İdeasoft SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdeasoft SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?
IdeaSoft altyapısı ile oluşturulmuş e-ticaret mağazalarında kullanılabilmesi ve SEO çalışmalarınızdaki performansınıza katkı sağlaması için sizlere bir IdeaSoft SEO rehberi oluşturduk. Makaleyi oluştururken aynı zamanda IdeaSoft SEO nedir ve ayarları nasıl yapılır konularını da ele alacağız. Hazırsanız IdeaSoft SEO nedir konusuyla başlıyoruz.  

IdeaSoft SEO Nedir?

IdeaSoft, Türkiye’nin en popüler hazır e-ticaret altyapı yazılımlarından biridir. 12.000’den fazla e-ticaret mağazasına altyapı hizmeti vermektedir. Diğer hazır e-ticaret altyapılarına göre sunduğu SEO metriklerini daha verimli ve pratiklik sağlamaktadır. Bu durum sayesinde fiziki mağaza sahiplerinin sanal mağaza açarken IdeaSoft’u tercih etmesine neden olabiliyor. E-ticaret sektöründe en önemli unsur toplu düzenleme sağlanıp sağlanamadığıdır. Nedeni ise oldukça basit çünkü onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce ürünü, sayfayı ya da markayı tek seferde toplu düzenleme ile düzenlemesini sağlanmasıdır. IdeaSoft’nun sunduğu özellikler ile toplu bir şekilde meta description ve title gibi zorluğu yüksek bir o kadar da zaman isteyen işlemleri toplu işlem düzenleme araçlarıyla kolayca düzenleyebiliyorsunuz.  

IdeaSoft SEO Anasayfa Ayarları

E-ticaret sitelerde anasayfa kullanımı birçok açıdan değişiklik gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, bir giyim markası olduğunuzu düşünün, bu marka sitesinde anasayfa tasarımını vitrin olarak kullanmanız sizin kullanıcı deneyimi ve arayüzüne olan etkinizi arttıracaktır. Haliyle ziyaretçilerin müşteriye dönüşme oranı da aynı doğrultuda artar. Başka bir örnekte ise marka isminiz hedeflediğiniz anahtar kelime olduğunu varsayarsak bu kelimeyi merkeze alarak anasayfa tasarımını ve hedef kelime inşasını yapmalısınız. IdeaSoft’un anasayfa SEO ayarları için sunduğu özellikler ile bu iki örnek marka tasarımını da uygulayabilirsiniz.  

Anasayfa Meta Etiketi Ayarları

Anasayfa meta bilgilerini düzenlemek için IdeaSoft’a giriş yaptıktan sonra Ayarlar > SEO > Anasayfa SEO Ayarları adımını takip edin.  
İdeasoft SEO Anasayfa Ayarları
IdeaSoft SEO Anasayfa Ayarları
  Yukarıdaki görselde olduğu gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Başlığınızı, anasayfa anahtar kelimesini ve meta açıklamasını (description) bu alanlardan yazabilirsiniz. Not: Google, bu görselde yer alan “Anasayfa Anahtar Kelimeleri (Keywords Tag)” bölümüne 2009 yılında yaptığı bir güncelleme ile birlikte artık desteklemediğini sıralama faktörü olarak baz almadığını söyledi. Bu nedenle bu alanı doldurmak tamamen mağaza sahibinin tercihine kalmıştır. Eksik bırakıldığı takdirde bir sorun yaratmayacaktır.  

İdeasoft SEO Kategori Ayarları

Sanal mağazalarda kategori kullanımı hem kullanıcı deneyimi hem de SEO performansı açısından oldukça önemlidir. Breadcrumb yapısı ve kullanıcıların sorgu yapacağı anahtar kelime grubunun inşası doğru kurgulanmalıdır. Breadcrumb yapısı aynı zamanda Google gibi arama motorlarının botlarına site taramalarında yol gösterici görevi de görmektedir. Bir nevi navigasyon özelliği taşımaktadır.  

Kategori Meta Güncellemeleri

Bu bölümde IdeaSoft bizlere iki farklı yol göstermektedir. Birinci yol kategori bazlı tek tek düzenleme imkanıdır her sayfa özelinde işlem yapılabilir. İkinci yol ise kategori bilgilerini (başlık ve meta açıklama gibi) toplu bir şekilde yapılmasıdır. Çoğunlukla ikinci yolu kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece hem zamandan hem de emeğinizden tasarruf edebilirsiniz. IdeaSoft SEO performansınızı daha verimli kullanmanız mağazanız için önemlidir. Toplu kategorisi güncellemesi için Ayarlar > SEO > Kategori Sayfası adımlarını takip ederek geldiğinizde aşağıdaki görsel gibi bir panel sayfası açılacaktır.  
IdeaSoft SEO Kategori Sayfası
IdeaSoft SEO Kategori Sayfası
  Kategori sayfanızın başlığını ve kategori açıklamasını (meta description) bilgilerini rahatlıkla girebilirsiniz. Kullanabileceğiniz fonksiyonları aşağıdaki görselde de göreceğiniz üzere “?” ikonunun üstüne mouse imleci ile geldiğinizde gerekli bilgileri göreceksiniz. Bu sayede istediğiniz toplu değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Var olan bir kategorinizin meta title ve meta description ayarını sağlamak için Ürünler > Kategoriler > Seçeceğiniz Kategorinin Detaylı Düzenle butonuna tıklamalısınız.  
IdeaSoft SEO Kategori Ekleme
IdeaSoft SEO Kategori Ekleme
  Açılan pencerenden sadece kategorinizin meta title veya meta description alanı değil bunların yanı sıra kategori ismini, URL adresini ve canonical yapısını düzenleyebilirsiniz.  

Kategoriye İçerik Nasıl Eklenir?

IdeaSoft SEO çalışması açısından kategori alanlarına ekleyeceğiniz metin içerikleri SEO performansınızı direkt etkileyecek bir diğer metriklerdendir. Kullanıcıların merak ettiği ve aranma hacmi yüksek kelime veya kelime öbeklerini buralarda kullanabilirsiniz. Kategori içeriğini panel üzerinde aşağıdaki görselde işaretli olan alana tıklayarak düzenleyebilirsiniz.  
IdeaSoft SEO Kategori Düzenleme
IdeaSoft SEO Kategori Düzenleme
   

IdeaSoft SEO Ürün Ayarları

IdeaSoft, ürün ekleme sayfasında kullanıcılara birçok yapısal veri ekleme imkanı sunar. Bu verilerden en önemlisi ürünlerde kullanabildiğiniz product yapısal şemasıdır. Ürünü eklerken eklenecek alanları doldurduğunuzda buradan otomatik olarak çekiyor yapısal veriye ekliyor. Şema da bu verileri ilgili ürünlerin sayfalarına ekliyor.  

Ürün Meta Etiketleri Nasıl Güncellenir?

Bu bölümde güncelleme işlemlerini nasıl yapacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü kararınız doğrultusunda bir güncelleme işlemine başlayacaksınız. Bunun için 3 farklı seçenek mevcut, bunlar:
  1. Yeni bir ürün eklenirken güncellemek.
  2. Sitede var olan ürünleri güncellemek.
  3. Toplu olarak bütün ürünleri optimize etmek.
 

Yeni Ürün Oluştururken Başlık ve Açıklama Nasıl Eklenir?

E-ticaret panelinizden Ürünler > Yeni Ürün Ekle > SEO Bilgileri bölümüne girin. Açılan sayfada aşağıdaki gibi bir panel olacaktır.  
IdeaSoft SEO Yeni Ürün Bilgileri
IdeaSoft SEO Yeni Ürün Bilgileri
  Ürün başlığını girmek için “Ürün Sayfa Başlığı” alanını doldurmalısınız. İlgili ürünün SERP sonuçlarında görünecek meta açıklamasını eklemek için de “Açıklama” alanını doldurun. Ek olarak ürünlerinize canonical girmek için ürün canonical URL alanını kullanın. Canonical URL, e-ticaret SEO çalışmalarında mutlaka yapması gereken çalışmalardan biridir. Botların tarayıp indexlemesi için e-ticaret sitenizde muhakkak canonical URL kullanımından yararlanın. Bu işlem aynı zamanda sayfa değerlerini de arttıracaktır. Böylece sıralama kazanmanız kullanmayana göre daha da artar. Sayfanızı Google’a açarak index almasını istiyorsanız “Follow ve Index” bölümlerini olduğu gibi bırakmalısınız. NoFollow ve NoIndex olarak belirtildiyse bu alanları değiştirmeyi unutmayın.  

Var Olan Ürün Üzerinden Düzenleme Sağlama

Halihazırda sitede mevcut olan ürün sayfalarınızda başlık ve meta açıklama alanlarını güncellemek için Ürünler > Ürünler > Detaylı Düzenle > SEO Bilgileri adımlarını izleyerek güncelleme sağlayabilirsiniz. Oldukça basittir. Yazımızın üst kısmında da buna değinmiştik. Aynı işlemleri burada da uygulayacaksınız.  

Toplu Olarak Ürün Düzenleme Sağlama

IdeaSoft, kullanıcı deneyimi arttırmak için birçok alanda toplu güncelleme özelliğini kullanıma açmıştır. Bu alanlardan biri de ürün sayfasıdır. Toplu olarak başlık ve meta açıklamaları optimize etmenizi sağlar. Toplu işlemler için Ayarlar > SEO > Ürün Sayfası sayfasına giriş yaptın. Ürün başlığı için “Ürün Sayfası Başlığı” bölümünü ve meta açıklamalar için de “Ürün Sayfası Açıklamaları” bölümünü kullanmalısınız.  
IdeaSoft SEO Ürün Sayfası
IdeaSoft SEO Ürün Sayfası
 

Ürün Sayfasına İçerik Nasıl Eklenir?

Ürün içeriğini güncellemek veyahut yeni ürün içeriği eklemek istediğinizde “Ürün Detayları” sayfasından bu güncellemeleri yapabilirsiniz. Ek olarak FAQ gibi farklı yapısal veri şemalarını JSON kodlarını da yine bu bölümden oluşturabilirsiniz.   IdeaSoft SEO çalışmalarını anasayfa, kategori ve ürün sayfaları olarak ele aldık. Bu sayfalarda yapabileceğiniz optimizasyon çalışmalarını gösterdik. Gerekli güncelleme işlemleri için adımları açıkladık. Umarım sizler için faydalı bir kılavuz olmuştur. Gözümüzden kaçan ya da eklemek istediğiniz bir SEO çalışması bölümü varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.  

Konu Başlıkları

Can Gedik
Can Gedik

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ve SEO ajanslarından olan Zeus Dijital’in, SEO takımında yer alıyorum. Lisans eğitimimi Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümü üzerine yaptım ve şu an 2. üniversite olarak Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü okumaktayım. SEO alanında güçlü ve dinamik ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin Olympus’un tepesine tırmanmasında yardımcı oluyoruz. Zeus Dijital’in bir parçası olarak takımda SEO Specialist olarak görev almaktayım. Bu çatı altında birçok markaya SEO hizmeti veriyorum.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1