oranda beğenisini kazanmaktadır. Sade yapısının ve kolay kullanılabilir olması da, bizlere büyük bir avantaj sağlamaktadır. Aylık ortalama olarak 20 milyon gibi bir tekil kullanıcı sayısı bulunmaktadır. En fazla trafik aldığı ülkeler ise Amerika ve Rusya şeklinde ayrılmaktadır. Global olarak ise 645.sırada yerini almaktadır. Bu yazımızda sizlerle birlikte En Popüler Arama Motorları başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:  

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1