Hreflang Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hreflang Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Hreflang etiketi neden kullanılır sorusu son dönemlerde kullanıcıların merak ettiği bir konudur. Çok dilli sitelerde sıkça karşımıza çıkmakta olan Hreflang etiketleri, ilgili web sitesinin birden fazla dile sahip olduğunu arama motorlarına bildirmek için kullanılır. Bu etiket türü genellikle birden fazla dil konuşan kişilere ve ülkelere hitap eden web siteleri için oluşturulur. Örneğin, Kanada’da İngilizce ve Fransızca iki resmi dil olarak kabul görmektedir. Kanadalı vatandaşlarının %56,9’undan fazlası İngilizce konuşurken geri kalan insanların bir kısmı da Fransızca konuşmaktadır. Hreflang HTML etiketi, web siteye gelen ziyaretçinin kendi dilinde bilgi almasına olanak tanır. Hreflang etiketi, bir kullanıcının bulunduğu ülkeyi veya bölgeyi de belirleyebilir ancak bunu kullanmanızı önermiyoruz. Çünkü sonuçlar yanıltıcı olabilmektedir. Bu etiket türü doğru kullanıldığında, site içerisindeki teknik sorunlar giderilebilir ve mevcut site otoritesi arttırılabilir. Hreflang etiketi, arama motorlarının bir web sitesinin hangi dilde mevcut olduğunu belirlemesine yardımcı olur ve böylece sitenin kullanıcının ülkesine uygun sürümlerini görüntüler. Bu özellik, sayfanın alternatif bir sürüm olduğunu belirtmek için link “rel=”alternate”/>” etiketiyle birlikte çalışır. Bu etiket, sayfanın bölge ve dil sürümünü belirler, yani kullanıcı ABD’den sitenizi aradığı zaman karşısına “siteadresi.com/en” şeklinde bir sayfa çıkabilir. Hreflang etiketinin SEO çalışmalarındaki yeri ile olan ilişkisi de oldukça önemlidir. SEO stratejisinin kritik bir bileşenidir. Arama motorlarının içeriği dile, bölgeye ve ülkeye göre eşleştirmesini sağlar. Sonuç olarak, bu web sitenizi ziyaretçileriniz için daha alakalı hale getirir. Ayrıca, kullanıcı etkileşimini arttırır. Buradaki mantık son derece basittir, kullanıcı bilmediği bir şeyi anlayamaz. Ancak kendi dilinde çıkmış bir siteyi, ilgisini çekmese dahi sayfaya göz atacaktır. Özetle, hreflang etiketi, arama motorlarının bir sayfanın birden çok dilde mevcut olduğunu bilmesini sağlayan bir HTML öğesidir. İlk olarak Google tarafından on yıldan fazla bir süre önce tanıtıldı ve o zamandan beri uluslararası içeriğe sahip web sitelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Geçersiz hreflang etiketleri arama motorlarının siteyi tanımlamasını ve doğru bir şekilde indexlenmesini engelleyebilir. Bir sayfa birden çok dilde mevcut olduğunda, arama motoru URL’nin anlamını doğru bir şekilde kavrayamaz. Bu yüzden Hreflang etiketlerini düzenledikten sonra kontrol etmeli ve doğru bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız.  

Hreflang Etiketi Ne İşe Yarar?

Hreflang etiketinin önemi SEO stratejileri açısından büyüktür. Bunlardan en önemlisi, hedeflenen bölgedeki kullanıcı potansiyelini siteye çekmektedir. Kullanıcının diline göre bir web site optimizasyonu ile kullanıcı deneyimi önemli ölçüde arttırılacaktır. Bu sayede ziyaretçi siteyi hemen terk etmez ve web sitede kalma süresi de direkt olarak etkilenecektir. Önemli bir diğer unsur işe kopya içerik sorununun çözümünde kullanılması. Şöyle ki, hreflang kullanmadığınızı düşünün ve bir e-ticaret siteniz var. URL adresleriniz ABD ve Hollanda’ya yönlendiriliş fakat sitelerinizdeki tek farklılık ürün fiyat bilgisi. İşte burada arama motoru botlarını, bu üç sitenin de farklı olduğunu kabul ederek kopya muamelesi yapar. Bu durum SEO performansınızı olumsuz etkileyecek bir konudur. Çözüm yolu olarak hreflang etiketi kullanırsanız Google gibi arama motorları bu durumu anlayıp kopya içerik problemi yaratmayacaktır. Böylece olası sorunların önüne geçmiş olursunuz. Hreflang etiketi, bir ziyaretçinin hangi konumdan siteyi ziyaret ettiğini belirlemeye yarayan bir HTML etiketidir. Bu HTML etiketi ile;
  • Ziyaretçinin konumu (Coğrafyası)
  • Kullandığı tarayıcı dili
Belirlenir ve ziyaretçiye kullandığı dil ile hazırlanmış bir sayfa açılır.  

İki dilli sitelerde Hreflang Nasıl Kullanılır?

  • Siteadresi.com/tr
  • Siteadresi.com/en
Sitenin ana dilinin Türkçe olduğunu ama İngilizce de hizmet verdiğini düşünelim. İngilizce içerik için gelen ziyaretçilerin Türkçe bir sayfa ile karşılaması pek hoş olmazdı değil mi? İşte hreflang tam olarak bu sorunu ortadan kaldırmaya yarıyor. Kullanıcının tarayıcı dilini ve aramayı yaptığı coğrafyayı (yani ülkeyi) ele alarak kullanıcıyı uygun olan sayfa diline yönlendiriyor.  
Hreflangs Kullanımı
Hreflangs Kullanımı
 

Hreflang Etiketi Neden Bu Kadar Önemli?

Bazı ülkelerde insanlar çift dil konuşur, örnek olarak yazımızın başında da değindiğimiz Kanada’yı ele alabiliriz. Nüfusun büyük bir bölümü İngilizce’yi kullanırken diğer bir kısmı da Fransızca’yı kullanmaktadır. Kanada’da yapılan bir sitede sadece İngilizce dilinin olması, diğer insanların siteyi anlamamasını sağlayabilir. Bu kişiler için Hreflang etiketi kullanılmalı ve tarayıcı diline göre sayfa yönlendirmesi yapılmalıdır. Örneğin, Fransızca tarayıcı kullanan birisi için: “siteadresi.com/fr” şeklinde bir yapıya geçiş yapılmalıdır. Bu mevcut ziyaretçilerinizi arttırmak için ve arama motorlarını yönlendirmek için harika bir yoldur.  

Hreflang Etiketi Örnekleri

<link rel="alternate" hreflang="en-gb" href="https://example.com/uk/hello" />

<link rel="alternate" hreflang="en-us" href="https://example.com/us/hello" />

<link rel = "alternate" hreflang="tr-tr" href="https://example.com/tr/merhaba" />

<link rel ="alternate" hreflang="az-tr" href="https://example.com/az/salam" />

<link rel="alternate" hreflang="x-default" href="https://example.com/" />
Yukarıdaki örneklerin başında, EN-GB (Birleşik Krallık) İngilizce dilinden gelenler için oluşturulmuş bir örnek bulunmaktadır. Hemen altındaki satırda ise EN-US (Amerika) İngilizce dilinden gelen ziyaretçiler için oluşturulmuş Hreflang etiketi bulunuyor. Burada önemli olan kısım “en-gb”, “en-us”, “tr-tr” ve “az-tr” kısmıdır. Bu kısımlarda arama motoru botlarına site dili hakkında bilgi verilmekte ve teknik sorunlar ortadan kaldırılmaktadır. X-Default seçeneği ise kullanıcın kendi dilini seçmesi için kullanılan bir özelliktir.  

Hreflang Etiketi Hangi Sitelerde Kullanılmalı?

Hreflang etiketi ne tür sitelerde kullanılmalı? Tek dilli ve blog tipli siteler için hreflang etiketinin kullanılması, diğer diller için çalışma yapılması zorunlu değildir, ancak;
  • Amazon ve Ebay gibi “çok dilli” e-ticaret sitelerinde kullanılabilir.
  • Çok dilli blog siteleri (siteadresi.com – siteadresi.com/en) gibi yapılar için uygun olacaktır.
  • Birden fazla ülkede faaliyet gösteren kurumsal siteler için uygun olacaktır.
Hreflang etiketi kullanılmalıdır. Bu HTML etiketinin kullanılması, kullanıcı deneyimini ve organik trafiği arttırmak için etkili olacaktır.  

Web Sitesine Hreflang Etiketi Nasıl Eklenir?

Hreflang etiketi eklemek için sitenizin WordPress ya da özel bir kod tasarımına sahip olması gerekmiyor. Hreflang etiketi eklemek için bir kaç alternatif yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler:  

1-) Site haritası ile ekleme

Hreflang etiketinizi sitenizde yer alan içerik haritasına atabilirsiniz. Bu siteyi taramaya gelen arama motoru botlarının dikkatini çekecek ve amacınızı anlamasını sağlayacaktır. Örneğin:
<url>  

<loc>http://www.example.com/uk/</loc>   

<xhtml:link rel="alternate" hreflang="en"  

href="http://www.example.com/" />   

<xhtml:link rel="alternate" hreflang="en-us"  

href="http://www.example.com/au/" />   

<xhtml:link rel="alternate" hreflang="en-gb"  

href="http://www.example.com/uk/" />

</url>
<url> </url> kodları arasında ilk olarak içeriğin ilk halini ve değişmiş olan dil versiyonlarını hreflang etiketleri ile birlikte yerleştirmelisiniz.  

2-) <Head> HTML etiketi ile ekleme

Sitenizin içerisinde bulunan <head> tagları arasına etiketinizi atabilirsiniz. (WordPress sitemlerde kod editörü ile ya da temaların özel alanlarında açılmış <head> alanlarının içerisine atabilirsiniz.) Aşağıda yer alan hreflang etiketinde hedeflenen ülke ingiltere ve ingilizce dili olduğunu görebilirsiniz. Bu etiket kodunu hedef ülke ve dil olarak değiştirerek istediğini şekilde revize edip sitenizde kullanabilirsiniz.
link rel="alternate" hreflang="en-gb" href="https://www.siteadi.com/en/seo /" />
 

3-) WordPress eklentisi kullanarak ile ekleme

Wordpress sitelerinize hreflang etiketi eklemek için PolyLang eklentisini yükledikten sonra dil seçiminizi yapmanız gerekmektedir. Seçim yaptıktan sonra eklemek istediğiniz diğer dilleri de seçtikten sonra eklenti sizin için Hreflang etiketini otomatik olarak ekleyecektir. Yanı sıra WordPress sitelerde temaların özel alanları ya da tema editörü ile <head> kodlarının arasına kendiniz manuel olarak hreflang etiketini ekleyebilirsiniz.    

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1