DeepCrawl Nedir? Nasıl Kullanılır?

DeepCrawl Nedir? Nasıl Kullanılır?
SEO uzmanları web site analizini yaparken kullanabileceği birçok web crawler aracı bulunmaktadır. Bu araçlardan bazıları masaüstü uygulaması olarak çalışırken bazıları ise online bulut tabanlı çalışır. Masaüstü çalışan SEO araçlarını kullanabilmek için bilgisayara indirmeniz gerekir. İndirilen bir uygulama olduğu için bilgisayarınızın donanımından faydalanacaktır. Fakat bulut tabanlı çalışan bir SEO aracını kullanmak için bilgisayarınıza indirmenize gerek kalmaz. Bu araçlara verilebilecek en güzel örneklerden biri ise DeepCrawl’dır. DeepCrawl SEO aracı ile teknik sorunları ve eksiklikleri hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Üstelik kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken sadece www.deepcrawl.com adresini ziyaret edip hesabınıza giriş yapmaktır. Buradaki işlemlerin tamamı sunucularda gerçekleşir. Bu sayede lokasyondan bağımsız istediğiniz yerden internet aracılığıyla kullanabilirsiniz. Bu yazımızda SEO uzmanlarının tercihi DeepCrawl nedir ve nasıl kullanılır konularını sizler için ele alacağız. Uygulamanın detaylarına inmek için okumaya devam ediniz. Önce uygulamanın ne olduğu ile başlayalım.  

DeepCrawl Nedir?

DeepCrawl, bulut tabanlı üyelik sistemi ile çalışan bir web site analiz aracıdır. Web sitelerini analiz etmek, sitenin SEO metriklerine göz atmak, grafiklerini ve diğer tüm datalarını incelemek için kullanılan online bir uygulamadır. İrili ufaklı tüm teknik hataları tek bir araçta görüp tespit edebilirsiniz. Bu konuda oldukça detaylı bir hizmet sunmaktadır. DeepCrawl, SEO çalışmalarında oldukça hızlı ve detaylı çıktılar vermesiyle diğer araçlara kaliteli alternatiflerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Tek bir tıklamayla web sitenizdeki tüm hataları sizlere göstermektedir.  

DeepCrawl Nasıl Kullanılır?

DeepCrawl kullanımına başlamadan önce resmi adreslerinden bir üyelik satın almanız gerekir. Üyelik işlemlerini tamamlandıktan sonra site analizi aşamasına geçebilirsiniz. Analiz sonucunda kapsamlı bir rapor iletilir. Bu raporda iyileşmesi gereken bölümler ve zayıf alanlar yer alır. Rapor içerinde ise:  
DeepCrawl Menü
DeepCrawl Menü
İçeriğe Genel Bakış Sayfa Dökümü (Page Breakdown) Index Alan Sayfalar (Indexable Pages) Index Almayan Sayfalar (Non-Indexable Pages) Response Status Codes (2xx, 3xx, 4xx, 5xx) Kayıp URL’ler Taranmayan URL’ler Meta Pages Title Meta Description Sayfalama (Pagination) Dahili (Internal) ve Harici (External) Linkler Backlink Site Performansı Sitemaps     Gibi daha birçok teknik detayı grafiklerle görebileceğiniz paneller bulunmaktadır. Bu panellerden ve grafiklerden bazılarını şimdi inceleyelim. DeepCrawl ile tarama işlemi bittikten sonra Dashboard kısmından web sitesine ait tüm taramanın özetine erişebiliyorsunuz. Aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir “Issues” bölümünden sitenizde en çok hataya nerelerde rastlanılmış. En çok nerelerde hatalar var ise geniş bir özet sunuyor. “See All Issues” kısmından bu hataların hepsini listeleyebilirsiniz.  
DeepCrawl Issues
DeepCrawl Issues
  Tarama işlemini uyguladığınız web sitesinin detaylarını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz. Sayfa dökümü adı verilen grafikte yer alan renklerin ne anlam ifade ettiklerine bir bakalım.  
DeepCrawl: Pages Breakdown
DeepCrawl: Pages Breakdown
  – Birincil Sayfalar, benzersiz olan tüm geçerli ve dizine eklenebilir sayfaları veya yinelenen kümelerin birincil sürümlerini birleştirir. Google tarafından endekslenecek şeyin en iyi şekilde gösterilmesi. – Yinelenen Sayfalar, yinelenen kümeden birincil sürüm olarak kabul edilen en yüksek iç bağlantı yetkilisine sahip olan sayfa hariç, yinelenen sayfa kümesinin bir parçası olan her sayfadır. – Sayfalandırılmış 2+ Sayfa, ilk sayfa hariç, dizine ekleneceği ancak benzersiz sayılmadığından sayfalanmış sayfalardaki her sayfayı içerir. – Dizine Eklenebilir Olmayan Sayfalar, bir meta no-index etiketi gibi dizine eklenmesini engelleyen bir robot yönergesi olan her sayfadır. – 200 olmayan sayfalar, hiçbiri arama motorlarında dizine eklenemeyen, hatalar ve yönlendirmeler gibi geçerli bir 200 sayfa dışındaki her HTTP yanıtını içerir. – Başarısız olan URL’ler, çeşitli nedenlerle taranamadı anlamına gelir.   DeepCrawl SEO aracının diğer toollardan diğer bir farkı ise Crawl ayarlarının URL tarama hızı, tarama derinliği, taranacak URL sayısını anlık olarak değiştirebilmenizdir. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere crawl işlemi esnasında bu ayarları değiştirebiliyoruz.  
DeepCrawl: Crawl Ayarları
DeepCrawl: Crawl Ayarları
  Crawl işlemi bitti ve dosyaları indirmek veya paylaşmak istiyorsunuz. DeepCrawl ile PDF, PNG, SVG ve CSV dosya formatlarında grafiklerinizi indirebilme seçenekleriniz bulunmaktadır. Aynı zamanda paylaş bölümünde istediğiniz mail adresine bu grafikleri tek bir tık ile paylaşabilmeniz de mümkündür.  
DeepCrawl: Dosya Türleri
DeepCrawl: Dosya Türleri
 

Online Web Crawler Arasında DeepCrawl’ın Farkı Ne?

DeepCrawl, testlerdeki ayrıntı düzeyi, testlerindeki ayarlanabilir ölçümler, grafikleri ve diğer unsurlarıyla diğer SEO araçlarının çoğundan daha kapsamlı veriler sunabiliyor. Bu datalar detaycılığı kadar anlaşılabilir durumdadır. Ayrıca sonuçlar, kullanıcıların gerekli hata düzenlemelerini yapabilmesi için oldukça sade ve tetikleyicidir. Bu özelliklerine ek olarak deneyimli kullanıcılar için yüksek düzeyde özelleştirme ve kontroller de sunmaktadır. Böylelikle istediğiniz analiz raporlarına saniyeler içinde kavuşabilirsiniz. Sonuç olarak DeepCrawl ile web sitenizin SEO performansını doğrudan etkileyebilecek verileri ayrıntılı ve anlaşılabilir bir şekilde analiz edebilirsiniz. Düzenli DeepCrawl kullanımı sitenizdeki teknik hataları ve eksiklikleri çözüme kavuşturmanızda en az diğer araçlar kadar yardımcı olacaktır.   Bu yazımızda popüler SEO araçlarından biri olan DeepCrawl nedir, nasıl kullanılır ve diğer araçlar ile arasındaki farklar nelerdir sorularını cevapladık. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Yazımı beğendiyseniz arkadaşlarınız ile paylaşmayı unutmayınız.  
Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1