Off-Page SEO

Arama motoru optimizasyonu çok katmanlı ve uzun bir süreçtir. Öyle ki sitenizin Google aramalarında öne çıkması için yalnızca site performansınızı iyileştirmek yeterli değildir. Buna ek olarak site performansınızı ve içerik kalitenizi off-page SEO çalışmalarıyla desteklemeniz gerekir. Bu noktada Zeus Dijital olarak sizlere güçlü bir off-page SEO desteği sunduğumuzu vurgulamak isteriz. Sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçerek hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Elbette bir SEO projesinin temelleri site içi çalışmalardan meydana gelir. Ancak etkili bir SEO stratejisi için yalnızca site içi çalışmalar yeterli değildir. Google, sitenizin performansını ölçerken sitenizin dışında gerçekleşen şeylere de büyük oranda önem vermektedir. Genel olarak off-page SEO, Google’a dijital dünyanın sizin hakkında ne düşündüğünü gösterir. Buna bağlı olarak çok sayıda kalite bağlantılı, kullanıcılara hitap eden güçlü içeriklere sahip olduğnuz anlamına gelir.

Buradaki temel mantığı şu şekilde açıklamak mümkündür. İnsanların bir içeriği alıntılaması, referans vermesi ya da paylaşması için gerçekten beğenmesi gerekir. Geleneksel pazarlamada bile aynı durum geçerlidir. Eğer uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler satıyorsanız ününüz kulaktan kulağa yayılacaktır. İnternet söz konusu olduğunda da işler çok farklı değildir. İçeriklerinizi beğenen insanlar sosyal medyada ya da kendi sitelerinde bu içerikleri paylaşacaktır. Tüm bu paylaşımlar siteniz için değerli geri dönüşlerdir. Off-page SEO, birçok yönü olsa da genel olarak bu türden dış bağlantılarla ilgilidir.

Off-Page SEO Nasıl Yapılır?

Google’ın arama sonuç sıralamasını düzenlemek için yararlandığı 200’den fazla metrik vardır. Bunların içinde site içi faktörler olduğu gibi off-page SEO uygulamaları da büyük bir rol oynamaktadır. Bu anlamda site dışı bağlantıların Google için başından beri önemini koruduğunu söylememiz mümkündür. Nitekim içerikleriniz ne kadar zengin olursa olsun, Google’ın bunu anlaması için yönlendiren bağlantıları incelemek dışında pek de olanağı yoktur. Çünkü bir içeriğin zenginliğin büyük oranda kullanıcı deneyimiyle ilgilidir. Kullanıcının sayfadan memnun ayrıldığını gösteren en net şey ise içeriği paylaşmasıdır.

Tavsiye içerik => On-Page SEO Nedir?

Ancak verimli bir off-page SEO için sitenizin yapısının işlevsel olması büyük önem taşır. Site sahipleri, söz konusu link edinmek olduğunda bu tür hazırlıkları zaman zaman atlamaktadır. Çünkü, özellikle yüksek kaliteli bağlantıların cazibesi ve sitenize getirileri gerçekten baş döndürücüdür. Yine de tüm getirileri etkili bir biçimde kullanmak için sitenizi doğru bir biçimde hazırlamanız önemlidir. Bunun ardından otoritesi yüksek dış bağlantılara kavuşmaız çok daha kolay olacaktır. Bu doğrultuda off-page SEO için atmanız gereken adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Sitenizdeki Sayfaları Hiyerarşik Olarak Düzenleyin

Sayfa hiyerarşisi, en azından Google yetkililerinin söylediklerine baktığımızda SEO performansınızda doğrudan etkili değildir. Ancak site dışı bağlantılar gibi uygulamalarda sayfa hiyerarşisinin büyük önem kazandığını söylemek mümkündür. Peki sayfa hiyerarşisinden kastettiğimiz nedir? Temel olarak içeriklerinizi kategoriler ve destekleyici sayfalara ayırarak birbirini güçlendiren bir yapıda inşa etmelisiniz. Böylelikle örneğin markanız arandığında kullanıcıların karşılaşmasını istediğiniz bir köşe taşı içeriğe sahip olabilirsiniz. Benzer şekilde içerikleriniz, kullanıcıların çok daha kolay bulabileceği bir hale gelir. Nitekim kullanıcıların kolay bulması arama motoru botlarının da kolay bulması demektir.

Bu anlamda sitenizdeki sayfaları birbirine bağlamanız da oldukça fark yaratan bir uygulamadır. Birbirleriyle ilgili içeriklerde bu doğrultuda yönlendirme linkleri vermelisiniz. Bir an için off-page bir bağlantıyla sitenize gelen bir ziyaretçiyi düşünün. İlk geldiği yazıda konuyla ilgili başka bir yazı görür ve eğer ilgisini çekerse onu da okur. Aynı durum Google’ın tarama botları için de geçerlidir. Bu tür URL bağlantıları Google tarama botlarına taramaları gereken sayfaları gösterir. Dolayısıyla tek bir dış link sitenizde çok sayıda bağlantıya dağılmış olur.

Tematik Anahtar Kelimeler Belirleyin

Anahtar kelimeler elbette daha çok site içi SEO çalışmalarıyla ilgilidir. Ancak site içi SEO çalışmanızı site dışı bağlantıları da hesaba katarak gerçekleştirmelisiniz. Bu anlamda tematik anahtar kelimeler organik trafik çekmek için ideal bir yoldur. Hedef kitlenizin aradığı belli konularla ilgili içerikler oluşturmanız dış bağlantılar almanızı kolaylaştırır. Nitekim bu yolla uzmanlığınızı da sergileyebilirsiniz.

Baclink Türleri Hakkında Bilgi Edinin

Off-page SEO söz konusu olduğunda iki farklı backlink türünden bahsetmek mümkündür. Bunlar dofollow ve nofollow linklerdir. Bu bağlantı türlerinin farklı kazanımlar getirdiğini vurgulamak gerekir. Bu nedenle stratejinizi belirlerken bu iki bağlantı türünü nasıl kullanacağınızı planlamalısınız. Aksi takdirde tamamen organik yöntemlerle ilerleseniz bile Google sitenizi spam olarak işaretleyebilir. Bu doğrultuda dofollow ve nofollow backlinkleri şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Dofollow backlinkler Google arama sıralamanıza doğrudan etki eder. Aynı şekilde bu tür bağlantılar Google tarama botlarına ilgili sayfaları indekslemesi gerektiğini söyler. Bu anlamda SEO performansına yardımcı olan asıl backlink türü dofollow bağlantılardır.
  • Nofollow bağlantılar ise Google arama sonuçlarına ve SEO performansınıza doğrudan bir katkı sağlamaz. Doğal olarak o zaman nofollow backlinkler ne işe yarıyor diye düşünebilirsiniz. Ancak sitenizin sadece dofollow geri dönüşler alması sitenizi şüpheli duruma düşürecektir. Bu da Google sitenizi spam olarak işaretlemesine neden olabilir.

Sosyal Medyaya Önem Verin

Çok sayıda kaliteli backlink almanın en iyi yolu sosyal medyadır. Bunun için öncelikle sitenizde yer alan tüm içeriklere sosyal medya paylaşım butonları koymayı unutmamalısınız. Böylelikle ziyaretçileriniz içerikleri kolaylıkla sosyal medyada paylaşabilir. Aynı şekilde siz de markanızın sosyal medya hesabı üzerinden içerikleri paylaşmalısınız. Çünkü takipçilerinizin yapacağı geri dönüşler ve paylaşımlar aynı şekilde off-page SEO performansınıza katkı sağlayacaktır.

[tek_alertbox ab_type=”ab_warning” ab_message=”Buraya kadar okuyabildiyseniz tebrikler! Çünkü tek bir adım kaldı.. Sizi Olympos Dağına çıkartacak o adım için form doldurun ve sizinle iletişime geçelim!”]
WhatsApp Hattı
1