Gelecek Mobil SEO’da mı?

Bir düşünün; İnternette bir ürün veya hizmet aramak istediğinizde cep telefonunuzu veya tabletinizi ne sıklıkla çıkarıyorsunuz? Dünya çapındaki milyarlarca insan gibiyseniz, bugünlerde cevap muhtemelen çok sık olmalı. İşte bu yüzden mobil SEO, işletmeler için hayati öneme sahiptir.

Mobil cihazların artan yaygınlığı ve kullanıcıların mobil uygulamalara güveni sebebi ile mobil SEO artık her zamankinden daha önemli. Aslında, dünyanın en büyük arama motoru olan Google, arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamaları belirlerken her bir web sitesinin ne kadar mobil uyumlu olduğunu değerlendirir. Hiç şüphe yok ki gelecek mobildedir! Mobil SEO uygulayarak arama sıralamalarına hâkim olmaya ve işletmenizi geleceğe hazır hale getirmeye hazır mısınız?

Biz Zeus Dijital olarak müşterilerimizin işlerinin ve web sitelerinin mobil SEO için optimize edilmesini sağlama konusunda uzmanlaşmış, Türkiye’nin önde gelen SEO ajanslarından biriyiz. Önceki başarılarımızı detaylı bir şekilde incelemek için bugün bizimle iletişime geçin.

Tavsiye İçerikler;

Mobil SEO sadece geleceğin değil şimdinin de teknolojisi! Araştırmalar gösteriyor ki, dünya çapındaki internet kullanıcılarının %50’sinden fazlası akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlar ile internete erişim sağlamaktadır. Ayrıca, 2018’den beri Google, mobil önceliğe önem veren ilkeler ile sistemlerini yenilemektedir. Bu şu anlama geliyor; arama motoruna hangi tür cihaz üzerinden erişirseniz erişin, mobil dizinine uyumlu bir şekilde siteleri görüntüleyebilirsiniz.

Bu nedenle, müşterileriniz internette gezerken veya bir masaüstü bilgisayarda ürünlerinizi veya hizmetlerinizi arıyorken mobil için optimize edilmiş bir web siteniz yoksa bu müşterileri kaçırıyor olacaksınız. Neden kaçırasınız ki? İnternette arama yapanların dörtte üçünün hiçbir zaman arama motoru sonuçlarının birinci sayfasından daha ileri gitmediği bilinen bir gerçektir. Google, algoritmasında belirtilen kriterlere bakarak sitelerin ne kadar iyi performans gösterdiklerini ölçer ve ona göre sıralama yapar. Bu nedenle, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmadığınız için cezalandırılmayacak olsanız bile kriterlere uyum sağlayamayabilirsiniz. Bu da arama motoru sıralamanızda bir düşüşe yol açabilir ve bundan daha kötüsü, rakiplerinizin siteleri mobil uyumlu iken sizinkinin olmaması potansiyel müşterilerinizi kaybetmenize sebep olacaktır.

Mobil SEO Nasıl Yapılır?

Peki web sitenizin mobil uyumlu olma gereksinimlerini karşılamak için hangi mobil SEO hizmetlerine sahip olması gerekiyor? Ele alınması gereken dört geniş faktör vardır. İlk olarak, resimler, metinler, gezinme düğmeleri vb. dahil olmak üzere sayfalarınızın, bilgisayardan tablet veya akıllı telefona kadar her tür cihaza veya ekran boyutuna uyup uymadığını kontrol etmelisiniz. İkincisi, her sayfanın hızlı bir şekilde yüklenmesi gerekir çünkü araştırmalar, ziyaretçilerin görünmesi üç saniye veya daha uzun süren sayfalardan hemen çıkma oranının çok daha yüksek olduğunu gösterdi. Üçüncüsü, sitenizin tüm içeriği mobil cihazlarda görünmelidir. Eğer görünmüyorsa, potansiyel müşteriler bir yana arama motorlarında sitenizin görünmeme şansı bile vardır. Dördüncüsü, tüm dahili bağlantılar ve sayfa yönlendirmeleri çalışıyor olmalıdır.

Mobil SEO Gereklilik midir?

Bu faktörlerden herhangi biri eksik olursa, Google’daki sıralamanız muhtemelen düşecektir. Peki, Google’ın mobil öncelikli politikasını nasıl karşılayabilirsiniz? Öncelikle, her biri kendi URL’sine sahip iki ayrı siteniz olabilir, biri masaüstü arama yapanlar için diğeri mobil kullanıcılar için. Ancak bunların her birini sürdürmek ve içeriğin her ikisinde de çoğaltılmasını sağlamak zaman alıcı ve masraflı olabilir. Bunun yerine sitenizi, arama yapan kişinin kullandığı cihaz türünü belirleyecek şekilde ayarlayabilir ve ardından içeriği buna göre görüntüleyebilirsiniz (dinamik sunum yapılandırması). Bu, SEO açısından mobil cihazlara daha uygundur ancak yine de bazı sorunlar çıkabilir. Çoğu zaman, masaüstü sürümü mobil kullanıcılara gösterilir ancak yeni cihazlara hitap etmek için yine de alternatif kopya sürümleri oluşturmanız gerekir.

Google, en iyi çözüm olarak duyarlı web tasarımını önermektedir. Bu, bir URL, bir kaynak kod grubu, bir sayfa grubu anlamına gelir ancak içerik ve düzen dinamiktir. Bu nedenle her kullanıcının cihazına uyum sağlamak için kendini değiştirir.

İşin bu kısmını hallettikten sonra, sormanız gereken soru şudur; mobil SEO için en önemli hususlar nelerdir? Her şeyden önce, sitenizin iyi bir sıralamaya sahip olmasını istiyorsanız, kullanıcı deneyimi bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Bu, yukarıda belirtildiği gibi, sayfalarınızın mümkün olduğunca çabuk yüklenmesini sağlamak anlamına gelmektedir. Tüm bağlantıların çalışıp çalışmadığını kontrol edip ve hata sayfalarını kaldırıp veya yeniden yapılandırmanız gerekmektedir. Ayrıca, Pop-up reklamlarını devre dışı bırakmalısınız. Bunlar mobil kullanıcılarda sorunlara neden olur ve dahası Google da bu reklamların pek hayranı değildir.

Kullanıcıların ve Google’ın sayfanızın ne hakkında olduğunu hızlı bir şekilde değerlendirebilmesi için içeriğinizin mobil cihazlara uygun, başlıkların ve meta açıklamaların kısa, öz ve yeterince açıklayıcı olması çok önemlidir. Sayfanızda, kısa paragraflar, özlü metinler, netlik ve hızlı tarama için madde işaretleri gibi araçlar kullanarak sayfanızın daha küçük ekranlarda okunmasını kolaylaştırın.

Ve pek çok mobil kullanıcının, sokakta gezerken ellerindeki telefonları ile internette daha fazla bilgi, ürün ve hizmet aradığını unutmayın. Bu, yerel mobil SEO’nun her zamankinden daha önemli olduğu anlamına gelmektedir. Şirketinizin adını, numarasını ve yerel dizinlerdeki yerini bir an önce alın ve Google My Business’a katılın. Kısacası şirketinizi haritada görünecek şekilde oluşturun.

Mobil Duyarlı Olmak İçin Zamanınız Yok mu? Uzmanlara Danışın

Hepimiz teknik dahi değiliz ve yeni bir iş kurmaya, mevcut bir işi ayakta tutmaya veya pazar payınızı artırmak için büyümeye çalışıyorsanız, muhtemelen zamanınız, becerileriniz veya kaynaklarınız olması pek olası değildir. Bu yüzden mobil SEO’yu etkili bir şekilde ele alıp değerlendirmeniz gerekir. İşte burada Pozisyon1SEO olarak biz devreye giriyoruz. SEO alanında çalıştığımız on yılı aşkın süredir, her türden sayısız işletmenin hedef pazarları için Google’da bir numaralı noktaya ulaşmalarına yardımcı olmak için en son trendlerin bir adım önündeyiz. Aynısını yapmanıza yardımcı olabiliriz.

Tamamen bilgili bir mobil SEO ajansı olarak, web sitenizin mobil öncelikli indeksleme için hazır olmasını sağlayacağız. İlk adımımız, geliştirilmesi gereken yerleri bulmak için sitenizde tam bir denetim yapmak olacaktır. Google’ın sitenizi etkili bir şekilde tarayıp dizine ekleyebilmesi için teknik yönü geliştirmenize yardımcı olacak ayrıca web sitenizi potansiyel müşterileriniz için çeşitli şekillerde daha çekici hale getirmeye de odaklanacağız.

Örneğin, sizinle istişare ederek işletmeniz için amaçlarınızı ve hedeflerinizi öğreneceğiz ve bu doğrultuda SEO anahtar kelime paketlerimizin size nasıl yardımcı olabileceği konusunda fikir sunacağız. Unutmayın, mükemmel içerik, ürün ve hizmeti satan şeydir. Bu nedenle, anahtar kelimelerinizin yalnızca Google’ın dikkatini çekmesini sağlamakla kalmayacak aynı zamanda kullanıcılara bilmeleri gerekenleri söyleyen bilgilendirici ve ilgi çekici metinler için temeller oluşturacağız.

Müşterilerin, sayfalarınızda rahat ve sorunsuz bir şekilde gezinebilmeleri için tüm dahili bağlantıları kontrol edip geliştireceğiz. Pozisyon1SEO olarak saygın sitelerden doğru kalitede geri bağlantılar oluşturma konusunda da ustayız. Sektörünüz dahil diğer çevrelerde profilinizi ve otoritenizi yükselteceğiz.

Ayrıca Dönüşüm Oranı Optimizasyonuna da çok önem veriyoruz. Web sitenize daha fazla ziyaretçinin gelmesi çok iyidir ancak bunların belirli bir kısmının ödeme yapan müşteriye dönüşmesini istersiniz. Bize şans verin bunu gerçekleştirmenize yardımcı olalım.

Size göndereceğimiz detaylı aylık raporlarımızla yaptığımız işin değerini takip edebileceksiniz. Bunları ayrıca hizmetimizin her bir yönünün sizin için nasıl çalıştığını izlememiz için bir geri bildirim olarak kullanacağız. Gelecekte daha iyi sonuçlar vereceğini düşünürsek, mevcut bir mobil SEO stratejisini iyileştirmekten veya yepyeni bir strateji geliştirmekten de korkmuyoruz.

Gelişmiş SEO’nun sonuçlarını görmek anında olmayabilir. Değişikliklerin sonuç vermesi ve web sitelerinin sıralamalarda yükselmesi zaman alabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mobil SEO neden önemlidir?

Mobil SEO optimizasyonu, sitenize giren bir ziyaretçinin küçük ekrana sahip bir mobil cihazda bile masaüstünde olduğu kadar iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamasını sağlar. Mobil optimizasyon, site tasarımı ve yapısını, sayfa yükleme hızını ve daha fazlasını yöneten belirli faktörleri içerir. Google artık mobil siteleri ilk sıraya koyuyor, bu nedenle sizinki mobil uyumlu değilse cezalandırılabilirsiniz.

SEO gerçekten işe yarıyor mu?

SEO’nun işe yaradığı kanıtlanmıştır. Arama motorları iyi optimize edilmiş siteleri arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda sıraladığından web sitenize gelen trafik hacmini daha görünür hale getirerek artırır. Ayrıca, size vereceği fırsatlarla insanları web sitenizde daha uzun süre tutarak ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Mobil için optimize edilmiş web sitesi nedir?

Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi, küçük ekranlı bir cihazdan görüntülendiğini algılar ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için kendisini otomatik olarak yeniden biçimlendirir. Bu, içeriğin daha kolay okunmasını, daha büyük gezinme düğmelerini ve net bir şekilde görüntülenebilmeleri için resimlerin sunulmasını içerir. Tüm bunlar, ziyaretçilerin web sitenizle etkileşim kurmasını kolaylaştırır.

Web sitemi mobil cihazlar için nasıl optimize edebilirim?

İlk olarak, mevcut web sitenizi Google’ın Arama Konsolu’ndaki mobil uyumlu araçla test edin. WordPress kullanıyorsanız, mobil uyumlu bir tema seçin. Ayrıca web hostunuzun güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Sayfa yükleme sürelerini iyileştirin ve AMP sayfalarını etkinleştirin. Etkili mobil arama motoru optimizasyonu, sayfaları dahili olarak bağlamayı ve verimli gezinme için düğme boyutlarını büyütmeyi de içerir.

Mobil uyumluluk SEO’yu etkiler mi?

Ziyaretçilere mobil uyumlu bir deneyim sunmamak web sitenizin arama motoru sıralamalarını olumsuz etkileyebilir. Doğru mobil SEO teknikleriyle sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek sıralamalarda bir artışa yol açabilir, bu nedenle mobil uyumluluk dikkate alınmaya değerdir.

Neden mobil uyumlu bir web sitesine ihtiyacınız var?

Arama motorları sıralamasında daha üst sıralarda yer almak için iyi bir yol sağlamanın yanı sıra mobil uyumlu bir siteye sahip olmak hedef kitlenize ulaşma potansiyelinizi artırır. İnsanlar hareket halindeyken internete erişmek için giderek daha fazla mobil cihaz kullanıyor. Mobil uyumlu web siteleri, çevrimiçi paylaşımı çok daha basit hale getirir böylece hem büyüyebilir hem de potansiyel müşterilerle daha iyi etkileşim kurabilirsiniz.

Tüm web siteleri mobil uyumlu mu?

Tümü değil. Masaüstü kullanım için tasarlanmış web siteleri, mobil cihazlarda kullanımı kolay bir biçimde görünmez. Sayfalar ve içindeki metin ve resimler düzgün görünmeyebilir. Web tasarımcınızdan web sitenizin mobil uyumlu olduğundan ve tüm potansiyel kullanıcılara yanıt verdiğinden emin olmasını isteyin. Çevrimiçi web pazarlamanız buna bağlıdır.

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) SEO için iyi mi?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), arama motorları için belirli bir sıralama faktörü değildir ancak hızlı yüklenen sayfalar öyledir. AMP, sayfa hızı yükleme sürelerini kısaltır ve her türlü içeriği kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirir. Yani dolaylı olarak AMP, SEO için çok iyidir.

AMP, hemen çıkma oranlarını (bounce rate) azaltır ve ziyaretçileri web sitenizde daha uzun süre tutar, bu da daha yüksek dönüşüm oranlarına (conversion rate) yol açabilir.

AMP yalnızca mobil cihazlar için mi?

AMP, normalde olduğundan dört kata kadar daha hızlı yüklenen mobil web sayfaları oluşturur. Ayrıca AMP, bir sitenin hız sıralamasını iyileştirme açısından benzer avantajlarla birlikte, masaüstlerindeki sayfalar için daha hızlı yükleme süreleri sağlar. AMP sizin için karmaşık ise, iyi bir mobil SEO şirketi sizin adınıza onu uygulayabilir.

Google neden mobil olmaya odaklanıyor?

Dünya çapındaki tüm internet aramalarının yarısından fazlası artık akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarda yapılıyor. Bunu kabul eden Google, kullanıcıların cihazlarında tamamen ve kolayca okunabilen alakalı, yüksek kaliteli arama sonuçlarına erişebilmeleri için önce mobil uyumlu siteleri dizine eklemeye ve sıralamaya öncelik veriyor.

Rakiplerinizin önüne geçmek için mobil cihazlara iyi optimizasyon veren hizmetlere ihtiyacınız var.

Mobil SEO Bir Zorunluluktur

İnternet kullanıcılarının %50’sinden fazlası artık mobil cihazlarda arama yapıyor ve bu sayı sürekli artış gösteriyor. Mobil optimizasyon, sitenizin tasarımının ve içeriğinin, arama yaptıkları ekran boyutu ve platform ne olursa olsun ziyaretçilerin kullanımına tamamen açık olmasını sağlamak anlamına gelir.

Google, önceden masaüstü sürümleri tarar, dizine ekler ve sıralardı ancak şu an mobil sürümlere öncelik vererek arama sonuçlarının kullanıcılar için daha erişilebilir olmasını sağlamaya odaklanıyor. Mobil sayfalar, arama sonuçlarında masaüstü sayfalara nazaran daha çok tercih edilerek gösteriliyor. Masaüstü siteler hala taranıyor ve bunun SEO sıralamaları üzerinde doğrudan bir etkisi yok ancak hızlı yüklenen sayfaların etkisi çok fazla unutmayın.

Mobil SEO Kampanyası Başlatmak İçin Başlangıç ​​Kılavuzu

İşte size daha iyi bir mobil web sitesi sıralaması elde etmek için bazı ipuçları:

 • Sitenizin mobil yanıt uyumluluğunu Google Search Console ile test edin ve eğer siteniz mobil uyumlu değilse bunun için yapmanız gerekenleri araştırın.
 • Pagespeed Insights ile site hızını kontrol edin ve yavaş yüklenen sayfaları düzeltmeye yardımcı olması için Google AMP araçlarını kullanın veya bir uzman ile çalışın.
 • Google My Business’ta işletme girişinizi talep edin ve profilinizi çevrimiçi olarak yükseltin.
 • Mobil uyumlu dijital içerik oluşturun; kısa metin, anahtar kelimeler, sıkıştırılmış görüntüler, kısa meta başlıklar ve açıklamalar görünürlüğe ve kolay okunmaya yardımcı olur.
 • Yerel trafiği çekmek için yerel anahtar kelimeler kullanın.
 • Sesli arama için sitenizi optimize edin.

Mobil Arama Motoru Optimizasyonu

Mobil SEO optimizasyonu esas olarak on-page (site içi) içeriğe odaklanır ve şunları içermektedir;

 • Görüntüleri daha küçük ekran boyutlarına sığdırmak,
 • Site içi hızları ve sayfa yükleme sürelerini iyileştirmek ve  Kullanıcının okumak için metni bir yandan diğer yana kaydırmasına veya metni manuel olarak yeniden boyutlandırmasına gerek kalmadan gezinme kolaylığı ve içeriği görüntüleme kolaylığı sağlamak.

Başka ipuçları verecek olursak; blog ve diğer içerikleri kısa ve şık yapmak, ziyaretçilerin okumasını kolaylaştırmak için madde işaretli listeler gibi görsel yardımcılar kullanmak ve yerel aramalardan yararlanmak için Google My Business gibi araçlardan tam olarak yararlanmak.

Mobil için SEO’nun Önemi

Web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemiş ise çevrimiçi trafiğinizin %50’sini tehlikeye atıyorsunuz demektir. Standart web siteleri, küçük ekranlarda kötü kullanıcı deneyimleri sunar. Standart web sitelerinde küçük metinleri okumak zorlaşır, resimler yavaş yüklenir ve kullanıcıların tüm sayfayı görüntülemesi için ileri geri kaydırmaları gerekir. Bu da trafiğinizi kaybetmenize yol açar.

Ayrıca, mobil cihazlara duyarlı olmayan bir site satın almak veya onunla etkileşimde bulunmak daha kötüdür çünkü bu siteler satışlarınızın da kötüye gitmesine sebep olabilir. Google, hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar tüm kullanıcıların eşit derecede iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olması gerektiğini resmi olarak belirtti, bu nedenle cep telefonları için arama motoru optimizasyonunuz yerinde değilse, uzman yardımı alın.

Mobil SEO Hakkında Bilinmesi Gereken Gerçekler

İşte, mobil SEO’nun işletmeniz için ne kadar önemli olduğuna sizi ikna edecek beş gerçek.

 • Mobil cihaz sahiplerinin %87’si bilgi bulmak için her gün bir arama motoru kullanıyor.
 • Google aramalarının %46’sı yerel işletmeler için.
 • İnternette arama yapanların %61’i, web sitesi mobil uyumluysa yerel bir işletmeyi kullanma olasılıklarının çok daha yüksek olacağını söylüyor.
 • Mobil cihazlarda arama trafiğinin %96’sı Google üzerinden gerçekleştiriliyor.
 • Arama yapanların %75’i hiçbir zaman Google’ın sonuçlarının birinci sayfasının ötesine geçmiyor.

Tüm bunlar, rekabette öne geçmek için web sitenizin Google’ın da onayladığı mobil SEO ile optimize edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Tavsiye hizmetlerimiz;

[tek_alertbox ab_type=”ab_warning” ab_message=”Formu doldurun siteniz için ücretsiz SEO Analizi gerçekleştirelim!”]
WhatsApp Hattı
1