Orphan Pages (Yetim Sayfalar) Nedir?

Orphan Pages (Yetim Sayfalar) Nedir?

Orphan ne demek? Kelime anlamı yetimdir. Orphan pages (yetim sayfalar), site içi kendilerine bağlantı olmayan ve aynı zamanda kedi içinden sitedeki herhangi bir sayfaya bağlantısı olmayan sayfalara denir. Bu sayfalar site haritasında yer almayan ulaşılması zor sayfalardır.

 

Orphan pages (yetim sayfalar)’ın gözden kaçması ve bulunması zor olduğundan indexlenmeme, google botlarının bulması zor olduğundan düşük değerlendirme alma gibi riskleri vardır. Aynı zamanda kullanıcı deneyimini negatif yönde etkilerler.

Yetim Sayfaların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Yetim sayfaların bir kaç ortak özelliği vardır onlarda şu şekilde:

1-) Herhangi bir bağlantıları yoktur; Web sitenizdeki hiç bir yerden bağlantı almazlar. Bunun doğrultusunda kullanıcılar bu sayfayı ancak url sini yazarak bulabilirler. Yada var ise başka bir sitede bulunan linkine tıklamalı.

 

2-) Canlı sayfalardır; Sayfaya bağlantı olmasada sayfayı bilenlerin ve sayfa ile karşılaşanların hala sayfaya ulaşıyor olmaları sayfayı canlı tutar. 

 

3-) İndexlenmiş olabilirler; Yetim sayfa olması arama motorlarının bu sayfayı dizine eklemeyeceği anlamına gelmez. Başka bir site bu sayfaya link veriyorsa yada site haritasında bu sayfa bulunuyorsa sayfa indexlenebilir.

Ancak sayfanın indexlenmesi iyi bir sıralama alacağınız anlamına gelmez.

Yetim Sayfaların SEO Açısından Zararları Nedir?

1-) Arama Motorları Sayfanızı Bulamayabilir; Orphan pages (yetim sayfalar), bu sayfalara herhangi bir site içi bağlantı olmadığından dolayı google botları tarafından bulunmaları zordur. Böylece google sıralamalarına çok zor girerler. Görünürlüğünün olmaması, sayfa ziyaretçileri sayısında büyük bir düşüşe yol açabilir veya o içerikten alınacak trafiği engelleyebilir. Yetim sayfalarınız XML site haritanızda listelense bile SEO için sorun olmaya devam eder.

2-) Kullanıcı Deneyimine Zarar Verebilir; Kullanıcıların websitenizde  kalıcı olması için sitenizde gezinmelerini sağlamalısınız. Bunu da sitenizin sayfalarını birbirleriyle bağlantı kurmasını ve içeriklerin birbirleriyle alakalı iletişim kurmalarını sağlayarak elde edebilirsiniz. Ancak yetim sayfalar (orphan pages) da iç linklemeler yapılmadığından yada herhangi bir yerle bağlantısı olmadığından dolayı ulaşılması zor hale geldiği için kullanıcılar tarafından bulunamayıp site içinde dolaşımı kısaltmaktadırlar.

3-) Website Bağlantı Değerine Zarar Verebilirler; Site bağlantı değeri, sitenize yönlendirilen bağlantıların gücü ve değeridir. Yetim sayfaların herhangi bir bağlantısı olmadığı için sitenizde bağlantı değeri bulunmayan sayfalar olduğu anlamına gelir. Bu da bağlantı değerinize olumsuz etki eder.

4-) Tarama Bütçesini Kullanmaları; Çok fazla yetim sayfanız bulunuyorsa tarama bütçenizi kullanabilirler ve taranması gereken önemli sayfalarınızın taranmasına engel olabilirler.

Orphan Pages Nasıl Bulunur?

Orphan Pages, Screaming Frog, Semrush ve ahrefs gibi toollar kullanılarak bulunabilir.

Screaming Frog, web sitenizi analiz edebilen ve size önemli bilgiler sunan bir programdır. Screaming frog kullanırken yetim sayfaları bulmak için uygulamada birkaç ayar değişikliği yapmalısınız:

  • Screamin Frog aracını açtıktan sonra Configuration > Spider  butonuna tıklayın.
  • Açılan ekranda yer alan “XML Sitemaps” kısmında bulunan ve görselde gösterilen şekilde boxları işaretleyin ve ”Crawl These Sitemaps” bölümünde sitemaps adresinizi açılan alana ekleyin.
  • Bu işlemden sonra web sitenizin URL’ini ”Enter URL to Spider” bölümüne yazıp analiz edin. 
  • Bunun ardından Crawl Analysis > Start butonuna tıklayın.
  • Tarama işleminizi bittikten sonra “sitemaps” sekmesinde filtreler kısmında “Orphan URLs” bölümüne tıkladığınızda sitenizde bulunan yetim sayfaları göreceksiniz. 

Yetim Sayfalar Bulunduktan Sonra Ne Yapılmalı?

Yetim sayfalar tespit edilip sitemap.xml dosyasına eklenebilir. Sayfaları silebilirsiniz, düzenleyebilirsiniz veya olduğu gibi bırakabilirsiniz. Burada ilk olarak sayfayı düzeltmeye öncelik verebilirsiniz. Sayfayı düzenleyemediğiniz durumlar da sayfanın silinmesini tavsiye ederiz. Sayfayı sitenizden silerken dış bağlantı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Silinen sayfaların URL’sini Search Console’da bulunan “URL Kaldırma” işlemiyle Google’dan kaldırmayı unutmamalısınız.

Kontrol edilmeyip bırakıldığında silinen sayfaya bir kullanıcı yönlendirilebilir ve ziyaretçi sayfaya ulaşamadığında kullanıcı deneyimi için olumsuz bir durum oluşacaktır. Bu sitenizin kullanıcılar gözünde güveninin kaybolmasına neden olur. Orphan page’i düzenlerken uygun görünen alanlara bağlantılar eklemelisiniz.

Yetim sayfalar, sitenize erişim konusunda olumsuz bir duruma sokabilir. Yapacağınız bu işlemler sayesinde google arama motorunda sıralama yükseltmeye devam edebilirsiniz.

Yetim Sayfa Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Yetim sayfalar genelde site geçişi sırasında url değişikliklerinden dolayı olabilir, site geçişi sırasında eski Url’nizi yeni Url’nize yönlendirmeyi unutmamanız yetim sayfa oluşmasına engel olacaktır.


Site içi link değişiklikleri yaparken bağlantı verilen sayfanın bağlantısı kaldırılabilir bu yüzden link değişiklikleri sırasında sayfalarınızı kontrollü bir şekilde linklendirmeniz iyi olacaktır.


Site tasarım değişikliklerinde sayfa url’lerinde değişiklik olabilir, bu yüzden tasarım değişimi sırasında eski sayfaları yeni sayfalara yönlendirmeniz yeterli olacaktır.
Test yaparken oluşturulan kullanıcıların görmesini istemediğiniz sayfaları testten sonra silmeyi unutmanız gibi durumlarda yetim sayfalar oluşabilir diyebiliriz.

 

Stoğu bulunmayan ürün sayfalarını silmediğiniz taktirde bu sayfalar zamanla unutulacak ve yetim sayfa oluşmasına sebep olacaktır. Buna engel olmak için ‘’ stokta yok’’ vey ‘’ yakında’’ mesajı bırakın, bu sayede yetim sayfa oluşumunu engeller ve kullanıcı deneyimini iyileştirirsiniz.Yetim ve Çıkmaz Sayfalar Arasındaki Fark

Yetim sayfalara herhangi bir şekilde ulaşım yoktur, yani herhangi bir bağlantı yoktur. Ancak çıkmaz safalara bağlantı olmasına rağmen bu sayfalardan başka bir sayfaya bağlantı bulunmamaktadır kısaca bu şekilde anlatılabilir. Bu iki sayfadan kurtulmanın yolu düzgün bir şekilde diğer sayfalar ile bağlantı kurmalarını sağlamaktır.

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1