Hreflang Etiketi Nedir Nasil Kullanılır

Hreflang Etiketi Nedir Nasil Kullanılır

İçeriğinin farklı sürümlerini farklı dillerde veya farklı ülkelerdeki kullanıcılar için sunan web yöneticileri, Google’ın her kullanıcı için arama sonuçlarında doğru sürümü göstermesine yardımcı olmak için hreflang ek açıklamalarını kullanmalıdır.

 SEO için Hreflang Nasıl Kullanılır?

Web siteniz tüm dünyadaki kullanıcıları hedefliyorsa farklı ülke veya bölgelere hitap etmek için onu farklı dillere çevirmek isteyebilirsiniz. Bu, kullanıcılarınız için kesinlikle iyi olsa da, arama motorları için öyle olmayabilir. İçeriğinizin çevrilmiş sürümlerini farklı URL’lerde yayınlamak, Google’ın URL’ler arasındaki ilişkiyi ve sitenizin nasıl kurulduğunu anlamasına yardımcı olmaz. Bu, optimal değildir ve sayfalarınızın olabildiğince iyi sıralanmamasına neden olabilir.

Tavsiye içerikler;

 Web Sitenizde Hreflang Ek Açıklamalarına İhtiyacınız Olup Olmadığını Belirleyin

Web sitenizin farklı ülkelerden kullanıcılar için birden fazla sürümü olduğunda veya web siteniz farklı dillerde mevcutsa, web sitenize hreflang etiketi ek açıklamaları uygulamayı düşünmelisiniz. Bu rehber boyunca bu örnekleri kullanacağız ve hepsi için doğru bir hreflang etiketi uygulaması geliştireceğiz. Web siteniz yukarıdaki örneklerden birine benziyor mu? Bu durumda büyük olasılıkla bir hreflang etiketi uygulamasına ihtiyacınız var. Uluslararası veya çok dilli web sitesi yapınızın daha net bir resmini alarak başlayalım.

 Web Sitenizin Dil Ve Ülke Sürümlerinin Bir Haritasını Oluşturun

Hreflang etiketi ek açıklamalarının amacı, Google’a, farklı dillerdeki veya farklı ülkelerdeki kullanıcılar için bir URL’nin çeşitli sürümleri olduğunu bildirmektir. Aynı dilden veya aynı ülkeden kullanıcılar için URL’ler normalde bir web sitesinin dil veya ülke sürümlerine göre gruplandırılır. Bu nedenle, web sitenizdeki her bir URL’nin hangi hreflang etiketi değerlerini alması gerektiğini belirlemek için, farklı web sitesi sürümlerinizin tam olarak hangi kullanıcıları hedeflediğini belirleyerek başlamak iyi bir fikirdir. Bazı web siteleri için bu tablo çok basit olabilir, ancak diğerleri için, özellikle birçok farklı sürümü olan web siteleri için bu yaklaşım çok yardımcı olacaktır.

Bir önceki adımdaki farklı uluslararası veya çok dilli web sitesi yapılarının örneklerini hatırlayalım ve bu örnekler için yapı haritasının nasıl görüneceğine bir göz atalım. Bu, halihazırda diğer pazara açılan ve bunun üzerine dünyanın geri kalanından İngilizce konuşan kullanıcıları hedefleyen Birleşik Krallık veya ABD’deki şirketler için tipik bir örnektir. Burada, Birleşik Krallık içeriğinin bir co.uk alanında barındırıldığını, ancak diğer iki sürüm gibi .com alanında da barındırılabileceğini unutmayın. Bu örnek, yalnızca hreflang’ın farklı etki alanlarında uygulanabileceğini göstermek içindir.

 Web Sitenizin Yapısını Ve Etki Alanı Stratejinizi İki Defa Kontrol Edin

Önceki adımı dikkatlice okuduysanız, hreflang’ı hemen hemen tüm alan, alt alan ve alt dizin kombinasyonlarında uygulayabileceğinizi söylediğimi fark etmişsinizdir. Dikkat, hreflang etiketi uygulama stratejinizi geliştirirken dikkat etmeniz gereken önemli bir kural vardır. Google, ülkeye özgü alanlardaki içeriği tam olarak bir ülkeden kullanıcıları hedef aldığı şekilde otomatik olarak yorumlar. gTLD’lerin aksine ccTLDS, belirli bir ülkeyle ilişkili alan adlarıdır. gTLD’ler ise ülkeye özgü değildir. Bunun uluslararası hedeflemeniz için önemli sonuçları vardır. Bir ccTLD’de bir alt dizin veya alt etki alanı ile yalnızca ccTLD’nizin ilişkili olduğu ülkedeki kullanıcıları hedeflemelisiniz. Söylediklerime kanıt mı arıyorsunuz? Bir gTLD için bir Google Arama Konsolu mülküne gidin. Google Search Console’da doğruladığınız bir gTLD’deki her mülk için, bu mülkteki içeriği belirli bir ülkedeki kullanıcılara hedeflemeyi seçebileceğinizi göreceksiniz. Belirli ülkelerdeki kullanıcıları gTLD’de içerikle hedefliyorsanız, bu hedefleme seçeneği bu kılavuzun sonraki aşamalarında sizin için çok önemli hale gelecektir.

 Hangi Sayfaların Hreflang Ek Açıklamalarıyla Bağlanacağına Karar Verin

Hreflang ek açıklamalarının bir URL düzeyinde uygulanması gerekir. Bu, her URL kümesinin kendi hreflang ek açıklamaları kümesini aldığı anlamına gelir. Bir URL düzeyinde hreflang uygularken aşağıdaki ayrıntılara dikkat etmek önemlidir. Her şeyden önce, sayfalarınızın tamamı web sitenizin tüm dil veya ülke sürümlerinde mevcut olmayabilir. Var olmayan sayfaları işaret etmek için hreflang ek açıklamaları kullanmadığınızdan emin olun. Bunun birkaç kez çok yanlış gittiğini gördüm. İkinci olarak, yalnızca arama motorları tarafından dizine eklenmesi gereken sayfaların hreflang ek açıklamaları aldığından emin olun. hreflang her zaman bir dizin oluşturma sinyalidir, bu nedenle dizinde istemediğiniz sayfalara işaret eden hreflang ek açıklamalarını istemezsiniz. Bu ikinci nokta, web sitenizde uygulanan bir kurallı etiket çözümünüz olduğunda özellikle önemlidir.

 Hreflang Ve Canonical Etiketleri Birlikte Nasıl Kullanılır?

Web sitenizin sürümleri arasında büyük farklar varsa veya kanonik etiketlerin yoğun bir kullanıcısıysanız, hangi sayfaların hreflang ek açıklamaları alacağını belirlemek sizin için biraz zor olabilir. Tüm istisnaları hesaba kattığınızdan ve yalnızca hreflang ile bağlantılı olması gereken sayfaların ek açıklamalar aldığından emin olun. Ayrı mobil URL’ler kullanıyorsanız, Google şu anda masaüstü URL’lerinizin farklı ülke ve dil sürümlerini birbirine bağlayan bir dizi hreflang ek açıklamasına ve mobil URL’leriniz için başka bir hreflang ek açıklamasına sahip olmanızı önerir. Aynısı AMP kullanıyorsanız da geçerlidir. Masaüstü URL’leri masaüstü eşdeğerleriyle ve AMP URL’leri diğer dillerdeki veya diğer ülkelerdeki AMP eşdeğerleriyle bağlantılıdır. Artık hreflang yapınızı tamamladığınıza göre, tek yapmanız gereken hreflang’ı nasıl uygulamak istediğinize karar vermek.

 XML Site Haritalarında Hreflang Uygulamak

XML site haritalarında hreflang uygulaması konusunda çok kötü deneyimlerim oldu ve benzer sorunları olan diğer SEO’larla da konuştum. Google, XML site haritalarını HTML sayfaları kadar sık ​​taramaz ve işlemez ve bu nedenle site haritalarına dahil edilen bilgileri zamanında işlemede sorun yaşar. Bu seçeneği seçerseniz, muhtemelen Google Arama Konsolunda çok sayıda hreflang hatası ve Google’ın arama sonuçlarında yanlış kullanıcılara çok sayıda sayfa görüntülenmesiyle karşılaşacaksınız. Geliştiriciler, çok sayıda farklı dil ve ülke sürümüne sahip çok büyük web siteleriyle uğraşırken genellikle hreflang’ı her sayfanın HTML kaynak kodunda uygulamak yerine XML site haritalarında kullanmayı tercih ederler. Aslında, büyük miktarda hreflang ek açıklamalarının, bir XML site haritasında, bir sayfanın kaynak kodunun başlık bölümünde olduğundan çok daha fazla soruna neden olduğuna inanıyorum.

 Web Sitenize Hreflang Uygulayın

Web sitenize geliştirdiğiniz hreflang yapısını gerçekten nasıl alacağınıza dair talimatlar arıyorsanız, korkarım sizi hayal kırıklığına uğratmak zorundayım. Hreflang’ı web sitenize tam olarak nasıl uygulayacağınız, seçtiğiniz yöntem ve ayrıca kullandığınız içerik yönetimi veya mağaza sistemi gibi birçok farklı faktöre bağlıdır. Şanslıysanız, iyi bir eklenti bulacaksınız, ancak çoğu durumda gerçek uygulama için bir geliştiricinin desteğine ihtiyacınız olacak. Çoğu web sitesinde, CMS’lerinden veya mağaza sistemlerinden bağımsız olarak çalışan hreflang’ı uygulamanın bir yolu vardır. Biraz deneysel ve resmi olarak tavsiye edilmiyor, ancak hreflang uygulamak için gerçekten başka bir yol bulamıyorsanız ve DIY tipi bir insansanız, bunu kontrol etmelisiniz.

 Uluslararası Bir Kitle İçin Optimizasyon Yapmaya Başlayın

Uluslararası SEO söz konusu olduğunda, hreflang etiketleri muazzam bir değer sunar. Kuruluşların, müşterilere görüntülenen sitelerin, ideal bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya yardımcı olan, onların ihtiyaçlarına uygun olma olasılığının yüksek olmasını sağlamalarına olanak tanır. Farklı dilleri konuşan veya farklı ülkelerde yaşayanlar için web sitenizin farklı sürümleri varsa, bu yaygın hreflang hatalarını yapmadığınızı doğrulayın ve bu kodlama stratejisinin güçlü bir dijital varlık oluşturmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.