Hreflang Etiketi Nedir Nasıl Kullanılır?

Hreflang Etiketi Nedir Nasil Kullanılır

Hreflang etiketi ne için kullanılır? Hreflang tag’ı bir web sitesinin, birden fazla dile sahip olduğunu “arama motorlarına” bildirmek için kullanılır. Bu etiket türü genellikle birden fazla dil konuşan kişilere ve ülkelere hitap eden web siteleri için kullanılıyor. Örneğin, Kanada’nın İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili vardır. Vatandaşlarının %56,9’undan fazlası İngilizce, %21.3’ü ise Fransızca konuşmaktadır.

Hreflang html etiketi, ziyaretçileriniz dilinde bilgi sağlamanıza olanak tanır. hreflang etiketi, bir kullanıcının bulunduğu ülkeyi veya bölgeyi de belirleyebilir ancak bunu kullanmanızı önermiyoruz (sonuçlar yanıltıcı olabiliyor). Bu etiket türü doğru kullanıldığında, site içerisindeki teknik sorunlar giderilebilir ve mevcut site otoritesi arttırılabilir.

Hreflang html etiketi, arama motorlarının bir web sitesinin hangi dilde mevcut olduğunu belirlemesine yardımcı olur ve böylece sitenin kullanıcının ülkesine uygun sürümlerini görüntüler. Bu özellik, sayfanın alternatif bir sürüm olduğunu belirtmek için link rel=”alternate”/> etiketiyle birlikte çalışır. Bu etiket, sayfanın bölge ve dil sürümünü belirler, yani kullanıcı ABD’den sitenizi aradığı zaman karşısına siteadresi*com/en şeklinde bir sayfa çıkabilir.

Hreflang html etiketi, bir SEO stratejisinin kritik bir bileşenidir. Arama motorlarının içeriği dile, bölgeye ve ülkeye göre eşleştirmesini sağlar. Sonuç olarak, bu web sitenizi ziyaretçileriniz için daha alakalı hale getirir. Ayrıca, kullanıcı etkileşimini arttırır. Buradaki mantık son derece basittir, kullanıcı bilmediği bir şeyi anlayamaz. Ancak kendi dilinde çıkmış bir siteyi, ilgisini çekmese dahi sayfaya göz atacaktır.

Özetle, hreflang, arama motorlarının bir sayfanın birden çok dilde mevcut olduğunu bilmesini sağlayan bir HTML öğesidir. İlk olarak Google tarafından on yıldan fazla bir süre önce tanıtıldı ve o zamandan beri uluslararası içeriğe sahip web sitelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Geçersiz hreflang etiketleri arama motorlarının siteyi tanımlamasını ve doğru bir şekilde indexlenmesini engelleyebilir. Bir sayfa birden çok dilde mevcut olduğunda, arama motoru URL’nin anlamını doğru bir şekilde kavrayamaz. Bu yüzden Hreflang etiketlerini düzenledikten sonra kontrol etmeli ve doğru bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız.

 Hreflang Etiketi Ne İşe Yarar?

Hreflang etiketi bir ziyaretçinin hangi konumdan siteyi ziyaret ettiğini belirlemeye yarayan bir HTML etiketidir. Bu HTML etiketi ile;

  • Ziyaretçinin konumu (Coğrafyası)
  • Kullandığı tarayıcı dili

Belirlenir ve ziyaretçiye kullandığı dil ile hazırlanmış bir sayfa açılır.

İki dilli sitelerde Hreflang Nasıl Kullanılır?

Siteadresi.com/en

Siteadresi.com/tr

Sitenin ana dilinin İngilizce olduğunu ama Türkiye’de de hizmet verdiğini düşünelim. Türkiye’den gelecek olan ziyaretçilerini İngilizce bir sayfanın karşılaması pek hoş olmazdı değil mi?

İşte hreflang tam olarak bu sorunu ortadan kaldırmaya yarıyor. Kullanıcının tarayıcı dilini ve aramayı yaptığı coğrafya (ülkeyi) ele alarak kullanıcıyı uygun olan sayfaya yönlendiriyor/ çıkartıyor.

 

Hreflang Etiketi Neden Bu Kadar Önemli? Hreflang Etiketi Kullanım Alanları

Hreflang etiketi neden bu kadar önemli? Bazı ülkelerde insanlar çift dil konuşur, örnek olarak Kanada’yı ele alabiliriz. Nüfusun yarısı İngilizce, diğer yarısı da Fransızca kullanmaktadır.

Kanada’da yapılan bir sitede sadece İngilizce dilinin olması, diğer insanların siteyi anlamamasını sağlayabilir. Bu kişiler için Hreflang etiketi kullanılmalı ve tarayıcı diline göre sayfa yönlendirmesi yapılmalıdır.

Örneğin, Fransızca tarayıcı kullanan birisi için: siteadresi*com/fr şeklinde bir yapıya geçiş yapılmalıdır. Bu mevcut ziyaretçilerinizi arttırmak için ve arama motorlarını yönlendirmek için harika bir yoldur.

 

Hreflang Etiketi Örneği

<link rel="alternate" hreflang="en-gb" href="https://example.com/uk/hello" />
<link rel="alternate" hreflang="en-us" href="https://example.com/us/hello" />
<link rel = "alternate" hreflang="tr-tr" href="https://example.com/tr/merhaba" />
<link rel ="alternate" hreflang="az-tr" href="https://example.com/az/salam" />
<link rel="alternate" hreflang="x-default" href="https://example.com/" />

 

Yukarıdaki örneklerin başında, EN-GB (Birleşik Krallık) İngilizce dilinden gelenler için oluşturulmuş bir örnek bulunmaktadır. Hemen altındaki satırda ise EN-US (Amerika) İngilizce dilinden gelen ziyaretçiler için oluşturulmuş Hreflang etiketi bulunuyor.

Burada önemli olan kısım “En-Gb”, “en-us”, “tr-tr” ve “az-tr” kısmıdır. Bu kısımlarda arama motoru botlarına site dili hakkında bilgi verilmekte ve teknik sorunlar ortadan kaldırılmaktadır.

X-Default seçeneği ise kullanıcın kendi dilini seçmesi için kullanılan bir özelliktir.

Hreflang Etiketi Hangi Sitelerde Kullanılmalı?

Hreflang etiketi ne tür sitelerde kullanılmalı? Tek dilli ve blog tipli siteler için hreflang etiketinin kullanılması, diğer diller için çalışma yapılması zorunlu değildir, ancak;

  • Amazon, Ebay gibi “çok dilli” e-ticaret siteleri
  • Çok dilli Blog siteleri (Siteadresi*com – siteadresi*com/en) gibi yapılar için.
  • Birden fazla ülkede faaliyet gösteren “kurumsal siteler için”.

 

Hreflang etiketi kullanılmalıdır. Bu HTML etiketinin kullanılması, kullanıcı deneyimini ve organik trafiği arttırmak için etkili olacaktır.

 

Siteye Hreflang Etiketi Nasıl Eklenir?

Hreflang etiketi eklemek için sitenizin WordPress ya da özel bir kod tasarımına sahip olması gerekmiyor. Hreflang etiketi eklemek için bir kaç alternatif;

1-) Site haritası

Hreflang etiketinizi sitenizde yer alan “içerik haritasına” atabilirsiniz. Bu siteyi taramaya gelen arama motoru botlarının dikkatini çekecek ve amacınızı anlamasını sağlayacaktır.

 

2-)<Head>

Sitenizin içerisinde bulunan <Head> tagları arasına etiketinizi atabilirsiniz. (WordPress sitemlerde kod editörü ile ya da temaların özel alanlarında açılmış <head> alanlarının içerisine atabilirsiniz.)

 

3-) WordPress (Eklenti)

WordPress sitelerinize hreflang etiketi eklemek için PolyLang eklentisini yükledikten sonra dil seçiminizi yapmanız gerekmektedir. Seçim yaptıktan sonra eklemek istediğiniz diğer dilleri de seçtikten sonra eklenti sizin için Hreflang etiketini otomatik olarak ekleyecektir.

Yanı sıra WordPress sitelerde temaların özel alanları ya da tema editörü ile <head> kodlarının arasına kendiniz manuel olarak hreflang etiketini ekleyebilirsiniz.


 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.
    WhatsApp Hattı
    1