Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?
Anahtar kelime analizi, daha fazla kullanıcıya erişmek amacıyla yapılan bir analiz türüdür. Sitenizin daha fazla kullanıcıya erişmesini sağlamak için, anahtar kelime belirlerken SEO araçlarını kullanmalısınız.

Anahtar Kelime Analizi Ne İşe Yarar?

Anahtar kelime analizi, potansiyel müşterilerinizi bulmanıza ve sitenizin organik bir şekilde yükselmesi için yapılan SEO çalışmasına verilen isimdir. İyi bir şekilde yapılan anahtar kelime analizi ile düşük rekabet seviyesine sahip anahtar kelimeler bulunabilir. Bu sayede web siteniz organik trafik alarak arama sonuçlarında yükselebilir. Yanı sıra rakiplerinizin sıralamada olduğu anahtar kelimeler tespit edilebilir ve bunlarla ilgili çalışmalar yapılabilir. Bu sayede potansiyel kullanıcı sayınızı arttırabilir ve rakiplerinizle daha iyi bir şekilde rekabet edebilirsiniz.

Long Tail Anahtar Kelime Ne İşe Yarar?

Günümüzde yeni site açan çoğu kişi önceliğini “long tail anahtar kelimelere” verir, peki bu strateji ne kadar doğru? Long tail kelimeler uzun bir yapıya sahip olması nedeniyle pek çok site sahibi bu kelimeler için çalışma yapmayı unutmakta. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bularak, rekabetin düşük olduğu alanlarda kolay bir şekilde ilk 10 site içerisinde yer alabilir ve site trafiğinizi arttırabilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelime, tam bir cümle veya soru içeren bir arama sorgusudur. Bu arama sorguları, okuyucular için kafa karıştırıcı olabilen anahtar kelimelerden daha net sonuçlar verir. Örnek olarak; Bir makalede anahtar kelime nasıl bulunur, kelimesi Long Tail kelimelere bir örnektir.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi yapmak için günümüzde pek çok farklı SEO aracı bulunmaktadır. Bu araçlar başlıca;
 • Semrush
 • Ahrefs
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı
araçları ile “anahtar kelime analizi” yapabilir ve web sitenize uygun anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Semrush ile Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Semrush hesabınızı oluşturduktan sonra sol tarafta yer alan menüden, “Keyword Overeiw” sayfasına tıklayın, karşınıza gelen kutucuğun içerisine analiz etmek istediğiniz anahtar kelimeyi yazdıktan sonra, analyze diyerek anahtar kelimenizi analiz edebilirsiniz.
anahtar kelime analizi
Semrush ile anahtar kelime analizi nasıl yapılır?
SEMrush ile anahtar kelimenizi analiz edebilir ve trafiğiniz hakkında daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Ayrıca, trafiğinizi ve sıralamanızı nasıl geliştireceğinize dair size ipuçları verebilir. SEMrush’ın veritabanından çektiği veriler, arama motoru optimizasyonu süreci için çok değerlidir. Semrush, çektiği veriler ile rekabetinizi analiz etmeye ve iyileştirme fırsatları bulmanıza olanak tanır. Analiz butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen sayfa içerisinde gerekli bütün analiz bilgileri yer almaktadır.
Anahtar kelime analizi
Semrush ile anahtar kelime analizi
  Yukarıda yer alan kısımda;
 • Volume: Aylık aranma hacmi
 • Keyword Difficulty: Anahtar kelime zorluk oranı
 • Global Volume: Bütün ülkelerin dahil edildiği, dünya çapındaki aylık aranma miktarı
 • Intent: Anahtar kelimenin aranma niyeti
 • Trend: Son dönemlerdeki artış, azalış grafiği
 • Reuslts: Anahtar kelime ile ilgili bulunan toplam sonuç sayısı
 • CPC: Cost Per Click, anahtar kelime için verilen tıklama başına maliyet değeridir.
   

Ahrefs ile Analiz Nasıl Yapılır?

Ahrefs, SEO ve arama sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olan güçlü bir araçtır. Yanı sıra siteleri taramak için gelişmiş algoritmik teknikler kullanır, bu da birçok SEO aracından daha efektif olduğu anlamına gelir. Rakip sitelerin anahtar kelimelerini analiz etmek için Ahrefs kullanabilirsiniz.
anahtar kelime analizi nasıl yapılır
ahrefs ile anahtar kelime nasıl bulunur
Kutucuğun içerisine analiz etmek istediğimiz kelimeyi yazıyoruz. İncelemek istediğimiz arama motorunu ve ülkeyi seçtikten sonra analiz bilgilerine ulaşabiliriz.Anahtar kelime analizi nasıl yapılır Ahrefs anahtar kelime bulma   Yukarıda yer alan analizler ile anahtar kelimeyi inceleyebiliriz;
 • Keyword Difficulty: Anahtar kelimenin zorluk seviyesi
 • Volume: Aylık aranma miktarı
 • Traffic Potential: Anahtar kelimenin aylık alabileceği potansiyel trafik miktarı
 • Global Volume: Dünya çapındaki aranma miktarı
 • Keyword ideas: Yeni anahtar kelime fikirlerinin paylaşılması
 • Questions: İçerikte sorulması gereken sorular

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Web siteniz için etkili anahtar kelimeleri bulmak istiyorsanız, Google ads kullanabilirsiniz. Sınırlı sayıda özelliği olmasına rağmen, bu araç web siteniz için doğru anahtar kelimeleri bulmanızı kolaylaştırır. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcının en önemli özelliği, yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri filtreleyebilmesidir. Amacınız yüksek hacimli, düşük rekabet koşullarını hedeflemekse google ads kullanmalısınız.
anahtar kelime analizi nasıl yapılır
Google Anahtar Kelime Planlayıcı
Google anahtar kelime planlayıcısı hesabınıza giriş yaptıktan sonra, “araçlar ve ayarlar” kısmından anahtar kelime planlayıcıya tıklayın. Karşınıza gelecek olan panelde aramak istediğimiz anahtar kelimeyi giriyoruz. (farklı bir dil ya da ülke için aşağı kısımda yer alan butonlar ile bilgileri güncellemeniz gerekmektedir.) Analiz etmek istediğimiz kelimeyi yazdıktan sonra, sonuçları göster butonuna tıklıyoruz.
anahtar kelime nasıl analiz edilir?
Google Anahtar Kelime Planlayıcı
Karşımıza gelen bu şablonda, varyant anahtar kelimeler ve mevcut anahtar kelime hakkında bilgi alabiliriz.  

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1