Sitemap Nedir?

Sitemap Nedir?

Sitemap websitenizin google botları tarafından taranırken nereyi taramaları gerektiğini, taramaya nereden başlamaları gerektiğini gösterir. Kısaca google botları için bir site haritası oluşturmaktır. 

Bu sayede google botları site haritanızı kullandığında web sitenizin taranması ve sayfaların dizine eklenmesi kolaylaşır. Sitenizin google tarafından daha iyi anlaşılması sağlanır.

Sitemap Analizi Nasıl Yapılır?

Google web sitenizi tararken birçok yerden yardım almaktadır. Bunlar arasında site içi yapmış olduğunuz linklemeler, backlinkleriniz, Search Console URL denetim aracı ve sitemap dosyası gibi yerlerden destek almaktadır. Bu tarz site içinde dolaşımı kolaylaştıracak yöntemler kullanmıyorsanız içerikleriniz ne kadar düzgün, kaliteli ve SEO açısından iyi  olsada içeriğinizi bulamadığı için google’ın sitenizi indexlemesi, sitenizi tanıması çok zorlaşacaktır.

 

Bu yüzden sitemap’te olmayan sayfaları, sitemapte noindex olan sayfaları, sitemapte bulunan birden fazla aynı URL’ler, yetim sayflara (orphan pages), içeriklerdeki iç linklemler, backlinklerden sitemizdeki hangi sayfalara link verdiğimiz gibi kriterleri göz önünde bulundurarak sitemap’imizi analiz edebilir ve doğru şekilde düzenleyebiliriz. Ayrıca sitemap analizi yapmak için bazı toollarıda kullanabilirsiniz.

Sitemap analizi Screaming Frog, Ahrefs ve Semrush araçlarıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunların dışında Webmaster ve Yandex kullanarakta anlık olarak sitemap doğrulayabilirsiniz.

Screaming Frog İle Sitemap Analizi

Screaming Frog List Tarama Yöntemi

Screaming frog’u açtıktan sonra mode> list seçip

sonrasında Upload > Download XML Sitemap seçiyoruz

Screming Frog Download XML Sitemap
Screaming Frog Sİtemap XML Tarama

karşımıza çıkan yere sitemap.xml url mizi giriyoruz ok’a tıklayıp taratıyoruz.

Screaming frog ile aşağıdaki analizleride görebilirsiniz.

Sitemapte olmayan URL’ler

Sitemapte bulunan Non-İndexable URL’ler

Sitemapte bulunan kopya URL’ler

Orphanges (yetim sayfalar) gibi durumları analiz etmek için

Screaming Frog Spider Mode Seçimi

Configuratio > Spider seçiyoruz

Screming Frog Configuration Spider Seçimi
Screaming Frog Sitemap Tarama

Ardından önümüze çıkan yeri bu şekilde dolduruyoruz

Screaming Frog Tarama Analizi

Tarama tamamlandıktan sonra

Crawl analysis > start diyerek tarama bittikten sonra sitemaps ve reports’a tıklayarak analizlerinizi alabilirsiniz.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site Haritası Oluşturucu Araçları

 

Site haritası oluşturmanıza yardımcı olacak bir çok araç vardır. Bir kaçını aşağıda görebilirsiniz. 

 

XML Site Haritası Oluşturucu Araçları

Screaming Frog – Bu araç, özellikle URL’lerinizi taramak dışında , bir site haritası oluşturmak için harika bir seçenektir. 1.000’den az URL’niz var ise Screaming Frog ücretsizdir, ancak daha fazlası için Screaming Frog lisansı satın almalısınız.

XML-Sitemaps.com – Bu web tabanlı uygulama, web sitenizin URL’sini girmenize izin verir ve sizin için bir XML dosyası oluşturur. Bu, 500’e kadar URL için ücretsiz bir araçtır.

Hangi CMS’den yararlandığınıza bağlı olarak, binlerce XML site haritası oluşturucu eklentisi de vardır, ancak en iyi oluşturma araçlarının bile sınırlamaları olduğundan dikkatli olun, bu nedenle çıktıyı iki kez kontrol ettiğinizden emin olun

Site Haritası

İşte WordPress için birkaç popüler XML site haritası eklentisi:

 

Yoast SEO .

All İn One SEO .

Google XML Site Haritaları .

 

Her site haritası oluşturma şeklinin kendine göre iyi yanları vardır. 4 şekilde site haritası oluşturulabilir: HTML Site Haritası, XML Site Haritası, RSS, mRSS ve Atom 1.0, Metin site haritası. 

 

1-) XML site haritaları, site haritası en kullanışlı olanıdır. Kolay genişletilebilir olup resim, video ve haber içeriklerinin yanı sıra sayfalarınızı yerelleştirme konusunda da size yardımcı olacak bilgiler sunacaktır.

Artıları:

 • Genişletilebilir ve çok yönlüdür.

 • URL’leriniz hakkında en fazla bilgiyi sağlayan tarzdad.

 • İçerik yönetim sistemi için elverişlidir. Bunun için çokça eklentiyi desteklemektedir.

Eksileri:

 • Kullanımı zor olabilir.

 • Daha büyük sitelerde veya URL’lerin sık sık değiştiği sitelerde eşlemenin korunması karmaşık bir hal alabilir.

 

 

 

2-) RSS, mRSS ve Atom 1.0 site haritalarının yapısı XML site haritalarına benzer olsa da içerik yönetim sistemleri tarafından otomatik olarak oluşturuldukları için bu araçlar genellikle sağlanması en kolay olanlardır.

 

Artıları:

 • Çoğu içerik yönetim sistemi, RSS ve Atom feed’lerini otomatik olarak oluşturur.

 • Google’a videolarınızla ilgili bilgi sağlamak için kullanılabilir.

Eksileri:

 • Sadece videolar hakkında bilgi alabilirsiniz

 • Kullanımı zor olabilir.

 

 

 

3-) Metin site haritası biçimi en kolay site haritası biçimidir. Sadece HTML’yi ve diğer dizine eklenebilir sayfalara ait URL’leri listeleyebilir.

Artıları:

 • Özellikle büyük sitelerde yapılması ve sağlanması kolaydır.

Eksileri:

 • HTML ve diğer dizine eklenebilir sayfalarla sınırlıdır.

Detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

4-) HTML site haritası genelde google botlarından çok kullanıcı deneyimine hitap eden site haritası tarzıdır.

 

Google, amacı olmasa da indekslemeye yardımcı olabileceği için HTML site haritasında tutarlı ve net bir hiyerarşi oluşturmaya çalışmanız gerektiğin söylemektedir.

 

Bir HTML site haritasını, kullanıcıların sitenizde gezinmek ve ihtiyaç duyduklarını bulmak için kullanabilecekleri bir dizin olarak düşünmelisiniz.

 

Bir HTML site haritasında, sitenizin önemli sayfalarını değiştirme girişiminde bulunmamalısınız.

Site Haritası Nasıl İyileştirilir?

En sık gözden kaçan en iyi iyileştirme uygulamaları; boyut sınırları, site haritası konumu site haritalarında yer alan URL’lerle ilgilidir.

 

Site Haritası Boyut Sınırları

Tüm biçimlerde tek bir site haritasının boyutu en fazla sıkıştırılmamış olarak 50 MB olabilir veya en fazla 50.000 URL olabilir. Daha büyük bir dosyanız veya daha fazla URL’niz varsa bir tane site haritası yetmeyeceği için daha fazla site haritasına ihtiyacınız olacaktır. 

Site Haritasının Konumu ve Kodu

Site haritası UTF-8 olarak kodlanmalıdır. Site haritalarınızı sitenizin herhangi bir yerinde barındırabilirsiniz. Site haritanızı Search Console üzerinden göndermediğiniz sürece harita yalnızca üst dizinin alt öğelerini etkiler. Bu nedenle, site kök dizininde veya robots.txt sayfasında yayınlamanız bir site haritası konumu için gayet iyi olacaktır.

Site Haritasındaki URL'lerin Özellikleri

Site haritalarınızda URL’leri en önemli en iyi URL’lerinizden başlayarak sıralayın. Google URL’lerinizi listelendiği şekilde tarar. Örneğin, siteniz https://www.example.com/ adresindeyse /mypage.html (göreli URL) gibi bir URL belirtmeyin. Bunun yerine tam, URL’nin tamhalini kullanmanız daha iyi olacaktır: https://www.example.com/mypage.html. gibi.

Google, arama sonuçlarında genellikle standart URL’leri gösterir. Bu URL’leri de site haritalarıyla etkileyebilirsiniz. Bir sayfanın mobil ve masaüstü halinde iki farklı URL’niz varsa her iki URL’yi de belirtmek istiyorsanız masaüstü ve mobil sürümleri belirtmek için URL’lerinize ek açıklama eklemeniz gerekir. Sitemap hazırlanırken mobil ve masaüstü linklerin ayrı sitemap dosyalarına eklenmesi daha iyi olacaktır. Resim, video ve haber gibi farklı türler için ayrı site haritaları oluşturmanız önerilir.

Daha detaylı bir bilgi için buraya tıklamanız yeterli.

Sitemap Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarının botları devamlı olarak internet sitelerini ziyaret eder. Site haritası kullanılmadığı zaman, botlar yine siteyi tarar ancak bu tarama süreci site haritası olmadığı için google botları sayfaları nereden başlayıp nasıl taramaları gerektiğini anlaması zaman alacağı için süreç yavaş ilerler. Sitemap xml URL’leri listeleme konusunda daha düzenli olduğu için site haritasının taranmasını hızlandırır ve  yapılan değişikliklerin hızlıca aramalarda listelenmesini sağlar.

 

Site haritası bulunmayan web sitelerinde tarayıcı botları her sayfaya tek tek ulaşmak için çabalayacaktır. Site içi link yapısına göre bazı sayfalara ulaşmak için çok fazla tarama bütçesi harcayacaktır ve tarama süreci zaman alacaktır. Site haritası olan internet sitelerinde vakit kaybı olmayacak ve düzenli bir şekilde sitelerinin taranması sağlanacaktır.

Haber Siteleri İçin Site Haritaları

Eğer bir haber sitesi yayınlıyorsanız buna göre bir site haritası kullanmanız sizin için çok daha faydalı olacaktır. Haber site haritalarında sitenize eklediğiniz makalelerin url’lerinin sonlarını iki gün sonra site haritasına eklemeniz ve eklenmiş olan makalelerin url’lerini iki gün sonra kaldırın site haritanızı bu şekilde güncel tutmanız yararlı olacaktır. Eklediğiniz URL’ler 1000 i geçmemeli. Yeni site haritası oluşturmadan mevcut site haritanızı güncelleyin.

Sitemap - Google Search Console İlişkisi

Site haritası sitenizdeki URL’lerin bulundurğu bir dosyadır. Web sitenizin indexlenmesini istiyorsanız site haritanızı google’a bildirmelisiniz. Site haritası oluşturup google search console’a bildirmediyseniz bu durumda google’ın sitenizden haberi olmaz. Sizinde sitenizdeki sayfaların ne durumda olduğundan haberiniz olmaz. Sitemap’i google search console aracılığı ile google’a bildirmeniz durumunda google sitemapteki URL’lerinizi taramaya başlar ve sitenizin indexlenmesini sağlar. Bu sayede google sayfalarınızı kontrol ederken hatalı olanları da ayrıştırıp görmenizi sağlar. 

Site haritanızı google search console’a aşağıya eklemiş olduğum görseldeki şekilde bildirebilirsiniz.

Google Search Console’a Sitemap Gönderme

Search console’a mülk kaydınızı yaptıktan sonra, mülkünüzdeyken soldaki sekmelerden site haritalarına tıklayıp ekranda çıkan yere site haritanızı ekledikten sonra gönder butonuna tıklamanız yeterli. Ayrıca bu sayfada indexlenen sayfalarıda görebilirsiniz. Siteniz indexlendikçe sitenizle alakalı birçok analizi. Aşağıda görsel ile belirtmiş olduğum sol taraftaki sekmeden yapabilirsiniz.

Search Console Paneli

 

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1