Rakiplerin En Çok Trafik Alan Sayfaları Nasıl Bulunur?

Rakiplerin En Çok Trafik Alan Sayfaları Nasıl Bulunur?
Rakibimizin en çok trafik alan organik sayfalarını bulmak aslında sandığımızdan çok daha basit. Bunun için sadece bir SEO analiz aracı yeterli olacaktır. Peki rakip analizi yaparken hangi aracı kullanacağız? Semrush bu noktada bizlere harika kolaylıklar sağlamaktadır. Gelin bu içeriğimizde rakiplerin en çok trafik alan sayfalarını nasıl bulabileceğimize göz atalım. “Hocam, Google’da bir sitenin hangi sayfalarının daha fazla trafik aldığını öğrenmek ne işe yarayacak?” sorusunu sormanız çok normal. Aslında tam olarak bu noktada krizi fırsata çevirmek mantığı ile devam edeceğiz. İçeriğimize hızlıca geçiş yapalım ve neler yapabileceklerimize göz atalım.

Rakibe En Fazla Organik Trafik Getiren Sayfalar Nasıl Bulunur?

Rakibimize en fazla organik trafiği getiren sayfayı bulmak için Semrush kullanacağız. Kullanacağımız araç organik trafik ile birlikte karşı tarafın backlink, anahtar kelimeleri gibi birçok farklı raporu bizlere sunmaktadır. Semrush’a geçmeden önce rakibinizi seçmeniz gerekmektedir. Şimdi bir rakip seçin ve Semrush’a hızlıca geçiş yapın.

1 | Alan Adı Genel Bakış

İlk olarak Semrush aracında “Alan Adı Genel Bakış” kısmına giriyorsunuz. Buradan rakip olarak belirlediğiniz alan adını yazıyoruz ve ara butonuna tıklıyoruz.
Alan Adı Genel Bakışı
Alan Adı Genel Bakışı

2 | Organik Araştırma

Rakibimizin alan adını yazdık ve Semrush tamamı ile birlikte analinizi yaptı. Şimdi de hemen sol alanda bulunan Organik Araştırma bölümüne tıklıyoruz. Bu sayfadan rakip sitenin organik olarak elde ettiği anahtar kelimeleri ve sayfaları bulabilmek mümkün.
Organik Araştırma
Organik Araştırma
Organik Araştırma bölümünde genel sitenin aldığı trafik sayısından anahtar kelimelerin pozisyon değişikliklerine kadar erişim sağlayabilmekteyiz. Bizler buradan rakibin en çok trafik alan sayfasını bulma adımını sağlayacağız. Bunun için de mouse yardımı ile birlikte sayfanın en altına geliyoruz.
En İyi Sayfalar
En İyi Sayfalar
Ve karşınızda en iyi sayfalar… Şimdi gelin buradan tüm sayfaları göster butonuna basalım ve olaya biraz daha detaylı bakalım. Bildiğiniz gibi SEO = DETAY formülü bizler için önemli bir konudur.
Organik Sayfalar
Organik Sayfalar
Hemen bir üst görselde rakibin en iyi sayfaları listeli olarak bizleri karşılamaktadır. Burada her bir sayfa için farklı sütunlar yer almaktadır. Her bir sütunun farklı anlamları ve özellikler yer alıyor. Hangi sayfaya ne kadar trafik geldiğini, hangi anahtar kelimelere sahip olduğunu ve sayfalara özel olarak alınan backlinkleri görebilmekteyiz. Google ADS tarafında da eğer herhangi bir çalışma varsa, buradaki tablodan ulaşabilmek mümkün. Semrush ile birlikte bu şekilde rakip analizi yapabilmek çok basit. Tabi bu noktada analiz yaptıktan sonra sayfaları incelemek ve kendimize not çıkarabilmek önemlidir. Rakibimiz bu sayfalara Google’dan iyi bir şekilde trafik çekiyor, biz neden bu pasta dilimine dahil olmayalım? İşte bu soru ve mantık ile ilerlemek, sizi trafik alanında bir adım önde tutacaktır. Tabi her bir sayfanın anahtar kelime analizi, trafik sayısı, diğer rakip siteler gibi de detaylı araştırmalar sağlamanız gerekmektedir.
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1