Semrush Rehberi: Kullanım ve Detaylar

Semrush Rehberi: Kullanım ve Detaylar
Günümüzde analiz yapabilmek için birçok farklı SEO aracını kullanmaktayız. Özellikle bazı isimlerle çok daha sık karşılaşmaktayız. Örneğin Semrush bu noktada sevilen araçlardan birisidir. SEO analizi yapmamızı ve raporlar oluşturmamızı sağlayan çevrimiçi bir araçtır. Bu içeriğimizde de Zeus Dijital olarak birçok kişinin merak ettiği Semrush kullanımı konusuna değineceğiz. Bu sayede birçok farklı bilgiye de kolaylıkla ulaşmış olacaksınızdır.

Semrush Nedir?

Semrush, dijital pazarlama ve web sitelerinin çevrimiçi görünürlüğünü artırmak için analiz yapmanızı sağlayan bir SEO aracıdır. Rapolar, ADS, anahtar kelime araştırması, rakip analizi, backlink vb birçok kaynağa ulaşmanızı sağlamaktadır. Bu noktada bir web sitesi ile alakalı teknik olarak birçok bilgiyi sizlere aktarmaktadır. Bu durum da SEO analizi olarak birçok farklı şekilde işimize yaramaktadır. Peki semrush kullanımı nasıldır? Gelin kısaca sizlere bu konuda hakkında bildiklerimi anlatayım. Bu sayede sizlerde hem bildiklerinizi tazelemiş olur, hem de bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz.

Semrush – Ana Özellikler

Semrush aracında SEO için önemli olan 5 farklı ana özellik yer almaktadır. Bunları sırası ile şu şekildedir;
 • Domain Overview (Alan Adı Analizi)
 • Traffic Analytics (Trafik Analizi)
 • Organik Research (Organik Araştırma)
 • Keyword (Anahtar Kelime)
 • Backlinks (Geri Bağlantılar)
Burada yer alan her bir özelliğin aslında daha da farklı alt alanları yer almaktadır. Şimdi dilerseniz semrush aracında yer alan araçlara ve bu araçların ne işe yaradıklarına bir göz atalım.

Domain Overview

Domain Overview
Domain Overview
Herhangi bir web sitesini analiz etmek mi istiyorsunuz? Hiç endişe etmeyin çünkü Semrush sizler için var. Siteleri baştan sona tarayarak sizlere bilgi veren Semrush, Domain Overview özelliği ile birlikte ön plana çıkmaktadır. Peki domain overview bir site hakkında bizlere neler sunuyor? Gelin maddeler halinde göz atalım.
 • Organik Araştırma (Organic Research)
 • Backlinkler (Geri Bağlantılar)
 • Reklam Araştırması (Ads. Research)
 • PLA Araştırması
 • Rakip Domain Karşılaştırması
 • Trafik Analizi (Traffic Analytics)
 • Görüntülü Reklamcılık (Display Adversting)
 • Anahtar Kelime Analizi (Keywords Overview)
 • Gelişmiş Anahtar Kelime Aracı (Keyword Magic Tool)
 • Backlink Karşılaştırması (Backlink Gap)
 • Toplu Analiz (Bulk Analysis)
Burada yer alan tüm bilgilere Domain Overview ile birlikte erişmek mümkündür. Şimdi de kısaca maddelerde yer alan özelliklerin ne işe yaradığına bir göz atalım.

Organik Araştırma [Organik Research]

Bu rapor alanında Google arama motorunda ilk 100 içerisinde yer alan tüm anahtar kelimelere ulaşabiliyoruz. Yer alan tüm anahtar kelimelerin pozisyonlarını, TBM oranlarını, tahmini trafik sayıları ve daha birçok bilgiye hızlıca erişebilmekteyiz. Semrush alanında özellikle grafiklerin yer alması, kullanıcı odaklı olarak harika bir işlevsellik katmaktadır. Herhangi bir web sitenin anahtar kelime analizi için burada yer alan Organik Research alanını kullanabilirsiniz.

Backlink [Geri Bağlantı]

Web siteleri için backlink konusu önemli kriterlerden birisidir. Özellikle rakip analizlerinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Backlink analizi konusunda Semrush bizlere güzel bir hizmet sunmaktadır. İstediğiniz bir domainin tüm backlinklerini görebilmek mümkün. Semrush, özellikle burada grafikler ile birlikte bizlere raporlama yapmaktadır. Bu gerçekten en büyük kolaylıklardan birisidir. Backlink Türleri, Benzer Domain gibi birçok özelliğe grafikler ile ulaşabilirsiniz.
Backlink
Backlink
Bu bölümden rakiplerinizin almış olduğu backlinkleri görebilirsiniz. Sonrasında da kendi sektörünüze uygunsa eğer, sizlerde o kaynaklardan backlink alabilirsiniz. Tabi burada sadece sektör uyumluluğu değil, Domain Authority oranları da önemlidir. Backlink alınan sitenin Spam Score, Authority Score gibi oranlarına dikkat edip almanız gerekmektedir. Aksi taktirde zayıf aldığınız bir backlink, sitenizin SEO çalışmalarına olumsuz yansıyacaktır.

Reklam Araştırması [Advertising Research]

Advertising Research
Advertising Research
Google Adwors tarafını kullananlar için harika alanlardan birisi de reklam araştırması bölümüdür. Burada rakip sitelerin hangi anahtar kelimelere ne kadar yatırım yaptıklarını, hangi reklam biçimleri kullandığını kolaylıkla görebilirsiniz. Aynı zamanda hangi metin türleri vb analizler de raporlara yansımaktadır. Reklam alanında sizi daha başarılı kılacak bir alan olduğunu söylemek mümkündür.

PLA Araştırması

E-Ticaret SEO alanında hizmet verenler için harika bir özelliktir. PLA “Ürün Listeleme Reklamları” anlamına gelmektedir. Çevrimiçi olarak hizmet veren e-ticaret sitelerine özel olarak tasarlanan bir araçtır. Bu noktada rakiplerinizin ürünlerini listeleyebilir ve reklam performanslarına ulaşabilirsiniz. Tabi sadece görmek değil, burada kendi sitenize ve ürünlerinize dair fikirlerde kazanabilirsiniz.

Trafik Analizi [Traffic Analytics]

Bir web sitesinin aldığı trafiği görmek, açıkçası beni en heyecanlandıran bölümlerden birisidir. Trafik Analizi alanında da web sitelerinin aylık trafiklerini görebilmek mümkündür. Tabi burada %100 olarak net bir doğru bilginin yer aldığını söylemek mümkün değil. Çünkü biraz tahmini ve bazı verilere göre analiz yapmaktadır. Bazı sitelerde doğruya en yakın sonuçları bazılarında da yanlış saptamaları raporlamaktadır. Trafik analizi kısmı mobil ve masaüstü olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu analiz kısmında Semrush aracının en büyük avantajlarından birisidir. Hemen biraz aşağı geldiğimizde ise trafik kaynaklarının neler olduğunu da kolaylıkla görebilmekteyiz.

Görüntülü Reklamcılık [Display Advertising]

Bu rapor alanında ise yayınlanmış olan reklamların sayısını, hangi yayıncıların reklam gösterdiklerini ve reklamların ne kadar görüntülenme aldığını görebilmekteyiz. Görüntülü reklamcılık bu noktada yine Google Adwors kullanıcıları için büyük bir önem taşımaktadır. Elde edilen sonuçlarda raporlar ülke, cihaz, reklam biçimleri, yayıncı kaynakları gibi birçok farklı şekilde filtrelenmektedir.

Anahtar Kelime Analizi [Keyword Overview]

Bir SEO çalışmasında olmazsa olmazlardan birisi anahtar kelime araştırması konusudur. Anahtar kelime analizi konusunda diğer SEO araçlarına göre daha sağlıklı veriler sunmaktadır. Burada hem kendi sitenizi hem de rakip sitelerinizi analiz edebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada olduğunu, ne kadar trafik aldığını ve daha birçok veriye ulaşabilirsiniz. Anahtar kelime araştırması yaparken genel olarak “Volume” alanını da baz almanızı önermekteyim. Volume, aranma hacmi anlamını taşımaktadır. Aylık 100 aranma hacmi olan bir konu ile 1.000 aranma hacmi olan bir kelimeyi ayrıştırmanız gerekmektedir. Tabi ki bu noktada aranma hacimleri iyi olan kelimeleri seçmeniz gerekmektedir. Bu sayede iyi bir trafik yakalayabilirsiniz. Not: Yeni açılmış olan bir web sitesinde Volume oranlarını biraz daha düşük tutabilirsiniz. Bu sizin daha fazla anahtar kelime alabilmenizi sağlamaktadır. Bu sayede zamanla Volume oranlarını arttırabilir ve bu zamana kadar da daha fazla anahtar kelime kazanmış olacaksınızdır.

Diğer Araçlar

Semrush aracının genel olarak sağladığı araçları kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım bu noktada faydalı ve yararlı bilgileri sizlere aktarabilmişimdir. Şimdi ise geride kalan ve göz atmanız gereken bazı Semrush araçlarını sizlere anlatmak istiyorum. Merak etmeyin, fazla uzatmadan ilerleyeceğim 🙂

Projects (Projeler)

Semrush, Premium olarak kullanmanız gereken bir araçtır. Özellikle anahtar kelime analizi, rakip analizi gibi alanlarda maalesef sınırlı olarak hizmet vermektedir.  Semrush aracında bizleri ilk olarak Projects bölümü bizleri karşılamaktadır. Buraya kendi yönettiğimiz tüm web sitelerini ekleyebiliriz. Bu sayede hem hızlı bir erişim sağlayabilir hem de sitenin teknik sorunlarına erişebiliriz. Peki Semrush aracına proje nasıl ekleyebilirim? Gelin kısaca bir göz atalım.
 • İlk olarak Projects kısmına geliyoruz.
 • Buradan Create Projects diyoruz.
Projects
Projects
 • Açılan ekranda Domain ve proje ismi giriyoruz. Sonrasında Create Projects diyoruz.
Projects
Projects
Ve projeniz hazır. Son adım olarak ise karşınıza bir ekran gelecektir. Buradan Anahtar Kelime, Pozisyon Takibi, Site Audit gibi alanların kurulumunu yapabilirsiniz. Bunları teker teker manuel olarak ekleyerek yapmanız gerekmektedir. Bu sayede proje ile alakalı bilgileri Semrush aracı ile paylaşmış olacaksınızdır. Bu da projelerinizin daha iyi analiz edilmesini ve takip edilmesini sağlayacaktır.
Semrush
Semrush

Backlink GAP

Backlink GAP
Backlink GAP
Backlink konusuna az önce başka bir başlıkta değinmiştik. Buradaki Backlink Gap ise bizlere biraz daha farklı bir hizmet sunmaktadır. Burada öncelik olarak kendi alan adınızı giriyorsunuz. Sonra ise istediğiniz kadar rakip domainleri giriyorsunuz. Analiz ettiğinizde ise karşınıza sizin sitenize göre rakipleriniz ile kıyaslama bir rapor çıkmaktadır. Bu sayede alabileceğiniz backlink fırsatları da ortaya çıkmış olacaktır.

Bulk Analysis [Toplu Backlink Analizi]

Bulk Analysis
Bulk Analysis
Rakiplerin toplu olarak backlink analizini yapmak çok daha basit bir hale gelmektedir. Semrush aracında yer alan Bulk Analysis ile birlikte istediğiniz siteler hızlıca taranmaktadır. Rapor olarak ise karşınıza toplu bir şekilde backlinkler çıkmaktadır. Çıkan sonuçları XLSX veya CSV’ye kolaylıkla aktarma sağlayabilirsiniz. Sizlerde siteniz için Kurumsal SEO çalışması yaptırmak isterseniz, bizlerle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Site Audit [Site Denetleme]

Site Audit, özellikle biz gibi SEO alanında sürekli olarak çalışma sağlayanlar için özel bir alandır. Peki Site Audit nedir? Sitelerin tüm URL’leri ile birlikte taranmasını ve sitede yer alan tüm hataları bizlere raporlayan bir araçtır. Burada sitede yer alan tüm 404 hata kodlarını, teknik sorunları, broken pageleri, 301’leri ve daha birçok problemi görebilmekteyiz. Buraya premium sürüm ile birlikte istediğimiz kadar proje ekleyebilmekteyiz. Günlük olarak Crawl edebilir ve sorunları çözebiliriz. Bu içeriğimizde sizlerle birlikte Semrush kullanımı konusunu ele almaktayız. Umarım sizler için faydalı bir blog içeriği olmuştur. SEO analiz aracı olan Semrush ile alakalı bir görüşünüz varsa, mutlaka yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1