Google E-A-T Nedir? SEO İle İlişkisi

Google E-A-T Nedir? SEO İle İlişkisi
E-A-T kavramı, üretilen dijital bir değerin arama motorlarında görünürlük kazanmasını ve sürekli daha üst sıraları hedeflemesinde önemli bir role sahiptir. Literatürde karşınıza Google E-A-T veya EAT SEO olarak da çıkmasıyla da bilinen E-A-T kavramı; nedir, ne işe yarar ve SEO ile olan ilişkisine dair tüm merak edilenleri sizler için derledim. Hazırsanız başlayalım!  

Google EAT Nedir? Ne İşe Yarar?

E-A-T, Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçede ise Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik anlamına gelen bir terimdir. Google arama motorunun kalite değerlendiricileri tarafından ayrıntılı olarak el alınmaktadır. Hem site içi hem de site dışı EAT kriterlerini yerine getirmek Google sıralamanızda iyileştirici bir etki gösterecektir. Fakat EAT kriterlerinin doğrudan bir sıralama faktörü olarak kabul etmek doğru olmayacaktır. Bu konu SEO uzmanları tarafından da tam olarak yanıtlanabilmiş değildir. Öyleyse Google EAT ile SEO arasındaki ilişkiye bir göz atalım.  

Google EAT ile SEO İlişkisi Nedir?

Google, EAT kriterlerinin bir web sitesinde sıralamaya doğrudan bir etki etmeyeceğini söylemiştir. Fakat bu durum dolaylı yoldan aralarında bir ilişki olmadığı anlamına gelmez. EAT dolaylı yollardan da olsa insanların markaya olan güvenleri, site içinde yer alan metinlerin kalitesi ve markaya olan pozitif bakış açısı son derece önemli bir konudur. Yani özetle, EAT kavramı uyumlu olarak doğrudan sıralamanızda bir yükselme gerçekleştirmez ve kısa sürede bir sonuç almanıza yardımcı olmaz. Bu pek mümkün değildir. Fakat uzun vadede sitenizin ve markanızın güvenilirliği, popülaritesi ve kullanıcı tarafında bırakacağı etki ile sizi Google nezdinde ödüllendirecektir. Özellikle Medic algoritması, Bert algoritması ve Helpful Content algoritması gibi son dönemde çıkartılan Google algoritma güncellemeleri dikkate alındığında sürekli olarak kullanıcı deneyimi ve E-A-T konuları ön plana çıkmaktadır. Bu algoritmalar uymak ve gerekli optimizasyonları gerçekleştirmek SEO açısından da oldukça faydalıdır. Hedef kitleniz ile aranızdaki bağ konusunda size avantaj sağlar.  

E-A-T ile YMYL Arasındaki İlişki Nedir?

YMYL, Your Money Your Life kelimelerinin kısaltımıyla oluşturulmuştur. Türkçede “Paranız veya Hayatınız” anlamına gelmektedir. Yani insan sağlığı, mutluluğu ya da finansal durumunu etkileyebilecek web siteleri için kullanılan bir SEO terimidir. YMYL; sağlık, güvenlik, mutluluk, medikal ve finans konularında içerik üreten web sitelerinin E-A-T puanını doğrudan etkileyen önemli bir metriktir. E-A-T ile YMYL arasındaki ilişki oldukça kuvvetlidir. Diğer sektördeki sitelere oranla bu sitelerde uygulanan E-A-T kavramı daha yoğundur. Bu nedenle YMYL kapsamında bulunan web siteleri oldukça dikkat etmelidir.  

YMYL Kapsamında Değerlendirilen Siteler Nelerdir?

Google tarafından YMYL kapsamında giren siteleri/sayfaları şu şekilde açıklanmıştır.
YMYL Kapsamındaki Siteler
YMYL Kapsamındaki Siteler
 • Haberler ve gündelik gelişmeler
 • Yasal bilgi, kanun ve devlet / hükümet ile alakalı içerikler
 • Finans
 • Alışveriş sayfaları
 • Sağlık ve güvenlik sayfaları
 • Kişiler ya da gruplar ile alakalı sayfalar
 • Diğer: Fitness & diyet, konut bilgisi, üniversite/okul seçimi, iş bulma/iş tavsiyesi vb.
  Google Quality Rater’s Guideline (Google Arama Kalitesi Yönergeleri) belgesinin tüm detayları için tıklayınız.  

Google E-A-T Kavramı İçin Optimizasyon Önerileri

Özellikle YMYL kategorisine dahil bir web sitesine sahipseniz, EAT SEO kavramı tam da sizin uymanız gereken metriklerden oluşmaktadır. Bu sayede Google nezdinde güvenilir ve değer kazanmaya layık bir site statüsüne sahip olabilirsiniz. Aşağıdaki maddeler SEO çalışmalarınıza dahil etmeniz gereken E-A-T kavramına yönelik önerilerdir.
 • Kullanıcının güvenini kazanmak için sektörel çapta sahip olduğunuz belgeleri ve dokümanları web sitesinde yayınlayabilirsiniz.
 • Anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Kitlenizin ne aradığını öğrenin ve anahtar kelime araştırması sırasında karşılaştığınız terimlerin arkasındaki kullanıcı niyetine uyun.
 • Kullanıcılarınıza doğru bilgiye sahip içerikler sunmalısınız.
 • İçeriklerinizde belirli periyotlarla güncelliğini kontrol etmelisiniz.
 • Kullanıcılarınızdan değerlendirme ve yorumlar alınmaya çalışmalısınız.
 • Markanıza dair “Hakkımızda, Referanslar veya İletişim” gibi sayfalarınızın varlığı, erişilebilirliği ve içerik olarak yeterli düzeyde olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
 • “Gizlilik Politikası, KVKK, İptal & İade Şartları ve Çerez Politikası” gibi marka sayfalarınızı mutlaka oluşturmalısınız.
 • Kitlelerin güvendiği platformlara yönelik PR çalışması uygulamalısınız.
 • Sosyal medyada aktif olmalısınız. Hatta eskisi kadar yaygın olmasa da forum sitelerinde de varlığınızı sürdürebilirsiniz.
 • Siteniz mutlaka SSL güvenlik sertifikası kullanmalısınız. Kullanıcı açısından daha güvenilir bir ortam sunacaktır.
 • İçerik başlıklarında clickbait yapmamalısınız. Sayfa başlığı ve meta description alanları eşleşmelidir.
 • Web sitenizde kopya içeriklerden kaçınmalısınız. Her içeriğiniz özgün olmalıdır.
 • İçeriklerinizde mutlaka yazar adlarına ya da yazar profiline yer vermelisiniz.
 

Google EAT Gerçekten Bir Sıralama Faktörü Mü?

İçeriğimizin üst konu başlıklarında da değindiğimiz konuya geldik. “Google için E-A-T gerçekten bir sıralama faktörü mü?” Algoritikmik olarak Google tarafından net bir şekilde ifade edilmiş değildir. Sadece Google Arama Kalitesi Yönergeleri tarafından belirtilen unsurlar dikkate alındığında Google tarafından bir sıralama faktörü olarak ele alınabileceğini öne süren SEO uzmanları bulunmaktadır. E-A-T direkt olarak bir sıralama faktörü olmasa da Google’ın bir web sitesinde aradığı şeyler hakkında bizlere yardımcı olur. Bu sayede içerik geliştirme yapılabilir ve SEO çalışmalarındaki verim arttırılabilir. SEO stratejisi konusunda EAT ve YMYL bizlere rehberlik etmektedir.  
Danny Sullivan Google E-A-T Hakkındaki Tweeti
Danny Sullivan Google E-A-T Hakkındaki Tweeti
 

E-A-T Kapsamında Yazar Sayfasının Önemi Nedir?

Google’da Webmaster Trends Analyst olarak görev yapan John Mueller’e 29 Mayıs 2020’de sorulan bir sorudur. Tam olarak aktarmak gerekirse; Soru: Yazar biyografileri gerçekten önemli midir? Bu sayfaları oluşturmaya zaman ayırmaya değer mi? Cevap: “Birçok haber sitesinde, özellikle de insanların güvenmesini istediğiniz bilgileri sağlıyorsanız, bunun kesinlikle mantıklı olduğunu düşünüyorum.” Ayrıca Google, belirli bir içeriği derecelendirmek için gereken uzmanlığın büyük ölçüde belirli bir web sayfasının konusuna ve amacına da bağlı olduğunu Kalite Değerlendirme Yönergelerinde kabul eder. Kılavuzlar, kalite puanlayıcılarına şunları yapma talimatı verir: “Sayfanın konusunu düşünün. Sayfanın amacına ulaşması için ne tür bir uzmanlık gereklidir? Uzmanlık standardı, sayfanın konusuna bağlıdır.”   YouTube sayfasında yayınlanan röportajın tamamına ulaşmak için tıklayınız.   Bu içeriğimde E-A-T nedir, ne işe arar, SEO ve YMYL ile olan ilişkileri nelerdir konusu hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Umarım konu hakkında merak ettiklerinizi giderebilmişsinizdir. Yorum ve görüşlerinizi aşağıdaki alandan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1