İş Dünyasında Ayakta Kalmak: Marka Değeri Nedir?

İş Dünyasında Ayakta Kalmak: Marka Değeri Nedir?
“Marka değeri nedir?” sorusunun cevabını bilmeyen bir şirket ayakta kalamaz. Eğer müşterilerinizin gözünde nasıl bir imaja sahip olduğunuzu bilmiyorsanız geleceğe dair planlar yapmak için herhangi bir manevra yapma şansınız olamaz. Sizin ürününüzü tercih edenlerin sizin hakkınızda söyledikleri sizin marka değerinizdir. Jenerik ürünlerinizden elde ettiğiniz algısal değerler, markanızın diğer markalardan daha akılda kalıcı olmasına ve güvenilirlik açısından daha üstün bir imaja sahip olmanıza olanak tanır.

“Marka değeri nedir?” sorusunun cevabı değişkendir!

Pazarlama kampanyalarının esas amaçlarından biri marka değeri yaratmaktır. Günümüzde birçok kişinin ürünün kendisi ile değil o ürünü üreten marka ile ilgilendiğini görüyoruz. Tercih edilen ilgili markanın o tüketicide uyandırdığı deneyimin etkilerine şahit oluyoruz. Şirketler bu yüzden algı yönetimi konusunda milyon dolarlık yatırımlar yapmaktan hiç çekinmez. İnsanlar güvendiği markanın ürünleri pahalı olsa da oradan alışveriş yapmaya devam ediyor. Rakip şirketler aynı ürünü daha düşük bir fiyattan satsa bile güven unsuru ekonomik rasyonelliğin önüne geçiyor. Marka değeri nedir Bir tüketici, tercih ettiğinin markadan yüksek seviyede duygusal tatmin ve güven elde etmek ister. Bu iki his o kişiyi aynı ürüne (rakipler daha ucuza satıyor) daha fazla para ödemeye ikna eder. Yüksek bir marka değerine sahip olan firma üretim ve üretilen ürünü piyasaya sürme konularında rakiplerine göre daha az para harcadığı için kâr marjı ön plana çıkar. Müşterilerin tercih ettiği firma her seferinde daha fazla kâr eder ve bu bir kar topu etkisine dönüşür. Eğer firmanız sizin gözünüzde müşterilerin firmanıza verdiği değer ile aynı değere sahipse doğru yoldasınız! Tüketicilerin sizi nasıl değerlendiği, bu değerlendirmelerin olumlu veya olumsuz sonucu ve bu sürecin sonucunda elde ettiğiniz değer hem satış hacminizi hem de kâr seviyenizi, yukarıda belirtildiği üzere, doğrudan etkiler. Marka değeri Daha önce de söylediğimiz gibi müşteriler sizi hem sizin ürününüzden elde ettiği deneyimlere hem de markanızın onlara sağladığı güven duygusu eşliğinde değerlendirir. Sizin hakkınızda pozitif düşüncelere sahip olan kişiler marka bilinirliğinizin seviyesin yükseltir.

Sürdürülebilir bir büyüme için sadakat esastır

Sizin ürününüz hem performans hem de deneyim konusunda rakiplerinizden daha iyiyse ve bu ürüne biçtiğiniz fiyat piyasanın altındaysa ancak buna rağmen insanlar sizi değil de rakiplerinizi tercih ediyorsa bir felakete tanıklık ediyorsunuz demektir. Ayrıca bir şirketin hâlihazırda sattığı bir ürünü toplatması da felakettir. Yüksek bir marka değeri eşliğinde faaliyet gösteren bir firma tarafından üretilen bir kıyafet aslında sanıldığı kadar maliyetli değildir fakat o ürüne talep fazla olduğu için fiyat konusunda da tahmin edilmeyen hamlelere şahit olunuyor. Müşteriler yüksek ücretler ödemeye razı olduğu sürece o firma her zaman kâr marjını artırmaya devam eder. Apple yeni bir iPhone modelini piyasaya sürdüğünde milyonlarca insanın o telefonu satın almak için aynı anda harekte geçtiğini defalarca gördük. Bazı ürünlerin akıllı telefonları iPhone modellerinden teknik özellikler bakımından daha iyi olsa da insanlar yine Apple’ı tercih ediyor çünkü bu firmanın marka değeri çok yüksek bir seviyede. Marka değeri ne demek Birçok kişinin iPhone’u bir sosyal statü kriteri olarak gördüğünü biliyoruz. Marka değerinin son halkası ise müşteri sadakatidir. Apple’ın müşterileri yalnızca iPhone’u değil iPhone ile uyumlu bir şekilde çalışan bütün ürünleri kullanmayı tercih ediyor. Ekosistem adı verilen bu satış modeli bir firmaya kendi dünyasını kurmasına ve müşterilerini bu dünyaya entegre etmesine izin veriyor. İnsanlar her sene bir sonraki iPhone modelini merak ediyor. Bu bağlamda 1976 yılından beri faaliyet gösteren bu şirketin müşterileri ona son derece sadık. Mevcut müşteri kitlesini elde tutmak hem reklam masraflarını düşürür hem de kâr marjını artırır. Mevcut bir müşteri tutmanın yeni bir müşteriyi kazanmaktan daha az maliyetli olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Bu yazıyı hazırlamak için Investopedia’nın adı Brand Equity olan bir yazısından yararlandık. Bir sonraki yazıda görüşmek dileği ile!
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1